Zabawy rozwijające inteligencję

W dobie XXI wieku dzieci coraz częściej spędzają wolny czas albo przed telewizorem, albo przed komputerem, grając w mało ambitne gry. Z czasem jednak rozrywka wirtualna też się zaczyna nudzić maluchom. Istnieje wiele ciekawych sposobów na nudę, które nie tylko pozwalają „zabić” wolny czas, ale też rozwijają inteligencję, myślenie, kreatywność, twórczość i pamięć. Kto powiedział, że talenty należy rozwijać tylko w szkole, mozolnie się ucząc? Więcej efektów i satysfakcji dają zabawy rozwijające inteligencję. Zabawa łączy przyjemne z pożytecznym i stanowi bezpieczny obszar nabywania nowych umiejętności przez dzieci.

Nauka poprzez zabawę

Dzieci, szczególnie te młodsze, nie przepadają za uczeniem się regułek, nudnymi wykładami i czytaniem niezrozumiałych definicji. Dla nich taki sposób nauczania jest nieatrakcyjny i mało skuteczny. Małe dzieci uwielbiają uczyć się poprzez zabawę, w której mogą czuć się bezpiecznie, zaprezentować siebie, swoje emocje i przemyślenia. Zabawa łączy intuicję z uczuciami oraz pozwala wykorzystać wszystkie zmysły – nie tylko wzrok i słuch. Ponadto, zabawa odwołuje się do wcześniejszych treści, przez co nauczanie staje się bardziej efektywne, bo łączy to, co stare z tym, co nowe. Mówiąc krótko, dzieci bawiąc się, przy okazji się uczą, nie zdając sobie nawet do końca sprawy z faktu, że jest to nauka.

Jakie inne zalety ma wykorzystanie zabawy do uczenia dzieci i rozwoju ich inteligencji?

 • Zabawa pobudza motywację i zachęca do odnoszenia sukcesów.
 • Zabawa pobudza potrzeby dzieci, ich pragnienie samodoskonalenia oraz ciekawość poznawczą.
 • Zabawa kształtuje wyobraźnię dzieci.
 • Zabawa redukuje lęk przed porażką, kompromitacją, złą oceną.
 • Zabawa zachęca do eksperymentowania bez obawy przed błędami i testowania możliwości swojego umysłu.
 • Zabawa rozwija osobowość i sprawia mnóstwo przyjemności.
 • Zabawa wpływa na kształtowanie zdolności komunikacyjnych i językowych.
 • Zabawa rozwija inteligencję emocjonalną.
 • Zabawa odzwierciedla wszystkie procesy poznawcze – myślenie logiczne, pamięć, koncentrację itp.
 • Zabawa uczy radzić sobie z trudnościami i wyzwaniami.

Przykłady zabaw rozwijających inteligencję

Rodzice często zastanawiają się, jak efektywnie spędzić wolny czas z własnymi dziećmi. Jak sprawić, by maluchy nie nudziły się w sobotnie, deszczowe popołudnie? Alternatywą dla komputera i telewizora mogą być zabawy rozwijające inteligencję. W takie zabawy może zaangażować się cała rodzina – mama, tata i dzieci albo rodzeństwo, czy nasze dziecko plus pociechy sąsiadów. Warto, by grupa do zabawy była większa, gdyż wówczas rozwija się nie tylko potencjał intelektualny, ale także zdolności współpracy, komunikacji, negocjacji, ustalania reguł, czyli całe spektrum różnych zdolności społecznych. Niżej można znaleźć kilka fajnych sposobów na nudę, które łączą naukę z frajdą.

1) Reklama siebie – dziecko wyobraża sobie, że jest jakimś produktem, który najlepiej odzwierciedla jego temperament i osobowość, np. samochodem określonej marki, jogurtem, napojem energetyzującym, a następnie wykonuje plakat reklamowy „samego siebie”, podkreślając walory „zakupu”. Każde z dzieci po kolei prezentuje własne pomysły na autoreklamę.

2) Znaczenie imion – zabawa polega na tym, że każde z dzieci pisze na kartce pionowo swoje imię, by następnie do każdej z liter imienia dopisać cechę lub umiejętność, która ją charakteryzuje. Ważne, by dopisywać wyłącznie talenty, zdolności i sukcesy, czyli wszystko, co ma pozytywny wydźwięk, np.
K – kompetentna
A – ambitna
M – miła
I – inteligentna
L – lubiąca przyrodę
A – asertywna

3) Pytania i odpowiedzi – jeden z członków bawiącej się grupy pyta resztę. Na zadawane pytania należy udzielić, jak największej ilości odpowiedzi, np. Co jest czerwone? – burak, pomidor, jabłko, krew… albo: Co jest mniejsze od człowieka? – mrówka, kot, krokus… Liczbę odpowiedzi na poszczególne pytania zapisuje się na kartce.

4) Tworzenie łańcucha słów – zabawa polega na tym, że jedna osoba mówi jakieś słowo, np. „kaktus”, a następne dziecko wymyśla wyraz na ostatnią literę tego słowa, np. „słowik” i tak kolejno wszyscy z grupy aż do momentu skuchy, kiedy tworzenie łańcucha słów rozpoczyna się od nowa.

5) Potrafię to, bo… – każde dziecko pisze na kartce początek zdania „Potrafię to, bo…” i prosi o przymocowanie sobie tej kartki do pleców. Wszystkie dzieci maszerują po pokoju z przypiętymi z tyłu kartkami i dokańczają zdania. Kolega może napisać na kartce koleżanki, np. „Potrafię to, bo jestem wytrwała i nigdy się nie poddaję” albo „Potrafię to, bo jestem ambitna”. Wolno zapisywać tylko pozytywne i zgodne z prawdą zdania. Zabawa się kończy, kiedy na kartkach każde dziecko ma przynajmniej dwa dokończone zdania. Następnie wszyscy siadają w okręgu i dyskutują, czy łatwo było powiedzieć coś pozytywnego drugiej stronie i czy wszyscy zgadzają się z przeczytanymi zapiskami, które mają odnosić się do ich osoby.

6) Pary zwierząt – na początku wykonuje się karteczki z nazwami zwierząt. Każde zwierzę zapisuje się dwa razy. Następnie dzieci losują karteczki i próbują się wcielić w wylosowane zwierzę. Zadanie polega na tym, by bez użycia słów i rozmowy odnaleźć osobę, która wylosowała to samo zwierzę, co my. Dzieci mogą wydawać dźwięki, poruszać się i zachowywać, jak wylosowane zwierzątko. Zabawa dobiega końca, gdy wszyscy odnajdą swoją parę.

7) Mistrz spostrzegawczości – zadanie polega na tym, by spacerując po pokoju odnaleźć osobę, która spełnia określone kryterium, np. zadaje się pytanie „Kto ma najbardziej niebieskie oczy w grupie?”. Po krótkotrwałym spacerze wokół każdej z osób i przypatrywaniu się należy położyć dłoń na ramieniu osoby, która według nas ma najbardziej niebieskie oczy. Następnie zmienia się pytania, np. „Kto ma najwięcej spinek we włosach?”, „Kto ma najdłuższe sznurowadła w butach?” itp. Wygrywa ten, kto udzieli najwięcej prawidłowych wskazań.

8) Postrzeganie polisensoryczne – zabawa rozwija umiejętność uczenia się wszystkimi zmysłami. Zadanie polega na tym, że wszyscy uczestnicy dostają jednakową rzecz do opisania, np. kamyk, jabłko, cytrynę. Chodzi o to, by dany przedmiot opisać jak największą ilością określeń, które odwołują się do wszystkich zmysłów – słuchu, smaku, wzroku, węchu i dotyku, np. cytryna – żółta, okrągła, pachnąca, kwaśna, pomarszczona, twarda. Wygrywa osoba, która wymyśli największą ilość określeń dla przedmiotu.

Powyższe zabawy stanowią tylko propozycje jak walczyć z nudą i przy okazji rozwinąć potencjał intelektualny maluchów. Oczywiście, repertuar zabaw jest znacznie szerszy. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Bibliografia

 • Boguszewska A., Weiner A., 160 pomysłów na nauczanie zintegrowane w klasach I-III, „Impuls”, Kraków 2002, ISBN 83-7308-118-6.
 • Braun D., Greine R., Zabawy rozwijające logiczne myślenie. Nowe propozycje dla przedszkoli, „Jedność”, Kielce 2002, ISBN 83-7224-399-9.
 • Portmann R., Zabawy rozwijające inteligencję, „Jedność”, Kielce 2003, ISBN 83-7224-404-9.
Porozmawiaj o tym na Przedszkolaki »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Redakcja Nowe artykuły w portalu 0 odpowiedzi Zabawy rozwijające inteligencję Redakcja:

W dobie XXI wieku dzieci coraz częściej spędzają wolny czas albo przed telewizorem, albo przed komputerem, grając w mało ambitne gry. Z czasem jednak rozrywka wirtualna też się zaczyna nudzić maluchom .

Artykuły Zabawy w domu dla dzieci

Malowanie twarzy z dzieckiem
Zabawy w domu dla dzieci Malowanie twarzy z dzieckiem

„Malujemy świat. Podręcznik do nauki malowania twarzy krok po kroku. Zwierzęta” to książka autorstwa Anety Kolendo-Borowskiej. Jest to pierwsza tego typu pozycja w Polsce. W podręczniku do nauki malowania twarzyznajdują się: piękne,...

Zoo zgadula
Zabawy w domu dla dzieci Zoo zgadula

Pierwszego maja 2012 roku zacznie się emisja nowego programu dla dzieci na kanale MiniMini+. „Zoo zgadula" to hiszpański serial animowany o magicznym pudełku, które przybiera kształty różnych zwierząt znajdujących się w jego wnętrzu. Przekonajcie się...

Zabawy rozwijające pamięć
Zabawy w domu dla dzieci Zabawy rozwijające pamięć

Dzieciaki doby XXI wieku szybko się nudzą. Mimo wyszukanych zabawek, nie potrafią zaciekawić się na dłużej klockami czy wymyślnym robotem. Marudzą, płaczą i dokuczają, a rodzice, którym brakuje czasu, najchętniej włączyliby komputer lub telewizor z...

Zabawy w domu dla dzieci Zabawy edukacyjne

Sposobów na nudę dziecka jest wiele – wyjście na spacer z maluchem, piaskownica, plac zabaw, bawienie się w chowanego, układanie klocków. Trzeba tylko odrobinę chęci, by spędzić twórczo czas z własnym szkrabem. Wśród...

Zabawy w domu dla dzieci Zabawy urodzinowe dla dzieci

Urządzając kinderbal, trzeba zadbać o to, by maluchy nie zaczęły się nudzić. Często nie pomaga pokój pełen zabawek ani zaganianie dzieci do zabawy – „No, pobawcie się w coś”. Przyjęcie urodzinowe trzeba wcześniej dobrze...

Układanki i domina z dodawaniem i odejmowaniem (recenzja)
Zabawy w domu dla dzieci Układanki i domina z dodawaniem i odejmowaniem (recenzja)

Ocena 4/5 Seria „Zabawy dydaktyczne z Sową Mądralą" przedstawia książkę pt. „Układanki i domina z dodawaniem i odejmowaniem". Zgodnie z zapowiedzią, jest to pozycja polecana uczniom rozpoczynającym naukę dodawania i odejmowania lub mającym problemy z...

Zabawy w domu dla dzieci Rodzaje zabaw dla dzieci

Są różne rodzaje zabaw dla dzieci: od najprostszych zabaw manipulacyjnych niemowląt, poprzez zabawy ruchowe - takie jak zabawa w berka, do złożonych zabaw tematycznych w dom czy naśladujących różne zawody. Tak naprawdę każda forma zabawy dziecka pobudza...

Zabawy rozwijające pamięć
Zabawy w domu dla dzieci Zabawy rozwijające pamięć

Zabawy rozwijające pamięć pomagają ciekawie i twórczo spędzić wolny czas z dzieckiem oraz wspomagają naukę. Dziecko szybciej przyswaja wiedzę, czerpiąc z tego jednocześnie mnóstwo radości.

Zabawy
Wspólne spędzanie czasu Zabawy

Zabawy są niezbędnymi elementami w życiu dziecka, zapewniającymi mu wszechstronny rozwój. Dzięki zabawie dziecko szybciej uczy się wielu nowych rzeczy, bo robi je w przyjaznej i miłej atmosferze, a doświadczenie, jakie zdobywa przydaje mu się w...

Gry i zabawy Zabawy logiczne

Wyobraźnię dziecka można rozwijać na wiele sposobów. Bardzo pomocne mogą okazać się gry logiczne, dzięki którym maluchy poprzez zabawę uczą się i rozwijają swoje zdolności. Labirynty, kropkowanki, rebusy i krzyżówki kształtują nie...

Zabawy w domu
Sposoby na nudę malucha Zabawy w domu

Zabawy dla dzieci w domu są alternatywą dla gier i zabaw na świeżym powietrzu. Aura nie zawsze sprzyja aktywności w plenerze, więc warto wtedy pomyśleć o grach i zabawach, które będą pobudzały intelekt dzieci. Domowe zabawy pozytywnie wpływają...

Zabawy w grupie
Pomysły na nudę przedszkolaka Zabawy w grupie

Zabawy w grupie w korzystny sposób wpływają na rozwój społeczny dziecka. Pozwalają oswoić się z zasadami życia w grupie rówieśniczej, uczą współpracy i rozumienia siebie nawzajem. Oprócz tego uczą empatii, obserwowania...

Zabawy dla uczniów
Wspomaganie w rozwoju Zabawy dla uczniów

Dzieci rozpoczynające edukację szkolną mają najczęściej siedem lat. Są osobami, które potrzebują pozostawać na uboczu. Uwielbiają oglądać programy telewizyjne, grać na komputerze, czasami sięgają po ulubioną książkę czy gazetkę. Dzieci ośmioletnie cechuje...

Zabawy w domu dla dzieci Zabawy edukacyjne

Zabawy edukacyjne to fajna alternatywa dla spędzania wolnego czasu przed telewizorem czy komputerem. W jaki sposób bawić się i uczyć jednocześnie?

Zabawy w domu Zabawy plastyczne

Zabawy plastyczne dają dzieciom możliwość tworzenia i ekspresji siebie. Dzięki malowaniu czy rysowaniu maluchy rozwijają swoją kreatywność, wyobraźnię i usprawniają zdolności manualne.

Zabawy rodzinne
Zabawy w domu Zabawy rodzinne

Zabawy rodzinne sprzyjają kształtowaniu pozytywnych relacji między domownikami oraz integracji rodzeństwa. W co się bawić z małymi dziećmi w domu?

Kreatywne zabawy
Zabawy w domu Kreatywne zabawy

Jak rozwijać zdolności twórcze u dzieci? Jak pobudzić ich wyobraźnię i fantazję? Jak bawić się z maluchami w sposób kreatywny?

Zabawy w wodzie
Zabawy w plenerze Zabawy w wodzie

Dzieci uwielbiają pluskać się wodzie, czy to na basenie, czy nad jeziorem albo morzem. Jak bezpiecznie bawić się z dzieckiem w wodzie?

Zabawy w domu Zabawy muzyczne

Zabawy muzyczne nie tylko wpływają na umuzykalnienie dzieci, ale kształtują też zmysł estetyczny, wpływają na rozwój słuchu fonematycznego i sprzyjają zajęciom ruchowym.

Zabawy w domu Zabawy matematyczne

Zabawy i gry matematyczne rozwijają u najmłodszych zdolność logicznego myślenia, inteligencję i umiejętność precyzyjnego wyrażania własnych myśli. Jak zaciekawić dzieci matematyką?

Zabawy z niemowlęciem
Zmysły niemowlęcia Zabawy z niemowlęciem

Zabawy z niemowlęciem są niezwykle proste, a ich ilość jest nieograniczona. Najprostszą zabawą jest przeglądanie się dziecka w lustrze.

Zabawy w plenerze dla dzieci Zabawy w ogrodzie

Zabawy w ogrodzie to dla dziecka możliwość rozwoju kreatywności i samodzielności. Czas spędzony na świeżym powietrzu na nieskrępowanej zabawie na pewno nie jest czasem straconym.

Zabawy z dwulatkiem
Zabawy Zabawy z dwulatkiem

Zabawy z dwulatkiem to okazja do stymulowania rozwoju poznawczego, emocjonalnego i motorycznego dziecka. W co się bawić z dwuletnim maluchem, którego rozpiera energia i wszystko wokoło ciekawi?

Zabawy na urodziny
Zabawy w grupie Zabawy na urodziny

Zabawy na urodziny mogą mieć charakter ruchowy – dzieciaki mogą tańczyć, biegać, skakać. Mogą też rysować, malować, wcielać się w role, recytować wierszyki albo konkurować ze sobą w drużynach.

Zabawy dla trzylatka
Zabawy w domu Zabawy dla trzylatka

Aby wybrać odpowiednie zabawy dla trzylatka trzeba wziąć pod uwagę potrzeby i zainteresowania dzieci w tym wieku. Warto przy tym pamiętać, że trzylatek nie jest w stanie zainteresować się jedną rzeczą na dłużej niż 8-9 minut, dlatego też nie ma sensu...

Zabawy w domu Zabawy dla sześciolatka

Sześciolatek jest małym artystą, który tworzy własne dzieła plastyczne i lubi się nimi chwalić. Jego zabawy są coraz dłuższe i skomplikowane, często z podziałem na role (są to tzw. zabawy tematyczne). Dziecko w wieku 6 lat wykazuje zainteresowanie przyrodą...

Zabawy w domu Zabawy dla pięciolatka

Zabawy dla pięciolatka są bardzo ważną codzienną aktywnością, która wszechstronnie wspiera rozwój psychiczny, emocjonalny i społeczny małego człowieka. Dzieci w tym wieku są ciekawe wszystkiego, co je otacza, zadają mnóstwo pytań, lecz z drugiej strony...

Zabawy dla dwulatka
Zabawy w domu Zabawy dla dwulatka

Zabawy dla dzieci nie tylko sprawiają, że maluchy miło spędzają czas, ale także służą ich rozwojowi. Nie trzeba inwestować w kosztowne zabawki, jest wiele prostych gier i zabaw dla dwulatka. Wystarczy odrobina inwencji i dobre chęci. Jak można bawić się...

Zabawy w domu Zabawy dla czterolatka

Odpowiednio dobrane zabawy dla dzieci to bardzo ważny czynnik wspomagający rozwój psychofizyczny dziecka. Przemyślane zabawki edukacyjne dla 4-latka również pozytywnie wpływają na rozwój motoryczny i psychiczny dziecka. Polecane są zarówno zabawy dla...

Zabawy w plenerze
Sposoby na nudę malucha Zabawy w plenerze

Zabawy w plenerze powodują, że organizm dzieci jest bardziej dotleniony, a przez to usprawniają się wszystkie zachodzące w nim procesy. Gry i zabawyw plenerze dostarczają dzieciom okazji do „wyszalenia się” i rozładowania kumulującej się w...

Zabawy Zabawy z niemowlakiem

W co bawić się z niemowlakiem? Jakie zabawy wybrać? Jakie zalety ma bawienie się z maluchem? Czy konieczne jest kupowanie drogich zabawek?

Zabawy w żłobku
Baza żłobków Zabawy w żłobku

Dzięki zajęciom w żłobku małe dzieci nabywają cenne umiejętności, które przydadzą im się w późniejszym życiu.

Gry i zabawy

Gry i zabawy towarzyszą dziecku od pierwszych miesięcy jego życia. W przypadku niemowląt repertuar zabaw jest stosunkowo ograniczony, ale z czasem ulega znaczącemu poszerzeniu. Maluchy chętnie poznają nowe sposoby na przyjemne spędzanie czasu –...

Zabawy z dzieckiem (recenzja)
Testy i recenzje Zabawy z dzieckiem (recenzja)

- Ja się nudzę! - Każdy rodzic słyszy to zdanie z ust swojej pociechy przynajmniej raz w ciągu dnia. To idź się pobaw - odpowiadamy najczęściej. Dialog wówczas uważany jest za zakończony. Komunikacja z dzieckiem typowa, ale mało wychowawcza. Z pomocą...

Zmysły niemowlęcia Zabawy z dzieckiem - błyszczące światełka

Zabawy z dzieckiem nie muszą być nudne i pospolite. Warto urozmaicać gry z maluchem i sprawiać, by były niekonwencjonalne i zaskakujące. Zabawa w błyszczące światełka jest stosunkowo mało znana. Można ją wprowadzać od trzeciego miesiąca życia dziecka....

Zabawy w domu Zabawy z dzieckiem - budowanie wieży

Zabawy z dzieckiem mogą sprawiać mnóstwo radości nie tylko maluchom, ale i ich rodzicom. Jest to idealna okazja na to, aby znów poczuć się dzieckiem. Któż bowiem nie lubił w dzieciństwie bawić się klockami? Budowanie wieży może i nam i dziecku sprawić...

Zmysły niemowlęcia Zabawy z dzieckiem - czytanie

Istnieją setki zabaw z dzieckiem, a każdy maluch ma swoje preferencje. Zabawy dla dzieci nie tylko sprawiają maluchom radość, ale i pomagają w ich rozwoju. Jedną z najbardziej wartościowych zabaw z dzieckiem jest czytanie maluchowi książeczek z obrazkami....

Zmysły niemowlęcia Zabawy z dzieckiem - eksperymenty z dźwiękami

Zabawy z dzieckiem to ogromna radość, którą czerpią zarówno dzieci jak i rodzice już od pierwszych wspólnie spędzonych chwil. Wybierając odpowiedni rodzaj zabawy dla dziecka należy pamiętać, że najsilniej wykształconym zmysłem u dziecka w pierwszym okresie...

Zmysły niemowlęcia Zabawy z dzieckiem - znikająca zabawka

Zabawy z dzieckiem nie tylko bawią, ale i uczą malucha pewnych rzeczy. Zabawa znikająca zabawka to trochę bardziej zaawansowana wersja zabawy w a kuku. Pozwala na wspólne spędzenie czasu i umacnianie waszej więzi. Dzięki wspólnej zabawie, dziecko rozwija...

Zabawy z dzieckiem - śpiewanie i podnoszenie
Zmysły niemowlęcia Zabawy z dzieckiem - śpiewanie i podnoszenie

Jesteś świeżo upieczonym rodzicem? Gratulacje! Czeka cie teraz dużo pracy i wysiłku, który musisz włożyć w wychowanie dziecka. Niemowlę ma niezwykle aktywny zmysł powonienia, smaku, wzroku oraz słuchu. Potrzebuje dużo uwagi aby dobrze się rozwijać....

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij