Rozwarcie szyjki macicy

Szyjka macicy to część, która łączy trzon macicy z pochwą. W trakcie poroduszyjka macicy rozwiera się do 10 cm. Przy pełnym rozwarciu rodzi się główka dziecka. Każda kobieta podczas porodu chciałaby, aby pełne rozwarcie szyjki macicy nastąpiło jak najszybciej. Niestety przebieg porodu rządzi się swoimi prawami, a rodząca nie ma dużego wpływu na jego długość, choć pewne pozycje jej ciała mogą przyspieszyć rozwieranie szyjki macicy i schodzenie główki w dół kanału rodnego. Cały poród składa się z trzech okresów, natomiast pierwszy okres porodu dodatkowo podzielony jest na dwie fazy związane między innymi z rozwieraniem się szyjki macicy.

Okresy i fazy porodu

Poród dzieli się na trzy okresy. Pierwszy okres porodu to czas od jego rozpoczęcia do całkowitego rozwarcia szyjki macicy(do 10 cm). Okres ten składa się z dwóch faz:

  • Faza utajona − jest to tzw. faza wolnego rozwierania. To czas od początku porodu do rozwarcia około 3-4 cm, zazwyczaj trwa około 5 godzin u wieloródki, do około 6,5 godziny u pierwiastki − kobiety rodzącej pierwszy raz.
  • Faza aktywna − jest to faza przyspieszonego rozwierania. To czas od 3-4 cm do pełnego rozwarcia szyjki macicy, trwa ok. 2,5 godziny u wieloródki, natomiast ok. 4,5 godziny u pierwiastki. Gdy rozwarcie osiąga ok. 7-8 cm, następuje chwilowy kryzys (tzw. „kryzys siódmego centymetra”), gdy kobieta nie wierzy już w swoje siły i możliwości.

Drugi okres porodu to czas od momentu osiągnięcia pełnego rozwarcia (10 cm), aż do urodzenia się maluszka. Średnio w populacji trwa on od 30 do 40 minut u wieloródki, do około godziny u pierwiastki. Trzeci okres porodu to okres łożyskowy. W tym czasie kobieta rodzi popłód, czyli pępowinę, łożysko i błony płodowe. Niektórzy położnicy wyróżniają również czwarty okres porodu, który obejmuje dwugodzinną, ścisłą obserwację kobiety po urodzeniu się noworodka.

Ocena szyjki macicy

Rozwieranie się szyjki macicy jest ściśle związane z jej dojrzewaniem. Najczęściej używaną skalą do oceny dojrzałości szyjki macicyjest skala Bishopa. W tej skali przyznaje się od 0 do 3 punktów za pięć poszczególnych parametrów: rozwarcie, skrócenie, zaawansowanie części przodującej, konsystencję i ułożenie szyjki macicy w stosunku do osi pochwy. Ocena na 9 punktów wg skali Bishopa oznacza, że szyjka jest już dojrzała. Natomiast na początku porodu szyjka macicy osiąga zazwyczaj 11 punktów.

Rola pozycji kobiety w porodzie

Duże znaczenie dla szybszego rozwierania się szyjki macicy podczas pierwszego okresu porodu są pozycje wertykalne rodzącej. Są to pozycje pionowe zazwyczaj instynktownie wybierane przez rodzącą: klęk, kucanie, chodzenie, siadanie i kręcenie biodrami na piłce czy worku sako. Działająca siła grawitacji powoduje szybsze schodzenie główki i naciskanie jej na szyjkę macicy. Dzięki tym bodźcom szyjka rozwiera się szybciej, co skraca czas porodu.

Rozwieranie szyjki macicy to proces długotrwały dla rodzącej, która od początku porodu tylko czeka na magiczne 10 cm. Świadomość kobiety o pozycjach wertykalnych, które mogą przyspieszyć dojrzewanie i rozwieranie szyjki macicy oraz ich zastosowanie w trakcie porodu są niezwykle istotne zarówno dla przyszłej mamy, jak też jej dziecka.

Porozmawiaj o tym na Szpitale »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Małgosia Nowe artykuły w portalu 0 odpowiedzi Badania w czasie porodu: Małgosia:

Już w szpitalu na sali porodowej powinnaś być przygotowana na szereg badań . Co pewien czas położna lub lekarz sprawdzą stan twój i dziecka oraz ocenią jak postępuje poród - zmierzą ciśnienie, zbadają rozwarcie szyjki macicy, zrobią badanie KTG .

Redakcja Nowe artykuły w portalu 0 odpowiedzi Krzywa Friedmana Redakcja:

Krzywa Friedmana to specjalna krzywa, stosowana przez wiele lat w położnictwie, wyznaczająca czasowe granice postępu porodu. Według jej autora, aktywna faza porodu powinna się charakteryzować rozwieraniem szyjki macicy nie mniejszym niż 1 cm na godzinę...

Artykuły Masaż szyjki

Zabiegi położnicze podczas porodu
Masaż szyjki Zabiegi położnicze podczas porodu

Poród naturalny jest uważany powszechnie za najlepszy zarówno dla matki i dziecka. Oczywiście zakładając, że nie występują żadne komplikacje w czasie ciąży, które mógłby wykluczyć ten typ porodu. Właściwie nie ma porodu, w czasie którego nie wykonuje się...

Pęknięcie szyjki macicy
Wady porodu domowego Pęknięcie szyjki macicy

Pęknięcie szyjki macicy ma zazwyczaj miejsce w trakcie porodu siłami natury, gdy zabiegi położnicze są wykonywane zbyt wcześnie, tzn. gdy nie ma jeszcze odpowiedniego rozwarcia szyjki macicy.

Infekcje okolic intymnych w ciąży Skracanie szyjki macicy w ciąży

Skracanie szyjki macicy powinno następować pod koniec ciąży, gdy ciało kobiety przygotowuje się do porodu. Czasami dochodzi do niego wcześniej, co może skutkować poronieniem lub porodem przedwczesnym.

Nadżerka szyjki macicy w ciąży
Cytologia w ciąży Nadżerka szyjki macicy w ciąży

Nadżerka w ciąży nie jest poważnym problemem. Dobrze jest ją jednak wyleczyć przed planowaniem ciąży. Unikniemy wtedy krwawień w ciąży wywołanych przez nadżerkę, które sugerują poronienie.

Zdrowie kobiety Rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy (ang. cervical cancer) to nowotwór złośliwy szyjki macicy, wywoływany głównie przez wirus brodawczaka ludzkiego (wirus HPV – Human Papilloma Virus). Rozwój choroby zaczyna się zazwyczaj od wewnątrznabłonkowej...

Zdrowie kobiety Nadżerka szyjki macicy

Mianem nadżerki określa się żywoczerwony nabłonek gruczołowy pojawiający się w pochwie zamiast prawidłowego nabłonka wielowarstwowego płaskiego. Do rozwoju nadżerki dochodzi na skutek zaburzeń hormonalnych lub braku leczenia stanów zapalnych dróg...

Masaż szyjki
Zabiegi okołoporodowe Masaż szyjki

Jedną z najbardziej powszechnych metod przyspieszania porodu jest masaż szyjki macicy. Polega on na delikatnym otwarciu kanału szyjki i odklejeniu dolnego bieguna pęcherza płodowego od ścian macicy.

Niepłodność kobiet Mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy to łagodne zmiany nowotworowe, najczęściej umiejscowione w trzonie macicy. Tylko duże guzy w macicy powodują jakiekolwiek dolegliwości. Są niegroźne dla zdrowia.

Komplikacje okołoporodowe Pęknięcie macicy

Zagrożenie pęknięcia macicy stanowią położenia płodu: poprzeczne, skośne, odgięciowe. Ryzyko pęknięcia jest związane również z nieosiowością płodu w kanale rodnym, wodogłowiem dziecka.

Objawy porodu Obniżenie macicy

Obniżenie macicy to stosunkowo częste zjawisko u kobiet po 30 roku życia, zwłaszcza u tych, które maja za sobą ciążę i poród. Na początku przypadłość ta nie stanowi zbyt dużego problemu.

Test ciążowy online Rozpulchnienie macicy

Rozpulchnienie macicy to objaw ciążowy, który pojawia się także w czasie owulacji, kiedy kobieta ma dni płodne. Aby stwierdzić ciążę, najlepiej zrobić test ciążowy i iść do ginekologa.

Budowa macicy
Pęknięcie macicy Budowa macicy

Budowa macicy pozwala na lepsze zrozumienie cyklu menstruacyjnego i płodności kobiety. Funkcjonowanie macicy jest ściśle powiązane z jej prawidłową budową.

Stany zapalne i pozapalne miednicy mniejszej Zapalenie błony śluzowej macicy

Zapalenie błony śluzowej macicy to skutek infekcji po różnego rodzaju zabiegach przezpochwowych, łyżeczkowaniu i po porodzie, jeśli nie całe łożysko zostało wydalone. Leczenie obejmuje antybiotyki.

Mięśniaki macicy Leczenie mięśniaków macicy

Dwa główne nurty leczenia mięśniaków macicy to leczenie farmakologiczne oraz leczenie operacyjne. Na chirurgiczne terapie mięśniaków składa się m.in. miomektomia, histerektomia i embolizacja.

Mięśniaki macicy Usuwanie mięśniaków macicy

Usuwanie mięśniaków macicy polegać może albo na ich wyłuszczaniu – miomektomia, albo na całkowitej resekcji macicy – histerektomia. Od niedawna możliwa jest embolizacja mięśniaków macicy.

Objawy mięśniaków macicy
Mięśniaki macicy Objawy mięśniaków macicy

Objawy mięśniaków macicy to głównie bardzo obfite miesiączki, bóle w dole brzucha i uczucie obcego ciała w okolicach jamy brzusznej. Do potwierdzenia mięśniaków trzeba zrobić badanie USG.

Skurcze i bóle brzucha w ciąży Skurcze macicy w ciąży

Skurcze macicy należą do typowych dolegliwości ciążowych. Jakie typy skurczów pojawiają się u ciężarnych i co oznaczają?

Szyjka macicy przed okresem
Czynnik szyjkowy Szyjka macicy przed okresem

Badanie położenia szyjki macicy wykonują zwykle kobiety, które chcą ustalić czas owulacji. Pozycja i cechy szyjki macicy pozwalają również na sprawdzenie, czy zbliża się okres.

Przyczyny porodu przedwczesnego Niewydolność cieśniowo-szyjkowa

(...) pojawienia się niewydolności cieśniowo-szyjkowej. Terapeutycznie nakłada się go osobom, u których rozwarcie szyjki macicy nastąpiło ... , rozwarcie kanału szyjki, rozwarcie szyjki macicy, zagrożenia ciąży, zagrożenia dla...

Krzywa Friedmana
Brak postępu drugiego etapu porodu Krzywa Friedmana

Krzywa Friedmana to specjalna krzywa, stosowana przez wiele lat w położnictwie, wyznaczająca czasowe granice postępu porodu. Według jej autora, aktywna faza porodu powinna się charakteryzować rozwieraniem szyjki macicy nie mniejszym niż 1 cm na godzinę. Krzywa Friedmana zawiera linię wyznaczającą postępujące rozwarcie szyjki macicy i informuje o granicy fizjologii i patologii. Op ... . Kobiety nie rozpoczynają porodu z identycznie przygotowaną szyjką. U niektórych rodzących pełne rozwarcie szyjki macicy...

Krew pępowinowa Seks a poród

(...) w spermie znajdują się prostaglandyny, które pobudzają macicę do rozwierania się. Rozwarcie szyjki macicy rozpoczyna...

Objawy porodu Jak rozpoznać skurcze porodowe?

(...) óra rodzi pierwsze dziecko, trwa mniej więcej od 6 do 12 godzin. Pełne rozwarcie szyjki macicy wynosi 10...

Poród Współczesny poród nie jest już traktowany jak choroba

(...) ól - tu właśnie ważne jest, aby poród prowadzony był przez kompetentną położną, która jej to umożliwi. Kiedy rozwarcie szyjki macicy osiąga magiczne 8 centymetrów, do krwi wydzielana jest kolejna porcja adrenaliny - konieczna do...

Poród kleszczowy
Kleszcze, próżnociąg (vacuum) Poród kleszczowy

(...) jest odpowiednie ułożenie główki dziecka w kanale rodnym i pełne rozwarcie szyjki macicy. Jeśli częścią przodującą nie jest gł ... . Szyjka macicy jest w pełni rozwarta. Odpłynęły wody płodowe. Kobieta nie jest w stanie efektywnie przeć. Pełne rozwarcie szyjki macicy jest konieczne, by wprowadzenie kleszczy do kanału rodnego nie przyczyniło się do uszkodzeń pochwy i krocza. Jeśli...

Poród przed terminem
Przyczyny wcześniactwa Poród przed terminem

(...) się z częstotliwością około 2-3 skurczów na godzinę. Skrócenie się szyjki macicy, rozwarcie szyjki...

Badania do porodu
Objawy porodu Badania do porodu

Już w szpitalu, na sali porodowej powinnaś być przygotowana na szereg badań. Co pewien czas położna lub lekarz sprawdzą stan twój i dziecka oraz ocenią jak postępuje poród – zmierzą ciśnienie, zbadają rozwarcie szyjki macicy, zrobią badanie KTG.Jakie dokładnie badania Cię czekają? Monitorowanie czynności serca płodu Zewnętrzne monitorowanie płodu jest wykonywane we wszystkich już szpitalach w czasie całego porodu. Badanie KTG pozwala na monitorowanie czynności serca (tętna)...

Wanna do porodu
Jak wyglada poród w wodzie? Wanna do porodu

(...) zmieniać. Serce płodu powinno być przez cały monitorowane za pomocą ultradźwiękowego detektora tętna. Jeśli rozwarcie szyjki...

Hipnoterapia Leczenie hipnozą

Wiele kobiet odczuwa strach i stres przed bólem porodowym. Obawiając się tego, jak będzie przebiegać cała akcja porodowa, ciężarne napinają wszystkie mięśnie, co znacznie utrudnia sprawne rodzenie. Napięcie mięśniowe i stres dodatkowo wzmagają ból porodowy. Kobieta szybko się męczy i traci siły potrzebne do parcia. Ma wrażenie, że brakuje jej energii, by urodzić własne dziecko. Ważne zatem, by w pierwszej fazie porodu, kiedy rozwarcie szyjki macicy jest niewielkie,...

Znieczulenie zewnątrzoponowe Jak wygląda znieczulenie zewnątrzoponowe?

Jeśli kobieta zdecyduje się na korzystanie ze znieczulenia zewnątrzoponowego od samego początku porodu, musi poczekać aż rozwarcie szyjki macicy osiągnie 2-3 cm. Wcześniejsze podanie leku znieczulającego mogłoby wstrzymać akcję porodową. Kobieta może otrzymać znieczulenie także podczas porodu, jednak gdy rozwarcie szyjki jest duże, 7-8 cm, lekarz może je odradzać. Przeciwskazania do znieczulenia zewnątrzoponowego Znieczulenie zewnątrzoponowe może nie być podane, jeśli: kobieta przyjmuje określone leki,...

Wybór szpitala Warunki na sali porodowej

(...) leku, bowiem muszą zostać spełnione podstawowe wskazania medyczne. Należy do nich odpowiednie rozwarcie szyjki macicy,...

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij