Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Trądzik w ciąży

Avatar placeholder
05.10.2020 14:42
Trądzik w ciąży
Trądzik w ciąży

Trądzik w ciąży pojawia się jako efekt zaburzeń hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie ciężarnej kobiety. Zwiększony poziom estrogenów powoduje pobudzenie aktywności gruczołów łojowych, które wydzielają duże ilości sebum, a to w konsekwencji skutkuje zmianami trądzikowymi. Leczenie trądziku w ciąży jest utrudnione ze względu na fakt, że nie można wówczas stosować terapii hormonalnej ani wielu antybiotyków, gdyż mogą one spowodować uszkodzenia płodu lub powstanie wad rozwojowych. Dlatego też zaleca się domowe sposoby na trądzik.

spis treści

1. Trądzik w czasie ciąży

Niestety, trądzik nie jest dolegliwością, która znika wraz z zakończeniem okresu dojrzewania. W okresie ciąży może pojawić się trądzik młodzieńczy na twarzy lub trądzik na plecach. Zmiany trądzikowe nie zawsze mijają, a trądzik po ciąży często towarzyszy kobietom także w okresie laktacji. Jeśli zmiany trądzikowe nie znikną po zakończeniu karmienia piersią, konieczne jest udanie się do lekarza, by zapobiec powstawaniu blizn potrądzikowych. Zmiany na skórze rozwijają się w ciąży jako efekt zaburzeń gospodarki hormonalnej. Zwiększone jest wydzielanie estrogenów, a to powoduje, że gruczoły łojowewydzielają większe ilości łoju. Zbyt duże ilości łoju powodują, że zaczopowane zostają ujścia gruczołów łojowych, a jest to najlepsze środowisko w rozwoju bakterii beztlenowych, które powodują rozwijanie się zmian trądzikowych.

2. Co na trądzik w ciąży?

Leczenie trądziku w ciąży jest nieco utrudnione ze względu na to, że kobieta nie może przyjmować leków tradycyjnie stosowanych w kuracji przeciwtrądzikowej. Podczas wizyty u dermatologa powinna bezwzględnie poinformować lekarza o swoim stanie, by mógł przepisać jej środki dozwolone w czasie ciąży. Zdecydowanie zabronione jest leczenie hormonalne z zastosowaniem estrogenów, flutamidu czy spironolaktonu. Dwie ostatnie substancje mogą doprowadzić nawet do wad rozwojowych płodu.

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

Zdecydowanie wyklucza się także leki na bazie na bazie Izotretynoiny. Leku nie wolno stosować w czasie ciąży i w trakcie karmienia piersią, a nawet w okresie starań o dziecko. Jakakolwiek ilość tej substancji w organizmie matki może bowiem przeniknąć przez łożysko do płodu i spowodować wady rozwojowe. Zabronione są również leki na trądzik oparte na tetracyklinie, które są podawane doustnie. Mogą one spowodować zatrzymanie rozwoju kości oraz zębów u rozwijającego się płodu, jak i u niemowlęcia. Nawet retinodiy stosowane miejscowo nie powinny być stosowane w ciąży, ponieważ mogą przeniknąć przez łożysko i zagrozić rozwojowi płodu.

Na trądzik w ciąży można zatem stosować tylko te preparaty, które przepisze dermatolog lub skorzystać ze sprawdzonych domowych metod na trądzik. Trądzik na plecach możemy leczyć poprzez ziołowe kąpiele czy maseczki drożdżowe. Zarówno na plecy, jak i na twarz możemy stosować napary z rumianku lub bratka. Można również na zmiany trądzikowe na twarzy i ciele zastosować nanosrebro w sprayu. Aby pozbyć się trądziku należy także pić spore ilości wody, która oczyszcza organizm.Domowe sposoby na trądzik oznaczają także właściwy sposób odżywiania i styl życia. Warto wprowadzić do jadłospisu większe ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy A i E oraz witamin z grupy B. Konieczna jest regularna i dokładna higiena twarzy – mycie jej delikatnymi żelami, wycieranie ręcznikami papierowymi, dokładane usuwanie makijażu itp.

Ewelina Stanios

Następny artykuł: Włosy w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze