Trwa ładowanie...

Ubranka dla przedszkolaka

Avatar placeholder
07.10.2015 07:20
Ubranka dla przedszkolaka
Ubranka dla przedszkolaka (Zdjęcie autorstwa Shelby Dillon / CC BY-NC-ND 2.0)

Ubranka dla przedszkolaka muszą spełniać wiele wymogów. Powinny być nie tylko praktyczne i wygodne, aby nic nie przeszkadzało malcom w zabawach, ale muszą być także ładne – nie tylko zdaniem mamy, ale także dziecka. Dzieci w wieku przedszkolnym zaczynają kształtować swoją osobowość i indywidualność, a jednym ze sposobów wyrażania tej osobowości jest właśnie strój. W wieku 3-5 lat dziecko może już kształtować własny styl, dlatego ważne jest, aby ubranka szkolne pozwalały mu go wyrażać. Warto więc pozwolić dziecku wpływać na to, jak wygląda.

 

1. Ubranka na długi czas

Dzieci bardzo szybko rosną, dlatego ciągle trzeba kupować im nowe ubrania. W wieku przedszkolnym wygląd dziecka bardzo się zmienia. Malec traci niemowlęce okrągłości, a jego nogi, ręce i szyja szybko się wydłużają. Nie ma już tak dużej dysproporcji między rozmiarami głowy, a resztą ciała. Aby dziecko zbyt szybko nie wyrastało ze swoich ubranek warto wybierać takie, które posłużą mu dłużej. W tym celu rodzic powinien wybierać dla dziecka stroje wieloczęściowe, gdyż jednoczęściowe ubranko szybciej stanie się zbyt małe. Ubranka dla dziewczynek muszą być dłuższe, dobre będą więc tuniki i długie koszulki. Kupując sukienki warto wybierać te, które nie mają zaznaczonej talii lub odciętego stanika. Sukienka w kształcie litery A z pewnością długo posłuży córce. Zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek należy wybierać bluzy, koszulki i swetry z dużym otworem na głowę i przestronnymi rękawami. Najlepsze spodnie dla dziecka to takie, których nogawki można zawijać i podpinać. W miarę wzrostu dziecka ich długość można dowolnie dostosowywać. Często zdarza się, że dzieci chodzą w ciasnych bucikach i nie skarżą się na to, dlatego rodzice muszą pilnować, aby do tego nie doszło. Aby upewnić się, że but ma dobry rozmiar, naciśnij palcem na jego czubek, by sprawdzić, w którym miejscu znajduje się duży palec dziecka. But powinien być o 1,5-2 cm dłuższy niż stopa dziecka. Ponadto dziecko musi swobodnie poruszać palcami w bucie.

 

2. Ubrania a tożsamość dziecka

Zobacz film: "Poznaj fakty o rozwoju dwulatka"

W wieku przedszkolnym kształtuje się tożsamość dziecka. Malec ma większą świadomość swojej przynależności do danej płci. Z tego względu może chcieć tę przynależność do grupy bardziej podkreślać. Mały chłopiec w swoim stroju chce jak najbardziej uniknąć elementów dziewczęcych. Dlatego też może się buntować, gdy chcemy, aby nosił ubranka w kolorze różowym lub czerwonym. Dzieci swoim strojem niekiedy naśladują rodziców. Chłopiec chce wyglądać jak tata, a dziewczynka jak mama. To również jest częścią rozpoznania swojej przynależności do danej płci.

Nawet przedszkolak może czuć potrzebę wyróżniania się za pomocą stroju. Niekiedy wystarczy drobny osobisty akcent, jak choćby naszywka z imieniem, ulubiony wzorek, kolor lub akcent, naszyte inicjały bądź inny dodatek, aby dziecko lepiej czuło się w swoich ubrankach. Ma to ogromne znaczenie szczególnie wtedy, gdy dziecko dostaje ubrania po starszym rodzeństwie.

 

3. Ubranka łatwe do zakładania

Przedszkolaki lubią się już same ubierać. Z niektórymi elementami garderoby mogą mieć jednak problemy. Aby ich uniknąć, wybieraj ubranka z jak najmniejszą liczbą guzików, zapięć i haftek. Dobre ubranka dla dziecka to te z dużymi guzikami i dziurkami na guziki. Jeśli ubranie ma suwak, musimy się upewnić, że dziecku łatwo będzie się nim posługiwać. Z kolei ubrania, które malec musi wsunąć przez głowę powinny mieć duże otwory, aby dziecko mogło je sprawnie zakładać. Spodnie powinny być z elastycznego materiału, najlepiej na gumce.

Jeśli chcemy, aby dziecko ubierało się samodzielnie, zdecydowanie powinniśmy unikać ubrań, które zapinają się z tyłu. Ponadto wiele dzieci nie lubi sportowych bluz podszytych mechatym materiałem – taka bluza przylega do koszulki pod spodem, a przez to dziecku jest znacznie trudniej ją ściągnąć. Podczas zakupów dla przedszkolaka warto jest także unikać ubrań, u których trudno jest odróżnić przód od tyłu. Jeśli jednak kupimy takie ubranko, warto zaznaczyć przód za pomocą naszywki lub naprasowanki.

Ubranka dla przedszkolaka powinny być dobierane w taki sposób, aby dziecko czuło się w nich dobrze. Malec powinien mieć wpływ na swój wygląd, gdyż daje mu to poczucie pewności i niezależności. Dlatego też podczas zakupów po wybraniu kilku pasujących ubranek ostateczny wybór powinniśmy pozostawić dziecku.

Anna Świeboda

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze