Trwa ładowanie...

Sposoby na kolkę

Avatar placeholder
16.06.2014 14:07
Sposoby na kolkę
Sposoby na kolkę

Godzina 19.00. Zaczynam nerwowo kręcić się po mieszkaniu. Idę jeszcze do łazienki po suszarkę. Na moment nam pomaga. Za chwilkę powinna się pojawić, przecież to robi niezmiennie od miesiąca o podobnej porze. Kolka. Koszmar rodzica i maluszka. Jak sobie z nią radzić? Jak pomóc dziecku, kiedy już ta chwila nastąpi?

1. Jak pomóc dziecku z kolką?

  • Mamo, zachowaj spokój! Pierwsza zasada, to Twój spokój. Opanuj zdenerwowanie. Przerażona i płacząca mama w żaden sposób nie będzie mogła uspokoić dziecka. Wręcz przeciwnie. Pamiętaj, że złe emocje udzielają się również maluszkowi.
  • Nie przekarmiaj dziecka. Dzieci często lubią przytulać się do piersi mamy i nawet, jeśli nie są głodne, to uwielbiają ją ssać. To może powodować bóle brzucha.
  • Pilnuj, by dziecku odbiło się po jedzeniu. Podczas karmienia dziecko łyka powietrze, którego nadmiar w jelitach może wywoływać atak kolki. Zmień dietę przy karmieniu piersią. Zrezygnuj z tłustych, smażonych potraw. Odstaw groch, kapustę, czosnek, cebulę. Jeśli i to nie pomaga zrezygnuj z produktów mlecznych.
  • Kolka może być objawem alergii pokarmowej. Jeśli wszystkie metody zapobiegania zawodzą porozmawiaj z lekarzem pediatrą na temat zmiany mieszkanki dla dziecka na preparat mlekozastępczy.
  • Odciągaj mleko z piersi (odrobinę) tuż przed podaniem. W początkowym strumieniu jest najwięcej laktozy, która fermentując w żołądku dziecka może powodować kolki. Pamiętaj, by dziecko opróżniło pierś do końca.
  • Gdy żadna z powyższych metod nie zadziała ratuj się masażami i preparatami łagodzącymi objawy kolki. Masuj brzuszek ruchami okrężnymi, połóż na brzuszek ciepłą pieluszkę, podaj herbatkę z koprem włoskim (Hipp, Bobovita) lub wodę koperkową (Gripe Water). Ostatecznie skonsultuj z lekarzem możliwość podawania specjalnych kropelek na kolkę (Esputicon, Espumisan, Infacol, Bobotic, Sab Simple).

Przypominamy, że bóle brzuszka nie zawsze oznaczają kolkę. Czasem są objawem ciężkich chorób jelit, typu wgłobienie, niedrożność, dodatkowo chorób nerek, uszu oraz zaburzeń neurologicznych.

Anna Liszewska

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze