Trwa ładowanie...

Sposoby na przeziębienie

Avatar placeholder
08.06.2021 11:04
Sposoby na przeziębienie
Sposoby na przeziębienie

Wodnisty katar, który zatyka nos, kaszel, ból gardła i gorączka, to objawy wirusowego zakażenia dróg oddechowych, zwanego przeziębieniem. Wiele osób zadaje sobie pytanie: jak skutecznie zwalczyć przeziębienie u swojego dziecka?

Przeziębienie to problem pojawiający się z reguły wiosną i jesienią, gdy mamy do czynienia z przejściem związanym z pogodą. Nasz organizm jest wtedy osłabiony i bardzo łatwo o niechcianą dolegliwość. Najbardziej narażone są jednak dzieci, których organizmy są słabsze niż dorosłych.

spis treści

1. Preparaty na przeziębienie z apteki i spiżarni

Gdy czujemy się niewyraźnie bądź gdy widzimy, iż nasze dziecko jest osowiałe, automatycznie sięgamy po witaminy. Wzmacniają one nasz organizm. Niestety, bardzo często okazuje się, że bierzemy je w niewłaściwym momencie i jest już za późno na ochronę przed wirusami. Wtedy zastanawiamy się, co podać swojemu dziecku, aby przeziębienie nie przerodziło się w coś bardziej niebezpiecznego. Najlepszym sposobem są preparaty gotowe bądź zioła. Jednakże swój wybór musisz zawsze skontaktować z lekarzem rodzinnym, aby nie zrobić krzywdy swojemu dziecku. Wiele leków dostępnych bez recepty można stosować już u niemowlaka, lecz nie oznacza to, że możemy same decydować o ich użyciu. Każde dziecko choruje inaczej, dodatkowo często niektóre objawy przeziębieniowe mogą być sygnałem innych schorzeń.

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"
Podczas przeziębienia można korzystać z lekarstw i domowych sposobów
Podczas przeziębienia można korzystać z lekarstw i domowych sposobów (123RF)

Nie zapominajmy również o domowych metodach leczenia przeziębienia, które często są bardziej skuteczne niż leki. Są one na pewno skuteczne i bezpieczne dla maluchów. Jeśli zaczniesz je stosować przy pierwszych objawach infekcji, jest szansa, aby nie dopuścić do rozwoju choroby. Ciekawymi, domowymi sposobami są rozgrzewające herbatki (najczęściej herbata z miodem i cytryną), inhalacje, bańki, a także ochładzające kąpiele i kompresy, które przynoszą ulgę dziecku.

2. Dobra gorączka

Objawami gorączki u dziecka są na pewno: szkliste oczka, rozgrzane ciało i wypieki na twarzy. Dodatkowo dziecko często jest wtedy ospałe i odczuwa suchość w ustach. Często delikatna gorączka jest pierwszym sygnałem, którego nie powinniśmy lekceważyć, lecz jak najszybciej sięgnąć po leki, aby uniknąć większego męczenia się naszych pociech. Często, gdy rodzice zauważą gorączkę u swojego dziecka, zaczynają panikować, dlatego też warto wiedzieć, że wzrost temperatury, który towarzyszy przeziębieniu, jest jak najbardziej pozytywny! Sygnalizuje on, że zostały “włączone” siły obronne organizmu i zaczyna on walczyć z infekcją. Dodatkowo, podczas gorączki wirusy i bakterie są szybciej niszczone.

3. Zła gorączka

Często zdarza się, że naszą pociechę dopada wysoka gorączka. Wtedy musimy ją jak najszybciej zwalczyć, ponieważ wpływa ona niekorzystnie na pracę narządów wewnętrznych, jak również na ośrodkowy układ nerwowy, układ krążenia, wątrobę i nerki. Dlatego też, gdy zauważymy, że dziecko ma gorączkę, należy mierzyć mu temperaturę mniej więcej co cztery godziny. Gorączkę obniżamy dopiero wtedy, gdy przekroczy 38 st. C (u niemowląt to 37.5 st. C). Gdy nie mamy nowoczesnego termometru, najlepszym sposobem na zmierzenie temperatury jest włożenie termometru pod pachę bądź w usta, lecz musimy mieć pewność, że dziecko go nie ugryzie. Za to niemowlakom najwygodniej jest mierzyć temperaturę w odbytnicy, jednakże musimy robić to bardzo delikatnie, aby jej nie uszkodzić.

Sposoby na przeziębienie:

• Najlepszym sposobem są na pewno środki zawierające paracetamol bądź ibuprofen. Działają one przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i przeciwbakteryjnie. Dla starszych dzieci można podać tabletki, lecz dla maluszków przeznaczone są czopki.

• Na gorączkę polecany jest również napar z owoców malin. Przepis: 2 łyżki suszonych owoców należy zalać szklanką wrzątku i przykryć. Po 15 minutach przecedzamy i dodajemy łyżkę soku malinowego lub miodu, aby nasz napar zyskał lepszy smak. Ten domowy sposób pomaga w obniżeniu gorączki.

• Przy przeziębieniu bardzo często najbardziej dokucza dzieciom katar. To wodnisto-śluzowa wydzielina, która zatyka nos, przez co dzieci nie mogą spokojnie oddychać. Idzie za tym również stępiony zmysł smaku, przez co dziecko nie chce jeść. Jednym z lepszych, domowych sposobów na katar i kaszel są inhalacje, które powodują, że wydzielina robi się rzadka i z łatwością wydostaje się z nosa.

• Najlepszą metodą na kaszel są syropy. Za to jednym z domowych sposobów na kaszel jest syrop z babki lancetowatej na kaszel wilgotny: 100 g liścia babki lancetowatej (dostępna w aptece) pokruszyć i wrzucić do 100 ml przegotowanej, ostudzonej wody. Następnie należy przelać zawartość szklanki do słoika i zakręcić. Roztwór należy przechowywać w lodówce i podawać kilka razy dziennie po łyżeczce.

UWAGA!

Musisz to wiedzieć

Nie wolno podawać leków zawierających aspirynę dzieciom do 12. roku życia, ponieważ może wystąpić zespół Reye’a, który objawia się ostrymi zaburzeniami wątroby i mózgu. Na to schorzenie zapadają tylko dzieci. Jest ono bardzo niebezpieczne. Lepiej podać dziecku lek z paracetamolem bądź ibuprofenem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Sposoby na przeziębienie