USG przezciemiączkowe

USG przezciemiączkowe to jedyne możliwe badanie USG głowy. Jest ono wykonywane tylko u małych dzieci, u których ciemiączkojeszcze nie zdążyło skostnieć, dzięki czemu fale ultradźwiękowe mogą przez nie przepłynąć. Badanie ultrasonograficzne głowy pozwala na bezbolesne i bezpieczne (nie emituje szkodliwego promieniowania, tylko dźwięki o wysokiej częstotliwości) zbadanie struktury mózgu, jam mózgu i naczyń krwionośnych w jego obrębie.

Kiedy wykonuje się USG przezciemiączkowe?

Badanie ultrasonograficzne głowy jest wykonywane w sytuacjach, kiedy podejrzewa się u niemowlęcia różnego rodzaju problemy neurologiczne. Jest to badanie szczególnie często wykorzystywane w przypadku dzieci przedwcześnie urodzonych, czyli wcześniaków, których organizmy są jeszcze niedojrzałe i nieprzystosowane do samodzielnego funkcjonowania. Komplikacje porodu przedwczesnego u noworodka to nie tylko zaburzenia oddychania, ale także np. (rzadziej występujący) krwotok dokomorowy. Oprócz tego u wcześniaków oraz u dzieci z bardzo dużą masą urodzeniową może wystąpić uszkodzenie istoty białej mózgu wskutek urazu, co prowadzi do jej rozmiękania. Aby wykluczyć te poważne zagrożenia zdrowia i życia dziecka, profilaktycznie wykonuje się badanie USG głowy.

Badanie ultrasonograficzne głowy noworodkajest także zalecane w przypadku:

  • zbyt szybkiego zwiększania się rozmiaru głowy dziecka (podejrzenie wodogłowia),
  • wystającego i twardego ciemiączka,
  • urazu głowy dziecka (podczas porodu lub po nim),
  • wszelkich objawów sugerujących schorzenia neurologiczne.

Tego rodzaju USG jest bardzo przydatne w wykrywaniu krwawień wewnątrz mózgu, wodogłowia, guzów mózgu i powikłań zapalenia opon mózgowych u noworodka. Podczas badania można także ocenić ciśnienie wewnątrzczaszkowe oraz funkcjonowanie naczyń wewnątrz mózgu dziecka.

Na USG przeciemiączkowe jest za późno w momencie, kiedy kości czaszki dziecka całkowicie zesztywnieją.

Jak wygląda badanie USG głowy niemowlęcia?

Do badania ultrasonograficznego głowy nie trzeba w żaden sposób przygotowywać dziecka. Trzeba tylko poinformować osobę przeprowadzającą badanie o ewentualnych lekach, które są podawane dziecku. Rodzic pozostaje z dzieckiem podczas badania, aby w razie potrzeby je uspokoić. Zwykle do badania niemowlę jest kładzione na brzuchu lub plecach, chociaż zdarzają się przypadki, że rodzic musiał trzymać dziecko na rękach. Nie wiąże się to z żadnymi komplikacjami i jest możliwe, choć rzadko praktykowane. Na główkę dziecka, a konkretnie na ciemiączko, nakładany jest specjalny żel zwiększający przewodzenie fal ultradźwiękowych. Jest to taki sam żel, jak w przypadku USG brzucha wykonywanego w czasie ciąży. Specjalna głowica emitująca fale ultradźwiękowe jest delikatnie przykładana do główki dziecka w miejscu, gdzie jest ciemiączko. Aby dobrze uwidocznić wnętrze czaszki, osoba badająca porusza ostrożnie głowicą. Całe badanie trwa maksymalnie pół godziny, a najczęściej tylko kwadrans.

W przypadku wyników odbiegających od normy, zwykle zleca się dodatkowe badania dziecka.

Porozmawiaj o tym na Noworodki i niemowlaki »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

margaretka Pediatra 0 odpowiedzi USG przezciemiączkowe margaretka:

Dzień dobry Mam pytanie , mój synek w drugiej dobie po urodzeniu miał robione usg przezciemiączkowe, dodam że jest zdrowym dzieckiem nie ma zadnych wad rozwojowych itp. Pani doktor mówiła ze nie widzi zmian w mózgu, ale ja przegladając dziś Ksiazeczkę...

anitaa84 Pediatra 1 odpowiedź Zrównanie obwodu klatki piersiowej i główki anitaa84:

Witam; mam pytanie odośnie zrównania sie obwodu klatki piersiowej i główki niemowlaka. Wiem ze powinno to nastapic w 3 mies - i u nas tak było. Potem juz nie mierzyłam..W każym razie główka mojego synka jest caly czas na 97 centylu (przypuszczam za dużą...

amelcia8 Pediatra 1 odpowiedź obwód głowy amelcia8:

witam Panią doktor:) Mam pytanie-mianowicie mój synek urodził się z obwodem głowy 32 i 32 w klatce piersiowej!!Teraz na pierwszym szczepieniu miał 36i tyle samo w klatce piersiowej!!!jestem zaniepokojona bo w wszystkich mądrych podręcznikach wyczytałam...

anna_b Rehabilitacja 5 odpowiedzi prosze o rade anna_b:

Witam. Mój 4-miesięczny synek, w czasie leżenia na brzuszku, nie podpiera się na rączkach, tylko układa je na boki. Wcześniej nie było takiego problemu, ładnie opierał się na przedramionach .

Neliel Pediatra 1 odpowiedź Duża główka, USG Neliel:

Witam, Mój synek od małego miał dużą główkę przez co w 4 miesiącu zostaliśmy skierowani na USG przezciemiączkowe. Oto wyniki: Ciemiączko przednie otwarte. Struktury środkowe nie przemieszczone .

karina Pediatra 5 odpowiedzi Pisk karina:

dzien dobry. Najpierw bardzo dziekuje za poprzednia odpowiedz,co prawda Martynka ma skonczone 7 a nie 5 mies ale podpowiedziala mi Pani i juz sobie sprawdzilam jak to jest wg nowego schematu zywienia:) Teraz mam troszke inny problem,tzn nie wiem czy...

emili6 Noworodki i niemowlaki 27 odpowiedzi Zanoszenie się emili6:

Witam. Jestem mama 6 miesięcznej dziewczynki. I mam ogromny problem mała od jakis dwoch tygodni zaczela sie straszniue zanosic, potrafi robic to kilka razy dziennie. Mam dwa sposoby zeby jej przeszlo mocnijsze klepniecie w pupe albo dmuchniecie w nosek,...

pokaż 5 następnych

Artykuły Krwawienie dokomorowe

Krwawienie dokomorowe Wodogłowie pokrwotoczne

Wodogłowie pokrwotoczne to stan, w którym płyn mózgowo-rdzeniowy – normalnie wypełniający przestrzeń podpajęczynówkową, układ komorowy mózgu i kanał rdzenia kręgowego – zaczyna gromadzić się w zbyt dużych ilościach w układzie komorowym mózgu. Wodogłowie może wystąpić jako wada wrodzona lub nabyta, szczególnie u niemowląt i dzieci, ale możliwe jest także u dorosłych pacjentów. Jego przyczyną jest również krwawienie dokomorowe lub...

Choroby i dolegliwości malucha USG dziecka

USG dziecka pozwala na wykrycie nowotworów oraz nieprawidłowości w budowie narządów wewnętrznych. U niemowląt możliwe jest badanie USG mózgu, aż do momentu zrośnięcia się ciemiączka.

USG dzieci
Zdrowie dzieci USG dzieci

Nie wszystkie wady czy problemy zdrowotne dziecka można zobaczyć gołym okiem. Często musimy posiłkować się dodatkowymi urządzeniami, dzięki którym łatwo zajrzeć w głąb ciała. Nie wszystkie wady czy problemy zdrowotne dziecka można zobaczyć gołym okiem....

USG ciążowe
Badania w ciąży USG ciążowe

USG w ciąży jest dzisiaj standardem wśród badań diagnostycznych. Badanie USG pozwala monitorować rozwój płodu. Ginekolodzy zalecają wykonać je co najmniej 3 razy w ciągu całego okresu ciąży.

Usg noworodka
Badanie przesiewowe noworodków Usg noworodka

Badanie USG noworodka wykonywane jest w celu zdiagnozowania problemów z narządami wewnętrznymi malucha. Jest ono bezpieczne dla małych dzieci i pozwala na szybkie rozpoznanie chorób u noworodka.

Kiedy USG genetyczne?
USG genetyczne Kiedy USG genetyczne?

Kiedy USG genetyczne jest konieczne jako badanie prenatalne? To badanie wykonywane u kobiet po 35. roku życia i u tych, u których z innych powodów występuje wyższe ryzyko urodzenia dziecka z wadami.

USG ciąży
Interpretacja badań USG USG ciąży

Obserwowanie ruchów własnego dziecka i widok bijącego serduszka to wielkie przeżycie. Być może podczas pierwszego badania USG po raz pierwszy naprawdę poczujesz, że jesteś w ciąży.

Diagnostyka niepłodności USG jajnika

USG jajnika wykonuje się w celu sprawdzenia czy są one w prawidłowym stanie. Często za pomocą USG monitoruje się owulację sprzyjającą zapłodnieniu.

Badania w ciąży po 35 r.ż. USG genetyczne

USG genetyczne przeprowadza się w celu wykrycia wad wrodzonych płodu. Za pomocą tego badania określa się budowę kręgosłupa, kończyn, brzucha, dróg moczowych. Bada również przezierność fałdu karkowego.

Trójwymiarowe USGOdtwórz wideo
USG (transwaginalne) Trójwymiarowe USG

Badanie USG jest metodą, która pozwala na określenie wielkości płodu, jego wieku, ogólnego zdrowia czy wczesnego wykrycia jego wad rozwojowych. Jest on widoczny już od 4-5 tygodnia ciąży, co jest niezwykle pomocne przy wkluczaniu ciąży...

Badania przed ciążą USG (transwaginalne)

USG transwaginalne jest badaniem diagnostyki chorób żeńskich narządów płciowych i powinno on być rutynowo wykonywane w przypadkach, w których standardowe badanie ginekologiczne jest niewystarczające.

Interpretacja skrótów USG USG 4D

USG 4D to USG trójwymiarowe w czasie rzeczywistym, co oznacza możliwość obserwacji dziecka, jego położenia w łonie matki i jego reakcji, w konkretnym momencie. Kobieta poddająca się badaniu USG 4D na ekranie komputera ogląda film z wnętrza swojego...

Interpretacja skrótów USG
USG ciążowe Interpretacja skrótów USG

Badania USG to najważniejsze badania w ciąży. Terminologia, którą stosuje lekarz podczas interpretacji wyników jest zwykle niezrozumiała dla przyszłej mamy. Co oznaczają skróty USG w ciąży?

USG ciążowe Interpretacja badań USG

Badanie USG w ciąży jest ważnym badaniem diagnostycznym pozwalającym między innymi na oszacowanie wieku ciążowego, ocenę rozwoju płodu i jego budowy oraz ewentualne wykrycie wad rozwojowych.

Interpretacja skrótów USG Karta ciąży i skróty USG

Wyszłaś z gabinetu ginekologicznego. Za tobą badanie usg. Spoglądasz na wynik badania USG i trudno zgadnąć co dany ze skrótów, dość powszechnie zresztą używanych w opisach badań usg, może oznaczać.

Interpretacja badań USG USG 3D

USG 3D umożliwia przestrzenne obrazowanie ciała dziecka rozwijającego się w łonie matki. Trójwymiarowa prezentacja pozwala na bardziej skuteczne diagnozowanie niektórych wad wrodzonych płodu.

Badania prenatalne Badanie USG genetyczne

USG genetyczne to po prostu bardzo dokładne badanie ultrasonograficzne płodu. Podczas badania bierze się pod uwagę historię chorób w rodzinach rodziców dziecka oraz wiek rodziców.

Interpretacja badań USG Jak często USG w ciąży?

Jak często USG w ciąży? To zależy od stanu matki i przebiegu ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży może wystarczyć nawet trzykrotne badanie USG.

Interpretacja skrótów USG USG 2D

Badanie ultrasonograficzne jest standardowo wykonywane w czasie ciąży. Co warto wiedzieć o badaniu USG 2D?

Jak wygląda USG dopochwowe?
USG (transwaginalne) Jak wygląda USG dopochwowe?

USG dopochwowe to niebolesne badanie, które przeprowadza się regularnie u każdej kobiety. Sonda ultrasonograficzna wprowadzona do pochwy pozwala na obejrzenie narządów rodnych kobiety.

Badanie stawów biodrowych USG stawów biodrowych u niemowląt

Badanie USG stawów biodrowych przeprowadza się, gdy istnieje podejrzenie rozwojowej dysplazji stawu biodrowego u niemowlaka. Badanie jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne.

Badania w ciąży Jak wygląda usg trójwymiarowe?

Badanie usg to inaczej badanie ultrasonograficzne. Dzięki niemu możliwe jest obejrzenie wnętrza ciała i rozwijającego się tam płodu. USG jest jednym z najlepszych sposobów oceny stanu zdrowia płodu. Ostatnio pojawiły się nowe aparaty do przeprowadzania...

USG (transwaginalne) Badanie USG narządów rodnych i piersi

Zarówno badanie USG narządów rodnych kobiety jak i piersi przed zajściem w ciążę ma sprawdzić, czy kobieta jest zdrowa i nie potrzebuje dodatkowej opieki medycznej w rozwiązaniu problemów zdrowotnych. Badanie USG to nieinwazyjna procedura,...

Choroby wcześniaków
Problemy zdrowotne wcześniaka Choroby wcześniaków

(...) mięśniowe a nawet drgawki. Najlepszą metodą do wykrywania krwawień śródmózgowych jest badanie USG...

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij