Tabletki hormonalne a tycie

Dziecko to dla ciebie odległa przyszłość. Tabletki antykoncepcyjne to jedyny sposób zapobiegania ciąży, któremu dowierzasz. Jesteś zdrowa i nic nie stoi na przeszkodzie, by je stosować. Jedyne, co cię powstrzymuje, to chęć pozostania szczupłą, zgrabną i powabną. Słuchasz koleżanek, czytasz to i owo i wychodzi ci, że pragnienie to wyklucza stosowanie tabletki antykoncepcyjnej, bo ona powoduje tycie. I co zrobić?

Jeżeli jesteś zdrową kobietą, nie masz problemów z nadwagą ani tendencji do tycia. Twoja aktywność fizyczna nie ogranicza się do kilku kroków z domu do auta, z auta do biura, i z powrotem, a na dodatek zdrowo się odżywiasz, nie masz powodów do obaw. Choć hormony zawarte w tabletkach potencjalnie mogą wpłynąć na pojawienie się jednego czy dwóch dodatkowych kilogramów zagrożenie to można zredukować odpowiednim trybem życia. 

Czy antykoncepcja hormonalna powoduje tycie?

Dlaczego kobiety przybierają na wadze stosując tabletki antykoncepcyjne? Panie tyją głównie dlatego, że źle się odżywiają, nie ćwiczą, nie uprawiają żadnego sportu i mają w głowach zanotowane, że tak być musi, bo tycie to skutek uboczny hormonalnej antykoncepcji.

Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, o których mówią lekarze, że kobieta czy dziewczyna nie miała pojęcia ile waży, nim zaczęła stosować pigułki. Na ogół wydaje się nam, że ważymy mniej, niż jest w rzeczywistości. Nasze zdziwienie jest ogromne, gdy wejdziemy w końcu na wagę. Tabletki są dla nas wtedy idealnym wyjaśnieniem tego, co nam ona pokazuje. 

Czy hormony wpływają na wagę?

Żeby oddać sprawiedliwość, hormony zawarte w pigułkach faktycznie mają pewien wpływ na to, ile ważymy. Z jednej strony, pod wpływem ich działania dochodzić może do zatrzymania w organizmie wody i sodu. To doda nam 2, nawet 3 kilogramy. Można jednak temu przeciwdziałać. Wystarczy odpowiednia dieta i wystarczająca ilość płynów. Gdy to nie pomaga i kobieta czuje się opuchnięta i ociężała, najlepiej zgłosić dolegliwości lekarzowi, który w razie potrzeby zmieni tabletki. Co ciekawe, ponoć w niektórych pigułkach zawarty jest czynnik odwadniający, który redukuje zatrzymywanie wody w organizmie.

Ponadto estrogen jest hormonem, który wpływa na proces spalania tłuszczów, hamując go. Jednocześnie potęguje ich magazynowanie. W takich warunkach kobieta, która jest na diecie, i cały czas stara się o utrzymanie określonej wagi, może mieć problemy. Trudniej będzie też jej schudnąć. Nie można jednak zapominać, że tabletki najnowszej generacji zawierają zdecydowanie mniejsze ilości hormonów. To sprawia, że ryzyko wystąpienia poważnych problemów z wagą jest znikome.

Tabletki mogą kryć jeszcze jedno zagrożenie. Niektóre zawierają w sobie składniki potencjalnie mogące pobudzać apetyt. Jednak nie przejmują one kontroli nad nasza wolą. Tak jak w ciąży nie zaleca się bezrefleksyjnego i nieograniczonego poddawania się zachciankom i apetytom, tak i w tym przypadku wystarczy zdrowy rozsądek i samodyscyplina, by nie zmienić rozmiaru ubrań. 

Tabletki antykoncepcyjne a kobiety otyłe

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy z tej antykoncepcji planują skorzystać kobiety otyłe lub z tendencją do nadwagi. U nich negatywne oddziaływanie tabletek może być większe. Co istotne, skuteczność tej metody może być obniżona. Powody takiego stanu rzeczy podawane są różne. Zmiany zachodzące w procesach przemiany materii, wraz ze wzrostem wagi mogą skracać czas efektywnego działania hormonu. Dzięki podwyższonemu poziomowi enzymów wątrobowych we krwi, szybciej usuwane są z niej hormony. Zachodzić może większe ryzyko zmagazynowania hormonów w tkance tłuszczowej, a powinny znaleźć się one we krwi.

Dlatego też kobiety z nadwagą bądź otyłe, szczególnie rozważnie powinny podchodzić do stosowania tej metody antykoncepcji. Tym bardziej, że problemom z otyłością najprawdopodobniej towarzyszą inne problemy zdrowotne, które tę metodę antykoncepcji mogą wykluczać całkowicie.

Jak nie tyć?

Jeżeli do tej pory twoja dieta była poprawnie zbilansowana nie musisz robić nic szczególnego. Jeżeli daleko jej było do optymalnej, powinnaś wprowadzić zmiany. Zwróć uwagę, by codzienne na talerzu znalazła się odpowiednia porcja błonnika. Znajdziesz go w warzywach i produktach pełnoziarnistych, otrębach, itp.. Owoce również go dostarczą, jednak trzeba pamiętać, że są one bogate w cukry.

Uważaj na słodycze i słodkie napoje. Są zdecydowanie poważniejszym zagrożeniem dla właściwej wagi i szczupłej sylwetki, niż tabletki. To samo dotyczy tłustych mięs i wędlin. Lepiej zastąpić jej chudym drobiem i rybami. Zredukujesz kalorie zmieniając sposób przygotowywania potraw. Najlepiej pożegnaj się ze smażeniem, szczególnie w głębokim tłuszczu. Gotowanie, duszenie, pieczenie, gotowanie na parze to zdecydowanie lepsze metody.

Jeżeli nie chcesz nabyć kilku dodatkowych kilogramów, dbaj o odpowiednią ilość płynów dostarczanych organizmowi. Co najmniej 1,5 – 2 litry dziennie. Woda, szczególnie ta z niską zawartością sodu, będzie najlepsza.

A na koniec ruch. Aktywność fizyczna wskazana jest zawsze. Również w tym przypadku pozwoli ograniczyć potencjalnie niekorzystne działanie hormonów zawartych w tabletkach antykoncepcyjnych. Idź na spacer po centrum handlowym czy do parku, pływaj, uprawiaj jogę, tańcz… po prostu się ruszaj.

Podsumowując: na przyrost wagi zdecydowanie większy wpływ ma nasz tryb życia i dieta, niż przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Porozmawiaj o tym na W oczekiwaniu na bociana »

Artykuły Wkładka wewnątrzmaciczna bez hormonów

Wkładka wewnątrzmaciczna bez hormonów Zakładanie spirali antykoncepcyjnej

Zakładanie spirali antykoncepcyjnej powinno się odbywać w warunkach ambulatoryjnych, w gabinecie ginekologicznym. Aplikacja wkładki wewnątrzmacicznej, potocznie nazywanej „spiralą”, polega na umieszczeniu jej w jamie macicy drogą pochwową.

Badania po poronieniu Badania hormonalne

Badania hormonalne po poronieniu są bardzo ważne, ponieważ mogą one dać wiele wskazówek na temat dokładnej przyczyny poronienia. Badanie endokrynologiczne należą do podstawowych badań po poronieniu.

Hormonalny zastrzyk domięśniowy (Depo-Provera) Plastry hormonalne

Plastry hormonalne to alternatywa dla tabletek antykoncepcyjnych. Nie obciążają one wątroby i są równie skuteczne, ale mają też swoje wady.

Kategoria D Tabletki uspokajające w ciąży

Każdy z nas może cierpieć na różne zaburzenia nerwicowe, także kobiety ciężarne. Nie jest jednak wskazane stosowanie wszystkich leków uspokajających w ciąży, bowiem wpływają one na płód.

Kategoria X Tabletki przeciwbólowe w ciąży

Dolegliwości bólowe u ciężarnych to stosunkowo częsty problem. Przyszłe mamy powinny pamiętać, że w czasie ciąży powinny ostrożniej podchodzić do leków przeciwbólowych.

Niepłodność męska Zaburzenia hormonalne u mężczyzn

Zaburzenia hormonalne mają negatywny wpływ na płodność mężczyzny. Choroby takie jak niedoczynność tarczycy czy przysadki bądź wrodzony przerost nadnerczy mogą być przyczyną niepłodności męskiej.

Zaburzenia hormonalne u kobiet
Niepłodność kobiet Zaburzenia hormonalne u kobiet

Zaburzenia hormonalne to częsta przyczyna niepłodności kobiecej. Do zaburzenia gospodarki hormonalnej doprowadzić może zespół policystycznych jajników, hiperprolaktynemia oraz choroby tarczycy.

Przyczyny poronienia Zaburzenia hormonalne a poronienie

Hormony to mikroskopowe cząsteczki, które dosłownie rządzą naszym ciałem. To od nich zależy prawidłowy przebieg procesu dojrzewania, zapłodnienia i wreszcie – donoszenia ciąży. W jaki sposób zaburzenia ich wydzielania mogą przyczynić...

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij