Rozstępy i cellulit po ciąży
Ciąża w życiu każdej kobiety jest najpiękniejszym okresem w życiu. Niestety oczekiwanie na dziecko i poród to dwa czynniki, które wywołują problemy pojawiające się w ich następstwie. Do najczęstszych problemów zaliczają się rozstępy i cellulit. Jak można im zapobiec? Czy istnieją skuteczne kosmetyki lub zbiegi? To najczęściej nurtujące pytania kobiet, które mają z tym problemy. Na szczęście poza drogimi kosmetykami istnieją także inne sposoby pozbycia się tych dwóch wrogów niemal każdej kobiety.
1. Przyczyny powstawania rozstępów i cellulitu
Na powstanie rozstępów po ciąży najbardziej narażone są kobiety o jasnej karnacji. Zmiany te są przyczyną silnego rozciągnięcia skóry. Dlatego też pojawiają się pęknięcia objawiające się bliznami. Najczęstszą przyczyną rozstępów jest mała rozciągliwość lub elastyczność skóry oraz zaburzenia hormonalne. Natomiast jeśli chodzi o cellulit to problem ten zazwyczaj wywołują wahania hormonalne. Wszystko to zwiększa przepuszczalność naczyń, co jest przyczyną obrzęków i cellulitu. Częstą przyczyną rozstępów i cellulitu jest również niedbalstwo ze strony kobiet. Podczas ciąży należy bacznie obserwować zmiany na skórze, a nawet niewielkie defekty od razu redukować.
2. Zapobieganie rozstępom i cellulitowi
Najlepszymi sposobami zapobiegania wyżej wymienionych problemów jest dbanie o odpowiednie nawilżenie, zarówno skóry, jak i organizmu. Należy wówczas wypijać około 2,5 litra wody dziennie oraz używać nawilżających kremów lub balsamów do ciała. Skóra będzie wówczas nawilżona i mniej wrażliwa na jakiekolwiek urazy. Kolejną rzeczą, którą trzeba wziąć pod uwagę jest aktywność fizyczna. Dla pań w ciąży odpowiednie będą spacery i ćwiczenia dla ciężarnych.
Ważna jest też dieta, którą należy przestrzegać. Oczywiście według zaleceń lekarza. Innym sposobem na kobiece problemy jest masaż. Stosowany regularnie przed ciąża pomaga wzmocnić stawy, mięśnie, miednicę i brzuch. Dla kobiet w ciąży wspaniały jest masaż połączony z ćwiczeniami, oczywiście specjalnie dobranymi. W czasie ciąży masażowi można poddać się tylko w pierwszych 2 miesiącach. Dalsze masaże można wykonywać tylko wówczas, gdy kobieta czuje się dobrze i lekarz na to pozwala. Po porodzie masażem wzmacniamy nogi, ręce oraz kręgosłup. Masaż brzucha ma na celu poprawienie przepływu krwi i uelastycznienie skóry.
Bardzo popularny ostatnio jest masaż rewitalizujący poporodowy. Ma on na celu pozbycie sie rozstępów i cellulitu poprzez masaż miejsc, w których występują. Niestety ten rodzaj masażu wymaga od kobiety cierpliwości i poświęcenia, a długotrwała terapia na pewno przyniesie oczekiwane rezultaty. Innymi sposobami w leczeniu rozstępów i cellulitu są: terapia laserowa, witamina E, łuszczenie skóry oraz masło kakaowe. Wymienione sposoby najczęściej stosuje się bezpośrednio na miejsca z problemami. Ich zadaniem jest całkowite usunięcie lub redukcja rozstępów czy cellulitu. Niestety czasem trzeba stosować kilka rzeczy naraz, aby pozbyć się problemów. Często stosuje się masaże, maści lub kremy antycellulitowe jednocześnie.
Można również wykonać zabiegi z medycyny estetycznej na cellulit. Lekarz na konsultacji po obejrzeniu stanu skóry dobiera odpowiedni preparat i ostrzykuje daną okolicę - zabiegi te wykonuje się zazwyczaj w serii. Można również połączyć je za zabiegami urządzeniami: np. cellulogia, Thermolifting RF.