Tętno płodu

Badanie tętna u płodu jest jednym z najczęściej wykonywanych badań w trakcie ciąży. Nie dzieje się tak bez przyczyny, ponieważ utrzymywanie się częstości akcji serca dziecka w granicach normy z dużym prawdopodobieństwem świadczy o jego dobrostanie, natomiast wszelkie zaobserwowane nieprawidłowości mogą być wynikiem poważnych zaburzeń, na przykład krążenia łożyskowego, co stanowi duże zagrożenie dla życia płodu i wymaga wnikliwej diagnostyki i właściwego postępowania. Poza tym, wysłuchanie czynności serca płodu jest według wytycznych naukowych jednym z objawów pewnych koniecznych do rozpoznania ciąży. Serce płodu bije bardzo szybko, dużo szybciej niż u ludzi dorosłych. Prawidłowa liczba uderzeń na minutę wynosi 110-150, podczas gdy dla osoby dorosłej norma wynosi 60-90 uderzeń na minutę. Tak szybka akcja serca płodu jest zupełnie prawidłowa i świadczy o tym, że jest on zdrowy i dobrze się rozwija. Wysłuchiwanie tętna płodu, poza znaczeniem medycznym, ma także duże znaczenie emocjonalne dla rodziców dziecka. Usłyszenie po raz pierwszy bicia serca swojego dziecka jest niezapomnianym przeżyciem i jednocześnie świadectwem dla rodziców, że ono naprawdę żyje i rozwija się w łonie matki.

Metody badania tętna płodu

Do badania tętna płodu wykorzystywane są różne metody. Najstarszą z nich i jednocześnie najbardziej subiektywną jest osłuchiwanie. Dawniej wykorzystywana była w tym celu słuchawka położnicza Pinarda, obecnie stosowane są różnego rodzaju detektory tętna płodu, tak zwane echosondy. Słuchawka położnicza pozwalała na wysłuchanie tętna u płodu dopiero powyżej 17.-18. tygodnia ciąży, natomiast niektóre nowoczesne echosondy pozwalają na wysłuchanie tętna nawet już od 12.-14. tygodnia ciąży.

Ponadto, echosonda, w przeciwieństwie do słuchawki, pozwala usłyszeć dźwięk bicia serca przez rodziców, a nie tylko przez osłuchującego lekarza. Aby wysłuchać tętno, lekarz musi najpierw określić położenie płodu, aby wybrać miejsce, w którym będzie ono najlepiej słyszalne, a następnie przykłada do tego miejsca na brzuchu słuchawkę lub echosondę. Obie te metody jednak są bardzo subiektywne i prawidłowa interpretacja zależy tylko od doświadczenia lekarza. Ponadto, ocena tętna odbywa się jedynie w krótkim czasie i nie jest możliwe graficzne zarejestrowanie wyniku i oceny w późniejszym czasie lub skonsultowania z innym lekarzem. Podczas rutynowej wizyty ginekologicznej w czasie ciąży najczęściej bada się tętno płodu właśnie za pomocą echosondy.

Inną metodą monitorowania akcji serca dziecka jest kardiotokografia KTG, która umożliwia monitorowanie w sposób ciągły, a ponadto pozwala na graficzny zapis czynności serca. Badanie KTG jest wykonywane pod koniec ciąży, mniej więcej około 37.-38. tygodnia oraz w trakcie porodu. Ponadto KTG daje możliwość zapisu czynności skurczowej macicy i dzięki temu umożliwia interpretację czynności serca płodu w odniesieniu do skurczów macicy, co stanowi cenną informację.

Kolejną metodą, która dodatkowo pozwala na zobrazowanie akcji serca płodu, jest badanie ultrasonograficzne USG. Wykazanie bicia serca dziecka za pomocą tego badania jest możliwe już od 6. tygodnia życia płodowego. Zgodnie z zaleceniami, każda ciężarna jest kierowana na badanie USG około 10. tygodnia ciąży, a celem tego badania jest między innymi właśnie uwidocznienie czynności serca płodu.

Ocena tętna płodu

Serce zaczyna bić około 23. dnia życia płodowego, jednak rejestracja jego czynności jest możliwa dopiero po dłuższym czasie w zależności od metody. Prawidłowo tętno płodu wynosi 110-150 uderzeń na minutę. Wartości poniżej 110/min określane są jako bradykardia, natomiast wartości powyżej 150/min to tachykardia. Wśród przyczyn bradykardii wymienia się niskie ciśnienie krwi matki, niską temperaturę jej ciała czy hipoglikemię, ponadto wady i arytmię serca płodu, niewydolność łożyska, ucisk pępowiny lub ucisk główki płodu oraz stosowanie niektórych leków.

Natomiast tachykardia może być spowodowana niedotlenieniem płodu, gorączką u matki, zakażeniem błon płodowych, niedokrwistością płodu oraz również niektórymi lekami. Monitorując tętno płodu, można także wykazać obecność akceleracji, czyli trwających co najmniej 15 sekund przyspieszeń akcji serca o co najmniej 15 uderzeń na minutę. Ich występowanie jest zjawiskiem prawidłowym i w normalnych warunkach powinno się wykazać powyżej 2 akceleracje na 10 minut. Natomiast występowanie deceleracji, czyli krótkotrwałych, trwających 10 sekund lub dłużej zwolnień podstawowej częstości serca o co najmniej 15 uderzeń na minutę, jest zjawiskiem nieprawidłowym i może świadczyć o niewydolności łożyska i zaburzeniach przepływu pępowinowego. Ponadto, badając tętno płodu można także wykryć różnego rodzaju nieregularności i zaburzenia rytmu serca płodu. Ocena wszystkich tych zjawisk, zwłaszcza w odniesieniu do skurczów macicy, pozwala wcześnie wykryć sytuacje zagrożenia życia płodu i podjąć w związku z tym właściwe postępowanie.

Porozmawiaj o tym na 9 miesięcy, ciąża »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Lena20 Ginekolog - położnik 1 odpowiedź tętno dzieciątka w brzusiu Lena20:

ile powinien wynosić prawidłowy puls dziecka w 35 - 40 tygodniu ciąży? Moja Niunieczka do tej pory miala 120-160, a dzisiaj zauważłam 115 do 152.... Czy to prawda ,że puls pod koniec ciązy maleje włąśnie na 110-150? Biorę isoptin 40 cztwry razy dziennie...

Ania1980 Ginekolog - położnik 1 odpowiedź tętno płodu i waga w ciazy Ania1980:

Witam czy jest jakas norma dla tetna plodu? bylam dzisiaj na wizycie kontrolnej i tetno plodu wynosilo miedzy 140-150. Aktualnie mam infekcje (katar) i lekarz powiedzial ze podwyzszone tetno moze byc uzaleznione od mojej infekcji .

NuSiAaa Ginekolog - położnik 2 odpowiedzi słuchanie serduszka dziecka... NuSiAaa:

Witam. W piatek miałam wizyte u ginekologa. Lekarz powiedział że wszystko wporządku ale mimo to mnie zaniepokoiła jedna sprawa. A mianowicie... lekarz włączyl swoją aparature by posluchać serduszka i nic nie było słychać .

Ludka82 Ginekolog - położnik 2 odpowiedzi Isoptin - czy konieczny? Ludka82:

Witam, Wróciłam niedawno ze szpitala. Jestem w 33 tyg. ciąży. Na ktg wyszło tętno płodu od 140 do 180 oraz skurcze, na które dostałam Fenoterol... Moje ciśnienie wynosi 110/70 jest stałe, ale puls to ok .

aga_3000 Ginekolog - położnik 2 odpowiedzi Czy mam zrobic jeszcze jedno usg? aga_3000:

Witam Pani doktor.Chcialabym zapytac czy powinnam, przez rozwiazaniem, zrobic sobie jeszcze jedno badanie usg. Otoz mieszkam w UK i jestem teraz w 26 tygodniu ciazy, robi sie tutaj dwa badania usg przez caly czas trwania ciazy .

Sweethope Szpitale 16 odpowiedzi Szpital Zdroje w Szczecinie Sweethope:

hmmm sam porod no coznie bede sie wypowiadac,bo meczylam sie ponad dobe ze skurczami a rozwarcia nie bylo,takze zakonczyl sie cc...opieka na pologu zalezala od zmiany:jedne siostry byly fajne inne lepeij nie mowic .

~IzAbela326 Dziś pytanie - dziś odpowiedź 21 odpowiedzi płeć ~IzAbela326:

witam:) mieszkam za granica, tutaj przypada jedno usg na ciaze, mialam zrobione w 16 tyg ale nie rozpoznano plci dziecka , a ze akurat wyjezdzalam do Polski cieszylam sie , ze moge sobie zrobic nastepne , niestety dziidzius zaslonil nozkami to co bylo...

pokaż 5 następnych

Artykuły Tętno płodu

Tętno płodu Detektory tętna płodu

Detektory tętna płodu, inaczej tzw. dopplery tętna płodu, są urządzeniami wykorzystywanymi w praktyce ginekologicznej i położniczej w celu „podsłuchania” pracy serca dziecka rozwijającego się w łonie matki. W czasie rutynowych wizyt...

Wysokie tętno płodu
Tętno płodu Wysokie tętno płodu

(...) tętno płodu? Wbrew pozorom, odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Tętno płodu zmienia się bowiem podczas kolejnych etap ... Przyjmuje się, że tętno płodu powinno wynosić około 110-160 uderzeń na minutę, mimo iż u niektórych dzieci tętno może r ... w czasie porodu jako oznakę zagrożenia płodu. Nieprawidłowe tętno płodu jest zwykle spowodowane odklejeniem łożyska, infekcją lub wypadnięciem pępowiny. Wówczas konieczne może być cesarskie cięcie. Tętno płodu w czasie ciąży Około 5. tygodnia ciąży...

Wysokie tętno płodu
Tętno płodu Wysokie tętno płodu

Wysokie tętno płodu może być oznaką zagrożenia płodu. Aby w porę wychwycić wszelkie nieprawidłowości, należy systematycznie badać tętno płodu w czasie ciąży. Jakie jest normalne tętno płodu?

Makrosomia płodu
Przeciwwskazania do porodu w wodzie Makrosomia płodu

Makrosomia płodu to inaczej hipertrofia wewnątrzmaciczna, która charakteryzuje się nienaturalnym w stosunku do wieku ciąży wzrostem płodu. Dziecko w łonie matki jest zbyt ciężkie i zbyt duże.

Echokardiografia płodu
Monitorowanie czynności serca płodu Echokardiografia płodu

Echokardiografia płodu pozwala na wykrycie wad serca u dziecka jeszcze w czasie jego życia płodowego. Za pomocą wysokiej klasy aparatu echokardiograficznego badany jest układ krążenia płodu.

Obumarcie płodu
Objawy poronienia Obumarcie płodu

Obumarcie płodu w macicy matki jest traumatycznym przeżyciem. Przyczynami są zazwyczaj wady genetyczne dziecka. Niezwykle istotne jest wsparcie całej rodziny.

Obrzęk płodu
Kordocenteza Obrzęk płodu

Obrzęk płodu to zaburzenie oznaczające, że w jamach ciała płodu gromadzi się płyn. Stan ten może być wywołany konfliktem serologicznym lub czynnikami nieimmunologicznymi.

Zaburzenia pracy serca płodu Bradykardia płodu

Bradykardia płodu to innymi słowy zwolnienie akcji serca płodu. Zbyt wolne tętno może być wynikiem niedotlenienia, wad serca lub wad chromosomalnych. Diagnostyka to przede wszystkim KTG.

Zaburzenia pracy serca płodu KTG płodu

KTG płodu to badanie kardiotokograficzne. Łączy ono kardiografię i tokografię, a więc bada częstotliwość akcji serca płodu i skurczów macicy.

Tachykardia płodu
Zaburzenia pracy serca płodu Tachykardia płodu

Tachykardia płodu to patologiczne przyspieszenie akcji serca płodu. Może wynikać z niedotlenienia dziecka, ale także chorób przewlekłych u matki. Wymaga specjalistycznych badań i leczenia.

Kordocenteza Hipotrofia płodu

Hipotrofia płodu to nieprawidłowo mały rozmiar dziecka. Dzieci z hipotrofią mogą mieć też niską wagę urodzeniową, co wiąże się z dodatkowym ryzykiem. Dobrze jest zapobiegać temu stanowi.

Karta ciąży Karta ruchów płodu

Obserwacja ruchów płodu to przyjemne zadanie przyszłej mamy. Doskonałym narzędziem do notowania ilości ruchów płodu w ciągu doby jest specjalna karta ruchów płodu.

Ciąża tydzień po tygodniu Biometryczne wymiary płodu

W czasie badań USG w ciąży lekarz będzie oznaczał szereg wymiarów dziecka, podając często jedynie ich dziwnie brzmiące skróty. Program komputerowy obsługujący aparat USG obliczał zaś będzie odpowiadające tym wymiarom tygodnie ciąży. Po wyjściu...

Tętno płodu Detektory tętna płodu

Detektory tętna płodu to urządzenia, które pozwalają na podsłuchiwanie pracy serca dziecka rozwijającego się w łonie matki. Na rynku dostępne są również detektory tętna, których można używać w domu.

Zaburzenia pracy serca płodu
Komplikacje okołoporodowe Zaburzenia pracy serca płodu

Zaburzenia pracy serca płodu obserwowane za pomocą badania kardiotokograficznego dostarczają informacji na temat stanu płodu i mogą świadczyć na przykład o niedotlenieniu wewnątrzmacicznym.

Skurcze i bóle brzucha w ciąży Ruchy płodu w ciąży

Ruchy płodu w ciąży zaczynają się bardzo wcześnie - około 6. tygodnia. Kobieta zaczyna je odczuwać nieco później. Monitorowanie ruchów dziecka pozwala na sprawdzenie, czy dziecko dobrze się rozwija.

Echo serca płodu
Badania prenatalne Echo serca płodu

Echo serca płodu to badanie echokardiograficzne, czyli USG serca płodu. Pozwala na wykrycie wad serca płodu i różnych nieprawidłowości dotykających funkcjonowania serca i arytmii.

Ruchy płodu przed porodem
Ocena ruchliwości płodu Ruchy płodu przed porodem

Przed porodem ruchy płodu ulegają zmianie, gdyż dziecko ma znacznie mniej miejsca w macicy. Częstotliwość ruchów powinna jednak być taka sama jak na wcześniejszych etapach ciąży.

Zabiegi okołoporodowe Monitorowanie czynności serca płodu

KTG jest jednym z podstawowych badań wykonywanych podczas porodu. Polega na zapisie tonów serca płodu z jednoczesnym zapisem czynności skurczowej macicy. Pozwala mieć cały czas dziecko pod kontrolą.

Badania w ciąży Ocena ruchliwości płodu

Ruchy płodu są zazwyczaj powodem do największej radości w ciąży, a ich brak do największego niepokoju. Rosnący brzuch, dźwięk bijącego serca płodu i jego ruchy o wiele bardziej przekonują o rozwijającym się życiu niż dwie kreski na teście ciążowym. Ruchliwość...

Kalendarz ciąży Nieprawidłowości w obrębie płodu

Nieprawidłowości w obrębie rozwijającego się zarodka lub związane z budową łożyska należą do najczęstszych przyczyn poronień, zwłaszcza na wczesnym etapie ciąży. Ich przyczyną są najczęściej błędy genetyczne. Poronienia zdarzają się dość często. Dla kobiety...

Kalendarz ciąży Rozwój płodu ludzkiego

Ciąża rozpoczyna się w chwili, gdy w jajowodzie przyszłej mamy dojdzie do połączenia komórki jajowej z plemnikiem (zapłodnienie). W ten sposób powstaje pierwsza komórka nowego organizmu – zygota. Żeby mógł się z niej...

Poronienie Przyczyny i leczenie przy obumarciu płodu

Obumarcie płodu w macicy to zgon płodu przed jego całkowitym wydaleniem lub wydobyciem z organizmu matki, niezależnie od czasu trwania ciąży, który nie jest spowodowany przerwaniem ciąży. Na obumarcie płodu wskazuje to, że płód nie oddycha...

Zaburzenia pracy serca płodu Bradykardia płodu

(...) to także arytmia, trachykardia, skurcze dodatkowe i zaburzenia przewodzenia. Jakie jest prawidłowe tętno płodu? Do sz ... bradykardii jest niedotlenienie. Może być ono wynikiem zaciśnięcia się pępowiny lub owinięcia jej na szyi płodu. Tętno płodu spada ... odruch zwalniający tętno płodu. Diagnostyka przyczyn bradykardii Aby zdiagnozować, co powoduje bradykardię u płodu, wykonuje...

Przyczyny wcześniactwa Wielowodzie w ciąży

(...) tętno płodu jest osłabione, co słychać podczas badań. Wielowodzie można podejrzewać, jeśli wielkość brzucha...

Kalendarium badań w ciąży
Badania w ciąży Kalendarium badań w ciąży

(...) pochwowej  badanie położnicze (wysokość dna macicy)  ocena ruchliwości płodu przez ciężarną  tętno płodu 38-39 tydzień ciąży:  badanie moczu  pomiar ciśnienia  waga ciała  ocena pH wydzieliny pochwowej  tętno płodu ... ;ocena ruchliwości płodu przez ciężarną  KTG  tętno płodu  ocena pH wydzieliny pochwowej W uzasadnionych przypadkach...

Echo serca płodu
Badania prenatalne Echo serca płodu

(...) tętno płodu, budowa serca płodu. Dzięki temu badaniu wykrywa się takie zaburzenia, jak wady serca u płodu, wady zastawek...

Wielowodzie
Przyczyny porodu przedwczesnego Wielowodzie

(...) tętno płodu, maluszek często zmienia ułożenie, słabo wyczuwalne są części płodu. W przypadku szybko narastającego...

Badania do porodu
Objawy porodu Badania do porodu

(...) Wyposażone są one w czujniki, które zapisują tętno płodu i określają siłę, długość i częstotliwość skurczów...

Przebieg ciąży
Kalendarz ciąży Przebieg ciąży

(...) macicy), ocena ruchliwości płodu przez ciężarną, tętno płodu. Dziecko - maluszek nadal rośnie, porusza się jeszcze intensywnie ... ciśnienia, waga ciała, ocena pH wydzieliny pochwowej, tętno płodu, badanie położnicze (wysokość dna macicy), ocena ruchliwości płodu ... ), ocena ruchliwości płodu przez ciężarną, KTG, tętno płodu, ocena pH wydzieliny pochwowej. Dziecko - zmniejsza się ilość...

Przebicie pęcherza płodowego (amniotomia) Poród po terminie

(...) mini skurcze”, badając w tym czasie tętno płodu i gotowość macicy. Gdy stan dziecka jest dobry, test daje pozytywny wynik,...

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij