Trwa ładowanie...

Samotne rodzicielstwo

Samotne rodzicielstwo

Nieustannie przybywa rodziców samotnie sprawujących opiekę nad dziećmi. Nie zawsze jednak jest to świadomy wybór. Czasem oprócz rozwodu czy separacji, to właśnie przypadki losowe czy też śmierć zabierają dziecku drugiego opiekuna. Jak sobie poradzić z tą sytuacją? Jak dobrze samotnie wychować dziecko?


Niestety, rodzina niepełna nie jest korzystna zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Oczywiście, konsekwencje tego stanu bywają różne dla obu stron. Samotny rodzic sam musi zmagać się z codziennością i problemami, które niesie ze sobą rodzicielstwo. Kłopoty zdrowotne dzieci, problemy wychowawcze lub trudności w łączeniu pracy zawodowej z codzienną opieką nad dziećmi – wszystko to spoczywa wyłącznie na jednym rodzicu.

Dzieci wychowywane jedynie przez samotną matkę, w związku z brakiem męskiego wzorca, mogą mieć w dorosłym życiu problemy w nawiązywaniu stosunków interpersonalnych oraz niskie poczucie własnej wartości.Istnieje prawdopodobieństwo, że zaowocuje to w przyszłości problemami z założeniem własnej rodziny oraz utrudnić osiągnięcie sukcesu na płaszczyźnie zawodowej.

Badania dowodzą, że chłopcy wychowywani tylko przez kobiety bywają trudni, agresywni i bardziej podatni na wszelkie zło niż ci, w których wychowaniu bierze udział ojciec. Jeżeli natomiast dziećmi zajmuje się wyłącznie samotny ojciec, może wpływać to na rozwój psychologiczny dziecka. Mężczyźni są mniej empatyczni, trudniej im zrozumieć specyficzny świat dziecka oraz wgłębić się w jego problemy.

Z drugiej strony, jeśli młody człowiek ma dorastać w rodzinie, w której rodzice wzajemnie się nie szanują lub dochodzi do ciągłych nieporozumień, być może lepszym rozwiązaniem okazać się może wychowywanie przez samotnego rodzica. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że nawet w kompletnej rodzinie, ale pełnej konfliktów dziecko nie ma poczucia bezpieczeństwa, które jest podstawą jego prawidłowego rozwoju.