Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Temperatura ciała w ciąży

Avatar placeholder
06.04.2017 11:16
Temperatura ciała w ciąży
Temperatura ciała w ciąży

Zmiana temperatury ciała w ciąży to bardzo powszechne zjawisko. W czasie ciąży przyspiesza bowiem metabolizm kobiety, co powoduje wydzielanie dodatkowego ciepła. Aby sobie z tym poradzić, organizm ciężarnej obniża temperaturę ciała, by nie rosła wprost proporcjonalnie do tempa przemiany materii. Wzrost tempa metabolizmu ma związek także z potrzebą spożywania większej liczby kalorii w czasie ciąży. Dodatkowo wzrost poziomu hormonów może powodować uderzenia gorąca i inne zmiany temperatury w ciąży.

1. Temperatura ciała kobiety ciężarnej

W miarę rozwoju ciąży ciało kobiety musi podołać coraz większym zadaniom. Dziecko rośnie z każdym kolejnym dniem, a dodatkowe obciążenie może ułatwiać przegrzewanie się organizmu przyszłej mamy. Dużym problemem może być aktywność fizyczna. Jeśli temperatura powietrza jest wysoka lub gdy jego wilgotność jest znaczna, ciężarne powinny unikać wysiłku fizycznego. Gdy pogoda sprzyja aktywności, należy nałożyć luźne ubrania z przewiewnych materiałów. Dzięki temu można uniknąć nie tylko przegrzania organizmu, ale i odwodnienia. W przerwach między ćwiczeniami należy wypijać odpowiednio dużo płynów, by nawodnić oraz lekko ochłodzić ciało.

Doskonałym materiałem dla ciężarnej jest dżins. W zimie pomaga nie zmarznąć, a w czasie ciepłych miesięcy chłodzi. Warto ubierać się warstwowo, by w razie zbyt wysokiej temperatury móc szybko się ochłodzić, zdejmując jedno z ubrań. Jeżeli mimo podjętych kroków zmiany temperatury ciała w ciąży stają się bardzo uciążliwe, zwłaszcza gdy pojawiają się uderzenia gorąca, warto skontaktować się z lekarzem.

2. Temperatura ciała a poronienie

Zobacz film: "Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży"

Poronienie oraz temperatura ciała są ze sobą ściśle związane. Skrupulatne notowanie temperatury ciała może wskazać na przebyte poronienie nawet przed potwierdzeniem faktu bycia w ciąży. Świadomość swojej temperatury ciała może nawet pomóc w przewidzeniu poronienia. Wiele kobiet mierzy sobie codziennie temperaturę ciała, by ustalić termin owulacji oraz zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę. Nie każda jednak wie, że notowanie temperatury może być dobrym pomysłem także wtedy, gdy istnieje podejrzenie ciąży. Jeśli temperatura ciała jest wyższa przez 18 dni, gdy kobieta spodziewa się miesiączki, być może jest w ciąży. Wzrost temperatury nie musi być spektakularny – nawet pół stopnia może wskazywać na ciążę. Zwiększenie temperatury ciała u ciężarnych jest spowodowane podwyższeniem poziomu progesteronu w organizmie. Jeżeli temperatura będzie utrzymywała się na wyższym poziomie, warto zrobić test ciążowy. Być może przyczyną skoku temperatury jest choroba. Jeśli jednak okaże się, że doszło do zapłodnienia, warto mierzyć temperaturę przez cały pierwszy trymestr. To właśnie w tym czasie poronienia zdarzają się najczęściej.

Zmiany temperatury w czasie ciąży to powszechne zjawisko. Większość kobiet nie mierzy temperatury ciała podczas ciąży, ale warto zainteresować się tym tematem. Dobra znajomość swojego ciała jest bowiem bardzo korzystna dla kobiet, które spodziewają się dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze