Upał w ciąży

No to przyszło lato. Jak ostatnio ma w zwyczaju, dość nagle i od razu w wersji pustynnej. Żar leje się z nieba, słońce parzy, nie ma czym oddychać, a asfalt rozpływa się pod stopami. Po prostu bosko. Szczególnie bosko, gdy jest Was dwoje w jednym, a poród tuż tuż. No cóż, bywa i tak. Co wtedy? Czy w trybie natychmiastowym należy zmienić szerokość geograficzną, czy zaszyć się w domu? Czy to się da przeżyć cało i zdrowo? Spokojnie, jest to możliwe!

Spis treści:
  1. 1. Jak przetrwać upalne dni w ciąży?
  2. 2. Opalanie w ciąży
  3. 3. Kremy z filtrem w ciąży
  4. 4. Picie wody w ciąży
  5. 5. Dieta w ciąży
  6. 6. Ubrania ciążowe
  7. 7. Nogi w ciąży
  8. 8. Klimatyzacja w ciąży

Optymalnie byłoby złożyć swe piękne kształty wraz z kochanym brzuszkiem na wygodnym leżaku, w przyjemnym cieniu, z dostępem do wody (szemrzący, górski strumyk byłby idealny). Obok tato dziecięcia, dzierżący w dłoni wachlarz z kolorowych piór zapewnia odpowiednią „klimatyzację" i zarazem dba o stosowną ilość orzeźwiających, kolorowych, acz bezprocentowych drinków, koniecznie z fantazją przyrządzonych. Żeby przy tym relaksie wasz i tak nieco skołowany hormonami umysł nie otępiał z kretesem, wspomniany rycerz powinien zabawiać was lekką, acz wyrafinowaną konwersacją, bezbłędnie wyczuwając, czy aby na pewno nie wolicie wsłuchać się w szum drzew, śpiew ptaków, tudzież we własne myśli. Nie powinien on również insynuować, że wasze przymknięte oczęta o drzemce, a nie o zadumie świadczą. W takiej oto błogiej atmosferze powinniście dzień za dniem stawać do ciężkiej walki z upałem i duchotą. Niestety, w rzeczywistości rycerz tyra od świtu do zmierzchu, żeby godziwy byt swej familii zapewnić. Szef udaje, że nie zauważa Twej mocno zaawansowanej ciąży. Ty zamiast ciszy i spokoju masz urwanie głowy i masę spraw do załatwienia. Co wtedy?

2. Opalanie w ciąży

Jak przetrwać upał w ciąży?
Jak przetrwać upał w ciąży? Nie opalaj się, będąc w ciąży. Promieniowanie UV pozostawi na...

Unikaj słońca! Oczywiście nie tak zupełnie. Wystarczy, że postarasz się chronić przed nim między godziną 11 a 15. Jeśli musisz wyjść, kieruj się zawsze na zacienioną stronę ulicy. Słomkowy kapelusz (to bez znaczenia, czy modny czy akurat nie) zapewni Ci minimum cienia tam, gdzie nic innego go nie rzuca. Naprawdę warto z niego korzystać. Spacer czy wylegiwanie się pod gorącymi promieniami są złym pomysłem. Przegrzanie, którym grożą, może wywołać skurcze macicy, a w skrajnych wypadkach nawet odklejenie łożyska. Chyba nie warto ryzykować. Ponadto, jak każdemu, grozi ci wtedy udar, omdlenie itp. „atrakcje". Unikanie słońca nie oznacza też zamknięcia w pomieszczeniu, szczególnie gdy jest ono duszne. Cień, świeże powietrze, lekkie podmuchy wiatru to okoliczności przyrody, w których można cieszyć się latem w ciąży i ciążą w lecie.

3. Kremy z filtrem w ciąży

Krem z wysokim filtrem to w tej chwili twój przyjaciel. Hormony plus promienie słoneczne to często późniejsze ciemne plamy na ciele, najczęściej na twarzy, które uroku nie dodadzą, a po ciąży, niestety, niekoniecznie znikną. Chyba nie warto serwować sobie takiej pamiątki z letniej ciąży.

4. Picie wody w ciąży

Do picia, do zraszania, pływania, moczenia... Do czego tylko się da. Bez niej będzie ci bardzo ciężko, a odwodnienie jest groźne nawet dla zdrowych i „nieciężarnych", zaburza bowiem pracę nerek i wątroby. Ponadto niedobór płynów wpływa niekorzystnie na przepływ krwi przez łożysko. Wypijaj więc co najmniej 2-3 l płynów dziennie. Im mniej słodkie, tym lepiej. Unikaj napojów z kofeiną i gazowanych. Nie wychodź bez butelki z wodą - mineralną, niegazowaną. Pij wodę co kilka minut i nie czekaj, aż pojawi się uczucie pragnienia. Wybieraj wodę wysokozmineralizowaną, która uzupełni braki wody i składników mineralnych (np. magnezu i wapnia).

Zaopatrz się również w sprej z wodą, dzięki któremu w razie potrzeby ochłodzisz się i odświeżysz. Przydadzą się też nawilżane chusteczki. Ponadto, szukaj wody, w której mogłabyś się popluskać. Najlepszy będzie własny basen, tyle że w naszych warunkach to raczej luksus. Wystarczy więc jakiś publiczny przybytek, byleby prowadzony zgodnie z zasadami higieny. Cuda czyni chłodny prysznic, a ta "wygoda" dostępna jest dla każdego.

5. Dieta w ciąży

Owoce i warzywa są idealne jako posiłki w okresie letnich gorączek. Nie żałuj ich sobie, tym bardziej, że w tym okresie wybór masz prawie nieograniczony. Pamiętaj tylko o ich umyciu! Te soczyste będą poza smaczną przekąską stanowiły dodatkowe źródło wody. Tłuste mięsa zamień na zdrowe rybki. Lody jedz, i owszem, tylko niekoniecznie w południowym słońcu. Poczekaj sobie np. na wieczór, a unikniesz anginy.

6. Ubrania ciążowe

Bawełna i len w pastelowych barwach to podstawa. Im lżej i przewiewniej, tym lepiej. Unikaj ciemnych kolorów, ciasnych gumek i wszystkiego, co może ocierać czy upijać. Nie odkrywaj zbyt dużo ciała, a szczególnie brzucha, niespecjalnie dobrze im to zrobi. Nie musisz jednak przemykać w cieniu zakutana po szyję. Dobrym rozwiązaniem będzie zamiana spodni na sukienki i spódnice, które są wygodniejsze, a przede wszystkim przewiewne. Pamiętaj, że teraz jesteś bardziej narażona na infekcje dróg rodnych, a niektórzy twierdzą, że ciasne spodnie im sprzyjają. Ostrożności nigdy dość. W tym okresie zrezygnuj z biżuterii w postaci pierścionków i obrączek. Gdy palce u dłoni napuchną, ciężko będzie je zdjąć.

7. Nogi w ciąży

Cóż, o nie trzeba dbać szczególnie. Muszą dźwigać waszą dwójkę, albo i więcej niż dwójkę, a upał im nie pomaga. Nie noś rajstop, uciskających skarpet itp. Gdy tylko możesz, daj nogom odpocząć, najlepiej zarzucając je wyżej niż reszta twego ciała. Problemy z krążeniem, dość powszechne w ciąży, plus skwar równa się opuchlizna. Nic przyjemnego, bo poza nogami puchną też twarz i ręce. Wymoczenie nóg w chłodnej wodzie przyniesie zdecydowaną ulgę. Pomogą również różne specyfiki dostępne w aptekach, o ile są dozwolone w ciąży.

Szpilki, sandały na tysiące rzemyków, za ciasne, acz eleganckie, buty to twój wróg numer jeden. Teraz ma być wygodnie. Zacznij od zweryfikowania swojego numeru buta. Wysoce prawdopodobne, że teraz się zwiększył. Zaopatrz się więc w skórzane klapki bądź sandały, wygodne do zakładania i noszenia, na 3-4 centymetrowym obcasie, szerokim i stabilnym. Zupełnie płaska podeszwa też nie jest najlepszym rozwiązaniem.

8. Klimatyzacja w ciąży

Nieźle wygląda, obiecuje poprawę warunków życia, nienajgorzej startuje, a… wszyscy wiemy, co dalej. Jeżeli masz klimatyzację w biurze czy aucie to super, o ile potrafisz rozsądnie z niej korzystać. Różnica większa niż 7-8 stopni to zbyt dużo. Przy 30 stopniach Celsjusza na dworze, w pomieszczeniu wystarczy 26, by odczuć ulgę nie serwując organizmowi szoku termicznego. Nie siadaj też na wprost nawiewu.

Ciesz się latem! To przede wszystkim! Czerp energię ze słońca, nagromadź jej na później, bo na pewno się przyda. Jeżeli będziesz rozsądna, to nawet upały nie popsują Ci radości z oczekiwania na Maleństwo.

Porozmawiaj o tym na »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Małgosia Nowe artykuły w portalu 0 odpowiedzi Upał w ciąży Małgosia:

No to przyszło lato. Jak ostatnio ma w zwyczaju, dość nagle i od razu w wersji pustynnej. Żar leje się z nieba, słońce parzy, nie ma czym oddychać, a asfalt rozpływa się pod stopami. Bosko. Szczególnie bosko, gdy jest Was dwoje w jednym, a poród tuż tuż...

Artykuły Upały w ciąży

Upały w ciąży Solarium w ciąży

Solarium w ciąży jest powszechnie odradzane przyszłym mamom. Może bowiem powodować wzrost ciśnienia krwi, zawroty i bóle głowy, przebarwienia pigmentacyjne i sprzyjać powstawaniu rozstępów. Opalanie w ciąży jest sprawą dyskusyjną. Ma tyle...

Upały w ciąży Opalanie w ciąży

Spędzanie wolnego czasu na spacerze czy na plaży w czasie cieplejszych dni może zdziałać cuda. Ekspozycja na promieniowanie słoneczne może przyczynić się do poprawy nastroju i pomóc się zrelaksować. Ponadto promieniowanie słoneczne powoduje syntezę...

Solarium w trakcie ciąży
Upały w ciąży Solarium w trakcie ciąży

Mimo tego, że nie ma badań naukowych potwierdzających bezpośredni, niekorzystny wpływ działania promieniowania UV na płód, istnieją inne badania sugerujące, że jest to bardzo prawdopodobne. Czy opalanie w solariumjest bezpieczne dla płodu? Czy...

Sposoby na upał w ciąży
Choroby i dolegliwości w ciąży Sposoby na upał w ciąży

Letnie upały bywają ciężkie do zniesienia, szczególnie dla kobiet w ciąży. Kiedy żar leje się z nieba trzeba przedsięwziąć specjalne środki. Warto dowiedzieć się, czy opalanie w ciąży jest bezpieczne oraz jaki wpływ na płód mają promienie...

Wszystko o ciąży
Ciąża miesiąc po miesiącu Wszystko o ciąży

Decyzja o urodzeniu dziecka jest jedną z najważniejszych w życiu kobiety. Jak przygotować się do ciąży? Jakie badania wykonać? Jakie dolegliwości ciążowe mogą cię męczyć przez 9 miesięcy jej trwania?

Jak odzyskać figurę po ciąży? Odchudzanie po ciąży

Czy odchudzanie po ciąży jest dozwolone? Czy przejście na dietę tuż po porodzie jest dobrym rozwiązaniem? Jedno jest pewne. Rozpocznij aktywność fizyczną, gdy minie już czas 6 tygodni po porodzie.

Emocje w ciąży Dolegliwości w ciąży

Jesteś w ciąży! Ogarnia cię radość. Entuzjazm mogą na pewien czas przyćmić nieprzyjemne objawy: wahania nastrojów, zaparcia, senność. Jak więc cieszyć się z tego stanu, gdy ciągle mdli i boli głowa?

Zabronione ćwiczenia w ciąży Bieganie w ciąży

Czy można biegać w ciąży? Czy bieganie nie jest zbyt dużym wysiłkiem dla ciężarnej? Jakie warunki trzeba spełniać, by bieganie nie było szkodliwe dla matki i rosnącego w niej małego człowieka?

Czekolada w ciąży
Węglowodany Czekolada w ciąży

Czekolada zawiera wiele cennych substancji, które warunkują prawidłowy przebieg ciąży. Jednakże ze względu na obecność kofeiny nie należy spożywać więcej niż 100 g czekolady dziennie.

Chrapanie w ciąży
Przeziębienie w ciąży Chrapanie w ciąży

Chrapanie w ciąży to bardzo częsta dolegliwość. Kobieta chrapie w ciąży z różnych powodów – zarówno związanych z ciążą, jak i nie. Na chrapanie w ciąży pomogą ćwiczenia oddechowe.

Minerały Witaminy w ciąży

Witaminy w ciąży mogą być zapewnione przez zdrową i zróżnicowaną dietę. Nie zawsze uniknięcie niedoborów w ten sposób jest jednak możliwe. Trzeba wtedy sięgnąć po suplementy diety dla kobiet w ciąży.

Białko Mięso w ciąży

Mięso w ciąży to, na nieszczęście wegetarianek, bardzo ważny składnik diety. Zawiera ono żelazo, cynk, białko zwierzęce oraz witaminy z grupy B. Żelazo jest szczególnie ważne w czasie ciąży, gdyż to kobiety ciężarne są najbardziej narażone na jego niedobory....

Nabiał w ciąży
Białko Nabiał w ciąży

Nabiał w ciąży to ważna część diety kobiety ciężarnej. Ilościowo określa się, że nabiał to 3 porcje dziennie. Nabiał jest korzystny w czasie ciąży ze względu na zawartość białka i wapnia, a także witaminy D i A. Nie można jednak zapominać, że nie każdy...

Cera w ciąży
Twarz w ciąży Cera w ciąży

Cera w ciąży może stać się bardziej świetlista i promienista. Niestety, niektóre kobiety mają poważne problemy z cerą w ciąży, ponieważ na twarzy pojawiają się wypryski, a skóra staje się szara.

Trądzik w ciąży
Twarz w ciąży Trądzik w ciąży

Trądzik w ciąży pojawia się jako efekt zwiększonego wydzielania hormonów, które pobudzają aktywność gruczołów łojowych. Leczenie trądziku jest utrudnione, gdyż wiele preparatów szkodzi dziecku.

Plamienie w ciąży Nadżerka w ciąży

Nadżerka w ciąży to ubytek tkanki nabłonka szyjki macicy. Nie musi ona dawać żadnych objawów, takich jak upławy. Bywa jednak, że z jej powodu pojawia się niepokojące krwawienie w ciąży.

Mdłości w ciąży Wymioty w ciąży

Wymioty w ciąży to obok porannych nudności jedna z najczęstszych dolegliwości kobiet ciężarnych. Nudności i wymioty są objawami wskazującymi na zajście w ciążę. Podobno dotyczą około 40-50% kobiet w ciąży. Najczęściej występują zaraz po przebudzeniu się,...

Kategoria A Syrop w ciąży

Syropy w ciąży samodzielnie można wykonać w domu przy wykorzystaniu cebuli, buraka, czosnku lub wykorzystać takie, które są wytworzone na bazie ziół.

Skurcze i bóle brzucha w ciąży Kał w ciąży

Kał w ciąży nie powinien znacząco się różnić od stolca na co dzień. Jednak nie wszystkie odchylenia od normy należy traktować jako potencjalne objawy choroby. Wszystko zależy od diety i kondycji.

Choroby i dolegliwości w ciąży Toczeń w ciąży

Toczeń rumieniowaty układowy to bardzo rzadka choroba autoimmunologiczna (kolagenoza), która atakuje w większości młode kobiety (aż 90% zachorowań). Dawniej sądzono, że toczeń to przeciwwskazanie do zajścia w ciążę, gdyż ciąża może nasilać przebieg...

Rozstępy i cellulit po ciąży Endermologia po ciąży

Cellulit jest zmorą każdej kobiety, zwłaszcza gdy pojawia się w młodym wieku. Niestety po przebytej ciąży pojawienie się pomarańczowej skórki jest niemalże pewne. U jednych pań przyjmuje postać łagodną, u innych rozprzestrzenia się na wiele partii...

Twarz w ciąży Skóra w ciąży

Skóra w ciąży może zmienić się niemal nie do poznania. Na co powinny przygotować się przyszłe mamy? Jak radzić sobie z problemami skórnymi? Jak dbać o skórę, będąc w ciąży?

Morfologia w ciąży OB w ciąży

OB to skrót od Odczynu Biernackiego – wskaźnika sedymentacji erytrocytów. Czy u kobiet spodziewających się dziecka zachodzą jakiekolwiek zmiany w wartości OB?

Infekcje okolic intymnych w ciąży Higiena w ciąży

Higiena w ciąży jest bardzo ważna, aby uniknąć infekcji, o które łatwo w takim momencie życia. Należy zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej i higienę intymną.

Skurcze i bóle brzucha w ciąży Gazy w ciąży

Gazy w ciąży są bardzo uciążliwe dla przyszłych mam, co nie znaczy, że nie można ich zmniejszyć, a nawet wyeliminować. Prawidłowa dieta i dbanie o siebie ograniczą bolesne wzdęcia i gazy w ciąży.

Planowanie ciąży Decyzja o ciąży

Największa płodność kobiety przypada na okres, pomiędzy 20 a 25 rokiem życia. Może właśnie ten czas wykorzystać na macierzyństwo a karierę zostawić na później?

Badania w ciąży Morfologia w ciąży

Morfologia krwi jest jednym z podstawowych badań laboratoryjnych zlecanych przez lekarzy w przypadku występowania różnych dolegliwości. Wynika to z faktu, że jest to badanie proste i niedrogie, a jednocześnie dostarczające wielu cennych informacji...

Choroby i dolegliwości w ciąży Plamienie w ciąży

Plamienie w pierwszych tygodniach ciąży występuje powszechnie, lecz niekoniecznie jest oznaką pojawienia się komplikacji. Dobrym wskaźnikiem jest natężenie bólu, jaki towarzyszy plamieniu.

Choroby i dolegliwości w ciąży Obrzęki w ciąży

Obrzęki kostek, stóp czy dłoni w ciąży nie są niczym niepokojącym. Jeśli jednak obejmują takie partie ciała, jak twarz, uda czy podbrzusze, wymagają konsultacji lekarskiej. Mogą być objawem gestozy.

Choroby i dolegliwości w ciąży Hemoroidy w ciąży

Hemoroidy w ciąży to dość częsta i dla kobiet bardzo wstydliwa dolegliwość. Nie należy jednak milcząco jej znosić, ale zapytać lekarza, jak łagodzić objawy żylaków odbytu i jak sobie z nimi radzić.

Opryszczka w ciąży
Choroby i dolegliwości w ciąży Opryszczka w ciąży

Opryszczka w ciąży jest niebezpieczna dla płodu, a w czasie porodu grozi zakażeniem noworodka. Zakażenie w czasie ciąży skutkuje zaburzeniami rozwojowymi dziecka, często prowadzi do obumarcia płodu.

Żylaki w ciąży
Choroby i dolegliwości w ciąży Żylaki w ciąży

Żylaki często występują tuż pod skórą na nogach. Pojawiają się, kiedy macica wywiera nacisk na żyły w miednicy, co z kolei podnosi ciśnienie w żyłach nóg i powoduje tzw. odpływ wsteczny.

Badania w ciąży Glukoza w ciąży

Oznaczanie stężenia glukozy u kobiety ciężarnej ma duże znaczenie dla wczesnego rozpoznania i leczenia cukrzycy ciążowej, co pozwoli zapobiegać poważnym konsekwencjom tego schorzenia dla płodu.

Badania w ciąży Ciśnienie w ciąży

Pomiar ciśnienia tętniczego krwi u ciężarnej powinien być wykonywany podczas każdej wizyty lekarskiej. Prawidłowa wartość powinna być nie wyższa niż 140/90 mmHg.

Badania w ciąży Karta ciąży

Karta ciąży to najważniejszy dokument przyszłej mamy. W niej lekarz zapisuje informacje o stanie zdrowia pacjentki, wyniki badań, pomiary USG oraz wartość przyrostu masy ciała w ciągu całej ciąży.

Co można w ciąży?
Czy w ciąży mogę..? Co można w ciąży?

Lista zakazów i nakazów w ciąży jest bardzo długa. Jak żyć z korzyścią dla nas samych i zdrowia naszego maluszka? Co mogę a czego powinnam unikać w czasie ciąży?

Dieta w ciąży Odchudzanie w ciąży

Pregoreksja jest odmianą anoreksji, występującą u kobiet ciężarnych. Objawia się powodowaniem wymiotów, spożywaniem bardzo małych ilości jedzenia, stosowaniem bardzo intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Zioła w ciąży Rumianek w ciąży

Zdrowotne i lecznicze właściwości rumianku znane są od stuleci. Korzystają z nich także kobiety ciężarne. Rumianek w ciąży może być wykorzystywany przy zapaleniu pęcherza moczowego, spazmach macicy, infekcjach dróg płciowych. Właściwości rumianku...

Palenie w ciąży Marihuana w ciąży

Marihuana w ciąży jest tak samo szkodliwa dla dziecka i matki, jak palenie papierosów, picie alkoholu czy zażywanie innych używek. Może prowadzić do zaburzeń rozwoju płodu i poronienia.

Upały w ciąży Solarium w ciąży

Solarium w ciąży powinno być dawkowane z umiarem. Dlaczego? Ponieważ może grozić wzrostem ciśnienia krwi, zawrotami głowy i przebarwieniami. Ma też pozytywne działanie: zapobiega osteoporozie.

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij