Trwa ładowanie...

Witamina D dla dzieci

Avatar placeholder
16.02.2016 13:29
Witamina D dla dzieci
Witamina D dla dzieci (Zdjęcie dziewczynki / Shutterstock)

Nie sposób przecenić roli witaminy D w organizmie człowieka. Umożliwia ona organizmowi lepsze przyswajanie wapnia i fosforu. Dodatkowo, wzmacnia kości i zęby, wspomaga układ nerwowy, mięśniowy i immunologiczny oraz łagodzi stany zapalne skóry. Poważne niedobory witaminy D mogą być przyczyną krzywicy u dzieci, a u starszych osób – osteoporozy. Obecność witaminy D jest gwarancją zdrowego rozwoju młodego organizmu. Niebezpieczny jest zarówno jej niedobór, jak i jej nadmiar.

spis treści

1. Witamina D w przypadku dziecka

Witamina D zarządza prawidłowym rozwojem małego organizmu dziecka. Usprawnia wchłanianie wapnia w układzie pokarmowym, który to pierwiastek chroni młode kości przed krzywicą. Przedłużający się niedobór wapnia powoduje osłabienie struktury i łamliwość kości. Regularne podawanie dziecku witaminy D będzie owocowało przez długi czas i wpłynie na wzmocnienie zębów w późniejszych latach. Natomiast jej niedobór może prowadzić do sytuacji, gdzie zęby mleczne będą rosły już zakażone próchnicą, a zęby stałe będą na nią dużo bardziej podatne. Podawanie tego składnika może także uchronić przed wywołanymi osteoporozą komplikacjami w wieku dojrzałym. Masa kostna budowana jest od dzieciństwa do dorosłości. Niedobory witaminy D sprawiają, że w dorosłe życie człowiek wchodzi ze zbyt małą gęstością kości, a to zwiększa niebezpieczeństwo osteoporozy nawet kilkakrotnie.

Karmienie piersią jest korzystne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Dostarczane są mu bowiem odpowiednie ilości białka, tłuszczów, węglowodanów i składników mineralnych. Mleko matki jest lekkostrawne i nie wywołuje alergii. Zawiera dużo przeciwciał, które zabezpieczają niemowlę przed chorobami. Dlatego też dzieci karmione w sposób naturalny są odporniejsze na infekcje i przeziębienia. Jednak mleko z piersi nie pokrywa zapotrzebowania na dwie ważne dla niemowlęcia witaminy – D i K. Lekarze zalecają kobietom, aby już w ciąży przyjmowały witaminę D. Jednak warto też podawać ten składnik dziecku po urodzeniu. Noworodkom podaje się około 400 jednostek. Starszym dzieciom, które jednak nie spędzają czasu na dworze, zaleca się przyjmowanie nawet do 100o IU na dobę.

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"

Dawkę witaminy D zawsze musi ustalić lekarz. Nie można podawać jej dziecku na wyrost, ponieważ za duża jej ilość ma również negatywny wpływ na zdrowie, niekiedy gorszy niż niedobór. Nadmiar witaminy D wywołuje nudności, wymioty, zaparcie, nadciśnienie, uszkodzenie nerek, zaburzenia rytmu serca, a także wytrącanie się nadmiaru wapnia w nerkach i woreczku żółciowym, co prowadzi do kamicy.

2. Niedobór witaminy D u dziecka

Ilość witaminy D, powstająca w skórze z prowitaminy pod wpływem promieni nadfioletowych światła słonecznego, jest na ogół w naszym klimacie niewystarczająca. Dziecko może być więc narażone na schorzenie, jakim jest krzywica. Występuje ona zwykle między 3 miesiącem a 2 rokiem życia. Krzywica powstaje na skutek braku działania witaminy D, co powoduje zaburzenie wchłaniania wapnia z jelita, nadmierne wydzielanie fosforanów z moczem i spadek ilości wapnia w surowicy krwi. Organizm, dążąc do zachowania prawidłowego poziomu wapnia w organizmie, wytwarza parahormon mobilizujący wapń z kości, co w konsekwencji doprowadza do odwapnienia kości, czyli do powstania objawów czynnej krzywicy.

Zapobieganie krzywicy polega na poddawaniu dziecka działaniu promieni nadfioletowych, karmieniu piersią i podawaniu witaminy D. Światło słoneczne w naszym klimacie ma działanie przeciwkrzywicze tylko w miesiącach letnich, szczególnie u dzieci przebywających na powietrzu i poza obszarem dużych miast. Tak naprawdę wystarczy 1 minuta naświetlania promieniami słonecznymi twarzy i rączek w tym okresie, żeby wytworzyła się w organizmie odpowiednia dawka witaminy. Jeśli jest takie zalecenie lekarza, warto podawać z pokarmem sztucznie stworzoną witaminę D.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze