Trwa ładowanie...

Śniadanie - zdrowy początek dnia

Avatar placeholder
05.02.2016 15:40
Śniadanie - zdrowy początek dnia
Śniadanie - zdrowy początek dnia

Śniadanie nie należy do ulubionych posiłków nastolatków – z samego rana młody człowiek ma mało czasu na jedzenie, a jeszcze mniej na przygotowywanie wartościowego dania. Warto jednak zachęcić dorastające dzieci do spożywania śniadań, które pobudzają układ trawienny, dostarczają energii i korzystnie wpływają na zdolność koncentracji podczas zajęć szkolnych. Zdrowe śniadanie powinno składać się z produktów należących do co najmniej trzech różnych grup żywności. Najwięcej energii dostarczają produkty bogate w białko i błonnik. Na śniadanie warto zjeść również porcję pełnoziarnistych produktów zbożowych i owoce.

spis treści

1. Jak zachęcić nastolatka do jedzenia śniadań?

Badania wykazały, że uczniowie, którzy każdego dnia spożywają śniadanie lepiej radzą sobie w szkole i chętniej uczestniczą w zajęciach sportowych. Ponadto są w mniejszym stopniu narażeni na nadwagę i otyłość. Te argumenty nie zawsze jednak trafiają do nastolatków, które rano często nie mają apetytu. Jeśli twoje dorastające dziecko niechętnie zjada śniadanie, zadbaj o to, by ten posiłek stał się dla niego atrakcyjny. Kanapka z serem i szynką jest nudna, ale wystarczy dodać do niej świeże warzywo lub zapiec w mikrofalówce, by zyskała nieco w oczach nastolatka. Jeżeli twoje dziecko lubi płatki śniadaniowe, możesz dodać do nich posiekane orzechy, owoce lub rodzynki. W ten sposób danie to stanie się ciekawsze i bardziej wartościowe pod względem odżywczym. Możliwości urozmaicenia posiłku są nieskończone, wystarczy odrobina kreatywności. Pamiętaj, że łatwiej trafić do nastolatka poprzez dobry przykład. Jeśli twoje śniadanie składa się z mocnej kawy, nie oczekuj, że dorastające dziecko z własnej inicjatywy sięgnie po świeże warzywa i razowe pieczywo.

2. Co jeść na śniadanie?

Pierwszy posiłek dnia może mieć wiele twarzy – najważniejsze, by nie zawierał obfitych w tłuszcze trans słodkich wyrobów piekarniczych (drożdżówki, pączki, ciastka). Lepszym wyborem dla nastolatka są pełnoziarniste produkty zbożowe, nabiał, owoce, warzywa oraz produkty bogate w białko (orzechy, ziarna, jaja, ryby, drób, mięso). W zależności od indywidualnych preferencji, na śniadanie można przygotować tradycyjne danie lub niebanalne połączenie pozornie niepasujących do siebie składników. Do śniadaniowych standardów należą: jajecznica (ze szczypiorkiem lub pomidorem), naleśniki, tosty, mleko i płatki śniadaniowe, jogurt z owocami lub orzechami, owsianka oraz koktajl mleczno-owocowy. Taki posiłek prawdopodobnie nie wzbudzi jednak dużo entuzjazmu w nastolatku. Do ciekawszych propozycji śniadaniowych należą:

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"
  • tortilla z serem podgrzana w mikrofalówce z dodatkiem sosu salsa,
  • zapiekana kanapka z masłem orzechowym lub wędzonym serem,
  • pełnoziarnista bułka z masłem orzechowym, bananem i rodzynkami,
  • biały serek zmieszany z podsmażanym jabłkiem,
  • kanapka z białym serem i świeżymi owocami.

Śniadanie nastolatka nie musi, a wręcz nie powinno, być nudne. Odrobina wyobraźni wystarczy, by każdy kolejny dzień zaczynać innym daniem. Możliwości jest wiele – warto wyjść poza schemat i szukać własnej wersji śniadania idealnego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze