Wysypka u niemowląt

Wysypka u niemowląt może mieć różne przyczyny. Rozmaite krostki, plamki, zaczerwienienia i grudki mogą być skutkiem alergii, problemów dermatologicznych albo choroby zakaźnej, np. różyczki, ospy, szkarlatyny. Czasami zmiany na skórze nie są groźne i po paru dniach ustępują samoistnie. Niemowlęta w wieku do 10. tygodni mogą mieć wysypkę na twarzy lub szyi, pojawiającą się bez przyczyny i niekiedy przechodzącą w tzw. trądzik niemowlęcy. Uważa się, że wysypka ta jest związana ze zmianą gospodarki hormonalnej z hormonów matki na własne. Wysypka sama zanika bez leczenia. Niekiedy jednak wysypka wymaga leczenia u specjalisty. Często trudno jest ustalić, co wywołało wysypkę u dziecka: jedzenie, ubranie, niewymieniona pielucha, środki higieniczne, zakażenie? Diagnozę powinien postawić lekarz, ale warto umieć również samodzielnie rozpoznawać najczęstsze rodzaje wysypki u dziecka. 

Spis treści:
 1. 1. Wysypka alergiczna
 2. 2. Wysypka atopowa
 3. 3. Potówki
 4. 4. Pieluszkowe zapalenie skóry
 5. 5. Wysypka przy różyczce
 6. 6. Wysypka przy ospie
 7. 7. Wysypka przy gorączce trzydniowej
 8. 8. Wysypka przy szkarlatynie
 9. 9. Wysypka przy odrze
 10. 10. Wysypka przy świerzbie
 11. 11. Wysypka a codzienna toaleta dziecka
 12. 12. Kiedy do lekarza?

1. Wysypka alergiczna

Wysypkę u niemowlaka mogą powodować alergia pokarmowa albo uczulenie na roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt czy pyłki roślin. Częstym alergenem są także substancje drażniące wchodzące w skład detergentów i kosmetyków dla dzieci. Wysypka na tle alergicznym często przybiera formę pokrzywki. Objawem jest pojawienie się płaskich, wyraźnie zarysowanych bąbli. Pokrzywka może występować na całym ciele, z reguły uwidacznia się na brzuszku, rękach i buzi. Objawy towarzyszące wysypce alergicznej zależą od przyczyny alergii. Z reguły jednak wysypka alergiczna wywołuje świąd, dlatego dziecko jest niespokojne i rozdrażnione. Mogą z nią współwystępować takie objawy, jak ból brzucha, katar, kaszel, duszność, kolka, nudności, wymioty. Alergiczne zmiany skórne można smarować maścią łagodzącą świąd. Leki antyhistaminowe może przepisać wyłącznie lekarz. W alergii pokarmowej konieczne jest wprowadzenie diety eliminacyjnej, a w innych typach alergii unikanie czynnika uczulającego.

2. Wysypka atopowa

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba alergiczna, na ogół warunkowana genetycznie. Skóra atopowa u niemowląt jest bardzo sucha, łuszczy się, mogą pojawiać się na niej małe grudki lub zmiany o charakterze rumieniowym. Wysypka u niemowlęciazwykle pojawia się najpierw na policzkach, a potem na całej buzi. Wraz z rozwojem choroby zmiany skórne obejmują zgięcia łokci, zgięcia podkolanowe i całe ciało. Skóra w miejscach zmian może ulegać ściemnieniu. Wysypce atopowej często towarzyszy świąd. Jak można ulżyć dziecku? Poprzez systematyczne nawilżanie i natłuszczanie skóry. Czasami konieczne jest leczenie sterydami, ponieważ z powodu silnego świądu dziecko może się drapać i powodować u siebie rany.

3. Potówki

Potówki to efekt zatrzymywania potu w ujściach gruczołów potowych. Potówki to drobne krostki wypełnione przezroczystym płynem. Pojawiają się z reguły w miejscach narażonych na przegrzanie, m.in. w fałdach skóry, pod pachami, w pachwinach. Nie towarzyszą im inne dolegliwości. Do lekarza należy się udać, gdy potówki nie ustępują pomimo wietrzenia i dokładnego osuszania skóry oraz wtedy, gdy skóra wokół potówek jest zaczerwieniona.

4. Pieluszkowe zapalenie skóry

Jeśli wysypka u niemowlaka pojawia się na skórze pośladków, może być efektem pieluszkowego zapalenia skóry. Rumień pieluszkowy to stan zapalny wywołany odparzeniem skóry na pupie z powodu zbyt rzadkiej wymiany pieluch. Narażona na kontakt z kałem i moczem skóra dziecka reaguje podrażnieniem i zaczerwienieniem. Jeśli odparzenie pieluszkowe ma ciężką postać, na skórze pośladków pojawiają się krostki, które mogą przekształcać się w małe nadżerki. Pieluszkowe zapalenie skóryobejmuje pupę malucha i czasami również uda. Odparzeniom towarzyszą: ból, pieczenie, podwyższona temperatura ciała. Zmienione chorobowo miejsca należy smarować maścią na odparzenia. Niemowlę powinno jak najczęściej przebywać bez pieluchy, ponieważ dostęp świeżego powietrza do skóry przyspiesza gojenie.

5. Wysypka przy różyczce

Jeśli niemowlę ma wysypkę, ale poza tym nic mu nie dolega i dobrze się czuje, wystarczy, że poobserwujesz maluszka przez kilka dni. Być może krostki na skórze znikną samoistnie i wizyta u lekarza nie będzie konieczna. Jeśli jednak dziecko ma zmiany skórne, a przy tym gorączkuje i jest osłabione, najprawdopodobniej zaraziło się jedną z chorób wieku dziecięcego. Wysypkę wywołaną infekcją dość łatwo poznać, bo pojawia się w określonych miejscach na ciele i układa w charakterystyczne wzory. W przypadku wysypki na tle infekcyjnym konieczna jest wizyta u pediatry.

Jedną z chorób wirusowych, skutkujących wysypką na skórze, jest różyczka. Charakterystyczne objawy różyczki to drobne, bladoróżowe plamki, luźno rozsiane po ciele. Pojawiają się najpierw za uszami, a potem rozprzestrzeniają się na tułów. Różyczce towarzyszy zwykle niewysoka gorączkai powiększenie węzłów chłonnych na szyi i karku. Zmiany skórne przy zakażeniu różyczką nie są dokuczliwe i nie trzeba ich niczym smarować. Wysypka znika bez śladu po trzech-czterech dniach. Do lekarza udaj się, gdy niemowlę ma mniej niż pół roku i występuje wysoka gorączka. 

6. Wysypka przy ospie

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa. Wysypka wywołana ospą ma postać niesymetrycznych plamek, które po kilku godzinach przekształcają się w pęcherzyki wypełnione płynem. Z czasem pęcherzyki stopniowo zmieniają się w brunatne strupki, które odpadają. Wysypka przy ospie wietrznej pojawia się najpierw na głowie, a potem na całym ciele. Występuje w kilku rzutach, dlatego na ciele widać zarówno świeże pęcherzyki, jak i zaschnięte strupki. Ospie towarzyszy gorączka i silny świąd. Zmiany skórne należy smarować preparatami łagodzącymi swędzenie i przyspieszającymi wysychanie. Pomagają kąpiele w nadmanganianie potasu. Po ospie może wystąpić półpasiec. Półpasiec to również choroba wirusowa, która objawia się małymi pęcherzykami na ciele, zazwyczaj w miejscu zaczerwienień, na wąskim pasie skóry po jednej stronie tułowia i na twarzy. Wysypkamoże boleć lub piec.

7. Wysypka przy gorączce trzydniowej

Gorączka trzydniowa to inaczej tzw. rumień nagły – ostra choroba zakaźna, występująca u dzieci zwykle do drugiego roku życia. Wysypka w przebiegu gorączki trzydniowej ma postać płaskich, czerwonych plamek. Plamki pojawiają się najpierw na tułowiu, a potem na rączkach i nóżkach. Wysypka pojawia się tuż po tym, jak dziecku spadnie gorączka. Zmiany na ciele utrzymują się przez dwa-trzy dni. Po pojawieniu się wysypki stan dziecka poprawia się. Gorączce trzydniowej towarzyszy wysoka temperatura ciała, która obniża się w czwartym dniu choroby. Gorączki trzydniowej się nie leczy. Niemowlęciu należy dawać dużo płynów do picia, a gdy gorączka przekracza 38ºC, trzeba mu podać środki przeciwgorączkowe dla dzieci.  

8. Wysypka przy szkarlatynie

Szkarlatyna, inaczej płonica, to ostra choroba bakteryjna. Wysypka szkarlatyny ma postać drobnych, czerwonych krostek, które zlewają się ze sobą w grupy – w duże, różowoczerwone placki. Dziecko wygląda tak, jakby było pokłute szczotką ryżową. Wysypka może się pojawić w ciągu doby od wystąpienia gorączki. Krostki pojawiają się na całym ciele, pod pachami, na wewnętrznej stronie kończyn. Płonicy towarzyszy gorączka, ból gardła, ból brzucha. Gardło ma kolor silnie czerwony, a język dziecka jest pofałdowany. Szkarlatynę leczy się antybiotykiem. Wysypka sama znika po tygodniu. Wówczas skóra zaczyna się łuszczyć – trzeba ją natłuszczać kremem.

9. Wysypka przy odrze

Odra to wirusowa choroba zakaźna. Narażone są na nią niemowlęta od szóstego do dwunastego miesiąca życia. Młodsze dzieci chronione są przez przeciwciała od mamy, a starsze są szczepione w trzynastym miesiącu życia. Wysypka w przebiegu odry ma postać mocno czerwonych plamek o nieregularnych kształtach. Na początku może pojawiać się na śluzówce jamy ustnej i ma wtedy postać białych plamek. Potem obejmuje całe ciało. Odrze towarzyszą: gorączka, katar, kaszel, zapalenie spojówek, światłowstręt. Skórę pokrytą wysypką trzeba smarować emulsją z tlenkiem cynku, która łagodzi swędzenie. Jeśli dziecko ma gorączkę, trzeba mu podać odpowiednie środki przeciwgorączkowe, a gdy kaszle – kropelki lub syrop.

10. Wysypka przy świerzbie

Świerzb to choroba skórnawywoływana przez roztocza. Wysypka w przebiegu świerzbu ma postać grudek wypełnionych płynem, drobnych pęcherzyków lub krostek. Charakterystyczne są kilkumilimetrowe wypukłości o szarawym zabarwieniu. Wysypka wywołana świerzbem pojawia się najczęściej na rękach, w zgięciach nadgarstków, między palcami, w fałdach pod pachami, na łokciach, na głowie, na szyi i na podeszwach stóp. Wysypce towarzyszy swędzenie. Jak tylko pojawiają się objawy zakażenia świerzbem, konieczna jest wizyta u lekarza i wdrożenie leczenia.

11. Wysypka a codzienna toaleta dziecka

Gdy na skórze niemowlaka pojawiają się krostki, grudki, rumienie, rodzice często obawiają się, że kąpiel czy środki higieniczne mogą nasilić wysypkę. Czy słusznie? Oczywiście, gdy do pielęgnacji niemowlaka stosowane są niewłaściwe kosmetyki, mogą one wywoływać i potęgować zmiany skórne. Gdy jednak do kąpieli używane są preparaty przeznaczone dla niemowląt, nie ma powodów do obaw. Wysypka na skórze nie stanowi wskazania do przerywania codziennych zabiegów higienicznych. Brak kąpieli może bowiem sprzyjać nadmiernemu namnażaniu się bakterii i grzybów na skórze. W lecie natomiast sprzyja powstawaniu potówek.

Długość i rodzaj kąpielizależy od rodzaju wysypki i stopnia wysuszenia skóry. Jeśli dziecko jest chore na ospę, wówczas dobra jest krótka kąpiel wysuszająca i odkażająca, np. z roztworem nadmanganianu potasu. Jeśli natomiast maluch ma wysypkę alergiczną, można myć go dłużej, z dodatkiem środków nawilżających i natłuszczających skórę. Preparaty do mycia niemowlaka powinny być bezbarwne, bezzapachowe i hipoalergiczne. Najlepiej myć malca ręką, bo gąbka czy myjka może powodować podrażnienia i nasilać wysypkę. Nie w każdej sytuacji po kąpieli dziecka należy stosować kremy czy balsamy. Jeśli maluszek ma suchą skórę, warto poradzić się lekarza.

12. Kiedy do lekarza?

Sprawdź, czy wysypka blednie, gdy uciśniesz dłonią w jej miejscu. Jeżeli wysypka nie blednie podczas uciskania i nadal widać zaczerwienienie, skontaktuj się z lekarzem. Jeżeli wysypka blednie, zazwyczaj nie jest to nic poważnego. W każdym przypadku pojawienia się wysypki wskazany jest kontakt z lekarzem w celu rozpoznania choroby. Wizyta u pediatry jest konieczna, gdy wysypka:

 • przebiega z wysoką gorączką,
 • ma charakter sączący lub przypomina ogniska zapalne,
 • w ciągu kilku dni nie znika lub jej stan ulega pogorszeniu.

W wyżej wymienionych sytuacjach wysypka wymaga specjalistycznego leczenia pod okiem lekarza.

Joanna Krocz

Porozmawiaj o tym na »

Artykuły Zdrowa skóra niemowlaka

Zdrowa skóra niemowlaka Choroby skóry u niemowląt

Choroby skóry u niemowląt najczęściej okazują się niegroźnymi zmianami skórnymi, które przechodzą same lub z pomocą domowych sposobów. Takimi niegroźnymi zmianami są: skóra marmurkowata, trądzik noworodkowy czy...

Zapalenie skóry u niemowląt
Zdrowa skóra niemowlaka Zapalenie skóry u niemowląt

Zapalenie skóry u niemowląt to powszechny problem. Zmiany na skórze dziecka mogą pojawić się w różnych partiach ciała. Bardzo często podrażnienia skóry występują w okolicach narządów płciowych, dolnej części brzucha,...

Zdrowa skóra niemowlaka Pokrzywka u niemowląt

Pokrzywka u niemowląt charakteryzuje się nagłym pojawieniem się na skórze czerwonych bąbli różnej wielkości. Skóra niemowlaka swędzi, jest czerwona i wygląda jak oparzona pokrzywą. Pokrzywka najczęściej jest reakcją alergiczną i może...

Krem na odparzenia dla niemowląt
Zdrowa skóra niemowlaka Krem na odparzenia dla niemowląt

Skóra okolicy pieluszkowej niemowlaka narażona jest na działanie niekorzystnych czynników, takich jak mocz i kał. Ponadto w wyniku nieustannego noszenia przez dziecko pieluchy, zostaje ograniczony dopływ powietrza do tej partii skóry.

Zdrowa skóra niemowlaka Liszaj u niemowląt

Liszaj to choroba objawiająca się asymptomatyczną wysypką składającą się z małych wypukłych guzków. Jest to rzadka, łagodna dermatoza nieznanego pochodzenia, która występuje głównie u dzieci. Najwięcej przypadków liszaja...

Zdrowa skóra niemowlaka Trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy znany również jako acne neonatorum to dolegliwość dotycząca około 20% noworodków. Tego typu schorzenie skóry pojawia się zazwyczaj tuż po porodzie, w 3-4 tygodniu. Dolegliwość ta jest powszechnie obserwowana...

Zdrowa skóra niemowlaka Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt

Łojotokowe zapalenie skóry, przebiegające w różny sposób i wywołane rozmaitymi czynnikami, to częste schorzenie dermatologiczne. Choć dzieli je od siebie przebieg, mechanizm powstawania, a nawet leczenie, wszystkie zapalenia...

Wysypka w ciąży
Ciało w ciąży Wysypka w ciąży

W czasie ciąży może pojawić się niegroźna wysypka związana ze zmianami zachodzącymi w organizmie przyszłej mamy. Jakie są rodzaje wysypek i jak je leczyć?

7 złotych zasad pielęgnacji skóry maluszka Wysypka u noworodka

Wysypki u noworodka występują często. Jest to przejaw adaptacji delikatnej skóry dziecka do środowiska zewnętrznego. Jednak każda powinna być zbadana, gdyż przyczyną może być poważniejsza infekcja.

Wzrok u niemowląt
Skoki rozwojowe Wzrok u niemowląt

Wzrok u niemowląt przechodzi ogromną ewolucję od nieostrego, dwuwymiarowego i peryferyjnego w pierwszym miesiącu życia do centralnego, bardziej ostrego i trójwymiarowego w ciągu 12 miesięcy.

Mowa niemowląt
Skoki rozwojowe Mowa niemowląt

Właściwa mowa niemowląt pojawia się między 6. a 9. miesiącem życia, gdy mamy do czynienia z gaworzeniem. Wcześniejsze dźwięki typu „gu-gu” „ga-ga” są nieświadomie artykułowane przez dziecko.

Skoki rozwojowe Słuch u niemowląt

Słuch u niemowląt jest dobrze rozwinięty, gdyż jego rozwój zaczął się już w życiu płodowym. Jeśli chodzi o słuch noworodka to bardzo źle toleruje on głośne dźwięki, reagując na nie odruchem Moro.

Pielęgnacja skóry niemowlęcia Włosy u niemowląt

Włosy niemowlaka potrzebują prawidłowej pielęgnacji, by zachowały swój zdrowy stan.

Karmienie niemowlęcia Dopajanie niemowląt

Dopajanie dziecka nie zawsze jest konieczne. Kiedyś niemowlęta karmiło się średnio co trzy godziny i nawet te karmione mlekiem matki latem dostawały słodkie herbatki. Jak jest dzisiaj? Czy dziecku wystarcza mleko podawane na żądanie? Kobiece mleko, ale...

Choroby i dolegliwości niemowlęce Szczepienia dla niemowląt

Szczepienia są najskuteczniejszą metodą na ochronę przed wieloma groźnymi chorobami. Masz wątpliwości? Pamiętaj, że to dzięki nim wyeliminowano czarną ospę, dżumę, zmniejszyła się zachorowalność na żółtą gorączkę, grypę czy cholerę. Szczepienia...

Chodzenie niemowląt
Skoki rozwojowe Chodzenie niemowląt

Samodzielne chodzenie niemowląt zaczyna się około 11-14 miesiąca życia. Początkowo maluch chwyta się mebli, z czasem coraz pewniej stawia pierwsze kroki. Dziecko samo zaczyna chodzić, gdy jest gotowe.

Raczkowanie niemowląt
Skoki rozwojowe Raczkowanie niemowląt

Raczkowanie niemowląt to okres między 8. a 12. miesiącem życia. Zanim dziecko zacznie chodzić i zyska większe możliwości przemieszczania się, najczęściej potrzebuje "wprawy" w postaci raczkowania.

Siedzenie niemowląt
Skoki rozwojowe Siedzenie niemowląt

Siedzenie niemowląt zaczyna być możliwe około 6. miesiąca życia, chociaż niektóre dzieci siadają około 7. miesiąca i nie jest to powód do niepokoju. Trzeba pozwolić dziecku nauczyć się siadać samemu.

Bezsenność niemowląt
Aby Maluszek poczuł się lepiej Bezsenność niemowląt

Bezsenność niemowląt może wynikać z różnych przyczyn – choroby, ząbkowania, niewygodnej piżamki, mokrej pieluchy, głodu albo zbyt dużej ilości wrażeń w ciągu dnia.

Zabawki dla niemowlaka Muzyka dla niemowląt

Muzyka powinna być obecna w życiu niemowlaka, gdyż wspomaga rozwój dziecka. Należy jednak pamiętać, że zbyt głośne dźwięki nie służą tak małemu dziecku.

Zmysły niemowlęcia Nerwica u niemowląt

Nerwica nie może być zdiagnozowana u dzieci w wieku niemowlęcym. Maluchy mogą przejawiać jednak zachowania lękowe, które objawiają się płaczem, niepokojem ruchowym, problemami ze snem czy wymiotami.

Zmiany skórne u niemowląt Stulejka u niemowląt

Stulejka u niemowląt płci męskiej jest naturalnym stanem, który jednak nie zawsze ustępuje samoistnie. Jakie są najbardziej popularne metody leczenia stulejki?

Spadek masy ciała Cukrzyca u niemowląt

Cukrzyca u niemowlaka nie jest, wbrew pozorom, rzadkim zjawiskiem. Jakie objawy wskazują na cukrzycę u dziecka poniżej pierwszego roku życia? Jak żyć z cukrzycą?

BLW Żywność dla niemowląt

Jest to temat bardzo kontrowersyjny. Część z nas uważa, że karmienie dziecka komercyjnymi daniami w słoiczku jest świetną alternatywą dla domowych posiłków. Wierzymy producentom, którzy zapewniają nas, że do przygotowania takich dań korzystają tylko z...

Zmiany skórne u niemowląt Potówki u niemowląt

Potówki u niemowląt pojawiają się wskutek nadmiernego przegrzania. Potówki na skórze dzieci mają postać niewielkich różowych krostek lub pęcherzyków. Potówki u dzieci pojawiają się zazwyczaj na fałdach skóry,...

Zmiany skórne u niemowląt Znamiona u niemowląt

Znamiona u niemowląt mogą pojawić się od razu po urodzeniu bądź w niedługim czasie od porodu. Większość z nich jest niegroźna i nawet jeśli rosną i powiększają się, to zazwyczaj giną w ciągu kilku miesięcy, czasem lat. Do najczęściej występujących znamion...

Akcesoria dla niemowlaka Co na komary dla niemowląt?

Co na komary dla niemowląt – takie pytanie często nasuwa się mamom, które troszczą się o swoją pociechę. Ukąszenia komarów nie są czymś niebezpiecznym dla niemowlaka, tak jak i dla starszego dziecka czy dorosłego człowieka. Jednak...

Choroby i dolegliwości niemowlęce Drgawki u niemowląt

Atak drgawek u dziecka jest dla rodziców silnym i ciężkim przeżyciem. Objawy, jakie towarzyszą drgawkom, mogą przerazić i napędzić strachu, choć wcale nie muszą być śmiertelnie groźne.

Czkawka u niemowląt
Ulewanie Czkawka u niemowląt

Czkawka w pierwszych miesiącach życia dziecka jest bardzo częsta. Wynika z niecałkowitego ukształtowania narządów wewnętrznych. Jej przyczyny mogą być różne. Jednak rzadko bywa groźna i mija z czasem.

Leżaczki dla niemowląt
Akcesoria dla niemowlaka Leżaczki dla niemowląt

Leżaczki dla dzieci mają wiele zalet. Maluchy mogą wygodnie w nich leżeć, a jednocześnie obserwować swoje otoczenie i być blisko mamy. Odpowiednie leżaczki są dobre już od pierwszych miesięcy.

Rozszerzanie diety Zupy dla niemowląt

Zupka to jedno z pierwszych dań, które podaje się niemowlakom przy rozszerzaniu diety. Najpierw ma konsystencję warzywnej papki, po czym po kliku tygodniach staje się pełnowartościowym daniem.

Zmiany skórne u niemowląt Ospa u niemowląt

Ospa u niemowląt zdarza się raczej rzadko, zwłaszcza gdy maluch jest karmiony piersią. Jeśli wiatrówka wystąpi u dziecka, ma zwykle łagodny przebieg i jest leczona objawowo.

Badanie przesiewowe noworodków Hemoglobina u niemowląt

Pomiary poziomu hemoglobiny we krwi niemowlaka służą wczesnemu zdiagnozowaniu chorób takich, jak anemia. Czy jest to badanie bezpieczne dla malca i jak przebiega?

Ulewanie Afty u niemowląt

Afty bardzo bolą. Do tego stopnia, że maluch nie chce jeść. Warto podawać mu przestudzone i papkowate lub płynne pokarmy o neutralnym smaku, np. kaszki, grysiki, starte warzywa, zupki.

Chrypka u niemowląt
Zdrowie dziecka Chrypka u niemowląt

Chrypka u niemowlaka jest w wielu przypadkach spowodowana zbyt długim płaczem. Przyczyn chrypki jest jednak znacznie więcej. Co może wywołać chrypkę u niemowlęcia?

Kaszel u niemowląt
Choroby noworodka Kaszel u niemowląt

Kaszel u niemowląt poniżej 4. miesiąca życia wymaga wizyty u lekarza, niezależnie od rodzaju kaszlu i towarzyszących mu objawów. U starszych dzieci kaszel może wymagać domowego leczenia.

Akcesoria dla niemowlaka Kołyski dla niemowląt

Kołyski dla niemowląt powinny zapewniać dziecku bezpieczeństwo w czasie snu. Do łóżeczka noworodka trzeba dobrze dobrać materac, a także unikać niepotrzebnych przedmiotów wewnątrz kołyski.

7 złotych zasad pielęgnacji skóry maluszka Krostki u niemowląt

Krostki u niemowląt mogą mieć różnego rodzaju podłoże: alergiczne, hormonalne, bakteryjne czy wirusowe. Najczęściej u niemowląt pojawiają się potówki, prosaki i trądzik niemowlęcy.

Witaminy i preparaty dla niemowląt Witaminy dla niemowląt

Witaminy dla niemowląt w formie suplementów są niezbędne naprawdę rzadko. Nie trzeba podawać dziecku witamin, jeśli dziecko jest zdrowe, chyba że zaleci to lekarz.

Pieluszkowe zapalenie skóry Grzybica u niemowląt

Grzybica u niemowląt jest dość częstym schorzeniem, ze względu na nierozwinięty jeszcze w pełni układ odpornościowy dziecka. Najczęściej spotyka się pleśniawki i grzybicze zapalenie skóry.

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij