Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Wysypka u noworodka

Avatar placeholder
25.06.2021 10:22
Wysypka u noworodka
Wysypka u noworodka

Skóra niemowlaka jest bardzo wrażliwa, a wysypka u noworodka, która się pojawi, powinna być jak najszybciej konsultowana z lekarzem oraz w razie konieczności odpowiednio leczona. Przyczynę wysypki nie zawsze łatwo zidentyfikować. Diagnozę stawia zwykle pediatra, ale warto, by każdy rodzic umiał rozpoznać najczęstsze jej rodzaje. Jeśli na skórze noworodka pojawiają się zmiany, świadczą one o nie do końca prawidłowym działaniu organizmu. Najczęstsze przyczyny wysypek u noworodków to alergie i odparzenia.

spis treści

1. Alergiczne zmiany skórne u noworodka

Skóra jest jedną z najczęstszych lokalizacji alergii pokarmowej u dzieci. W około 30% przypadków objawy alergii pokarmowej manifestują się w postaci zmian skórnych.

Skórne zmiany przebiegają pod kilkoma postaciami. Może to być atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, niektóre postacie pokrzywki kontaktowej czy zespół alergicznych objawów okołoustnych.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Głównymi miejscami lokalizacji są policzki, okolica za małżowinami usznymi lub przy płatkach uszu oraz zgięcia łokciowe i kolanowe. Zmiany mogą też mieć charakter uogólniony. Silny świąd i zaniedbania pielęgnacyjne mogą prowadzić do zakażeń bakteryjnych.

Ponadto, nieodpowiednia dieta matki karmiącej piersią może prowadzić do nasilenia zmian skórnych u dziecka. Najpowszechniejsze błędy dietetyczne to spożywanie soi, cytrusów, warzyw, konserwantów, jaj oraz zbóż.

Występowanie zmian skórnych u dziecka cierpiącego na AZS związane jest z predyspozycją skóry do przesuszania się i wysypek. Najczęściej reaguje ona wysiewem na liczne czynniki alergenne.

Niekiedy nawet przestrzeganie rygorystycznych wymogów i stosowanie hipoalergicznej diety nie prowadzi do całkowitego przywrócenia skórze zdrowej kondycji. Dlatego też, równie ważne co określenie i wykluczenie z jadłospisu produktów wywołujących reakcje alergiczne, jest miejscowe leczenie skóry oraz odpowiednia o nią dbałość.

Bardzo pomocne jest nanosrebro w spray'u. Szybko łagodzi podrażnioną skórę, niweluje stan zapalny. Ponadto łatwo je zaaplikować. Jest to naturalny antybootyk, który składa się z nanoczątek srebra i wody demineralizowanej.

2. Pieluszkowe zapalenie skóry u noworodka

Pieluszkowe zapalenie skóry jest jednym z najczęstszych schorzeń dermatologicznych okresu noworodkowego i niemowlęcego. Spotyka to około 35 % maluszków. Najczęściej są to dzieci, które mają wrodzoną skłonność do odparzeń, mali alergicy oraz dzieci, u których stwierdzono podwyższoną zawartość amoniaku w moczu.

Zmiany na skórze dziecka zaczynają się podrażnieniem skóry w okolicach narażonych na działanie moczu i stolcu. Wpływa na to słaby dopływ powietrza oraz duża wilgotność. Problem ten dotyka jednak tylko dzieci w okresie pieluchowania.

Pieluszkowe zapalenie skóry niestety lubi nawracać. Nie jest do końca znana przyczyna powstania rumienia pieluszkowego, jednak powszechnie uważa się, że dolegliwość ta pojawia się na skutek długiego kontaktu delikatnej skóry dziecka z mokrą pieluchą. Pieluszki jednorazowe powinny być często zmieniane, absolutnie niedopuszczalne jest ich suszenie, gdyż można tylko zaszkodzić malutkiemu dziecku.

Jeśli pieluszkowe zapalenie skóry utrzymuje się dłużej niż dwa dni, a dodatkowo towarzyszą temu pęcherze lub ropnie, powinno się jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Pediatra obejrzy skórę dziecka, ustali przyczynę zmian skórnych i rozpocznie odpowiednie leczenie.

Gdy leczenie nie będzie dawało rezultatów, a stan malucha będzie się pogarszał, należy znowu udać się z dzieckiem do lekarza. Pediatra może skierować do lekarza dermatologa.

3. Atopowe zapalenie skóry u noworodka

Atopowe zapalenie skóry to reakcja na uczulenie na mleko matki lub dodatkowo na detergenty, chemikalia czy zanieczyszczenia powietrzna lub wody. Zaostrzenie atopowego zapalenia mogą powodować również wirusy, bakterie lub grzyby. Bywa i tak, że zmiany na skórze pojawiają się po szczepieniu.

Główne objawy tego rodzaju zapalenia to zaczerwienienie, suchość i swędzenie skóry. Na policzkach, które często wyglądają, jakby były lakierowane, pojawiają się czerwone grudki, a na rączkach i przedramionach – zaczerwienione ogniska zapalne z grudkami wypełnionymi płynem.

Ponieważ skóra swędzi, dziecko próbuje ją rozdrapać, a wtedy grudki zaczynają się sączyć. To zaś sprawia, że zakażają się one bakteriami. Czasem zmiany skórne pojawiają się również pod włoskami na główce.

Jedną z metod leczenia atopowego zapalenia skóry jest unikanie w diecie matki mleka i przetworów mlecznych, jajek, cytrusów, ryb, czekolady i kakao. Jeśli karmi ona piersią, taką dietę eliminacyjną powinna stosować niezwłocznie.

Należy uważnie czytać etykietki produktów. Czasem mleko lub serwatka dodawane są do wędlin, parówek lub pieczywa. Należy jednak, że taki ograniczony jadłospis można stosować jedynie za zgodą i pod kontrolą lekarza. Tylko wtedy i mama, i dziecko uniknie skutków zbyt ubogiej diety.

Więcej na temat wysypki u noworodków i dzieci przeczytasz pod linkiem: Wysypka u noworodka. Przyczyny i leczenie

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze