Spacerówka i parasolka

Dziecko ma już sześć-siedem miesięcy. Okazuje się, że gondola zaczyna być za mała. Poza tym, maluszek chce jak najwięcej oglądać świat w pozycji siedzącej. To jest właśnie moment, kiedy czas głęboki wózek pożegnać i zastąpić spacerówką.

Zalety spacerówek

Zmiana wózka na spacerówkę może być dla rodziców, przyzwyczajonych do gondoli, miłą niespodzianką.

 1. Waga – taki pojazd jest przeważnie lżejszy niż inne.
 2. Składanie – wózek przeważnie łatwo, szybko się składa i po złożeniu nie zajmuje dużo miejsca.
 3. Długość używania – po zakupie spacerówki rodzice mogą odetchnąć z ulgą. Taki pojazd wystarcza na długo – do trzeciego roku życia pociechy.
 4. Dobre rozwiązanie na ciepłe miesiące – spacerówka świetnie się sprawdza przede wszystkim podczas spacerów latem czy wiosną. 

Wady spacerówek

 1. Awarie – zdarza się, że rodzice natrafiają na różne „awarie”, muszą reklamować wózki, wymieniać części itd. Część rodziców zaleca wydanie na spacerówkę nieco więcej pieniędzy, żeby nie tracić później czasu na reklamacje. Na katalog.parenting.pl gaga. pisze o swoim wózku: „Drugi raz bym go nie kupiła, a innym odradzam. Wózek tylko ładnie wygląda, poza tym totalna klapa. Jazda nim zamiast sprawiać mi przyjemność to jest koszmarem, bo tylko patrzę co się zaraz urwie, albo gdzie odpadnie śrubka. Po kilku tygodniach użytkowania zaczął się pruć. Odradzam, szkoda wydanych pieniędzy. Lepiej dołożyć i kupić coś lepszego”. Kayaa również nie jest zadowolona ze swojego modelu: „Ten wózek może jest ładny i niedrogi. Za te pieniądze jednak można kupić naprawdę dobrą spacerówkę. Przednie kółko odpadło mi na chodniku na prostej drodze!!! Teraz nie da się go zablokować i jeździ krzywo. Pałąk moje dziecko po prostu wykopało, tak że jak się go wsadza, to sam wylatuje”.
 2. Manewrowanie – niektórzy użytkownicy spacerówek skarżą się, że ciężko się manewruje wózkiem w chłodne miesiące – jeśli koła nie są wystarczająco duże, bywa to kłopotliwe.
 3. Konieczne dodatki – w zimne miesiące często konieczne jest wyciągnięcie śpiworka czy kocyka, żeby dziecko nie marzło w wózku. Przede wszystkim wiek i komfort dziecka Podobnie jak w przypadku innych pojazdów, o wyborze spacerówki powinien decydować wiek dziecka, a także komfort zarówno jego, jak i rodziców.

Na co zwracać uwagę, kupując spacerówkę?

1. Koła – rozmiar ma znaczenie: im większe koła, tym łatwiej pokonują różnego rodzaju nierówności:
Wybór kół zależy od tego, gdzie rodzice najczęściej będą spacerować. Mniejsze koła doskonale się sprawdzają na porządnych chodnikach, niedziurawym asfalcie, w centrach handlowych itd. Internauta draaagon jest zadowolony ze swojej spacerówki: „(…) koła piankowe, odporne na przebicie. Z przodu zamontowano koła podwójne, które są solidne i obracają się dookoła swej osi, więc pozwalają na manewrowanie wózkiem nawet w ciasnych miejscach. Na prostych trasach koła przednie można blokować”. Ten sam wózek opisuje merlinka: „(…) Ciężko się go prowadzi i nie radzi sobie z jazdą po nierównej powierzchni... ale jeśli ktoś potrzebuje wózka tylko do spacerów, np. po osiedlu – wtedy polecam”.


Jeśli chodniki pozostawiają sporo do życzenia, ulubione trasy spacerowe prowadzą przez wysoką trawę, wózek musi jechać po kamienistych dróżkach, pokonywać kałuże, wyboje, śnieg czy lód, wówczas najlepiej sprawdzi się wózek z kołami większymi, najlepiej pompowanymi. Ich wadą jest wprawdzie ciężar, ale za to pojazdem doskonale się manewruje, a dziecko ma zapewniony duży komfort jazdy. Duże koła chwali lus-maria: „(…) Szukałam wózka wygodnego dla mnie (bo mieszkam na drugim piętrze bloku) i wygodnego dla córci, dobrze amortyzowanego, z nie za długim siedziskiem i koniecznie z pionowym oparciem. Ogólnie mówiąc, porządnego, który wystarczyłby do końca okresu wózkowego. (…) duże piankowe koła idealnie pokonują wszelkie nierówności terenu. Radzą sobie z piachem, świetnie suną po śniegu. Ten wózek to taki jeżdżący fotel na kółkach. Praktyczny, wygodny i w rozsądnej cenie”.

2. Waga – spacerówki są przeważnie lżejsze niż inne rodzaje wózków.
Wybierając pojazd dla dziecka, mama powinna nie tylko dowiedzieć się, ile on waży, ale go podnieść i ocenić, czy nie jest dla niej za ciężki. Nie można przy tym zapominać o doliczeniu wagi dziecka, dodatkowych akcesoriów i ewentualnych zakupów. 

Jeśli maluch będzie podróżować po licznych nierównościach, warto się zastanowić, czy nie lepiej wybrać trochę cięższy wózek, ale za to lepiej pokonujący problemy na drodze.

Jeśli rodziców czeka wnoszenie pojazdu da razy dziennie na czwarte piętro, dobrze jest znaleźć model lżejszy.

3. Łatwość obsługi i szybkość składania – jeśli wózek często będzie używany, czeka go składanie, wkładanie do bagażnika itd., musi działać bezproblemowo. Dlatego dobrze już w sklepie przetestować, jak działa spacerówka i czy można ją szybko złożyć przy użyciu jednej ręki. Internautka cathie chwali wybrany model: „(…) nie sądziliśmy, że za stosunkowo niewielkie pieniądze można kupić taki fajny wózek. Bardzo łatwo się go składa, w aucie zajmuje mało miejsca, dzięki stelażowi z aluminium nie jest ciężki, więc można go łatwo przenosić”.

4. Amortyzatory – im więcej rodzice planują spacerów po nawierzchniach, gdzie są dziury, wyboje i nierówności, tym ważniejszą są dobre amortyzatory łagodzące różne wstrząsy. Amortyzatory powinny być zrobione porządnie i z materiału odpornego na zużycie. MikiM wybrała model przygotowany do jazdy po nierównych terenie: „Wózek jest rewelacyjny. Najlepszy wózek spacerowy, jaki przetestowałam, a miałam ich trzy. Lekki, zwinny. Mieszkam w dzielnicy domków jednorodzinnych i co brama są kamienie. Wózek świetnie jedzie, pomimo nierówności. Z przodu w kołach ma małe amortyzatory, które minimalizują wstrząsy”.

5. Pasy – spacerówka będzie służyć i większemu dziecku, które nie tylko siedzi i podziwia świat, ale biega, skacze, wierci się itd. Dlatego wózki powinny być zaopatrzone w pasy trzy- lub pięciopunktowe. Co istotne, pasy powinny mieć zapięcie trudne do otwarcia przez dziecko. Jest to ważne dla bezpieczeństwa maluszka. 

6. Barierka ochronna – jest jednym z elementów zapewniających bezpieczeństwo dziecku. Dobrze, jeśli barierka ma obicie z gąbki. Jeśli jest odpinana, należy przyjrzeć się, jak działa, czy połączenie z wózkiem jest solidne na tyle, że dziecku nic nie grozi. Można znaleźć wózki, w których zamiast barierki z przodu jest tacka. Może to być dobre miejsce na chrupki czy zabawki. Opinie na temat tacki są podzielone. Na forum parenting.pl internautka mamamajki3 skarży się na takie rozwiązanie: „(..) wkurzała mnie tacka z przodu zamiast pałąka, bo strasznie ciężko się zapinała, a zabawek i tak do niej żadnych nie przyczepiałam, więc dla mnie było to zupełnie zbędne”. Z kolei na katalog.parenting Kja33 chwali: „(…) Fajna tacka dla dziecka z przodu siedziska na napoje lub zabawki. Dzięki temu, gdy dziecko się nudzi, może podczas spaceru czymś się zająć (…)”.

7. Oparcie wózka – powinno być wysokie, bo wówczas pojazd będzie dobry i dla starszego dziecka. Oparcie powinno mieć kilkustopniową regulację i rozkładać się do pozycji leżącej, bo nieraz małe dzieci lubią uciąć sobie drzemkę podczas spaceru. Mało tego, regulacja powinna działać na tyle sprawnie, żeby można było opuścić oparcie, także kiedy pociecha już śpi. Internautka cytrynkow.a chwali swój model m.in. za oparcie: „Bardzo fajny, lekki wózek za rozsądną cenę. Mam pewność, że dziecku jest w nim wygodnie, w razie potrzeby mogę obniżyć mu oparcie, jest przypięte pasami i nie boję się o jego bezpieczeństwo”.

8. Budka wózka – powinna dobrze chronić maluszka przed słońcem i wiatrem. W sklepie warto sprawdzić, czy da się ją łatwo i cicho otworzyć, żeby nie budziła dziecka.

9. Wysokość i regulowanie rączki – rodzic powinien móc swobodnie oprzeć ręce. Przydatną funkcją jest regulacja rączki, zwłaszcza jeśli osoby, które będą wychodzić z dzieckiem na spacer, są różnego wzrostu.

10. Hamulce – są jednym z elementów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo maluszka, dlatego muszą być dobre i niezawodne.

11. Wymiary – spacerówka będzie służyć dziecku do trzeciego roku życia.

Kupując pojazd, trzeba pamiętać o tym, że maluszek będzie rósł. Jeśli rodzicom zależy na tym, żeby wózek służył dłużej, należy się przyjrzeć, czy modele wózków są zaprojektowane z myślą o małych pasażerach, czy także większych.

Ważną kwestią jest to, czy pojazd będzie przewożony samochodem. Jeśli tak, warto przez zakupem sprawdzić, czy nie będzie z tym problemu. Na forum parenting.pl internautka kaskasto opowiada, jak spodobał jej się pewien model wózka: „(…) nie wyobrażałam sobie innego wózka dla synka... kupiliśmy i po 2 dniach zrobiłam zwrot, bo nie przypasował nam. Był strasznie długi, więc po złożeniu nie mieścił nam się do bagażnika mniejszego auta, a do Sharana wchodził na całą szerokość (…)”.

12. Podnóżek – wózek powinien mieć regulowany podnóżek, tak żeby maluszek wygodnie oparł nogi. Internautka amm_andzia skarży się na wybrany model: „Odradzam zakup. Niewygodny dla dziecka, bo brak w nim regulacji podnóżka i większe dziecko siedzi w wózku z kolanami pod brodą (…)”.

13. Tapicerka – małe klejące rączki, jedzenie spadające na tapicerkę, czekolada, kałuże na drodze itd., to wszystko zostawia ślady na tapicerce. Spacerówki częściej się brudzą niż wózki głębokie. Dlatego obicie powinno się łatwo zdejmować, prać i suszyć. Rodzice raczej odradzają wózki w jasnych barwach, bo widać na nich każdą najmniejszą plamę. Kalinka134: „Beż to fajny kolor podczas kupienia, potem już niestety nie jest tak pięknie (…)”.

14. Zmiana kierunku jazdy – na rynku można znaleźć wózki, w których dziecko może jechać albo przodem, albo tyłem do kierunku jazdy. Rodzice bardzo chwalą sobie to rozwiązanie.

15. Atesty – rodzice powinni zwrócić uwagę, czy wybrany wózek został sprawdzony pod względem bezpieczeństwa i ma np. dużą literę B w trójkącie, znak przyznawany na podstawie opinii Państwowego Zakładu Higieny.

16. Gwarancja – ponieważ ten typ wózka zazwyczaj jest używany dosyć długo, ważne jest, żeby miał jak najdłuższą gwarancję.

Parasolka dla starszych dzieci

Dobrym rozwiązaniem dla rodziców dzieci już większych, które zamiast wózka zdecydowanie preferują własne nogi, jest zakup parasolki. Na katalog.parenting.plurim_cea chwali swój wybór: „Wózek ten jest idealnym rozwiązaniem po 1. roku życia dziecka. Można spokojnie podróżować po mieście, bez obawy, że każde wyjście wymagałoby zbyt dużego od nas wysiłku przy znoszeniu czy wnoszeniu wózka. Tutaj ten problem nie istnieje. Jest lekki, łatwy w składaniu i ma fajną kolorystykę. Po prostu polecam”.

Zalety wózka typu parasolka

 • Waga – wózek jest lekki.
 • Wymiary – pojazd jest niewielki, a po złożeniu zajmuje mało miejsca.
 • Składanie – parasolka zazwyczaj łatwo się składa.
 • Wózek na dłuższe wyjścia – taki pojazd doskonale się przydaje podczas zakupów, spacerów po parku, wizyty w kościele itd., kiedy to w pewnym momencie maluszek zaczyna narzekać, że jest zmęczony i bolą go nogi. Internautka dora352 pisze: „Mam dwuletnią córkę. Przy niej wózek spełnia swoją rolę. Córka na spacerach większość czasu spędza na swoich nóżkach, ale zawsze ma momenty, kiedy się zmęczy i potrzebuje chwili wytchnienia. Wózek jest lekki, mały i bardzo zwinny, dlatego bieganie z nim (tylko po gładkiej lub mało nierównej nawierzchni) za dzieckiem nie stanowi problemu”.
 • Wózek zapasowy – parasolkę można traktować jako pojazd zapasowy. Zajmuje mało miejsca, więc bez problemu można go zabrać na wizytę u babci czy na podróż samolotem. Przydaje się również, kiedy rodzic potrzebuje coś szybko załatwić i nie chce nosić po schodach cięższej i większej spacerówki. 

Wady wózka typu parasolka

 • Potrzebny jest inny wózek – parasolka nie nadaje się na wózek „podstawowy”.
 • Komfort jazdy – wózek nie sprawdza się na trudniejszym terenie i nie zapewnia dziecku dużego komfortu podczas jazdy.

Wybierając parasolkę, należy zwrócić uwagę, żeby:

 1. Wózek miał nieco większe kółka, bo łatwiej się wówczas jeździ, a dziecko ma zapewniony większy komfort.
 2. W parasolce były dobre pasy, najlepiej pięciopunktowe.
 3. Wózek miał łatwo rozkładaną budkę, tak żeby dziecko nie budziło się w czasie drzemki.
 4. Parasolka miała wygodne siedzisko i rozkładane oparcie umożliwiające dziecku sen.
 5. Wózek miał dobrą barierkę ochronną, bo jest to element ważny dla bezpieczeństwa malucha.
 6. Parasolka szybko i łatwo się składała.
 7. Pojazd miał kosz na zakupy czy zabawki (uwaga: wieszanie zakupów czy toreb na rączkach parasolki grozi wywrotką).

Przeważnie spacerówka służy dziecko dość długo. Dlatego warto dobrze się zastanowić przed zakupem i zacząć od odpowiedzi na pytanie, jakie cechy wózka są najważniejsze: waga, wymiary, łatwość do pokonywania wszelkich nierówności itd. Następnie należy ustalić maksymalną cenę, przejrzeć dostępne modele (można też poczytać opinie na ich temat) i dopiero wówczas ruszyć do sklepów na testowanie wybranych wózków. Jeśli wybrany model będzie odpowiadać zarówno dziecku, jak i rodzicom, będzie to już ostatni wydatek z serii zakupów pojazdów dla dzieci.

Monika Nycz

Okiem Eksperta: Wózek Spacerówka i Parasolka

Spacerówka posłuży naszemu dziecku długo, aż do około trzeciego roku życia, więc warto wybrać wersję zapewniającą wygodę dziecku młodszemu i temu, które preferuje chodzenie. Duże koła, najlepiej pompowane, jak i solidne amortyzatory zapewnią łatwość manewrowania i komfort dziecka na wszelkich nierównościach i krawężnikach. Zabezpieczmy naszego rosnącego, ciekawego świata człowieka pasami, najlepiej 5-punktowymi, które trudno jest dziecku otworzyć. Barierka ochronna to dodatkowe zabezpieczenie, dobrze gdy jest pokryta gąbką.

Trójkołowce to rozwiązanie dla nowoczesnych rodziców i maluchów.  Producenci podkreślają ich zwrotność i dynamizm. Jedna ważna uwaga: podjazdy dla wózków nie są do nich przystosowane. Parasolka przeznaczona dla starszego dziecka, które dużo chodzi i czasem potrzebuje wypoczynku na wózku. Matki z ulgą stwierdzą, że jest lekka i wygodna w użytkowaniu. Dobrze, jeśli jest wyposażona w kosz na zakupy, bo wieszanie ciężkiej torby na rączce grozi przewróceniem.

Na spacery, poza ochronną budką można rozważyć parasol przeciwsłoneczny, folię przecideszczową, moskitierę. By przygotować się na każdą pogodę, nie zapominajmy też o kremie przeciwsłonecznym oraz ciepłym kocyku czy śpiworku zimą.

pediatra Dorota Dziemian

Porozmawiaj o tym na »

Artykuły Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy!

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Gdy w domu pojawia się maluszek, cały plan dnia staje na głowie!

Zdjęcie autorstwa sathyatripodi / CC0 1.0 Niewielu rodziców wspomina pierwsze dni z noworodkiem w domu z uczuciem rozrzewnienia – większość czuje przede wszystkim ulgę, ponieważ te trudne chwile mają już za sobą. Po latach przyznają, że...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Zadbaj o spokojny sen swojego maluszka

Zdjęcie autorstwa Oleg Sidorenko / CC BY-SA 2.0 Śpiące dziecko wygląda uroczo, zwłaszcza gdy w ciągu dnia dało się rodzicom mocno we znaki. Niestety, po dniu pełnym płaczu i marudzenia nie wszystkie maluszki zasypiają bez problemu – niektóre...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Wybieramy łóżeczko dla noworodka

Zdjęcie autorstwa miguelb / CC BY 2.0 Wielu ekspertów z dziedziny pediatrii zaleca, by w pierwszych tygodniach lub wręcz miesiącach życia dziecko spało w jednym łóżku z rodzicami lub w pobliżu ich łóżka. Dzięki temu nocne karmienie...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Zalety i wady korzystania z laktatorów dla wszystkich karmiących mam

Zdjęcie autorstwa Bradley Gordon / CC BY 2.0 Laktator, znany także jako odciągacz pokarmu, to przedmiot, który posiada niemal każda kobieta karmiąca piersią. Niektóre mamy nie używają ich wcale, inne nie wyobrażają sobie bez nich życia. Co...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! 6 rzeczy, na których nie warto oszczędzać, kiedy rodzi się dziecko

Zakupy dla noworodka zdają się nie mieć końca, a ceny poszczególnych artykułów dziecięcych bywają przykrym zaskoczeniem. Niektóre produkty można na szczęście zdobyć w niższej cenie, ale na innych nie warto oszczędzać. O czym...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! 6 najczęstszych błędów młodych rodziców. Nie popełnij ich!

Nikt nie jest idealny, zwłaszcza świeżo upieczeni rodzice. Często dopiero po latach uświadamiają sobie, jak oczywiste błędy popełniali w pierwszych tygodniach i miesiącach opieki nad swoim maluszkiem. Jakie są najczęstsze „przewinienia”...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Jak rozwija się moje dziecko?

Rozwój dziecka to pod wieloma względami fascynujący fenomen. Jakie ciekawostki dotyczące niemowląt i małych dzieci warto poznać? Czy to perfumy...? Zdjęcie autorstwa peasap / CC BY 2.0 Zmysł węchu u dziecka rozwija się jeszcze przed narodzinami...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Imię dla dziecka - wybierz najlepsze w pięciu prostych krokach

Imię powinno pasować do człowieka, ale jak w trakcie ciąży lub nawet po porodzie przewidzieć, że do naszego dziecka będzie pasowało to imię, a inne nie? W tej kwestii warto zdać się na sprawdzone rozwiązania i decyzję o wyborze imienia dokładnie...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Czy warto kupić kołyskę i czy jest bezpieczna?

Zdjęcie autorstwa Wicker Paradise / CC BY 2.0 Przez lata wybór mebli dziecięcych pozostawiał wiele do życzenia, a w domach, w których rosło niemowlę, królowały proste, drewniane łóżeczka z cienkimi prętami. W miarę jak oferta...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Pielęgnacja pępka u maluszka

Zdjęcie autorstwa Shannon / CC BY 2.0 Gdy dziecko rozwija się w łonie matki, pożywienie i tlen otrzymuje poprzez łożysko przytwierdzone do wewnętrznej ściany macicy za pomocą sznura pępowinowego. Pępowina odgrywa ważną rolę, ale tyko do momentu narodzin...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Kompletna wyprawka dla noworodka, czyli co zabrać ze sobą do szpitala?

Zdjęcie autorstwa Keith Williamson / CC BY 2.0 Mimo iż głównym zajęciem noworodków jest sen, te małe istoty potrzebują zaskakująco wielu przedmiotów. Nic więc dziwnego, że skompletowanie wyprawki dla maluszka zajmuje przyszłym...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Kiedy masz za mało pokarmu... Czym wzbogacić dietę noworodka?

Zdjęcie autorstwa Aurimas Mikalauskas / CC BY-SA 2.0 W pierwszych tygodniach karmienia dziecka piersią wiele kobiet zastanawia się, czy ich maluch otrzymuje odpowiednią ilość pokarmu. Z oczywistych względów nie są w stanie stwierdzić, ile mleka...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Jak przygotować swój dom na pojawienie się maluszka?

Zdjęcie autorstwa Brian Wolfe / CC BY 2.0 Gdy termin porodu zbliża się wielkimi krokami, w przyszłych mamach budzi się instynkt wicia gniazda. Podświadomie chcą przywitać swojego potomka w najlepszym stylu z możliwych, stąd nagła chęć wysprzątania całego...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Zmiany i wyzwania czekające młodych rodziców

Jadę odwiedzić moją szkolną koleżankę, która mieszka pod Krakowem i niedawno urodziła dziecko. Typ: wariatka, sto pomysłów na minutę, wszystkie kolory włosów, a w późniejszym etapie życia wszystkie zawody świata. Pedagog,...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Rodzice na starcie

Rodzi się dziecko i co? I przed dwojgiem ludzi staje ważne zadanie sprawdzenia się w nowych rolach: mamy i taty.Ewa: Inaczej to sobie wyobrażałam. Leżymy na łóżku, a Jaś między nami. Mąż otula mnie kocem i przygotowuje herbatę. Karmię syna.

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Czy miłości trzeba się uczyć? O więzi rodzic-dziecko

„Jesteś odpowiedzialny za to, co oswoiłeś” – powiedział Lis do Małego Księcia. Oswoić znaczy kochać. A kochać znaczy być odpowiedzialnym. Tak często rozumiemy przesłanie ulubionego książkowego bohatera dzieci i dorosłych. Dla mnie to...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Infografika "Zmiany i wyzwania w życiu młodych rodziców"

W życiu młodych rodziców pojawiają się liczne zmiany i nowe wyzwania. Czasami są oni bardziej na nie przygotowani, innym razem mniej. Zapraszamy do zapoznania sie z infografiką przedstawiającą wyniki badań zrealizowanych przez...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Infografika "5 faktów, o których nie wiedziałeś zanim zostałeś ojcem"

Przyszli rodzice z reguły trochę boją się przed narodzinami swojego dziecka, ale tak naprawdę nie zdają sobie sprawy, jak jego pojawienie się na świecie i w domu zmieni ich podejście do wielu sytuacji. Dotychczas uporządkowane życie, rytm dnia codziennego...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Infografika "Sposoby na oszczędzanie, kiedy pojawia się Maluch"

W tyle nowych przedmiotów, kosmetyków, ubranek musi zaopatrzyć się każdy przyszły rodzic... Z tego powodu według wielu osób dziecko generuje koszty i wiąże się z ogromnymi wydatkami. Czy jest jednak na to jakiś sposób? Poznaj...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Infografika "7 "błędów" młodych rodziców"

Młodzi rodzice bardzo często popełniają błędy, mimo ogromnej wiedzy zaczerpniętej z poradników, z forum internetowego, z rozmów z rodziną lub znajomymi. Popełnianie błędów jest normalne. Ważne jest jednak to, by potrafić je dostrzec,...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Jak bezpiecznie przewieźć maluszka ze szpitala do domu?

Zdjęcie autorstwa Jim Champion / CC BY-SA 2.0 Większość dzieci w Polsce przychodzi na świat w szpitalu, co oznacza, że wkrótce po urodzeniu czeka je pierwsza podróż – do domu. Jak przygotować się do przywiezienia noworodka ze szpitala,...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Wszystko, co może was zaskoczyć po pojawieniu się dziecka

Narodziny dziecka sprawiają, że przed jego rodzicami otwierają się nagle wrota do zupełnie nowego życia i nieznanych wcześniej doświadczeń. Wiele z nich to miłe niespodzianki, ale niektóre są przykrym zaskoczeniem. Smółka, czyli...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Małe mieszkanie a pojawienie się dziecka - jak sobie poradzić?

Niewielu przyszłych rodziców ma do swojej dyspozycji przestronne wnętrza – większość musi pomieścić rzeczy swoje i dziecka w małych, ciasnych pokoikach. Jak zagospodarować przestrzeń, by znalazło się w niej miejsce na wszystkie niezbędne...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Za i przeciw smoczkom - używać czy lepiej ograniczyć?

Smoczek to jeden z pierwszych zakupów dla dziecka – przyszli rodzice kupują go wręcz odruchowo, nawet jeśli sami w okresie niemowlęcym wypluwali go na odległość dwóch metrów. Warto jednak zadać sobie pytanie: czy smoczek jest w...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Mama wraca do pracy - jak podjąć decyzję?

Jest matką i jej świat zawirował o 360 stopni. Przez ostatnie dziewięć miesięcy rozmawia: o laktacji, pieluchach, worach pod oczami (żaden korektor nie przykrywa), treningu nocnym, (którego nie umie przeprowadzić), strachu przed rotawirusem (synek...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Czy moje dziecko nie je za mało?

Kobiety, które karmią swoje dziecko piersią, często zastanawiają się, czy ilość pokarmu, jaką otrzymuje niemowlę, jest wystarczająca. Jak sprawdzić, czy malec najada się porcją mleka od mamy? Wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka następujących...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Wózek wielofunkcyjny

Dobrze wybrany wózek wielofunkcyjny będzie rósł razem z dzieckiem i rodzice z niego zrezygnują dopiero wtedy, kiedy dziecko będzie korzystać wyłącznie z własnych nóg. Zalety wózków wielofunkcyjnych Wystarczy raz wydać...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Wózki bliźniacze

Obecnie coraz częściej spotyka się na ulicach czy placach zabaw rodzeństwa w podobnym wieku lub wręcz bliźnięta. W takich wypadkach trudno jest mamom używać tylko jednego wózka. Często dzieci chcą mieć tylko swój i nie lubią ustępować...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Wózek dla bliźniaków

Dwoje dzieci to podwójne szczęście. Jednak wybór odpowiedniego wózka to spore wyzwanie. Wprawdzie mówi się, że pojazd dla bliźniaków to w zasadzie podwójna wersja tradycyjnego wózka, ale w praktyce okazuje...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Wózki do joggingu

Rodzice, którzy nie wyobrażają sobie życia bez sportu mogą kupić specjalny wózek do biegania. Tym sposobem, odpadnie częsty problem aktywnych rodziców, czyli czekanie, aż ktoś zostanie z dzieckiem. Podczas spaceru mama czy tata może...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Rodzaje wózków dziecięcych

Rodzaje wózków dziecięcych zależą od ilości przewożonych dzieci, spełnianych funkcji i wielkości. Rodzicom stojącym przed koniecznością kupna wózka często włos jeży się na głowie, ponieważ nie wiedzą, jaki pojazd dla malucha byłby...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Łóżeczko dla niemowlaka

Dorosły człowiek spędza w łóżku średnio 1/3 życia. Dziecko natomiast w ciągu pierwszego roku od narodzin – aż 300 dni. Dziecięce łóżeczko zatem to jeden z najistotniejszych elementów dziecięcego pokoju. Pierwszy mebel nowo...

Pościel dla niemowląt
Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Pościel dla niemowląt

Łóżeczko niemowlaka jest zwykle udekorowane poduszkami, maskotkami, smoczkami i innymi przedmiotami. Specjaliści alarmują jednak, że te przedmioty są nie tylko zbędne, ale wręcz groźne dla zdrowia i życia dziecka. Obecność maskotek i ozdobnych...

Mały pokój dla dziecka - jak go zagospodarować?
Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Mały pokój dla dziecka - jak go zagospodarować?

Po narodzinach dziecka koniecznością staje się wygospodarowanie dla niego odrębnego pokoju, który stanie się królestwem malucha. Często okazuje się jednak, że pomieszczenie na to przeznaczone jest stosunkowo małe i bardzo trudno urządzić je...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Foteliki dla starszych dzieci

Maluszek szybko rośnie. W momencie kiedy jego główka zaczyna wystawać poza oparcie fotelika-kołyski, należy go wymienić na inny model. Fotelik powinien być dostosowany do wieku, wzrostu i wagi malucha. Wybór fotelika dla dzieci starszych...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Bezpieczeństwo fotelików samochodowych dla dzieci

Kompletujesz wyprawkę dla dziecka i stoisz przed niełatwym zadaniem kupna odpowiedniego fotelika samochodowego? A może twoja pociecha właśnie wyrosła z niemowlęcego modelu i zastanawiasz się, na jaki produkt teraz się zdecydować? Wśród wielu firm i...

Kilka wskazówek, jak praktycznie urządzić pokój dziecka
Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Kilka wskazówek, jak praktycznie urządzić pokój dziecka

Urządzenie pokoju dla dziecka to z pewnością jedno z najtrudniejszych wyzwań dla rodzica, należy bowiem uwzględnić nie tylko swoje preferencje, ale również małego właściciela pokoju, jeśli oczywiście jest na tyle duży, by o tym decydować. Ponadto...

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij