Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Woda dla niemowląt

Avatar placeholder
17.11.2014 14:11
Woda dla niemowląt
Woda dla niemowląt

Woda jest niezbędna dla życia, ponieważ w organizmie pełni wiele funkcji, m.in. transportuje substancje, stwarza środowisko dla reakcji biochemicznych, reguluje temperaturę ciała. Woda jest niezbędna do prawidłowego przebiegu procesów życiowych w organizmie człowieka - szczególnie ważna jest dla dzieci, w organizmie malucha stanowi bowiem około 80% masy ciała.

1. Funkcje wody

Woda wypełnia wnętrze komórek oraz znajduje się w przestrzeniach międzykomórkowych, np. krwi. Woda uczestniczy w procesie trawienia i wchłaniania składników pokarmowych w jelitach. Reguluje temperaturę ciała poprzez pocenie się oraz parowanie przez drogi oddechowe. Zbyt mała podaż wody prowadzi do odwodnienia organizmu. Niedobór 10% wody przyczynia się do wystąpienia niewydolności układu oddechowego oraz układu krążenia, a utrata 20% wody powoduje śmierć. Organizm człowieka nie magazynuje wody, dlatego istnieje konieczność stałego jej uzupełniania.

2. Zapotrzebowanie na wodę

Niemowlęta do 3 miesiąca karmione piersią na żądanie nie wymagają dodatkowego nawadniania w postaci napojów. Po tym okresie można podawać dziecku napoje w postaci wody lub herbatki ziołowej. Z uwagi na fakt, że na rynku występuje wiele rodzajów wody, nie mamy pewności, która będzie odpowiednia dla naszego dziecka. Do przygotowywania mieszanek mlecznych dla dzieci warto wybierać dobrej jakości wody, woda niewiadomego pochodzenia może bowiem stać się przyczyną zatruć pokarmowych, objawiających się biegunką lub wymiotami.

Zobacz film: "Dlaczeg dzieci tak często chorują?"

Podstawowe zapotrzebowanie na wodę u dzieci o masie ciała powyżej 10 kg wynosi 1500 ml/dobę. Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie w stosunku do masy ciała, można skorzystać z poniższych przeliczeń:

  • do l0 kg masy ciała: 100 ml/kg,
  • 10-20 kg masy ciała: 1000 ml + 50 ml na każdy kg m.c. powyżej 10 kg m.c,
  • >20 kg masy ciała: 1500 ml + 20 ml na każdy kg m.c. powyżej 20 kg m.c.

Niedobór wody w organizmie prowadzi do odwodnienia. Do objawów odwodnienia należą:

  • zaburzeniami zachowania – apatia, zwolnienie reakcji na bodźce zewnętrzne,
  • zapadnięte oczy,
  • brak łez,
  • brak łaknienia,
  • suchość błon śluzowych w jamie ustnej,
  • odciągnięty fałd skóry rozprostowuje się powoli,
  • obniżone napięcie mięśniowe – wiotkie ciało.

Od małego należy przyzwyczajać dziecko do spożywania wody w ciągu dnia, mimo braku odczuwania pragnienia. Nie powinno podawać się dziecku kolorowych napojów gazowanych typu coca-cola, oranżada. Zawarty w nich kwas fosforowy wypłukuje wapń z kości, powodując zaburzenia wzrostu i rozwoju dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze