Trwa ładowanie...

Tradycje adwentowe

Tradycje adwentowe
Tradycje adwentowe

Siano dobrych uczynków. Jestem ciekawa, jak wiele osób wie, o co właściwie chodzi. Ja nie miałam zielonego pojęcia. A szkoda, bo to bardzo sympatyczna, popularna we Francji tradycja i chyba nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ją adaptować na własne poletko. Dzieciom powinna się spodobać. W pierwszą niedzielę Adwentu dziecko dostaje od rodziców żłóbek. Ten, który w Wigilię stanie w Szopce. Jest on zupełnie pusty. Od tej chwili co wieczór, np. przy modlitwie, dziecko zastanawia się, co dobrego dla innych zrobiło w ciągu dnia. Za każdy dobry uczynek wolno mu włożyć do żłóbka jedną słomkę sianka. Im będzie ich więcej, tym Dzieciątko Jezus będzie miało wygodniej w Dniu Bożego Narodzenia. Do małych dzieci ten argument może przemówić znacznie szybciej niż to, że gdy czyni coś z miłości bliźniemu, to tak, jakby czyniło to samo Chrystusowi - taka motywacja może być zbyt abstrakcyjna dla kilkulatków, co oczywiście nie oznacza, żeby z niej rezygnować.

spis treści

1. Świeca adwentowa

Żłóbek adwentowy, w którym dzieci będą umieszczały siano dobrych uczynków, można wykonać wspólnie z nimi, wykorzystując np. drewniane listewki. Pamiętajmy, że nie musi wcale być naturalnych rozmiarów! Przy nim powinna palić się świeca adwentowa lub adwentowe lampiony. Również one są elementem tradycji adwentowej i powinny pojawić się w każdym domu. Są światłem, a jego symbolika jest bardzo bogata i niebywale istotna również w tym okresie. Światło to Chrystus, to Radość, to Nadzieja. Płomień świecy ma napawać otuchą, rozpraszać mrok, również ten w naszych sercach.

Rodzaje świec adwentowych.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
  • Świeca roratnia - biała bądź jasnożółta z białą wstążeczką, udekorowana czymś zielonym, np. mirtem. Zapalana jest na roratach.
  • Świeca kalendarzowa - oznaczone są na niej cztery niedziele Adwentu bądź wszystkie jego dni. Jest bogato zdobiona, zapalana codziennie w czasie rodzinnych modlitw bądź posiłków. Pali się do granicy wyznaczonej na dany dzień, a dopalana jest przy wieczerzy Wigilijnej.
  • Świeca Maryjna - jasna, z symbolami Maryjnymi, zapalana w trakcie Uroczystości Niepokalanego Poczęcia 8 grudnia.

2. Lampiony adwentowe

Możemy wykonać je razem z dziećmi. Szczęśliwie nie potrzeba do tego szczególnych materiałów. Wystarczy np. karton, który składamy i sklejamy tak, by miał kształt pudełka niezamykanego od góry. W ściankach wycina się okienka lub witrażyki ukazujące symbole bożonarodzeniowe religijne - podkleja się je od środka kolorową gładką bibułką. W środku należy umieścić świeczkę. Ale jest to dość ryzykowne i lepiej wykorzystać małą latarenkę. Można również wykonać z kolorowego bloku technicznego ażurowe osłonki na zwykłą latarkę. Dla tych, którzy z pracami plastyczno-technicznymi są na bakier, rynek proponuje spory wybór lampionów.

3. Różdżka Jessego

Kolejną tradycją Adwentową, u nas zupełnie nieznaną, popularną natomiast w USA, jest posiadanie w domu tzw. Różdżki Jessego. Dzięki niej dzieci mają szansę poznać coś w rodzaju „drzewa genealogicznego" Jezusa. Jak to się odbywa? Wszystko zaczyna się w sobotę przed I niedzielą Adwentu. Wtedy to do domu przynosi się gałązkę jabłoni, gruszy, forsycji, (czyli generalnie drzewka, które kwitną wiosną) i wstawia do wazonu z wodą. Przez cały okres Adwentu wieczorami przybliża się dzieciom sylwetki przodków Chrystusa, czytając odpowiednie fragmenty Pisma Świętego. Jeden dzień to jedna historia i jeden symbol danej Postaci zawieszony na gałązce. Oczywiście te symbole wykonują dzieci przy pomocy rodziców. Punktem kulminacyjnym jest umieszczenie w Wigilię na samym szczycie tego drzewka symbolu Jezusa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze