Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Sucha skóra u niemowląt

Sucha skóra u niemowląt
Sucha skóra u niemowląt

Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna, a jej funkcje nie są w pełni wykształcone. Bardzo często maluszki mają suchą, a nawet wręcz łuszczącą się skórę. Bardzo ważne jest to, aby rodzice byli w stanie zidentyfikować ten stan skóry dziecka. W tym przypadku niezwykle istotna jest odpowiednia pielęgnacja.

1. Co powinnaś wiedzieć o suchej skórze swojego dziecka?

Wiele osób kojarzy suchą skórę jedynie z nadmiernym łuszczeniem. Rzeczywiście to jeden z głównych objawów. W obrębie skóry suchej zakłócone są procesy wytwarzania naturalnej bariery lipidowej, jaką jest sebum. Z tego względu dochodzi do jej nadmiernego łuszczenia i podatności na podrażnienia. W efekcie skóra robi się zaczerwieniona i szorstka. Jednak nie zawsze jest to regułą.

Kiedy na świat przychodzi dziecko, jego skóra ulega rozmaitym zmianom. Do tej pory niemowlę otoczone było przez wody płodowe i jego skóra zachowywała się inaczej. Bezpośrednio po porodzie większość dzieci ma zaczerwienioną skórę, aż do kilku tygodni po porodzie. Zjawisko to jest normalne i nie wymaga leczenia. W celu usunięcia obumarłego naskórka z powierzchni skóry dziecka wystarczy użyć czystej, wilgotnej szmatki lub ręcznika.

Na skórę dziecka ogromny wpływ ma suche powietrze, które może nasilać dyskomfort spowodowany suchością skóry. Dzieje się tak, ponieważ suche powietrze intensyfikuje utratę wilgoci z głębokich warstw skóry. Z tego względu warto odpowiednio zaopatrzyć pokój dziecka i zakupić nawilżacz powietrza.

Zobacz film: "Pielęgnacja dziecka - to musisz wiedzieć"

Pamiętaj o tym, aby skrócić czas kąpieli dzieckana tyle, na ile jest to możliwe. Wystarczy 5-20 minut kąpieli w letniej wodzie. Zbyt długa kąpiel przyśpieszy utratę wilgoci skóry dziecka. Ponadto woda i preparaty do mycia wymywają z powierzchni skóry naturalne lipidy. Stosuj jedynie łagodnie działające kosmetyki myjące. Zwracaj uwagę, czy nie zawierają one w składzie składników takich jak Sodium Lauryl Sulfate czy Sodium Laureth Sulfate. Substancje te wykazują działanie drażniące i wysuszające skórę.

2. Jak dbać o skórę dziecka po kąpieli?

Zaraz po kąpieli stosuj na skórę dziecka preparaty nawilżające. Szczególnie jeżeli skóra dziecka jest bardzo delikatna i masz wrażenie, że każdy dotyk powoduje jej podrażnienie, istotną rolę odgrywa dobór odpowiedniego balsamu do pielęgnacji. Wybieraj specjalne kosmetyki przeznaczone do stosowania u dzieci i niemowląt. Nie zawierają one w składzie substancji, które mogłyby podrażnić skórę niemowlaka.

Zainwestuj w nawilżacz powietrza. Przyrząd ten zapobiegnie nadmiernemu wysuszeniu skóry i błon śluzowych twojego dziecka. Jest to szczególnie zalecane w okresie jesienno-zimowym, wówczas gdy pomieszczenia naszego domu są ogrzewane.

Jeżeli problemy ze skórą maluszka są dokuczliwe przez długi czas, rozważ konsultację z odpowiednim specjalistą, tj. pediatrą, który prawidłowo zdiagnozuje problemy skórne dziecka. Odpowiednia pielęgnacja skóry twojego dziecka zredukuje objawy jej nadmiernej suchości i podrażnienia. Dzięki temu twoje dziecko nie będzie odczuwało dyskomfortu, a jego skóra będzie gładka i miękka. Pamiętaj o tym, aby kupować wyłącznie produkty zalecane dla dzieci, gdyż nie zawierają one w składzie potencjalnych alergenów i składników aktywnych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze