Przepuklina pachwinowa

Przepuklina pachwinowa jest wśród niemowląt i dzieci bardzo częstą chorobą wymagającą interwencji chirurgicznej. Jest to dolegliwość bardziej powszechna u chłopców niż u dziewczynek. Statystycznie częściej umiejscawia się po prawej stronie (60% przypadków), choć zdarza się, że jest obustronna (w ok. 10% przypadków). Przepuklina pachwinowa nie leczy się samoistnie i w każdym przypadku wymaga zabiegu operacyjnego. Najcięższym powikłaniem przepukliny pachwinowej jest jej uwięźnięcie.

Co to jest przepuklina pachwinowa, jakie są objawy i powikłania przepukliny pachwinowej?

Przepuklina pachwinowa to przemieszczenie się narządów jamy brzusznej, najczęściej jelit, poza jej obręb. Strukturą anatomiczną, przez którą „przeciskają” się narządy jest, tzw. kanał pachwinowy.

Wyróżnia się dwa rodzaje przepuklin pachwinowych:

  • przepuklina pachwinowa skośna, która może być wrodzona lub nabyta;
  • przepuklina pachwinowa prosta, która zawsze jest nabyta.

U dzieci najczęściej występuje pachwinowa przepuklina skośna wrodzona. Może ona występować w różnych stopniach zaawansowania, od początkowej, nie dającej żadnych objawów, po bardzo zaawansowaną, mogącą sięgać do moszny czy warg sromowych dziecka. Objawy przepukliny pachwinowej, z punktu widzenia rodziców, to zgrubienie, guzek lub wałek pojawiający się w obrębie pachwiny dziecka. Zmiana ta powiększa się w czasie płaczu lub kaszlu malucha, pod wpływem delikatnego masażu daje się odprowadzić albo sama zanika, by za jakiś czas znów się pojawić. Ponadto przy ucisku wydaje charakterystyczne dźwięki w postaci trzeszczenia. Spowodowane jest to uciskiem gazu wypełniającego jelita, znajdujące się w obrębie przepukliny. Najpoważniejszym powikłaniem przepukliny pachwinowej jest uwięźnięcie przepukliny. Polega to na tym, że jelita znajdujące się w worku przepuklinowym ulegają obrzękowi i nie dają się odprowadzić do wnętrza jamy brzusznej. Stan ten grozi niedokrwieniem i martwicą znajdującego się w obrębie przepukliny fragmentu jelita.

Leczenie przepukliny pachwinowej

Przepuklina pachwinowa niestety zawsze wymaga leczenia operacyjnego. Jeżeli przepuklina daje się odprowadzić, operacja zostanie przeprowadzona w trybie planowym. W przypadku najmłodszych dzieci najlepiej jest poczekać z operacją do ukończenia przez nie 3 miesiąca życia. W razie uwięźnięcia przepukliny, z racji możliwego niedokrwienia, martwicy jelita i dalszych konsekwencji, operacja musi być przeprowadzana jak najszybciej, czyli w trybie pilnym. Operacja przepukliny polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia, odprowadzeniu przepukliny i zabezpieczeniu jej miejsca tak, by już nie powróciła. Zabieg trwa około 20-30 minut i jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Wybudzanie dziecka z narkozy może potrwać około godziny. Po zabiegu dziecko powinno być w miarę możliwości unieruchomione, czyli przebywać w łóżeczku, przez około 3 dni. Po 5 dniach zdejmuje się opatrunki. Jeżeli wszystko jest w porządku, do kontroli należy zgłosić się z dzieckiem po upływie około 6 tygodni.

Przepuklina pachwinowa jest częstą chorobą chirurgiczną wieku niemowlęcego. Częściej dotyczy chłopców, umiejscawiając się w większej liczbie przypadków po prawej stronie, choć może być też obustronna. Zawsze wymaga leczenia operacyjnego.

Porozmawiaj o tym na Noworodki i niemowlaki »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Redakcja Nowe artykuły w portalu 0 odpowiedzi Przepuklina pachwinowa Redakcja:

Przepuklina to nic innego jak przemieszczenie się narządu (zwykle pętli jelitowych) poza jamę ciała, w której normalnie jest położony. Przemieszczenie to następuje przez tzw. miejsca zmniejszonego oporu w ściennie brzucha - kanał pachwinowy, pępek czy...

Agatha Chore dziecko 10 odpowiedzi Przepuklina pachwinowa Agatha:

Mój synek ma przepukline pachwinową lewostronną, czeka go operacja a mnie cała masa strachu. Czy ma ktoś jakieś doświadczenie w tym temacie? Boje się, ze dojdzie do jej uwiężnięcia a ja nie będe umiała mu pomóc .

agatron Prośba o pomoc 3 odpowiedzi 1% dla Sebastianka agatron:

Cześć Rodzice i nie tylko Gdybyście przypadkiem nie mieli pomysłu na co przekazać 1% swojego podatku w tym roku, to serdecznie zapraszam na stronę gdzie poznacie historię małego Sebastianka - synka mojej koleżanki z liceum .

AsJa Chore dziecko 19 odpowiedzi Wodniak jądra AsJa:

U mojego synka jak miał 1,5 roku lekarz stwierdził wodniaka jądra (w badaniu ręcznym, że tak powiem). Nikt wcześniej nie zwrócił na to uwagi. Przypadek, że badający nas prywatny (uciekłam od państwowego w przerażeniu) ortopeda jest też chirurgiem .

pokaż 5 następnych

Artykuły Przepuklina pachwinowa

Operacja przepukliny pachwinowej
Przepuklina pachwinowa Operacja przepukliny pachwinowej

Operacja przepukliny pachwinowej to obecnie najczęściej operacja laparoskopowa, rzadziej tradycyjna operacja chirurgiczna. Przepuklina pachwinowa u osoby dorosłej nie cofnie się sama i wymaga leczenia chirurgicznego. Im mniejsza przepuklina, tym lepsze ... , a w efekcie do zapalenia otrzewnej, wstrząsu septycznego, a nawet śmierci. Co to jest przepuklina pachwinowa? Przepuklina pachwinowa ... brzusznej. Taki stan skutkuje niedotlenieniem i w efekcie martwicą. Jest to sytuacja zagrażająca życiu. Przepuklina pachwinowa...

Choroby i dolegliwości malucha Przepuklina pachwinowa u dzieci

Przepuklina pachwinowa to przypadłość, która dotyka przede wszystkim chłopców. Jakie są jej objawy? Jak przebiega leczenie przepukliny pachwinowej?

Choroby i dolegliwości niemowlęce Przepuklina pępkowa

Przepuklina pępkowa to wada wrodzona, pojawiająca się najczęściej u dzieci z niską wagą urodzeniową i wcześniaków. Oznacza, że pierścień pępkowy, część powłok brzusznych, jest niedomknięty, a przez niego mogą wybrzuszać się jelita. Okolice pępka...

Skurcze i bóle brzucha w ciąży Przepuklina w ciąży

Przepuklina to problem niejednej kobiety spodziewającej się dziecka. Dlaczego ryzyko wystąpienia przepukliny u ciężarnych jest stosunkowo duże? Jak leczy się przepuklinę w ciąży?

Choroby i dolegliwości malucha Przepuklina u dzieci

Przepuklina nie jest rzadkością wśród dzieci. U wielu dzieci przepuklina ustępuje samoistnie, ale czasami konieczne jest przeprowadzenie operacji.

Dziecięce choroby Przepuklina w pachwinie

Przepuklina to nic innego jak przemieszczenie się narządu (zwykle pętli jelitowych) poza jamę ciała, w której normalnie jest położony. Przemieszczenie to następuje przez tzw. miejsca zmniejszonego oporu w ściennie brzucha – kanał pachwinowy,...

Badanie przesiewowe noworodków Przepuklina u noworodka

Przepuklina u noworodka to, wbrew pozorom, stosunkowo częsty problem. Jakie są przyczyny przepukliny? Jakie objawy wskazują na tę przypadłość? Jak leczyć przepuklinę?

Komplikacje po cesarskim cięciu Przepuklina po cesarskim cięciu

Przepuklina jest jednym z powikłań cesarskiego cięcia. Na szczęście można zmniejszyć ryzyko wystąpienia przepukliny pooperacyjnej za pomocą kilku prostych zasad.

Choroby i dolegliwości malucha Przepuklina pępkowa u dzieci

Przepuklina pępkowa to stosunkowo częsta przypadłość u dzieci. Jakie są jej przyczyny? Jakie są objawy przepukliny pępkowej i jej leczenie?

Choroby i dolegliwości malucha Przepuklina pachwinowa u dzieci

Mianem przepukliny określa się wybrzuszenie części narządu wewnętrznego, na przykład jelita, poprzez słaby punkt w mięśniach brzucha. W miejscu przepukliny widoczne jest miękkie zgrubienie. Jeśli przepuklina pojawiła się w pachwinie, mamy do czynienia z przepukliną pachwinową. Jakie są jej przyczyny i objawy? Jak wygląda leczenie przepukliny pachwinowej? Przyczyny i objawy przepukliny ... . Jest to sytuacja zagrażająca życiu dziecka, która wymaga szybkiej interwencji chirurga. Przepuklina pachwinowa wymaga...

Choroby i dolegliwości malucha Przepuklina u dzieci

(...) i obumiera. Dwa najczęściej diagnozowane rodzaje przepukliny to: przepuklina pachwinowa oraz przepuklina pępkowa.  Przepuklina pachwinowa Objawem przepukliny pachwinowej jest wybrzuszenie w pachwinie, które jest widoczne zwłaszcza wtedy, gdy...

Badanie przesiewowe noworodków Przepuklina u noworodka

(...) (przepuklina pachwinowa). Przypadłość ta może rozwinąć się w ciągu pierwszych miesięcy życia dziecka z powodu słabości mięśni brzucha ... , że powody pojawienia się u dziecka przepukliny pępkowej i pachwinowej nie są takie same. Przepuklina pachwinowa występuje u 1 ... się jak przepuklina pachwinowa, zmniejszając się, gdy dziecko jest zrelaksowane. Jeśli przepuklina nie cofa się, fragment ... zwykle już u noworodka, wielu rodziców dostrzega jej symptomy dopiero po kilku tygodniach lub wręcz miesiącach.

Wodniak jądra u niemowlęcia
Wnętrostwo - niezstąpienie jąder Wodniak jądra u niemowlęcia

Wodniak jądra u niemowlęcia to nagromadzenie płynu między osłonkami jądra, a konkretnie między błoną otrzewną a błoną surowiczą. Płyn ma objętość od kilkudziesięciu do kilkuset mililitrów i ma kolor lekko brunatny lub bursztynowy. Zazwyczaj ta niegroźna nieprawidłowość pojawia się na prawym jądrze. Zawsze wymaga ona różnicowania z przepukliną pachwinową, zapaleniem ... , takie jak przepuklina pachwinowa, zapalenie jądra czy nowotwór jądra. Polega ona na tym, że podświetla się jądro i obserwuje...

Badanie stawów biodrowych Zdrowie noworodka

(...) się pokarmu z żołądka do przełyku. Wnętrostwo – niezstąpienie jąder lub jądra do worka mosznowego. Przepuklina pachwinowa – wpuklenie się pętli jelit do kanału pachwinowego i moszny. Kolka jelitowa. Bezdechy. Znajomość...

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij