Zabawy rozwijające inteligencję

W dobie XXI wieku dzieci coraz częściej spędzają wolny czas albo przed telewizorem, albo przed komputerem, grając w mało ambitne gry. Z czasem jednak rozrywka wirtualna też się zaczyna nudzić maluchom. Istnieje wiele ciekawych sposobów na nudę, które nie tylko pozwalają „zabić” wolny czas, ale też rozwijają inteligencję, myślenie, kreatywność, twórczość i pamięć. Kto powiedział, że talenty należy rozwijać tylko w szkole, mozolnie się ucząc? Więcej efektów i satysfakcji dają zabawy rozwijające inteligencję. Zabawa łączy przyjemne z pożytecznym i stanowi bezpieczny obszar nabywania nowych umiejętności przez dzieci.

Nauka poprzez zabawę

Dzieci, szczególnie te młodsze, nie przepadają za uczeniem się regułek, nudnymi wykładami i czytaniem niezrozumiałych definicji. Dla nich taki sposób nauczania jest nieatrakcyjny i mało skuteczny. Małe dzieci uwielbiają uczyć się poprzez zabawę, w której mogą czuć się bezpiecznie, zaprezentować siebie, swoje emocje i przemyślenia. Zabawa łączy intuicję z uczuciami oraz pozwala wykorzystać wszystkie zmysły – nie tylko wzrok i słuch. Ponadto, zabawa odwołuje się do wcześniejszych treści, przez co nauczanie staje się bardziej efektywne, bo łączy to, co stare z tym, co nowe. Mówiąc krótko, dzieci bawiąc się, przy okazji się uczą, nie zdając sobie nawet do końca sprawy z faktu, że jest to nauka.

Jakie inne zalety ma wykorzystanie zabawy do uczenia dzieci i rozwoju ich inteligencji?

 • Zabawa pobudza motywację i zachęca do odnoszenia sukcesów.
 • Zabawa pobudza potrzeby dzieci, ich pragnienie samodoskonalenia oraz ciekawość poznawczą.
 • Zabawa kształtuje wyobraźnię dzieci.
 • Zabawa redukuje lęk przed porażką, kompromitacją, złą oceną.
 • Zabawa zachęca do eksperymentowania bez obawy przed błędami i testowania możliwości swojego umysłu.
 • Zabawa rozwija osobowość i sprawia mnóstwo przyjemności.
 • Zabawa wpływa na kształtowanie zdolności komunikacyjnych i językowych.
 • Zabawa rozwija inteligencję emocjonalną.
 • Zabawa odzwierciedla wszystkie procesy poznawcze – myślenie logiczne, pamięć, koncentrację itp.
 • Zabawa uczy radzić sobie z trudnościami i wyzwaniami.

Przykłady zabaw rozwijających inteligencję

Rodzice często zastanawiają się, jak efektywnie spędzić wolny czas z własnymi dziećmi. Jak sprawić, by maluchy nie nudziły się w sobotnie, deszczowe popołudnie? Alternatywą dla komputera i telewizora mogą być zabawy rozwijające inteligencję. W takie zabawy może zaangażować się cała rodzina – mama, tata i dzieci albo rodzeństwo, czy nasze dziecko plus pociechy sąsiadów. Warto, by grupa do zabawy była większa, gdyż wówczas rozwija się nie tylko potencjał intelektualny, ale także zdolności współpracy, komunikacji, negocjacji, ustalania reguł, czyli całe spektrum różnych zdolności społecznych. Niżej można znaleźć kilka fajnych sposobów na nudę, które łączą naukę z frajdą.

1) Reklama siebie – dziecko wyobraża sobie, że jest jakimś produktem, który najlepiej odzwierciedla jego temperament i osobowość, np. samochodem określonej marki, jogurtem, napojem energetyzującym, a następnie wykonuje plakat reklamowy „samego siebie”, podkreślając walory „zakupu”. Każde z dzieci po kolei prezentuje własne pomysły na autoreklamę.

2) Znaczenie imion – zabawa polega na tym, że każde z dzieci pisze na kartce pionowo swoje imię, by następnie do każdej z liter imienia dopisać cechę lub umiejętność, która ją charakteryzuje. Ważne, by dopisywać wyłącznie talenty, zdolności i sukcesy, czyli wszystko, co ma pozytywny wydźwięk, np.
K – kompetentna
A – ambitna
M – miła
I – inteligentna
L – lubiąca przyrodę
A – asertywna

3) Pytania i odpowiedzi – jeden z członków bawiącej się grupy pyta resztę. Na zadawane pytania należy udzielić, jak największej ilości odpowiedzi, np. Co jest czerwone? – burak, pomidor, jabłko, krew… albo: Co jest mniejsze od człowieka? – mrówka, kot, krokus… Liczbę odpowiedzi na poszczególne pytania zapisuje się na kartce.

4) Tworzenie łańcucha słów – zabawa polega na tym, że jedna osoba mówi jakieś słowo, np. „kaktus”, a następne dziecko wymyśla wyraz na ostatnią literę tego słowa, np. „słowik” i tak kolejno wszyscy z grupy aż do momentu skuchy, kiedy tworzenie łańcucha słów rozpoczyna się od nowa.

5) Potrafię to, bo… – każde dziecko pisze na kartce początek zdania „Potrafię to, bo…” i prosi o przymocowanie sobie tej kartki do pleców. Wszystkie dzieci maszerują po pokoju z przypiętymi z tyłu kartkami i dokańczają zdania. Kolega może napisać na kartce koleżanki, np. „Potrafię to, bo jestem wytrwała i nigdy się nie poddaję” albo „Potrafię to, bo jestem ambitna”. Wolno zapisywać tylko pozytywne i zgodne z prawdą zdania. Zabawa się kończy, kiedy na kartkach każde dziecko ma przynajmniej dwa dokończone zdania. Następnie wszyscy siadają w okręgu i dyskutują, czy łatwo było powiedzieć coś pozytywnego drugiej stronie i czy wszyscy zgadzają się z przeczytanymi zapiskami, które mają odnosić się do ich osoby.

6) Pary zwierząt – na początku wykonuje się karteczki z nazwami zwierząt. Każde zwierzę zapisuje się dwa razy. Następnie dzieci losują karteczki i próbują się wcielić w wylosowane zwierzę. Zadanie polega na tym, by bez użycia słów i rozmowy odnaleźć osobę, która wylosowała to samo zwierzę, co my. Dzieci mogą wydawać dźwięki, poruszać się i zachowywać, jak wylosowane zwierzątko. Zabawa dobiega końca, gdy wszyscy odnajdą swoją parę.

7) Mistrz spostrzegawczości – zadanie polega na tym, by spacerując po pokoju odnaleźć osobę, która spełnia określone kryterium, np. zadaje się pytanie „Kto ma najbardziej niebieskie oczy w grupie?”. Po krótkotrwałym spacerze wokół każdej z osób i przypatrywaniu się należy położyć dłoń na ramieniu osoby, która według nas ma najbardziej niebieskie oczy. Następnie zmienia się pytania, np. „Kto ma najwięcej spinek we włosach?”, „Kto ma najdłuższe sznurowadła w butach?” itp. Wygrywa ten, kto udzieli najwięcej prawidłowych wskazań.

8) Postrzeganie polisensoryczne – zabawa rozwija umiejętność uczenia się wszystkimi zmysłami. Zadanie polega na tym, że wszyscy uczestnicy dostają jednakową rzecz do opisania, np. kamyk, jabłko, cytrynę. Chodzi o to, by dany przedmiot opisać jak największą ilością określeń, które odwołują się do wszystkich zmysłów – słuchu, smaku, wzroku, węchu i dotyku, np. cytryna – żółta, okrągła, pachnąca, kwaśna, pomarszczona, twarda. Wygrywa osoba, która wymyśli największą ilość określeń dla przedmiotu.

Powyższe zabawy stanowią tylko propozycje jak walczyć z nudą i przy okazji rozwinąć potencjał intelektualny maluchów. Oczywiście, repertuar zabaw jest znacznie szerszy. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Bibliografia

 • Boguszewska A., Weiner A., 160 pomysłów na nauczanie zintegrowane w klasach I-III, „Impuls”, Kraków 2002, ISBN 83-7308-118-6.
 • Braun D., Greine R., Zabawy rozwijające logiczne myślenie. Nowe propozycje dla przedszkoli, „Jedność”, Kielce 2002, ISBN 83-7224-399-9.
 • Portmann R., Zabawy rozwijające inteligencję, „Jedność”, Kielce 2003, ISBN 83-7224-404-9.
Porozmawiaj o tym na »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Redakcja Nowe artykuły w portalu 0 odpowiedzi Zabawy rozwijające inteligencję Redakcja:

W dobie XXI wieku dzieci coraz częściej spędzają wolny czas albo przed telewizorem, albo przed komputerem, grając w mało ambitne gry. Z czasem jednak rozrywka wirtualna też się zaczyna nudzić maluchom .

Artykuły Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę

Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę Zwinne ręce - rozwój zdolności motorycznych

Artykuł sponsorowany Nauka pisania i malowania nie są jedynymi sposobami na rozwinięcie zdolności manualnych dziecka, sprawność rączek i paluszków poprawi także lepienie, wycinanie, a przede wszystkim zabawy konstrukcyjne. Do tego idealne będą...

Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę Pomysły na najlepsze prezenty dla przedszkolaków

Artykuł sponsorowany Zakup odpowiedniego prezentu dla malucha to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza że na rynku nieustannie pojawiają się coraz to nowe, zazwyczaj kosztowne gadżety, które kuszą kolorami i wydawanymi dźwiękami. Zanim jednak zdecydujemy...

Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę Nauka dzięki zabawie klockami

Artykuł sponsorowany Przedszkolaki najwięcej uczą się, bawiąc – to stwierdzenie nie budzi żadnych wątpliwości. Dlatego powinniśmy wprowadzić je w życie i zadbać, by dziecko miało swoje zabawki, pluszaki i klocki. Choć to te ostatnie najbardziej ze...

Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę Pamięć - jak ją rozwijać u dzieci?

Artykuł sponsorowany Czy wiesz, że pamięć twojego szkraba zaczyna rozwijać się już wtedy, gdy siedzi ono grzecznie w brzuchu mamy, a pełną dojrzałość osiąga dopiero ok. 15 urodzin? Naturalne jest więc wspieranie i stymulowanie rozwoju dziecka. To, w jaki...

Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę Zabawa klockami podkręca kreatywność

Artykuł sponsorowany Dziecięca wyobraźnia jest nieograniczona, dzięki niej nakryty kocem kuchenny stół przeistacza się w tajemniczą jaskinię, a kanapa w najszybszą na świecie wyścigówkę lub targany sztormem okręt z prawdziwymi piratami.

Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę Czego uczą bajki?

Artykuł sponsorowany Czy pamiętasz swoje ulubione bajki z dzieciństwa, bohaterów, z którymi się zaprzyjaźniłeś, albo tych, którzy cię przerażali? Nawet jeśli nie, to nie doszukuj się początków sklerozy, bo bajki już odegrały...

Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę Idealne klocki dla dzieci od 18 miesięcy

Artykuł sponsorowany Jeśli jesteś rodzicem, ciocią, wujkiem albo babcią, niespełna dwuletniego maluszka i chcesz zadbać o jego prawidłowy rozwój, dając mu zabawkę, pomyśl o klockach LEGO DUPLO. Zestaw stworzono specjalnie z myślą o dzieciach,...

Bezpieczne zabawki
Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę Bezpieczne zabawki

Bezpieczne zabawki muszą spełniać normy zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów, a także w dyrektywach Unii Europejskiej. Uwzględnione są tam wskazania mechaniczne, fizyczne i chemiczne, którymi powinni kierować się producenci zabawek.

Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę Gdy pada deszcz

Wielu rodziców zastanawia się, w co się bawić z własnym dzieckiem, gdy na dworze słota i plucha. A jak mówi treść znanej piosenki: „W czasie deszczu dzieci się nudzą…”. Zabawy na podwórku, huśtawki, ślizgawki czy...

Cztery koła dla najmłodszych
Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę Cztery koła dla najmłodszych

Klocki Lego zna chyba każdy. Bawią się nimi dzieci, są fenomenem również wśród dorosłych. Dzięki nim rodzice są w stanie zaszczepić różne pasje w swoich pociechach, w tym np. zamiłowanie do motoryzacji. Zapraszamy na przegląd...

Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę Zabawki dla trzylatka

Wielu rodziców zastanawia się, jakie zabawki wybrać dla swojego trzyletniego dziecka. W dobie tylu artykułów dla maluchów trudno się zdecydować, co kupić. Jaką zabawkę wybrać, by dziecko było zadowolone i chętnie się nią bawiło?...

10 tricków na utrzymanie porządku w pokoju dziecka
Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę 10 tricków na utrzymanie porządku w pokoju dziecka

Pokój dziecięcy to miejsce zabawy i wypoczynku, jednak spełnia swoje funkcje jedynie wtedy, gdy panuje w nim ład i porządek. Maluchy często mają problem z samodzielnym posprzątaniem pokoju, a zwłaszcza z odłożeniem rzeczy na swoje miejsce.

Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę Gry dla trzylatka

Zabawy i gry dla trzyletnich dzieci można podzielić na wiele kategorii. Są zabawy plastyczne, zabawy dydaktyczne i gry ruchowe. Wśród zabaw plastycznych można wyróżnić różne kolorowanki do druku, labirynty, zabawy w łączenie...

Gra w kolory dla dzieci
Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę Gra w kolory dla dzieci

Gra w kolory pomaga wprowadzić dziecko w świat barw. Okazuje się, że niemowlaki reagują na kolory i mają wyraźne upodobanie do czerwonego, żółtego i białego. Małe dzieci nie lubią czarnego, niebieskiego i zielonego (weźmy to pod uwagę wybierając...

Gry dla dwulatka
Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę Gry dla dwulatka

Drugi rok życia dziecka to bardzo ważny okres w jego rozwoju, szczególnie pod względem psychicznym. Maluch dojrzewa błyskawicznie, przyswaja bardzo dużo nowych informacji, poznaje świat, uczy się nowych umiejętności. Zaczyna określać granice swojej...

Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę Nauka kolorów dla dzieci

Świat dziecka od początku obfituje w wiele barw, które poznaje ono w swobodnym kontakcie z otoczeniem. Pierwszy rok życia dziecka to nieustanne, radosne eksplorowanie rzeczywistości wokół, za pomocą wszystkich zmysłów. Jednym z nich...

Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę Zabawy z dzieckiem - budowanie wieży

Zabawy z dzieckiem mogą sprawiać mnóstwo radości nie tylko maluchom, ale i ich rodzicom. Jest to idealna okazja na to, aby znów poczuć się dzieckiem. Któż bowiem nie lubił w dzieciństwie bawić się klockami? Budowanie wieży może i nam...

Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę Zabawki a wiek dziecka

W społeczeństwie panuje błędne przeświadczenie, że im więcej zabawek, zajęć dodatkowych i bardziej zajęty czas dziecka, tym lepszy jego rozwój. Starajmy się jednak nie popadać w skrajności i zbytnia przesadę. Każdy etap rozwoju dzieckai każda...

Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę Rozwój intelektualny dziecka

Rozwój intelektualny dziecka jest indywidualny i właśnie dlatego rodzice nie powinni pochopnie zamartwiać się, że ich malec jest opóźniony w rozwoju. Wszelkimi wątpliwościami należy dzielić się z pediatrą. Dziecko trzeba uważnie obserwować...

Nauka kolorów
Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę Nauka kolorów

Znajomość kolorów i umiejętność ich rozpoznawania nie jest wrodzona. Maluszki muszą się tego nauczyć. Już niemowlę reaguje na barwy. Wykazuje wyraźne upodobanie do białego, żółtego i czerwonego, natomiast nie przepada za plamami w kolorach:...

Jakie zabawki dla dzieci?
Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę Jakie zabawki dla dzieci?

Dzieci uwielbiają zabawki, jednak ich kupno stanowi dla wielu rodziców wyzwanie. Chcą, by zabawki spełniały rolę edukacyjną, ale jednocześnie jest dla nich ważny estetyczny aspekt przedmiotów, którymi bawią się ich dzieci. Jakie...

Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę Rozwój manualny dziecka

Rozwój manualny dziecka w wieku przedszkolnym pozwala mu na wykonywanie wielu czynności, do których potrzebne są sprawne ręce, a szczególnie palce. Sprawność motoryczna oznacza nie tylko naukę malowania czy pisania, ale także...

Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę Zabawy z rocznym dzieckiem

Zabawy z rocznym dzieckiem powinny rozwijać umiejętności manualne, koordynację ruchową oraz wyobraźnię malca. Roczny brzdąc domaga się od rodziców uwagi, jest ciekawy świata i lubi poznawać nowe rzeczy. Zabawyz rocznym dzieckiem wymagają zatem...

Co powinno umieć roczne dziecko?
Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę Co powinno umieć roczne dziecko?

Co umie roczne dziecko? Czy powinno już siadać na nocnik? A może powinno bawić się samodzielnie i nie płakać, kiedy mu czegoś zabraniasz? Oczekiwanie, że roczny maluch będzie siusiał do nocnika albo bez oporu dzielił się zabawkami z dziećmi jest dość...

Zabawki edukacyjne dla dzieci
Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę Zabawki edukacyjne dla dzieci

Zabawki edukacyjne dla dzieci wspomagają ich rozwój. Nieodpowiednio dobrane, po prostu nie zaciekawią malucha. Zabawki dla dzieci mają pobudzać ich zmysły do pracy, pomagają im ćwiczyć mięśnie, a przede wszystkim stanowią obiekt zainteresowania i...

Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę Zabawki dla dwulatka

Niejedna mama, której dziecko właśnie skończyło dwa latka, zastanawia się, jakie zabawki będą najbardziej odpowiednie dla jej małego szkraba. Dotychczasowych zabawek dziecka nie trzeba od razu wyrzucać na śmietnik. „Stare zabawki”,...

Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę Rozwój rocznego dziecka

Pierwszy rok życia dziecka to okres niezwykłych i szybkich zmian. W tym czasie obserwujesz, jak twoje dziecko po raz pierwszy o własnych siłach przekręca się z plecków na brzuszek, siada, wypowiada pierwsze słowa, po raz pierwszy raczkuje. Dla...

Zabawki dla dziewczynek
Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę Zabawki dla dziewczynek

Kiedy na świat przychodzi dziewczynka, jej mama wybiera dla niej ubranka w różnych odcieniach różu. Kiedy dorasta, rodzice kupują jej zabawki zgodne z przekonaniami na temat roli płci. Mała dziewczynka ma zatem zestaw do gotowania, domek dla...

Plan dnia dziecka
Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę Plan dnia dziecka

Tak jak każdej kobiecie, szczególnie tej, która poświęciła pracę i opiekuje się dzieckiem w domu, jest potrzebny plan dnia. Dzięki czemu nie siedzi w koszuli nocnej i nie wygląda tak, by przestraszyć listonosza. Tak taki plan jest potrzebny...

Zabawki dla chłopców
Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę Zabawki dla chłopców

Kupowanie chłopcu zabawkowych samochodów może podsycać jego późniejsze zainteresowania motoryzacyjne, ale może być także pierwszym krokiem do ograniczenia zainteresowań. Tendencyjne nakierowywanie dziecka na to, czym powinno się bawić jako...

Prezent dla dwulatka
Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę Prezent dla dwulatka

Kupując prezent dla dziecka, należy wziąć pod uwagę jego wiek. Dwulatekjest pełen energii i ciekawości świata, dlatego rodzice powinni zapewnić mu takie formy aktywności, które będą dla niego atrakcyjne. Dziecko w wieku dwóch lat jest coraz...

Rozwijanie kreatywności
Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę Rozwijanie kreatywności

Wielu rodziców spotyka się ze stwierdzeniem, że rozwijanie kreatywności dziecka najlepiej rozpocząć w wieku przedszkolnym. Nie należy jednak zapominać, że kreatywność małego człowieka zaczyna się wcześniej, wraz z wypracowaniem odrębnego sposobu...

Zabawy w domu
Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę Zabawy w domu

Zabawy dla dzieci w domu są alternatywą dla gier i zabaw na świeżym powietrzu. Aura nie zawsze sprzyja aktywności w plenerze, więc warto wtedy pomyśleć o grach i zabawach, które będą pobudzały intelekt dzieci. Domowe zabawy pozytywnie wpływają na...

Zabawy rozwijające pamięć
Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę Zabawy rozwijające pamięć

Zabawy rozwijające pamięć pomagają ciekawie i twórczo spędzić wolny czas z dzieckiem oraz wspomagają naukę. Dziecko szybciej przyswaja wiedzę, czerpiąc z tego jednocześnie mnóstwo radości.

Zabawy
Wspólne spędzanie czasu Zabawy

Zabawy są niezbędnymi elementami w życiu dziecka, zapewniającymi mu wszechstronny rozwój. Dzięki zabawie dziecko szybciej uczy się wielu nowych rzeczy, bo robi je w przyjaznej i miłej atmosferze, a doświadczenie, jakie zdobywa przydaje mu się w...

Gry i zabawy Zabawy logiczne

Wyobraźnię dziecka można rozwijać na wiele sposobów. Bardzo pomocne mogą okazać się gry logiczne, dzięki którym maluchy poprzez zabawę uczą się i rozwijają swoje zdolności. Labirynty, kropkowanki, rebusy i krzyżówki kształtują nie...

Zabawy dla uczniów
Wspomaganie w rozwoju Zabawy dla uczniów

Dzieci rozpoczynające edukację szkolną mają najczęściej siedem lat. Są osobami, które potrzebują pozostawać na uboczu. Uwielbiają oglądać programy telewizyjne, grać na komputerze, czasami sięgają po ulubioną książkę czy gazetkę. Dzieci ośmioletnie cechuje...

Zabawy z niemowlęciem
Zmysły niemowlęcia Zabawy z niemowlęciem

Zabawy z niemowlęciem są niezwykle proste, a ich ilość jest nieograniczona. Najprostszą zabawą jest przeglądanie się dziecka w lustrze.

Zabawy na urodziny
Zabawy w grupie Zabawy na urodziny

Zabawy na urodziny mogą mieć charakter ruchowy – dzieciaki mogą tańczyć, biegać, skakać. Mogą też rysować, malować, wcielać się w role, recytować wierszyki albo konkurować ze sobą w drużynach.

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij