Trwa ładowanie...

Zasiłek opiekuńczy

Avatar placeholder
28.10.2020 16:40
Zasiłek opiekuńczy
Zasiłek opiekuńczy

Każde państwo powinno zapewnić pomoc finansową każdemu, kto takiej pomocy potrzebuje. Pomoc społeczna udziela zazwyczaj tak zwanego zasiłku opiekuńczego. Z takiego zasiłku korzystają najczęściej matki, które na czas wychowywania dziecka rezygnują z pracy. Wówczas mogą liczyć na pomoc materialną w postaci zasiłku rodzinnego. Udziela się go matkom opiekującym się dzieckiem do ósmego roku życia. Na taki zasiłek mogą liczyć również osoby zostawiające pracę z powodu zamknięcia żłobka czy przedszkola. Pomoc ta należy się również małżeństwom, w których jedno z rodziców leży w większości w szpitalu, drugi zaś opiekuje się dziećmi. Warto również dodać, że o taką opiekę może starać się zarówno matka, jak i ojciec.

spis treści

1. Komu należy się zasiłek opiekuńczy i na jak długo?

Zasiłek opiekuńczynależy się osobom, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym. Jako przykład można podać tu pracowników, rolników, osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, osoby, które odbywają służbę zastępczą, a nawet duchownych. Osoby te muszą być jednak zwolnione z wykonywania pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem do ósmego roku życia z nieprzewidzianych przyczyn, dzieckiem chorym do czternastego roku życia oraz innymi członkami rodziny, jak np. rodziców, dziadków itp. Istotny jest fakt, że prawo do takiego zasiłku, jak wspomniane było już wcześniej, przysługuje tak samo ojcu, jak i matce. Jeśli zaś chodzi o wypłacanie zasiłku, to pieniądze dostaje jeden rodzic – ten, który złożył wniosek. Ważne jest także, że zasiłek ten należy się tylko i wyłącznie wtedy, jeśli nie ma żadnego innego członka rodziny, który mógłby sprawować opiekę nad daną osobą. Jedynym wyjątkiem jest tylko opieka nad chorym dzieckiem do lat dwóch, wtedy zasiłek przysługuje nawet w sytuacji, gdy są inni członkowie rodziny mogący zapewnić opiekę. Zasiłek ten przysługuje na czas zwolnienia z pracy nie dłużej niż:

  • 60 dni, jeśli opieka sprawowana jest nad dzieckiem do lat 8 lub chorym dzieckiem do lat 14;
  • 14 dni, jeśli opieka sprawowana jest nad dzieckiem w wieku ponad 14 lat lub innymi chorymi członkami rodziny.

    2. Wysokość zasiłku opiekuńczego

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Wysokość pomocy materialnej stanowi 80 % wynagrodzenia, natomiast jego podstawę wynosi odpowiednio dla pracowników przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy przed niezdolnością do pracy. Jeśli owa zdolność powstała przed upływem okresu 12 miesięcy, wówczas przyjmuje się przychód, który stanowią składki na ubezpieczenie chorobowe. W przypadku osób ubezpieczonych, ale niebędących pracownikami, bierze się pod uwagę miesięczny przychód, do którego opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe za czas 12 miesięcy.

3. Dokumenty niezbędne do zasiłku opiekuńczego

Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy, niezbędne są pewne dokumenty. Jeśli chodzi o dziecko chore, to wymagane jest zaświadczenie lekarskie wystawione na formularzu ZUS ZLA. Natomiast, jeśli chodzi o dziecko do lat ośmiu, to niezbędne jest oświadczenie ubezpieczonego, decyzja inspektora sanitarnego oraz zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym blankiecie. Osoba, która ubiega się o wypłatę także musi złożyć wniosek na odpowiednim druku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze