Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Katarzyna Bilnik-Barańska

Zabawy z dzieckiem – rymowanki dla niemowląt

Avatar placeholder
18.11.2016 11:09
Zabawy z dzieckiem – rymowanki dla niemowląt
Zabawy z dzieckiem – rymowanki dla niemowląt

Zabawy z dzieckiem to nie tylko przyjemnie spędzony czas, lecz także sposób na rozwijanie rozmaitych umiejętności, które będą niezbędne w przyszłym życiu malucha. Dlatego rodzice muszą wiedzieć, jak ważną funkcję pełnią zabawy dla dzieci. Oto jedna z zabaw, która zainteresuje niemowlaka. Rodzic na pewno będzie wiedział, na czym ona polega, bo zna ją z własnego dzieciństwa. Prawdopodobnie bawił się w nią w późniejszym wieku, lecz to nie oznacza, że nie jest ona dobra także do zabaw z niemowlakiem.

spis treści

1. Rymowanki dla niemowląt

Połóż dziecko na łóżku lub na podłodze przykrytej kocykiem. Delikatnie złap niemowlaka za rączki i paluszki, na których możesz bardzo ostrożnie wystukiwać rytm lub pocierać je swoimi dłońmi tak, aby zapewnić dziecku dodatkową stymulację podczas zabawy. Wybór rymowanki dla dzieci zależy od rodzica. Może on się ich specjalnie nauczyć lub recytować taką, którą sam zna od swoich rodziców, a która będzie interesująca także dla następnego pokolenia. Może to być np. rymowanka "Kosi kosi łapci" lub "Sroczka kaszkę warzyła". Taka zabawa wspomoże prawidłowy rozwój dziecka.

Zabawy z dwumiesięcznym dzieckiem mogą już wywołać uśmiech na jego twarzy, dzięki czemu zauważysz, że dziecko uwielbia rymowanki. Choć i tak dziecko może szybko stracić zainteresowanie zabawą, dlatego niech nie trwa ona długo, lecz często. Jeśli bawiłaś się tak już z miesięcznym dzieckiem, na pewno zauważysz, jak wielkie postępy w rozwoju uczyniło. W tym miesiącu życia maluch zdecydowanie lepiej kontroluje swoje mięśnie; podczas zabawy może już na parę sekund podnieść głowę do góry. Poza tym uważniej przysłuchuje się twojemu głosowi.

2. Rymowanki dla dziecka 3-miesięcznego

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Podczas zabawy z 3-miesięcznym dzieckiem możesz spróbować wprowadzić dodatkowy element – klaskanie rękoma dziecka. Jeśli widzisz, że dziecko jest na to gotowe, chwyć delikatnie obie rączki i ostrożnie pocieraj je o siebie. Trzymiesięczne dziecko może zacząć wodzić oczami za swoimi dłońmi. Maluch jest zdolny do dłuższego skupienia uwagi na nich i na twoich słowach niż w pierwszym miesiącu życia. Podczas zabawy może już bardziej świadomie chwycić cię za rękę, co może świadczyć, że zabawa się mu podoba.

Taka zabawa wpływa zarówno na rozwój fizyczny, jak i rozwój psychiczny dziecka. Rymowanka zapewnia dziecku stymulujący kontakt z otoczeniem. Poza tym umacnia więź między rodzicem a dzieckiem, niezbędną do prawidłowego rozwoju emocjonalnego dziecka. Pamiętaj, że dziecko we wczesnym okresie życia może się szybko nudzić zabawą, co nie oznacza, że nie będzie chciało za chwilę do niej wrócić.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze