Wodniak jądra

Wodniak jądra to rodzaj torbieli gromadzącej płyn surowiczy pomiędzy błoną otrzewną a błoną surowiczą jądra. Wodniak jądra najczęściej jest zaburzeniem wrodzonym. Pojawia się u 6 proc. noworodków płci męskiej. Spowodowany jest brakiem równowagi pomiędzy ilością płynu a możliwością jego wchłaniania przez osłonkę pochwową jądra. Może być wrodzony lub nabyty, wywołany urazami, operacjami i stanami zapalnymi.

Objawy i leczenie wodniaka jądra

Wodniak jąder to płyn nagromadzony pomiędzy osłonkami jądra. Nie jest to zaburzenie samo w sobie groźne dla organizmu. Jednak ważne jest, aby zawsze dokładnie zbadać, zarówno fizjologię wodniaka, jak i ustalić jego przyczynę. Objawy wodniaka mogą być podobne do przepukliny pachwinowej, zapalenia jądra i nowotworu jądra. Dlatego w przypadku jakichkolwiek zmian w jądrach zawsze należy zgłosić się do specjalisty, który zaleci
odpowiednie badania.

Wodniak jąder objawia się:

 • powiększeniem jądra o gładkiej i napiętej powierzchni, rozpraszającym światło,
 • normalnym i niebolesnym oddawaniem moczu,
 • rzadko bólem i trudnościami w chodzeniu.

Leczenie wodniaka jądra to przede wszystkim leczenie chirurgiczne. Stosuje się je zarówno w przypadkach wodniaków wrodzonych jak i nabytych, jednak przy wodniakach wrodzonych czeka się zazwyczaj dwa lata na samoistne ustąpienie.

Wskazania do leczenia wodniaka jądra to:

 • trudności w odróżnieniu wodniaka od przepukliny pachwinowej,
 • brak możliwości dokładnego przebadania jądra,
 • ból,
 • niepłodność.

Istnieją dwa rodzaje operacji stosowane w leczeniu wodniaka jądra:

 • zabieg metodą von Bergmanna,
 • zabieg metodą Winkelmanna.

Wrodzony i nabyty wodniak jądra u niemowląt

W przypadku wodniaków wrodzonych u dzieci, jego przyczyna leży w niezarośnięciu wyrostka pochwowego. Gromadzący się, przezroczysty, lekko brunatny płyn może przepływać do jamy otrzewnej i z powrotem, co skutkuje wahaniami w rozmiarze wodniaka. Wrodzony wodniak jądra występuje u 6 proc. noworodków, jednak u większości z nich wodniak zanika po roku lub dwóch, w momencie, kiedy zrasta się wyrostek pochwowy. W 10 proc. przypadków wrodzone wodniaki jąder występują obustronnie.

Nabyty wodniak jądra jest także nagromadzeniem płynu między błoną otrzewną a osłonką jądra. Jednak przyczyny takiego wodniaka są inne. Najczęściej wodniak nabyty pojawia się jako powikłanie:

 • zapalenia najądrza,
 • urazu,
 • operacji przepukliny pachwinowej,

Wodniak jądra wrodzony pojawia się u dzieci dość często, jednak w wielu przypadkach samoistnie ustępuje. Jego leczenie jest bardzo ważne, gdyż może on doprowadzić do niepłodności u mężczyzny.

Porozmawiaj o tym na Kącik dla Mam »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

krawatek Pediatra 2 odpowiedzi wodniak jądra a aktywność krawatek:

witam serdecznie, chirurg dziecięcy stwierdził u mojego 3 miesięcznego syna wodniaki jądra i powrózka nasiennego, mamy kontrolę dopiero w maju,więc pytam tutaj: czy przy takiej diagnozie nie ma przeciwwskazań żeby ćwiczyć z maluszkiem stawy biodrowe(zalecenie...

AsJa Chore dziecko 19 odpowiedzi Wodniak jądra AsJa:

U mojego synka jak miał 1,5 roku lekarz stwierdził wodniaka jądra (w badaniu ręcznym, że tak powiem). Nikt wcześniej nie zwrócił na to uwagi. Przypadek, że badający nas prywatny (uciekłam od państwowego w przerażeniu) ortopeda jest też chirurgiem .

Artykuły Wodniak jądra

Wodniak jądra u niemowlęcia
Wnętrostwo - niezstąpienie jąder Wodniak jądra u niemowlęcia

Wodniak jądra jest łagodną zmianą na jądrze, polegającą na gromadzeniu się płynu między osłonkami jądra. Wymaga badań, gdyż można ją pomylić z przepukliną, stanem zapalnym i nowotworem.

Rak jądra
Nowotwory i ich leczenie Rak jądra

Jeśli zauważasz u siebie lekkie powiększenie jądra i odczuwasz ciężkość w mosznie, udaj się do urologa. Takie objawy mogą sugerować nowotwór jądra.

Wnętrostwo - niezstąpienie jąder Wędrujące jądra

Wędrujące jądra to rodzaj wnętrostwa, czyli niezstąpienia jąder. Jądro wędrujące daje się przesuwać i raz jest w mosznie, raz w kanale pachwinowym. Zwykle nie wymaga leczenia.

Wodniak jądra u niemowlęcia
Wnętrostwo - niezstąpienie jąder Wodniak jądra u niemowlęcia

Wodniak jądra u niemowlęcia to nagromadzenie płynu między osłonkami jądra, a konkretnie między błoną otrzewną a błoną ... ównowagi między ilością płynu a jego wchłanianiem. Nabyty wodniak jądra może pojawić się wskutek: urazu, zapalenia jądra, zapalenia najądrza ... u noworodka pojawia się wrodzony wodniak jądra, dzieje się tak wskutek niezrośnięcia się wyrostka pochwowego. Powinien sam przejść po zrośnięciu się wyrostka, około roku lub dwóch po urodzeniu. Jak wygląda wodniak jądra? Wodniak jądra wygląda jak...

Refluks żołądkowo-przełykowy Nieprawidłowości u dzieci

Przepuklina pępkowa, wodniak jądra, powiększony gruczoł piersiowy, czyli niegroźne nieprawidłowości u naszych dzieci. Tuż po porodzie rodzice, a przede wszystkim lekarze mogą wykryć u naszych maluchów pewne nieprawidłowości. Budzą one lęk i niepokój, należy jednak pamiętać, że w większości mają one charakter przejściowy i nie zawsze muszą oznaczać coś poważnego. Wymagają one ... óry pokieruje dalszym leczeniem. Wodniak jądra – jedno- lub obustronne powiększenie worka mosznowego z powodu zebranego w nim...

Żylaki powrózka nasiennego Leczenie żylaków powrózka nasiennego

(...) należą: obrzęk moszny i wodniak jądra; metody laparoskopowe – są to tzw. metody zaotrzewnowe, gdyż zabieg przeprowadza...

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij