Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Rozstępy na piersiach w ciąży

Avatar placeholder
05.10.2020 14:26
Rozstępy na piersiach w ciąży
Rozstępy na piersiach w ciąży

Rozstępy na piersiach w ciąży to zmartwienie niejednej przyszłej mamy. Powiększający się w ciąży biust powoduje, że na skórze piersi zaczynają powstawać cienkie, różowe lub czerwonawe prążki. Ciąża jest stanem, który sprzyja występowaniu rozstępów: na piersiach, pośladkach, udach, na brzuchu. Okazuje się jednak, że powstawanie różowych wcięć w skórze z powodu jej nieestetycznego rozejścia się nie jest tylko uzależnione od ciąży. Z problemem rozstępów często bowiem borykają się nawet młode dziewczyny, będące w okresie dojrzewania.

spis treści

1. Rozstępy w ciąży

Powszechnie dominuje pogląd, że rozstępy to nieestetyczny problem kobiet ciężarnych. Okazuje się jednak, że nie tylko ich. Z rozstępami na piersiach mogą borykać się nawet te kobiety, które jeszcze nigdy w ciąży nie były. Za tworzenie się różowych, wklęsłych pasemek na biuście odpowiada bowiem nie samo bycie w ciąży, ale poziom wydzielanych przez organizm hormonów stresu, produkowanych przez korę nadnerczy. Hormon stresu – kortyzol – negatywnie oddziałuje na komórki skóry – fibroblasty – odpowiedzialne za produkcję włókien kolagenu i elastyny. Jeśli włókien kolagenowych i elastynowych w skórze jest za mało, staje się ona nieelastyczna, sztywna, mało jędrna i podatna na powstawanie rozstępów.

Stężenie kortyzolu w ciąży wzrasta nawet trzykrotnie, co znacznie osłabia strukturę skóry i źle wpływa na jej kondycję. Kruche włókna kolagenu i elastyny nie są w stanie wytrzymać silnego rozciągania i pękają, powodując na powierzchni skóry brzydkie rozstępy. Powstawaniu rozstępów na piersiach sprzyja dodatkowo gwałtowne przybieranie przyszłej mamy na wadze i powiększanie się biustu, który przygotowuje się do produkcji mleka po urodzeniu dziecka. Niektóre kobiety mają też predyspozycje do tycia w ciąży i do rozstępów. W ich powstawaniu istotną rolę odgrywają bowiem obciążenia genetyczne. Jeśli w rodzinie mama lub babcia miały rozstępy, prawdopodobnie będziesz je miała również ty.

2. Zapobieganie rozstępom na piersiach

Zobacz film: "Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie"

Smarowanie biustu odpowiednimi kremami. Kosmetyki przeciwko rozstępom w ciąży zawierają substancje pobudzające metabolizm fibroblastów do produkcji kolagenu. Dzięki nim skóra na piersiach staje się elastyczna, jędrna i przez to bardziej odporna na rozciąganie. Jeśli nie masz pod ręką specjalnego kremu na rozstępy, stosuj zwykłą oliwkę kosmetyczną. Ona również ma działanie ujędrniające i nawilżające. Wybieraj kosmetyki przeciwko rozstępom przeznaczone wyłącznie dla kobiet w ciąży. Unikaj kremów na rozstępy z kofeiną i wyciągiem z kasztanowca, ponieważ mogą przenikać przez skórę, wraz z krwią przechodzić przez łożysko i negatywnie wpływać na rozwój płodu.

Noszenie biustonosza z regulowanymi ramiączkami. Biustonosz na powiększające się piersi powinien być wygodny, właściwie dopasowany i mieć regulację ramiączek. Zapewnia to odpowiednią stabilizację biustu. Jeśli masz wyjątkowo duże piersi w ciąży, staraj się zakładać stanik również na noc. Należy unikać sytuacji, w którym biust przez długi czas sam opada, bo rozciągająca się na nim skóra pęka i tworzą się rozstępy.

Masaże piersi gąbką z masującymi wypustkami. W drogeriach dostępne są specjalne masażery i gąbki do masowania ciała pod prysznic. Warto nabyć taki gadżet i podczas kąpieli delikatnie masować sobie piersi, by pobudzić komórki skóry do odnowy i zapobiegać rozstępom. Przy wykonywaniu masażu należy omijać okolice brodawek sutkowych, ponieważ stymulacja sutków pobudza wydzielanie oksytocyny w organizmie – hormonu odpowiedzialnego za skurcze macicy. Masowanie sutków może przyczynić się zatem do przedwczesnych skurczów porodowych.

3. Zabiegi na rozstępy na piersiach

Skóra na piersiach jest dość delikatna i wrażliwa, dlatego wszelkie zabiegi kosmetyczne tej okolicy ciała są stosunkowo bolesne. Jeśli jednak rozstępy na piersiach zostaną w czasie ciąży zaniedbane i na skórze uwidocznią się czerwone pręgi, wtedy usuwanie rozstępów w gabinecie medycyny estetycznej może okazać się nieodzowne. Pomocna jest, np. dermabrazja. Zabieg polega na zastosowaniu specjalnego urządzenia, które ściera powierzchnię skóry. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym albo ogólnym. Rozstępy na piersiach pomagają również likwidować i redukować zabiegi laserowe. Laser złuszcza naskórek poprzez fale świetlne i usuwa warstwy skóry najbardziej dotknięte problemem rozstępów. Po zabiegach z wykorzystaniem lasera skóra jest silnie podrażniona, czerwona, obolała. Mogą pojawić się obrzęki i rany, które z czasem pokrywają się strupem. Po około dwóch tygodniach wszystko jednak powraca do normy.

Rozstępy na piersiach w ciąży wcale nie muszą być twoim problemem. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego regularne masaże ciała, noszenie biustonosza, smarowanie się odpowiednimi preparatami na rozstępy oraz kontrolowanie przyrostu masy ciała w ciąży są najlepszymi sposobami na uchronienie się przed nieestetycznymi pręgami na biuście.

Joanna Krocz

Następny artykuł: Sutki w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze