Wysoki cukier w ciąży

Wysoki poziom glukozy w ciąży może świadczyć o rozwoju cukrzycy ciążowej. Cukrzyca ciążowa zdarza się u około 3% kobiet spodziewających się dziecka. Choroba ujawnia się najczęściej między 24. a 28. tygodniem ciąży. Zazwyczaj ustępuje samoistnie po około sześciu tygodniach od porodu. Podwyższony poziom glukozy w ciąży wynika zazwyczaj ze zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Zmiany hormonalne w ciąży sprawiają, że komórki inaczej reagują na insulinę albo trzustka produkuje niewystarczającą ilość tego hormonu, co skutkuje wzrostem glukozy we krwi.

Spis treści:
  1. 1. Przyczyny cukrzycy w ciąży
  2. 2. Skutki cukrzycy ciążowej dla płodu
  3. 3. Objawy cukrzycy ciążowej
  4. 4. Postępowanie w cukrzycy ciążowej

1. Przyczyny cukrzycy w ciąży

Wysokie stężenie cukru w ciąży
Wysokie stężenie cukru w ciąży

Niektórzy lekarze są zdania, że za podwyższony poziom glukozy we krwi u kobiety ciężarnej odpowiada wytwarzany przez łożysko enzym, który rozkłada insulinę. Insulina staje się nieaktywna i przestaje wpływać na poziom glukozy we krwi. Stąd bardzo łatwo o hiperglikemię. Niekiedy problemy z glikemią pojawiają się jeszcze przed ciążą, jednak pozostają niezdiagnozowane. Testy na poziom cukru we krwi wciąż nie należą do standardowych badań u kobiet planujących dziecko i często nie są wykonywane. Na badanie poziomu glukozy we krwi kierowane są kobiety z grup ryzyka, a więc:

  • otyłe lub nadmiernie przybierające na wadze w ciąży,
  • mające więcej niż 35 lat,
  • wcześniej rodzące dziecko o wadze ponad 4 kg,
  • mające w rodzinie osoby chorujące na cukrzycę.

W powyższych przypadkach zaleca się wykonanie pomiaru glukozy we krwi jeszcze przed ciążą.

2. Skutki cukrzycy ciążowej dla płodu

Należy wiedzieć, że wysoka zawartość glukozy u matki to automatycznie wyższe stężenie tego cukru u dziecka. Dorosły organizm toleruje zmiany poziomu cukru, ale dla płodu stanowią one zagrożenie. Nadmiar cukru we krwi kobiety ciężarnej sprawia, że dziecko wytwarza dodatkowe ilości insuliny, która w okresie płodowym działa jak hormon wzrostu. Z tego powodu dzieci kobiet z cukrzycą ciążową rodzą się duże i ciężkie. Aby uniknąć urazów okołoporodowych, konieczne bywa wykonanie cesarskiego cięcia. Nadwyżka insuliny zaburza metabolizm potasu, co może prowadzić do zaburzeń rytmu serca płodu, a nawet śmierci dziecka. Noworodki z ciąży powikłanej cukrzycą ciążową są bardziej narażone w przyszłości na rozwój cukrzycy niż dzieci zdrowych matek.

U ciężarnych ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi częściej niż u kobiet zdrowych dochodzi do poronienia lub do porodu przedwczesnego. Częściej również notuje się przypadki zgonu wewnątrzmacicznego płodu. Wysokie stężenie glukozy we krwi ciężarnej prowadzi do niedojrzałości wielu narządów płodu, np. wskutek niedojrzałości płuc noworodek przychodzi na świat z zaburzeniami oddychania i często – mimo że rodzi się w terminie – musi być podłączony do respiratora. Cukrzyca w ciąży może też przyczyniać się do ostrego przebiegu żółtaczki noworodkowej.   

3. Objawy cukrzycy ciążowej

Pierwsze objawy cukrzycy ciążowej nie są intensywne, a sama ciąża sprawia, że u kobiety pojawiają się różnego rodzaju dolegliwości, więc łatwo przeoczyć pierwsze objawy cukrzycy. Jedynym sposobem na to, by wykryć podwyższony cukier we krwi, jest wykonanie badania poziomu glukozy. Badanie glukozy we krwi jest w ciąży badaniem obowiązkowym i bezpłatnym. Poziom glukozyw czasie ciąży sprawdza się dwukrotnie:

Jeśli poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki (powyżej 125 mg%), lekarz kieruje kobietę do poradni diabetologicznej. U 30-50% kobiet, które przechodzą cukrzycę ciążową, w ciągu dziesięciu lat od urodzenia dziecka może rozwinąć się cukrzyca typu II. Żeby nie przeoczyć objawów choroby, należy badać poziom cukru we krwi przynajmniej raz na dwa lata.

4. Postępowanie w cukrzycy ciążowej

Jeśli cierpisz na cukrzycę ciążową, powinnaś każdego dnia sprawdzać poziom cukru we krwi przy pomocy glukometru, a wyniki pomiarów zapisywać w dzienniczku. Już po 7 dniach lekarz na podstawie tych badań dobierze odpowiednie leczenie. By unormować stężenie glukozy we krwi, należy przede wszystkim zmienić utrwalone nawyki. Czeka cię zatem zmiana diety, którą ustala się z diabetologiem lub dietetykiem. Ważne, by jeść często, ale małe porcje. Posiłki powinny być urozmaicone, bogate w witaminy i mikroelementy. Podstawę jadłospisu stanowią wyliczone ilości chudego, drobiowego mięsa i wędlin, chudych serów oraz jogurtów. Na czas choroby należy zapomnieć o słodyczach, ponieważ zawierają cukry proste, które szybko się wchłaniają do krwi i podnoszą poziom glukozy. Unikać też trzeba tłuszczów zwierzęcych, które pogarszają pracę trzustki.

Jeśli masz wysoki poziom cukru we krwi, postaw również na umiarkowany ruch. Gimnastyka w ciążyi spacery są wskazane, gdyż pomagają spalić zbędny cukier. U 20% kobiet z cukrzycą ciążową nie wystarcza jednak dieta i umiarkowany wysiłek ruchowy. Aby zapanować nad glukozą, potrzebne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego. Tymczasem w czasie ciąży niewskazane jest przyjmowanie doustne tabletek – w zamian stosuje się zastrzyki z insuliny. Początkowo, w poradni diabetologicznej, pod czujnym okiem personelu medycznego, uczysz się wykonywać zastrzyk, a następnie powtarzasz już czynność samodzielnie w domu. Przeważnie w tym celu stosowane są peny, czyli specjalne strzykawki w formie długopisu, posiadające bardzo cienką igłę. Dawki insuliny należy powoli zmniejszać po porodzie. Należy pamiętać, ze insulina podawana w takiej formie nie jest niebezpieczna dla dziecka, a nawet przeciwnie – zapobiega rozwinięciu powikłań związanych ze zwiększonym poziomem cukru we krwi matki.

Porozmawiaj o tym na 9 miesięcy, ciąża »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Redakcja Nowe artykuły w portalu 2 odpowiedzi Wysoki cukier w ciąży Redakcja:

Wysoki cukier w ciąży może świadczyć o rozwoju cukrzycy ciążowej. Cukrzyca ciążowa zdarza się u około 3% kobiet spodziewających się dziecka. Choroba ujawnia się najczęściej między 24. a 28 .

Artykuły Glukoza w ciąży

Glukoza w ciąży Poziom glukozy w ciąży

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca badanie poziomu glukozy u kobiety ciężarnej już podczas pierwszej wizyty u ginekologa. Jeśli wynik jest prawidłowy następnym krokiem jest wykonanie badania GCT (ang. glucose challenge test - test tolerancji...

Glukoza w ciąży Test obciążenia glukozą

Test obciążenia glukozą (GTC). Badanie przesiewowe, czyli test doustnego obciążenia 50 g glukozy wykonuje się w ciąży, między 24 a 28 tygodniem, w celu wykrycia ewentualnej cukrzycy ciążowej. Przebieg badania i wskazówki dla pacjentki Należy kupić w...

Glukoza w ciąży Norma glukozy w ciąży

Prawidłowy poziom glukozy we krwi kobiety ciężarnej jest bardzo ważny zarówno dla samej matki, jak i dla rozwijającego się dzidziusia. Niebezpieczna i niewygodna jest ciążowa cukrzyca, gdyż glukoza powoduje nadmierne pobudzanie trzustki malucha do...

Cukier w ciąży
Dieta w cukrzycy ciężarnych Cukier w ciąży

Cukier w ciąży to ważne badanie w ciąży. Poziom cukru we krwi może oznaczać cukrzycę, którą trzeba kontrolować, aby uniknąć powikłań ciąży i zaburzeń u dziecka.

Wysoki poziom glukozy
Poziom glukozy Wysoki poziom glukozy

Cukrzyca objawia się wysokim poziomem glukozy. Każdy wynik badaniem GCT przekraczający 130-140 mg/dl wymaga ponowienia badania cukru we krwi badaniem GTT.

Wszystko o ciąży
Ciąża miesiąc po miesiącu Wszystko o ciąży

Decyzja o urodzeniu dziecka jest jedną z najważniejszych w życiu kobiety. Jak przygotować się do ciąży? Jakie badania wykonać? Jakie dolegliwości ciążowe mogą cię męczyć przez 9 miesięcy jej trwania?

Jak odzyskać figurę po ciąży? Odchudzanie po ciąży

Czy odchudzanie po ciąży jest dozwolone? Czy przejście na dietę tuż po porodzie jest dobrym rozwiązaniem? Jedno jest pewne. Rozpocznij aktywność fizyczną, gdy minie już czas 6 tygodni po porodzie.

Emocje w ciąży Dolegliwości w ciąży

Jesteś w ciąży! Ogarnia cię radość. Entuzjazm mogą na pewien czas przyćmić nieprzyjemne objawy: wahania nastrojów, zaparcia, senność. Jak więc cieszyć się z tego stanu, gdy ciągle mdli i boli głowa?

Zabronione ćwiczenia w ciąży Bieganie w ciąży

Czy można biegać w ciąży? Czy bieganie nie jest zbyt dużym wysiłkiem dla ciężarnej? Jakie warunki trzeba spełniać, by bieganie nie było szkodliwe dla matki i rosnącego w niej małego człowieka?

Czekolada w ciąży
Węglowodany Czekolada w ciąży

Czekolada zawiera wiele cennych substancji, które warunkują prawidłowy przebieg ciąży. Jednakże ze względu na obecność kofeiny nie należy spożywać więcej niż 100 g czekolady dziennie.

Chrapanie w ciąży
Przeziębienie w ciąży Chrapanie w ciąży

Chrapanie w ciąży to bardzo częsta dolegliwość. Kobieta chrapie w ciąży z różnych powodów – zarówno związanych z ciążą, jak i nie. Na chrapanie w ciąży pomogą ćwiczenia oddechowe.

Minerały Witaminy w ciąży

Witaminy w ciąży mogą być zapewnione przez zdrową i zróżnicowaną dietę. Nie zawsze uniknięcie niedoborów w ten sposób jest jednak możliwe. Trzeba wtedy sięgnąć po suplementy diety dla kobiet w ciąży.

Białko Mięso w ciąży

Mięso w ciąży to, na nieszczęście wegetarianek, bardzo ważny składnik diety. Zawiera ono żelazo, cynk, białko zwierzęce oraz witaminy z grupy B. Żelazo jest szczególnie ważne w czasie ciąży, gdyż to kobiety ciężarne są najbardziej narażone na jego niedobory....

Nabiał w ciąży
Białko Nabiał w ciąży

Nabiał w ciąży to ważna część diety kobiety ciężarnej. Ilościowo określa się, że nabiał to 3 porcje dziennie. Nabiał jest korzystny w czasie ciąży ze względu na zawartość białka i wapnia, a także witaminy D i A. Nie można jednak zapominać, że nie każdy...

Cera w ciąży
Twarz w ciąży Cera w ciąży

Cera w ciąży może stać się bardziej świetlista i promienista. Niestety, niektóre kobiety mają poważne problemy z cerą w ciąży, ponieważ na twarzy pojawiają się wypryski, a skóra staje się szara.

Trądzik w ciąży
Twarz w ciąży Trądzik w ciąży

Trądzik w ciąży pojawia się jako efekt zwiększonego wydzielania hormonów, które pobudzają aktywność gruczołów łojowych. Leczenie trądziku jest utrudnione, gdyż wiele preparatów szkodzi dziecku.

Plamienie w ciąży Nadżerka w ciąży

Nadżerka w ciąży to ubytek tkanki nabłonka szyjki macicy. Nie musi ona dawać żadnych objawów, takich jak upławy. Bywa jednak, że z jej powodu pojawia się niepokojące krwawienie w ciąży.

Mdłości w ciąży Wymioty w ciąży

Wymioty w ciąży to obok porannych nudności jedna z najczęstszych dolegliwości kobiet ciężarnych. Nudności i wymioty są objawami wskazującymi na zajście w ciążę. Podobno dotyczą około 40-50% kobiet w ciąży. Najczęściej występują zaraz po przebudzeniu się,...

Kategoria A Syrop w ciąży

Syropy w ciąży samodzielnie można wykonać w domu przy wykorzystaniu cebuli, buraka, czosnku lub wykorzystać takie, które są wytworzone na bazie ziół.

Skurcze i bóle brzucha w ciąży Kał w ciąży

Kał w ciąży nie powinien znacząco się różnić od stolca na co dzień. Jednak nie wszystkie odchylenia od normy należy traktować jako potencjalne objawy choroby. Wszystko zależy od diety i kondycji.

Choroby i dolegliwości w ciąży Toczeń w ciąży

Toczeń rumieniowaty układowy to bardzo rzadka choroba autoimmunologiczna (kolagenoza), która atakuje w większości młode kobiety (aż 90% zachorowań). Dawniej sądzono, że toczeń to przeciwwskazanie do zajścia w ciążę, gdyż ciąża może nasilać przebieg...

Rozstępy i cellulit po ciąży Endermologia po ciąży

Cellulit jest zmorą każdej kobiety, zwłaszcza gdy pojawia się w młodym wieku. Niestety po przebytej ciąży pojawienie się pomarańczowej skórki jest niemalże pewne. U jednych pań przyjmuje postać łagodną, u innych rozprzestrzenia się na wiele partii...

Twarz w ciąży Skóra w ciąży

Skóra w ciąży może zmienić się niemal nie do poznania. Na co powinny przygotować się przyszłe mamy? Jak radzić sobie z problemami skórnymi? Jak dbać o skórę, będąc w ciąży?

Morfologia w ciąży OB w ciąży

OB to skrót od Odczynu Biernackiego – wskaźnika sedymentacji erytrocytów. Czy u kobiet spodziewających się dziecka zachodzą jakiekolwiek zmiany w wartości OB?

Infekcje okolic intymnych w ciąży Higiena w ciąży

Higiena w ciąży jest bardzo ważna, aby uniknąć infekcji, o które łatwo w takim momencie życia. Należy zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej i higienę intymną.

Skurcze i bóle brzucha w ciąży Gazy w ciąży

Gazy w ciąży są bardzo uciążliwe dla przyszłych mam, co nie znaczy, że nie można ich zmniejszyć, a nawet wyeliminować. Prawidłowa dieta i dbanie o siebie ograniczą bolesne wzdęcia i gazy w ciąży.

Planowanie ciąży Decyzja o ciąży

Największa płodność kobiety przypada na okres, pomiędzy 20 a 25 rokiem życia. Może właśnie ten czas wykorzystać na macierzyństwo a karierę zostawić na później?

Badania w ciąży Morfologia w ciąży

Morfologia krwi jest jednym z podstawowych badań laboratoryjnych zlecanych przez lekarzy w przypadku występowania różnych dolegliwości. Wynika to z faktu, że jest to badanie proste i niedrogie, a jednocześnie dostarczające wielu cennych informacji...

Choroby i dolegliwości w ciąży Plamienie w ciąży

Plamienie w pierwszych tygodniach ciąży występuje powszechnie, lecz niekoniecznie jest oznaką pojawienia się komplikacji. Dobrym wskaźnikiem jest natężenie bólu, jaki towarzyszy plamieniu.

Choroby i dolegliwości w ciąży Obrzęki w ciąży

Obrzęki kostek, stóp czy dłoni w ciąży nie są niczym niepokojącym. Jeśli jednak obejmują takie partie ciała, jak twarz, uda czy podbrzusze, wymagają konsultacji lekarskiej. Mogą być objawem gestozy.

Choroby i dolegliwości w ciąży Hemoroidy w ciąży

Hemoroidy w ciąży to dość częsta i dla kobiet bardzo wstydliwa dolegliwość. Nie należy jednak milcząco jej znosić, ale zapytać lekarza, jak łagodzić objawy żylaków odbytu i jak sobie z nimi radzić.

Opryszczka w ciąży
Choroby i dolegliwości w ciąży Opryszczka w ciąży

Opryszczka w ciąży jest niebezpieczna dla płodu, a w czasie porodu grozi zakażeniem noworodka. Zakażenie w czasie ciąży skutkuje zaburzeniami rozwojowymi dziecka, często prowadzi do obumarcia płodu.

Żylaki w ciąży
Choroby i dolegliwości w ciąży Żylaki w ciąży

Żylaki często występują tuż pod skórą na nogach. Pojawiają się, kiedy macica wywiera nacisk na żyły w miednicy, co z kolei podnosi ciśnienie w żyłach nóg i powoduje tzw. odpływ wsteczny.

Badania w ciąży Glukoza w ciąży

Oznaczanie stężenia glukozy u kobiety ciężarnej ma duże znaczenie dla wczesnego rozpoznania i leczenia cukrzycy ciążowej, co pozwoli zapobiegać poważnym konsekwencjom tego schorzenia dla płodu.

Badania w ciąży Ciśnienie w ciąży

Pomiar ciśnienia tętniczego krwi u ciężarnej powinien być wykonywany podczas każdej wizyty lekarskiej. Prawidłowa wartość powinna być nie wyższa niż 140/90 mmHg.

Badania w ciąży Karta ciąży

Karta ciąży to najważniejszy dokument przyszłej mamy. W niej lekarz zapisuje informacje o stanie zdrowia pacjentki, wyniki badań, pomiary USG oraz wartość przyrostu masy ciała w ciągu całej ciąży.

Co można w ciąży?
Czy w ciąży mogę..? Co można w ciąży?

Lista zakazów i nakazów w ciąży jest bardzo długa. Jak żyć z korzyścią dla nas samych i zdrowia naszego maluszka? Co mogę a czego powinnam unikać w czasie ciąży?

Dieta w ciąży Odchudzanie w ciąży

Pregoreksja jest odmianą anoreksji, występującą u kobiet ciężarnych. Objawia się powodowaniem wymiotów, spożywaniem bardzo małych ilości jedzenia, stosowaniem bardzo intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Zioła w ciąży Rumianek w ciąży

Zdrowotne i lecznicze właściwości rumianku znane są od stuleci. Korzystają z nich także kobiety ciężarne. Rumianek w ciąży może być wykorzystywany przy zapaleniu pęcherza moczowego, spazmach macicy, infekcjach dróg płciowych. Właściwości rumianku...

Palenie w ciąży Marihuana w ciąży

Marihuana w ciąży jest tak samo szkodliwa dla dziecka i matki, jak palenie papierosów, picie alkoholu czy zażywanie innych używek. Może prowadzić do zaburzeń rozwoju płodu i poronienia.

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij