Trwa ładowanie...

Test płytkowy

Avatar placeholder
02.10.2020 16:19
Test płytkowy
Test płytkowy

Test płytkowy to test ciążowy, który każda kobieta może wykonać sama w domu. Jest to sposób na wykrycie wczesnej ciąży. Badanie wykrywające ciążę wykonuje się na próbce moczu. Tego rodzaju testy wykorzystują obecność gonadotropiny kosmówkowejw moczu, która pojawia się po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. Niekiedy test może ulec zafałszowaniu, dlatego też, aby potwierdzić ciążę, należy udać się do ginekologa.

spis treści

1. Co to jest test płytkowy?

Test płytkowy to jeden z testów ciążowych, które opierają się na wykrywaniu hormonu gonadotropiny kosmówkowej w moczu, za pomocą odpowiedniej reakcji chemicznej tego hormonu i odpowiedniego związku chemicznego.

Gonadotropina kosmówkowa (hCG) to hormon, który w niewielkiej ilości znajduje się w moczu kobiety, ale po zapłodnieniu jego stężenie wzrasta z każdym dniem ciąży, osiągając bardzo duże wartości pod koniec III trymestru ciąży. Ilość hCG jest już na tyle duża w 7 dniu po zapłodnieniu, iż możliwe jest dzięki testowi płytkowemu wykrycie ciąży. Na podobnej zasadzie działają także inne testy ciążowe, jak test strumieniowy czy test paskowy. Różnią się między sobą sposobem wykonania testu. Czułość testu płytkowego to 20 mlU/ml.

2. Wykonanie testu płytkowego

Zobacz film: "Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie"

Przed wykonaniem testu płytkowego należy pobrać próbkę moczu do badania. Najlepiej, aby próbka moczu pochodziła z nocnej zbiórki moczu, bowiem rano znajduje się największa ilość hCG w moczu. Mocz można pobrać do kubeczka na mocz lub zwykłego, jałowego, suchego naczynka. Należy jednak opuścić kilka pierwszych kropel moczu. Nie zaleca się picia płynów przed przeprowadzeniem testu, bowiem rozcieńczą one mocz i zafałszują negatywnie wyniki.
Po pobraniu próbki moczu można przejść do wykonania testu.

Test płytkowy należy wyjąć z opakowania i zapoznać się dokładnie z instrukcją. Następnie, płytka testowa powinna być położona na czystej, płaskiej powierzchni. Za pomocą pipety należy przenieść kilka kropel pobranego moczu na odpowiednie miejsce na płytce testu i włączyć odmierzanie czasu. Po upływie 5 minut można odczytać wynik testu. Niemniej jednak nie należy uwzględniać wyniku odczytanego po upływie 30 minut.

3. Interpretacja wyniku testu płytkowego

Test płytkowy może dać trzy wyniki – wynik pozytywny, wynik negatywny lub wynik błędny. Wynik negatywny odczytuje się wówczas, gdy na ekranie testu płytkowego pojawia się tylko kreska kontrolna. Wynik pozytywny to dwie kreski na ekranie testu – kreska kontrolna i kreska testowa. Dodatni wynik testu ciążowego może pojawić się już po czasie 40 sekund od momentu wkroplenia próbki moczu. Wynik błędny odczytuje się, gdy nie pojawi się żadna z kresek lub pojawi się kreska testowa bez kreski kontrolnej. W takim przypadku test należy wykonać ponownie.

Tego rodzaju testy są wiarygodne w 99%. Czasami jednak może dojść do zafałszowania wyniku testu. Wpływ na to może mieć przyjmowanie niektórych leków, np. środków przeciwbólowych, doustnej hormonalnej antykoncepcji, antybiotyków, alkoholu czy preparatów hormonalnych. Niekiedy wysoki poziom hCG towarzyszy stanom patologicznym, jak ciąża pozamaciczna, torbiel jajników czy niektóre nowotwory. Dlatego też, aby potwierdzić lub wykluczyć ciążę, należy udać się do poradni ginekologicznej w celu dokładniejszych badań.

Marta Bednarska

Następny artykuł: Test strumieniowy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze