Trwa ładowanie...

To nie twoja wina (recenzja)

To nie twoja wina (recenzja)
To nie twoja wina (recenzja)

Jest to bajka terapeutyczna, która porusza problem separacji rodziców. Pokazuje, w jaki sposób postępować, tak by dziecko jak najmniej ucierpiało. Książka oddaje znakomicie odczucia takiego dziecka. W momencie, kiedy ojciec wyprowadza się z domu, rysuje ono same smutne buźki w szkole. Znamienne są słowa wypowiadane przez ojca wyprowadzającego się do hotelu, który mówi, że „hotele służą tylko do nocowania; nie można tam mieszkać …”. W ten sposób pokazana zostaje wartość rodzinnego domu, który rozpada się na oczach dziecka - narratora.

To nie twoja wina - Maria Adele Garavaglia
To nie twoja wina - Maria Adele Garavaglia

zobacz galerię

Bardzo ważna jest tu postać ojca. Chociaż mieszka w hotelu, zawsze stara się być blisko swojego syna. Pewnego dnia przyszedł po niego nieoczekiwanie do szkoły, bo akurat wyszedł wcześniej z pracy, czym pokazał swoją potrzebę przebywania z dzieckiem.

Książka pokazuje też przenoszenie emocji z domu na sytuację szkolną. W momencie, kiedy ojciec wyprowadził się z domu, chłopiec przestał starać się strzelać gole podczas gry w piłkę oraz otrzymywał w klasie same nagany od nauczycieli. Jednocześnie cały czas obwiniał siebie, że jest przyczyną sytuacji, która zaistniała w domu.

Zobacz film: "Jakie umiejętności powinno posiadać dziecko, które idzie do przedszkola?"

Bardzo ważne są rozmowy między chłopcem a ojcem, który tłumaczy mu, że winę za to wszystko, co zaistniało, ponoszą okoliczności. Mówi mu o miłości rodzicielskiej, o wielkim oczekiwaniu na jego urodziny i o tym, jak wielką stanowi wartość w jego życiu. Równie istotne jest wyznanie mamy, która przekonuje syna, że „miłość do dziecka nigdy się nie kończy”.

Wpływ dobrych kontaktów między rodzicami w separacji na sukcesy dziecka widać w opisie niedzielnego meczu. Przyszli na niego obydwoje rodzice. I w momencie kiedy chłopak strzelił gola, rzucili się sobie na szyje. Dziecko chcąc ponownie zobaczyć taki widok stara się znowu kopnąć piłkę do bramki. I znowu mu się udaje, co budzi zachwyt otoczenia. Gracz, który ostatnimi czasy nie radził sobie z prostymi sprawami, teraz jest mistrzem w rzucaniu do bramki. Wszystko za sprawą normalnych relacji między rodzicami. Po udanych rozgrywkach cała rodzina poszła do pizzerii by uczcić mecz. Podczas spotkania ojciec powiedział znamienne słowa: „pamiętaj, że ojciec pozostaje zawsze ojcem!”.

Książka niesie ważne przesłanie o miłości rodziców do dziecka, która nigdy nie ustaje, nawet jeśli dorośli już nie darzą siebie głębszym uczuciem. Uczy też, że dzieci nie rozumieją problemów dorosłych i trzeba im cały czas pokazywać, że są dla nich kimś ważnym. Kimś na zawsze.

_To nie twoja wina

Wielkie problemy naszych dzieci. Historyjki terapeutyczne.

Maria Adele Garavaglia

Wydawnictwo WAM

Kraków 2010_

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze