Trwa ładowanie...

Pisanie wierszy

Avatar placeholder
22.01.2015 12:33
Pisanie wierszy
Pisanie wierszy

Pisanie wierszy to dość trudne zadanie. Na początku brzmi łatwo, lecz gdy zaczniemy się nad tym zastanawiać, okazuje się, że jest ono bardziej skomplikowane. Mimo to niektórym z nas w dość prosty i przyjemny sposób udaje się stworzyć magiczny zestaw słów. Jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem pracy nad wierszem. Przemyślane działanie i zastanowienie się nad wierszem jako całością, pomoże w ułatwieniu nam pracy i pomoże osiągnąć lepszy efekt końcowy.

spis treści

1. Temat

Temat stanowi bardzo ważny punkt wyjścia i główny składnik twojej pracy. Czy to jest wiersz o …? Czy jest to historia, doświadczenie, opis zdarzenia lub opis miejsca? Na te pytania musisz znać odpowiedź zanim zaczniesz pisać.

Ciekawym sposobem na ruszenie z miejsca jest spisanie słów, fraz lub zdań, które przychodzą do głowy, gdy myślisz na temat swojego wiersza. Nie martw się, jeśli nic nie układa się w jedną dźwięczną całość, tylko zapisz na początku wszystkie swoje myśli.

2. Emocje

Wiersz, bez względu na sposób, w który został napisany, nie może być używany do wskazania oczywistych rzeczy. Wszyscy wiemy, że trawa jest zielona. To, co trzeba wyrazić w wierszu jest tym, co czułeś, gdy zobaczyłeś zieloną trawę. Opisz jakie emocje budzą się wtedy w tobie. Jak, widząc zieloną trawę, zmienić lub poprawić swoje uczucia w tej chwili? Musisz przekazać to, co czujesz. Czytelnicy muszą zrozumieć głębię tego, przez co przechodzisz. Wiersz to w istocie emocje poety.

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

Sposobem na przejście przez barierę pisania o uczuciach jest podjęcie się pisania o zwykłych rzeczach z życia codziennego. Należy napisać cokolwiek o emocjach, jakie przychodzą ci do głowy, kiedy pojawi się ten obiekt lub czynność, o której piszesz. Taka lista będzie przydatna i stanowi też świetny sposób na ćwiczenie.

3. Nastrój

Zastanów się, jak chcesz przedstawić swoje myśli i uczucia poprzez wiersz. Czy chcesz, aby był poważny czy zabawny, sarkastyczny lub lekceważący? Nastrój może często pomóc przekazać uczucia bardziej efektywnie.

Można wybrać różne nastroje wiersza i spróbować napisać zdanie lub dwa w każdym z nich. Jaki nastrój lubisz najbardziej? Jaki nastrój oddaje bardziej efektywnie to, co czujesz na ten temat?

4. Styl

Wybierz styl pisania wiersza spośród kilku - od klasycznego do współczesnego – wybór jest ogromny. Powinien być to styl, w którym jest ci najłatwiej pracować. Większość współczesnych poetów często używa stylu wolnego. Mimo że początkującym wydawać się może, że ten styl nie ma żadnych formalnych struktur i łatwo jest pisać w ten sposób, to po bliższym spojrzeniu na prace poetów znaleźć można jego podstawy i formę.

Spróbuj napisać to samo w dwóch lub trzech stylach i znaleźć taki, w którym czujesz się bardziej komfortowo. Proces ten pozwoli ci zapanować nad swoją pracą i znaleźć swój styl, w którym czujesz się najlepiej.

5. Odbiorcy

Zastanów się dla kogo jest przeznaczony wiersz, nad którym pracujesz. Odbiorcy poezji pomogą ci wybrać temat, język, styl, a nawet słowa, jakie mają być użyte w tym wierszu. Odczytaj swój wiersz kilku swoim przyjaciołom, krewnym i sąsiadom, którzy pasują do opisu grupy docelowej. Zapytaj ich o opinie. Nie należy brać negatywnego odbioru lub krytyki do serca – w istocie to pozytywne doświadczenie. Zachowaj poczucie humoru, pokazując swoją pracę. Pracuj nad tym, aż poczujesz, że każde słowo jest dokładnie tam, gdzie być powinno.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze