Trwa ładowanie...

Tańce dla przedszkolaków

Avatar placeholder
19.12.2013 14:22
Tańce dla przedszkolaków
Tańce dla przedszkolaków

Tańce dla przedszkolaków znajdują się w ofercie wielu przedszkoli, zarówno prywatnych, jak i państwowych. Nie ma wątpliwości co do tego, że zajęcia z tańca korzystnie wpływają na ruchowy, intelektualny, emocjonalny i społeczny rozwój dziecka, dlatego też rodzice coraz chętniej wybierają dla swoich dzieci placówki, w których takie zajęcia są prowadzone. Nauka tańca na tak wczesnym etapie życia daje szansę osiągnięcia wysokiego poziomu w tej dziedzinie w przyszłości. Każde dziecko, bez względu na predyspozycje czy talent, z pewnością skorzysta na zajęciach tanecznych, dzięki którym poprawi swoją koordynację i przełamie nieśmiałość.

1. Zajęcia taneczne dla dzieci

Nauka tańca dla dzieci ma znacznie luźniejszą formę niż zajęcia dla dorosłych. Taniec dla dzieci bardziej przypomina zabawę przy muzyce, do której włączone są podstawowe kroki popularnych tańców. Taka forma zajęć idealnie przygotowuje malców do stopniowej nauki coraz trudniejszych kroków. Najważniejsze jest wyrobienie w dzieciach poczucia rytmu. Nauka choreografii przychodzi na późniejszych etapach. Najczęściej przedszkolaków uczy się podstawowych kroków do takich tańców, jak:

  • walc angielski;
  • twist;
  • cha-cha;
  • samba;
  • Charleston;
  • rock and roll;
  • polonez;
  • polka
  • krakowiak.
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Ponadto w różnych placówkach uczy się dzieci różnorodnych tańców regionalnych, a niekiedy również tańców z innych krajów (np. taniec rosyjski, amerykański, hinduski, bretoński).
Warto pamiętać, że nauka tańca dla dzieci to nie tylko nauka poszczególnych tańców, ale również przeróżne zabawy taneczne i ruchowe. Ich celem jest przede wszystkim poprawa koordynacji, równowagi oraz wyczucia rytmu. Oprócz tego różne przedszkola wzbogacają lekcje tańca o ćwiczenia logopedyczne, oddechowe, rozluźniające i relaksacyjne.

2. Wpływ nauki tańca na rozwój dziecka

Małe dzieci uczą się głównie poprzez dotyk i ruch. Z tego względu zajęcia taneczne dla najmłodszych są niezwykle korzystnym rozwiązaniem, ubogacającym maluchy na wielu płaszczyznach. Taniec jako forma ruchu i aktywności fizycznej sprzyja poprawie sprawności, wzmacnianiu mięśni oraz kształtowaniu prawidłowej postawy. Podczas tańca szczególną uwagę zwraca się na przybieranie odpowiedniej pozycji z prostymi plecami, ściągniętymi łopatkami i uniesioną głową.

Wszystko to uczy dziecko prawidłowych odruchów i zapobiega niezwykle powszechnym problemom wieku dziecięcego takim, jak garbienie się, wady postawy czy skrzywienie kręgosłupa. Oprócz tego dzięki zajęciom z tańca ruchy dziecka nabierają precyzji, stają się bardziej płynne i sprężyste. Taniec doskonali także orientację przestrzenną i koordynację. Nie należy również zapominać, że każda regularnie wykonywana aktywność fizyczna, do której należą również zajęcia z tańca, chroni dziecko przed nadwagą i otyłością oraz chorobami z tym związanymi.

Taniec wpływa także narozwój intelektualny dziecka. Nauka kolejnych figur i sekwencji kroków poprawia pamięć. Integracja ciała, umysłu i emocji podczas tańca kształtuje dziecko na wielu płaszczyznach. Takie zajęcia pozwalają na zaspokojenie potrzeby ruchu i aktywności, a tym samym łagodzą napięcia i zapobiegają frustracji. Szczególnie korzystnie na dziecko wpływa taniec improwizacyjny, który pozwala na wyrażanie swojej inwencji twórczej oraz emocji. Spokojna muzyka, o łagodnej linii melodycznej działa uspokajająco i relaksacyjnie. Ponadto taniec uwrażliwia dzieci na doznania estetyczne i sztukę.

Taniec uczy dziecko wielu ważnych umiejętności społecznych. Zajęcia z tańca to czas bliskiego kontaktu z rówieśnikami. W ich trakcie malec uczy się, jak zaprosić koleżankę do tańca, jak zachowywać się w towarzystwie i jak reagować na innych. Dla nieśmiałych dzieci lekcje tańca mogą stać się okazją do otworzenia się na inne osoby. Taniec buduje pewność siebie i pomaga walczyć z kompleksami.

Taniec dla dzieci to okazja do nawiązania nowych przyjaźni i współdziałania w grupie. Dziecko, które chodzi na takie zajęcia, uczy się spostrzegawczości, myślenia, koordynacji psychoruchowej, podnosząc przy tym swoją samoocenę. Brak umiejętności tańczenia może stać się w przyszłości źródłem wielu kompleksów i przyczynić się do wycofania z uczestnictwa w wielu wydarzeniach towarzyskich. Dlatego też warto uczyć dzieci tańczyć już na wczesnym etapie.

Anna Świeboda

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze