Torbiel jajnika

Torbiel jajnika (łac. cystis ovarii) to choroba kobieca, która polega na występowaniu w obrębie jajnika patologicznej przestrzeni płynowej otoczonej ścianą. Torbiele jajnika są zmianami łagodnymi. Wśród torbieli jajnika wyróżnić można: torbiele surowicze (torbiele proste), torbiele endometrialne (torbiele czekoladowe), torbiele dermatoidalne (torbiele skórzaste). Przetrwały pęcherzyk Graffa jest zwykle torbielą o charakterze zmiany łagodnej, natomiast zmiany złośliwe skutkują rozwojem raka jajnika. Dla rokowania i leczenia torbieli bardzo ważne jest ich wczesne rozpoznanie.

Spis treści:
  1. 1. Objawy torbieli jajnika
  2. 2. Diagnoza i leczenie torbieli jajników

1. Objawy torbieli jajnika

Torbiele jajników występują u kobiet w różnym wieku. Pomimo, że w przeważnie nie wymagają one leczenia, powinny być regularnie monitorowane. Do powstania cyst na jajniku może dojść przede wszystkim wskutek endometriozy, zespołu policystycznych jajników, a także uwarunkowań genetycznych. Torbiele pojawiają się na jednym lub obu jajnikach i przybierają postać balonika z płynem lub tkankami ciała. Mogą znajdować się we wnętrzu, na zewnątrz oraz w ścianie jajnika – pod tym względem przypominają mięśniaki macicy. Najczęściej rozmiarem nie przewyższają orzecha włoskiego, jednak zdarzają się także torbiele jajników wielkości dorodnej pomarańczy.

Do głównych objawów torbieli jajników należą:

2. Diagnoza i leczenie torbieli jajników

W zdiagnozowaniu torbieli jajników konieczne jest badanie ginekologiczne, USG przezpochwowe lub USG jamy brzusznej wraz z obrazowaniem przydatków. Niekiedy trzeba również przeprowadzić biopsję jajnika metodą laparoskopową. Jeśli lekarz wykrywa podejrzaną zmianę torbielowato-guzowatą, zalecana jest dalsza diagnostyka: badania hormonalne, a czasami również badanie markerów nowotworowych we krwi (CA 125 i CA 199). Leczenie torbieli jajnika może odbywać się poprzez hormonoterapię albo poprzez wykonanie operacji chirurgicznej. Leczenie operacyjne może być przeprowadzane metodą tradycyjną lub laparoskopową. Klasyczne usunięcie torbieli jajnika stosuje się zawsze przy podejrzeniu zmian nowotworowych. Jeśli kobieta jest bardzo młoda i zamierza w przyszłości mieć dzieci albo gdy brak ryzyka zmian nowotworowych, przeprowadza się operację laparoskopową.

Kiedy trzeba koniecznie operować torbiel jajnika?

  • Gdy jest na tyle duża, że uciska na inne narządy i utrudnia ich funkcjonowanie.
  • Gdy istnieje ryzyko pęknięcia torbieli, co może skutkować krwawieniem wewnętrznym i zakażeniem innych narządów w obrębie jamy brzucha.
  • Gdy istnieje ryzyko rozwoju raka jajnika, np. jeśli kobieta przekroczyła już 45. rok życia.

Formę torbieli mają często nowotwory jajników. Ponieważ z reguły nie dają żadnych dolegliwości, najczęściej wykrywane są zbyt późno. Bywają też sytuacje, że torbiele się skręcają i pękają, powodując krwotok do otrzewnej. Torbiele na jajniku są czasami przyczyną ropni jajnika i uszkadzają tkankę jajnikową, czego skutkiem może być później konieczność usunięcia całego jajnika razem z cystą. Kobieta, która raz miała torbiele jajnika i została wyleczona, ma tendencje do tworzenia się nowych cyst. W takim przypadku musi poddawać się przynajmniej raz na rok badaniom kontrolnym.

Porozmawiaj o tym na 9 miesięcy, ciąża »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

anja21 Ginekolog - położnik 0 odpowiedzi Torbiel jajnika anja21:

Witam, wczoraj byłam w szpitalu i wykryto u mnie krwotoczna torbiel jajnika lewego (4x4cm), ze stresu związanego z wizytą w szpitalu zapomniałam popytać o pewne kwestie, czy to jest do wyleczenia? czy mogę normalnie współżyć i w przyszłości zajść w ciąże?...

anja21 Dziś pytanie - dziś odpowiedź 4 odpowiedzi Torbiel na jajniku anja21:

Witam, parę dni temu byłam w szpitalu i wykryto u mnie krwotoczna torbiel jajnika lewego (4x4cm), ze stresu związanego z wizytą w szpitalu zapomniałam popytać o pewne kwestie, czy to jest do wyleczenia? czy mogę normalnie współżyć i w przyszłości zajść...

Pycia1612 9 miesięcy, ciąża 4 odpowiedzi Torbiel jajnika,a poród naturalny Pycia1612:

Hej dziewczyny!!!Mam pytanie do was czy któras z was rodziła naturalnie jak miała torbiel jajnika?Bo ja mam 10 cm.... i tutaj w Anglii lekarze nie chcą mi zrobic cesarki....w 20 tygodniu miała byc operacja,ale po zbadaniu torbieli stwierdzili,że nie trzeba...

maga23 9 miesięcy, ciąża 15 odpowiedzi Torbiel jajnika a ciąża maga23:

Witajcie, otóż moje pierwsze USG spowodowało u mnie totalne załamanie. Okazało się że na jajniku mam torbiel (5,6 cm) a w macicy (w lewym rogu) umiejscowiony jest malutki pęcherzyk ciążowy (3mm) .

Amelka85 W oczekiwaniu na bociana 20 odpowiedzi pozytywny test ciążowy a torbiel jajnika!!! Amelka85:

Czesc kochane:) jesli taki watek juz byl to bardzo przepraszam, ale naprawde nie znalazlam. moje pytanie jest takie: mialam okres 17 maja i to tej pory nie dostalam, zrobilam 3 testy ciazowe i wszystkie wyszly pozytywnie, bardzo sie ucieszylam ale i zmartwilam...

pokaż 5 następnych

Artykuły Torbiel jajnika

USG ciążowe Torbiel jajnika w ciąży

Torbiel jajnika w ciąży w większości przypadków jest całkowicie niegroźna. Jeśli jednak jest duża, może wywołać poważne powikłania, takie jak poród przedwczesny czy poronienie.

Choroby i dolegliwości malucha Torbiel u dzieci

Torbiele to łagodne zmiany, które są dość częstym problemem wśród dzieci. Jakie są najczęstsze rodzaje cyst? Jak leczy się torbiele u dzieci?

Diagnostyka niepłodności USG jajnika

USG jajnika wykonuje się w celu sprawdzenia czy są one w prawidłowym stanie. Często za pomocą USG monitoruje się owulację sprzyjającą zapłodnieniu.

USG ciążowe Torbiel jajnika w ciąży

(...) Torbiel jajnika w ciąży wykrywa się za pomocą badania USG. Jeśli badanie USG pokazuje, że torbiel jest wypełniona płynem i...

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij