Wysokie ciśnienie w ciąży

Wysokie ciśnienie krwi to inaczej nadciśnienie tętnicze. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi należy do jednych ze stałych elementów opieki medycznej kobiety w ciąży. Mierzenie ciśnienia powinno odbywać się w trakcie każdej wizyty kontrolnej u lekarza. Badania wskazują, iż nadciśnienie tętnicze jest problemem powszechnym wśród kobiet ciężarnych. Wzrost ciśnienia krwi następuje zwłaszcza w drugiej połowie ciąży. Nie wolno bagatelizować oznak nadciśnienia, ponieważ mogą one negatywnie wpływać na przebieg ciąży. Regularna kontrola ciśnienia krwi i właściwa opieka lekarska to główne czynniki zapobiegania rozwojowi nadciśnienia w ciąży.

Spis treści:
  1. 1. Pomiary ciśnienia krwi w ciąży
  2. 2. Zagrożenia ciąży wywołane nadciśnieniem
  3. 3. Nadciśnienie przewlekłe w ciąży

1. Pomiary ciśnienia krwi w ciąży

Podczas pierwszej wizyty u lekarza zostaje wykonany pomiar ciśnienia krwi, którego wynik zadecyduje o dalszym postępowaniu z możliwymi wahaniami ciśnienia na każdym etapie ciąży. Ciśnienie tętnicze uważane za prawidłowe wynosi 120/70 mmHg (milimetrów słupka rtęci). Pierwsza wartość oznacza ciśnienie skurczowe (jest ono skutkiem skurczu serca i wpompowania krwi do tętnic), druga liczba – to ciśnienie rozkurczowe (odpowiada okresowi rozkurczu serca i jego napełniania się krwią).

W czasie pierwszych sześciu miesięcy ciąży odnotowuje się niewielki spadek ciśnienia krwi, natomiast początek trzeciego trymestru ciąży naznaczony jest nieznacznym wzrostem ciśnienia tętniczego. Dlaczego tak się dzieje? W końcowych tygodniach ciąży zwiększa się objętość krwi w ustroju, a jej przepompowywanie jest utrudnione, m.in. ze względu na uciski żył przez ciężarną macicę. Podwyższone ciśnienie w końcowej ciąży to zjawisko naturalne i nie powinno niepokoić, jeśli wyniki pomiarów ciśnienia krwi mieszczą się w granicach normy.

Problem z nadciśnieniem w ciąży pojawia się wtedy, gdy ciśnienie krwi zaczyna przekraczać dopuszczalną granicę 140/90 mmHg. Lekarz jest zmuszony sprawdzić, czy wysokie ciśnienie nie jest przypadkiem jednym z pierwszych objawów gestozy, czyli zatrucia ciążowego. Nadciśnienie tętnicze rozwijające się w czasie ciąży i ustępujące po porodzie, zwykle z towarzyszącymi mu obrzękami ciała i białkomoczem, stanowi objaw rozwijającej się gestozy ciążowej. Nadciśnienie w przebiegu zatrucia ciążowego dotyczy nawet 8% przyszłych mam w Polsce i niesie zagrożenia dla kobiety oraz dla płodu.

2. Zagrożenia ciąży wywołane nadciśnieniem

Nadciśnienie tętnicze w ciąży grozi nieprawidłowym dojrzewaniem łożyska, przez co może zostać zahamowany wewnątrzmaciczny rozwój płodu. Wysokie ciśnienie krwi w ciąży może przyczyniać się do przedwczesnego odklejenia się łożyska, niedotlenienia płodu, a nawet do jego obumarcia. Nadciśnienie ciążowe wiąże się w wielu przypadkach z koniecznością zakończenia ciąży przed planowanym terminem porodu. Wcześniejsze zakończenie ciąży jest zalecane zwłaszcza wtedy, gdy nadciśnienie w ciąży grozi wystąpieniem rzucawki porodowej, a więc napadów drgawek, śpiączki i poważnych zmian w tęczówce oka.

Nadciśnienie w przebiegu gestozy wymaga leczenia farmakologicznego. Inne objawy, które mogą towarzyszyć rzucawce ciążowej, to: białkomocz, puchnięcie nóg, kostek i palców u rąk, silne bóle głowy, wymioty, mdłości, zaburzenia widzenia, bóle brzucha, nadmierny przyrost masy ciała. W przypadku wysokiego ciśnienia krwi i objawów zwiastujących rzucawkę zaleca się natychmiastowe wykonanie cesarskiego cięcia. Najczęstsze powikłania stanu przedrzucawkowego w ciąży stanowią: zaburzenia krzepliwości krwi, krwawienia do ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowa, niewydolność nerek, uszkodzenia wątroby. Ciąża powikłana nadciśnieniem tętniczym jest ciążą wysokiego ryzyka i wymaga systematycznego nadzoru lekarskiego.

3. Nadciśnienie przewlekłe w ciąży

Nadciśnienie przewlekłe to takie nadciśnienie, na które kobieta choruje jeszcze przed zajściem w ciążę. Nadciśnienie to może mieć postać pierwotną – wtedy przyczyna jego wystąpienia jest nieznana, a może także wystąpić w charakterze wtórnym, jako następstwo licznych schorzeń, m.in. problemów endokrynologicznych oraz chorób nerek. Przewlekłe nadciśnienie tętnicze nie prowadzi do wielu komplikacji w ciąży, może jednak wpłynąć na zakłócenie wzrostu wewnątrzmacicznego płodu. Co druga kobieta cierpiąca na nadciśnienie przedciążowe zagrożona jest wystąpieniem stanu przedrzucawkowego.

Nadciśnienie tętnicze w ciąży wymaga zatem systematycznej kontroli i regularnych wizyt u lekarza. Jeśli kobieta przyjmuje leki na nadciśnienie, jeszcze przed zajściem w ciążę powinna zgłosić się do lekarza – który albo zleci kontynuowanie dotychczasowej farmakoterapii, albo przepisze inne leki, bezpieczne dla ciąży. Poza wskazaniami lekarskimi, przy nadciśnieniu w ciąży zaleca się: odpoczynek, unikanie sytuacji stresowych, kontrolę przyrostu masy ciała, picie odpowiedniej ilości płynów oraz właściwą dietę. Ważne jest ograniczenie spożycia soli, jedzenie dużej ilości warzyw i owoców, niskotłuszczowych produktów mlecznych oraz produktów zbożowych. Trzeba ściśle monitorować ciśnienie, a pomiary zapisywać w specjalnym dzienniczku. Niepokojące objawy należy od razu zgłaszać lekarzowi prowadzącemu ciążę.

Bibliografia

  • Jonderko G., (red.), Podręczna encyklopedia zdrowia, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2002, ss. 304-307, ISBN 978-83-7506-075-1.
Porozmawiaj o tym na 9 miesięcy, ciąża »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Redakcja Nowe artykuły w portalu 0 odpowiedzi Produkty obniżające ciśnienie Redakcja:

Produkty obniżające ciśnienie krwi są bardzo dobre dla kobiet ciężarnych cierpiących na nadciśnienie. Do produktów żywnościowych zapobiegających wzrostowi ciśnienia tętniczego należą przede wszystkim owoce, warzywa, chude mięso, ryby i owoce morza oraz...

DorotaM1986 Ginekolog - położnik 2 odpowiedzi Wysokie ciśnienie w ciąży DorotaM1986:

Witam serdecznie, wczoraj byłam na wizycie u swojego lekarza, mierzył mi ciśnienie 140/105...powtórzył badanie na koniec wizyty - takie samo. Wspomniał, że będziemy się temu przyglądać bo to niebezpieczne .

bajustyna Ginekolog - położnik 3 odpowiedzi Wysokie ciśnienie w ciąży! bajustyna:

Witam panią doktor! Mam takie pytanie poniewaz od czwartku mam wysoki ciśnienie tzn dochodzi do 140 na 100 teraz mierzyłam co godzina od 18 i miałam raz 130 raz 112 a teraz mam 148 na 102 leżąc od dwóch godzin .

Rudzia Dziś pytanie - dziś odpowiedź 5 odpowiedzi wysokie ciśnienie w ciąży Rudzia:

Dzisiaj u gin na wizycie miaąłm 160/95 ciśnienie, w wynikach badania moczu byl ślad białka a i biorę raz dziennie dopegyt na nadciśnienie. Gin kazała monitorować ciśnienei 3x dziennie i na wizyte kontrolną za dwa tygodnie .

judytka89 9 miesięcy, ciąża 20 odpowiedzi Pierwsza ciąża judytka89:

Jak się czujeci w pierwszej ciąży jak mdłości wymioty samopoczucie senność ?

pokaż 5 następnych

Artykuły Ciśnienie w ciąży

Ciśnienie w ciąży Nadciśnienie w ciąży

Nadciśnienie w ciąży jest bardzo częstym zaburzeniem ciążowym, które występuje u  6-8 proc. kobiet. Nadciśnienie tętnicze w ciąży jest wywołane przez zmiany w okresie ciąży lub jest stanem, który pojawił się wcześniej z innych przyczyn. Wysokie...

Niskie ciśnienie w ciąży
Ciśnienie w ciąży Niskie ciśnienie w ciąży

Niskie ciśnienie w ciąży nie jest tak dużym zagrożeniem dla matki i płodu, jak nadciśnienie w ciąży czy rzucawka. Jednak związane z niskim ciśnieniem zawroty głowy i omdlenia wiążą się z pewnym ryzykiem, jak każdy upadek kobiety w ciąży. Przyczyną...

Ciśnienie w ciąży Współczesne metody diagnostyki preeklampsji

Preeklampsja (inaczej stan przedrzucawkowy) stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno kobiety w ciąży, jak i jej nienarodzonego jeszcze dziecka. Im wcześniej zostanie ona rozpoznana, tym większe są szanse na doprowadzenie ciąży do szczęśliwego...

Badania w ciąży Ciśnienie w ciąży

Pomiar ciśnienia tętniczego krwi u ciężarnej powinien być wykonywany podczas każdej wizyty lekarskiej. Prawidłowa wartość powinna być nie wyższa niż 140/90 mmHg.

Niskie ciśnienie w ciąży
Ciśnienie w ciąży Niskie ciśnienie w ciąży

Niskie ciśnienie w ciąży nie jest tak poważnym stanem jak nadciśnienie w ciąży, jednak także wymaga ostrożności. Może doprowadzić do omdlenia, co jest niebezpieczne w ciąży.

Wysokie tętno płodu
Tętno płodu Wysokie tętno płodu

Wysokie tętno płodu może być oznaką zagrożenia płodu. Aby w porę wychwycić wszelkie nieprawidłowości, należy systematycznie badać tętno płodu w czasie ciąży. Jakie jest normalne tętno płodu?

Produkty obniżające ciśnienie
Dieta w nadciśnieniu ciążowym Produkty obniżające ciśnienie

Produkty obniżające ciśnienie krwi to świeże warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, chude mięso, ryby oraz owoce morza. Racjonalna dieta w nadciśnieniu ciążowym może pomóc unormować ciśnienie.

Aktualności Kampania społeczna "Ciśnienie na życie"

Dzień Ojca zbliża się wielkimi krokami – już 23 czerwca tysiące mężczyzn usłyszy od swoich pociech najserdeczniejsze życzenia. Jeśli chcesz, by twój tata dostał pocztą kartę okolicznościową, odwiedź stronę kampanii „Ciśnienie na życie”...

Wszystko o ciąży
Ciąża miesiąc po miesiącu Wszystko o ciąży

Decyzja o urodzeniu dziecka jest jedną z najważniejszych w życiu kobiety. Jak przygotować się do ciąży? Jakie badania wykonać? Jakie dolegliwości ciążowe mogą cię męczyć przez 9 miesięcy jej trwania?

Jak odzyskać figurę po ciąży? Odchudzanie po ciąży

Czy odchudzanie po ciąży jest dozwolone? Czy przejście na dietę tuż po porodzie jest dobrym rozwiązaniem? Jedno jest pewne. Rozpocznij aktywność fizyczną, gdy minie już czas 6 tygodni po porodzie.

Emocje w ciąży Dolegliwości w ciąży

Jesteś w ciąży! Ogarnia cię radość. Entuzjazm mogą na pewien czas przyćmić nieprzyjemne objawy: wahania nastrojów, zaparcia, senność. Jak więc cieszyć się z tego stanu, gdy ciągle mdli i boli głowa?

Zabronione ćwiczenia w ciąży Bieganie w ciąży

Czy można biegać w ciąży? Czy bieganie nie jest zbyt dużym wysiłkiem dla ciężarnej? Jakie warunki trzeba spełniać, by bieganie nie było szkodliwe dla matki i rosnącego w niej małego człowieka?

Czekolada w ciąży
Węglowodany Czekolada w ciąży

Czekolada zawiera wiele cennych substancji, które warunkują prawidłowy przebieg ciąży. Jednakże ze względu na obecność kofeiny nie należy spożywać więcej niż 100 g czekolady dziennie.

Chrapanie w ciąży
Przeziębienie w ciąży Chrapanie w ciąży

Chrapanie w ciąży to bardzo częsta dolegliwość. Kobieta chrapie w ciąży z różnych powodów – zarówno związanych z ciążą, jak i nie. Na chrapanie w ciąży pomogą ćwiczenia oddechowe.

Minerały Witaminy w ciąży

Witaminy w ciąży mogą być zapewnione przez zdrową i zróżnicowaną dietę. Nie zawsze uniknięcie niedoborów w ten sposób jest jednak możliwe. Trzeba wtedy sięgnąć po suplementy diety dla kobiet w ciąży.

Białko Mięso w ciąży

Mięso w ciąży to, na nieszczęście wegetarianek, bardzo ważny składnik diety. Zawiera ono żelazo, cynk, białko zwierzęce oraz witaminy z grupy B. Żelazo jest szczególnie ważne w czasie ciąży, gdyż to kobiety ciężarne są najbardziej narażone na jego niedobory....

Nabiał w ciąży
Białko Nabiał w ciąży

Nabiał w ciąży to ważna część diety kobiety ciężarnej. Ilościowo określa się, że nabiał to 3 porcje dziennie. Nabiał jest korzystny w czasie ciąży ze względu na zawartość białka i wapnia, a także witaminy D i A. Nie można jednak zapominać, że nie każdy...

Cera w ciąży
Twarz w ciąży Cera w ciąży

Cera w ciąży może stać się bardziej świetlista i promienista. Niestety, niektóre kobiety mają poważne problemy z cerą w ciąży, ponieważ na twarzy pojawiają się wypryski, a skóra staje się szara.

Trądzik w ciąży
Twarz w ciąży Trądzik w ciąży

Trądzik w ciąży pojawia się jako efekt zwiększonego wydzielania hormonów, które pobudzają aktywność gruczołów łojowych. Leczenie trądziku jest utrudnione, gdyż wiele preparatów szkodzi dziecku.

Plamienie w ciąży Nadżerka w ciąży

Nadżerka w ciąży to ubytek tkanki nabłonka szyjki macicy. Nie musi ona dawać żadnych objawów, takich jak upławy. Bywa jednak, że z jej powodu pojawia się niepokojące krwawienie w ciąży.

Mdłości w ciąży Wymioty w ciąży

Wymioty w ciąży to obok porannych nudności jedna z najczęstszych dolegliwości kobiet ciężarnych. Nudności i wymioty są objawami wskazującymi na zajście w ciążę. Podobno dotyczą około 40-50% kobiet w ciąży. Najczęściej występują zaraz po przebudzeniu się,...

Kategoria A Syrop w ciąży

Syropy w ciąży samodzielnie można wykonać w domu przy wykorzystaniu cebuli, buraka, czosnku lub wykorzystać takie, które są wytworzone na bazie ziół.

Skurcze i bóle brzucha w ciąży Kał w ciąży

Kał w ciąży nie powinien znacząco się różnić od stolca na co dzień. Jednak nie wszystkie odchylenia od normy należy traktować jako potencjalne objawy choroby. Wszystko zależy od diety i kondycji.

Choroby i dolegliwości w ciąży Toczeń w ciąży

Toczeń rumieniowaty układowy to bardzo rzadka choroba autoimmunologiczna (kolagenoza), która atakuje w większości młode kobiety (aż 90% zachorowań). Dawniej sądzono, że toczeń to przeciwwskazanie do zajścia w ciążę, gdyż ciąża może nasilać przebieg...

Rozstępy i cellulit po ciąży Endermologia po ciąży

Cellulit jest zmorą każdej kobiety, zwłaszcza gdy pojawia się w młodym wieku. Niestety po przebytej ciąży pojawienie się pomarańczowej skórki jest niemalże pewne. U jednych pań przyjmuje postać łagodną, u innych rozprzestrzenia się na wiele partii...

Twarz w ciąży Skóra w ciąży

Skóra w ciąży może zmienić się niemal nie do poznania. Na co powinny przygotować się przyszłe mamy? Jak radzić sobie z problemami skórnymi? Jak dbać o skórę, będąc w ciąży?

Morfologia w ciąży OB w ciąży

OB to skrót od Odczynu Biernackiego – wskaźnika sedymentacji erytrocytów. Czy u kobiet spodziewających się dziecka zachodzą jakiekolwiek zmiany w wartości OB?

Infekcje okolic intymnych w ciąży Higiena w ciąży

Higiena w ciąży jest bardzo ważna, aby uniknąć infekcji, o które łatwo w takim momencie życia. Należy zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej i higienę intymną.

Skurcze i bóle brzucha w ciąży Gazy w ciąży

Gazy w ciąży są bardzo uciążliwe dla przyszłych mam, co nie znaczy, że nie można ich zmniejszyć, a nawet wyeliminować. Prawidłowa dieta i dbanie o siebie ograniczą bolesne wzdęcia i gazy w ciąży.

Planowanie ciąży Decyzja o ciąży

Największa płodność kobiety przypada na okres, pomiędzy 20 a 25 rokiem życia. Może właśnie ten czas wykorzystać na macierzyństwo a karierę zostawić na później?

Badania w ciąży Morfologia w ciąży

Morfologia krwi jest jednym z podstawowych badań laboratoryjnych zlecanych przez lekarzy w przypadku występowania różnych dolegliwości. Wynika to z faktu, że jest to badanie proste i niedrogie, a jednocześnie dostarczające wielu cennych informacji...

Choroby i dolegliwości w ciąży Plamienie w ciąży

Plamienie w pierwszych tygodniach ciąży występuje powszechnie, lecz niekoniecznie jest oznaką pojawienia się komplikacji. Dobrym wskaźnikiem jest natężenie bólu, jaki towarzyszy plamieniu.

Choroby i dolegliwości w ciąży Obrzęki w ciąży

Obrzęki kostek, stóp czy dłoni w ciąży nie są niczym niepokojącym. Jeśli jednak obejmują takie partie ciała, jak twarz, uda czy podbrzusze, wymagają konsultacji lekarskiej. Mogą być objawem gestozy.

Choroby i dolegliwości w ciąży Hemoroidy w ciąży

Hemoroidy w ciąży to dość częsta i dla kobiet bardzo wstydliwa dolegliwość. Nie należy jednak milcząco jej znosić, ale zapytać lekarza, jak łagodzić objawy żylaków odbytu i jak sobie z nimi radzić.

Opryszczka w ciąży
Choroby i dolegliwości w ciąży Opryszczka w ciąży

Opryszczka w ciąży jest niebezpieczna dla płodu, a w czasie porodu grozi zakażeniem noworodka. Zakażenie w czasie ciąży skutkuje zaburzeniami rozwojowymi dziecka, często prowadzi do obumarcia płodu.

Żylaki w ciąży
Choroby i dolegliwości w ciąży Żylaki w ciąży

Żylaki często występują tuż pod skórą na nogach. Pojawiają się, kiedy macica wywiera nacisk na żyły w miednicy, co z kolei podnosi ciśnienie w żyłach nóg i powoduje tzw. odpływ wsteczny.

Badania w ciąży Glukoza w ciąży

Oznaczanie stężenia glukozy u kobiety ciężarnej ma duże znaczenie dla wczesnego rozpoznania i leczenia cukrzycy ciążowej, co pozwoli zapobiegać poważnym konsekwencjom tego schorzenia dla płodu.

Badania w ciąży Karta ciąży

Karta ciąży to najważniejszy dokument przyszłej mamy. W niej lekarz zapisuje informacje o stanie zdrowia pacjentki, wyniki badań, pomiary USG oraz wartość przyrostu masy ciała w ciągu całej ciąży.

Co można w ciąży?
Czy w ciąży mogę..? Co można w ciąży?

Lista zakazów i nakazów w ciąży jest bardzo długa. Jak żyć z korzyścią dla nas samych i zdrowia naszego maluszka? Co mogę a czego powinnam unikać w czasie ciąży?

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij