Trwa ładowanie...

Wychowanie malucha

Wychowanie malucha

Kiedy dziecko skończy rok, trzeba przygotować się na to, że jego zachowanie częściej będzie wywoływać u rodzica negatywne emocje. Normą dla tego wieku jest wyszukiwanie wszelkich niebezpieczeństw i nieodparta pokusa, żeby robić dokładnie to, co jest zabronione. Warto jest uzbroić się w bezmiar cierpliwości, humoru stanowczości oraz pomysłowości w stosowaniu metod wychowawczych, by przetrwać ten okres aż do czasu, gdy kończąc dwa latka, dziecko stanie się bardziej skłonne i zdolne do nauki samokontroli. Wychowanie małego dziecka stanie się wówczas o wiele prostsze.


Niezależnie od tego jak bardzo nieznośne jest dziecko, w głębi duszy pragnie ono twojej miłości i aprobaty. Bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka jest rodzinna atmosfera, spokój i miłość rodziców. To właśnie oni, utrzymując aktywny kontakt z dzieckiem, najlepiej stymulujecie jego rozwój. Brak takich bodźców i kontaktu opóźnia rozwój psychiczny, emocjonalny a także ruchowy małego dziecka. Pieszczoty i przytulanie, zabawy i stały, spokojny oraz pogodny kontakt słowny z dzieckiem przyspiesza jego rozwój. W późniejszym wieku procentuje to łatwością nawiązywania kontaktów międzyludzkich.

Uczenie się obustronnej więzi emocjonalnej, obdarzanie dowodami akceptacji emocjonalnej przy jednoczesnym unikaniu niedosytu i przesady daje szanse na powodzenie w kształtowaniu dojrzałej osobowości dziecka i pozwala na harmonijny rozwój emocjonalny.

Ściśle powiązana z potrzebą kontaktu emocjonalnego dziecka jest potrzeba bezpieczeństwa. Dziecko unika podświadomie sytuacji, która jest w jego pojęciu zagrożeniem, np. chodzenie do lekarza, rozłąka z mamą. Gratyfikacji potrzeby bezpieczeństwa sprzyja pozytywne nastawienie twoje oraz bliskich w rodzinie do dziecka, właściwy sposób traktowania dziecka i jego spraw, rozmowy z maluchem, a także sprzyjająca atmosfera w domu.