Trwa ładowanie...

Różyczka u niemowląt

Avatar placeholder
20.10.2015 09:35
Różyczka u niemowląt
Różyczka u niemowląt

Istnieje wiele chorób wirusowych. Dlatego też, aby zapobiec ich wystąpieniu, został stworzony kalendarz szczepień obowiązkowych wskazujący, w którym wieku życia dziecka należy poddać je konkretnemu szczepieniu. W Polsce np. w okresie 13-15 miesięcy szczepi się dzieci szczepionką skojarzoną przeciwko odrze, śwince i różyczce. Ta ostatnia choroba największe powikłania niesie za sobą jedynie u kobiet w ciąży, a nie u dzieci czy niemowląt. Jaki jest przebieg i sposób leczenia różyczki u niemowląt?

spis treści

1. Przebieg różyczki

Zarażenie różyczką od innych może następować od siedmiu dni przed pojawieniem się wysypki skórnej do czterech dni po jej wystąpieniu. Przenoszona jest drogą kropelkową, dlatego tak często dochodzi do zarażeń większej ilości dzieci w krótkim czasie. Pierwszym objawem może być podwyższona temperatura ciała, ewentualnie powiększone węzły chłonne (za uszami i na szyi), a po jakimś czasie ujawnić się może czerwona wysypka, początkowo na czole, za uszami, a potem już na całym ciele. Wysypka z reguły nie swędzi, lecz zmienia się, przybierając postać zaczerwienionej całej skóry aniżeli plamek. Różyczka, mimo że jest chorobą wirusową, nie jest niebezpieczna dla dzieci. Najczęściej ujawnić się może w wieku 1-9 lat. Niemowlęta do 6 miesiąca życia bardzo rzadko chorują na różyczkę, gdyż posiadają jeszcze przeciwciała na tego wirusa od matki. U nastolatków objawy mogą być nasilone poprzez pojawienie się także bólu głowy, nieżytu nosa, utraty apetytu, bólu stawów i mięśni. Można zatem ogólnie stwierdzić, że w wieku dorastania i dorosłym różyczka oprócz pojawienia się wysypki na ciele charakteryzuje się typowymi objawami grypopochodnymi. Największe zagrożenie choroba niesie dla kobiet w ciąży. A dokładniej, zarażenie wirusem różyczki w ciąży niesie poważne następstwa dla rozwijającego się płodu. Może doprowadzić do deformacji serca i oczu, opóźnienia umysłowego, utraty słuchu, jak również mogą wystąpić problemy z wątrobą, szpikiem czy śledzioną.

2. Sposób leczenia różyczki

Wirusowi różyczki najkorzystniej jest zapobiegać poprzez poddanie dzieci szczepieniu. Jednakże w przypadku tego wirusa objawy nie są dla najmłodszych groźne i znikają po kilku dniach samoistnie. W przypadku wystąpienia objawów zawsze należy zgłosić się do lekarza w celu postawienia diagnozy. Chory nie otrzymuje specjalnych leków, gdyż wirus różyczki należy przeleżeć w łóżku. Wysypki niczym się nie smaruje, gdyż nie powoduje ona swędzenia ani podrażnień skóry. Dzieciom, u których nastąpiła podwyższona temperatura ciała należy podać bezpieczny dla nich środek przeciwgorączkowy. Po kilku dniach należy kontrolnie zgłosić się do lekarza. Istnieje również możliwość utrzymywania się po chorobie powiększonych węzłów chłonnych, jednak nie jest to niebezpieczne dla dzieci.

Wirus różyczki u niemowląt praktycznie nie występuje, gdyż dziecko posiada przeciwciała otrzymane od matki jeszcze przed porodem. Warto jednak w sytuacji kontaktu niemowlaka z osobą zarażoną różyczką odizolować go od osoby chorej i bacznie obserwować maleństwo.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze