Trwa ładowanie...

Problemy przy karmieniu piersią

Avatar placeholder
25.07.2017 22:43
Problemy przy karmieniu piersią
Problemy przy karmieniu piersią (Zdjęcie autorstwa Nick Koch Weiler / CC BY-SA 2.0)

Już wtedy, gdy jesteś w ciąży masz obawy przed pierwszym karmieniem. Zastanawiasz się, z jakimi problemami przyjdzie Ci się zetknąć i jakie przeszkody możesz napotkać na drodze. Musisz wiedzieć, że większość z nich nie jest powodem by rezygnować z karmienia. Oto kilka z nich oraz sposoby postępowania w takich przykrych i często bolesnych dla Ciebie sytuacjach.

1. Dolegliwości związane z karmieniem piersią

Obrzęk piersi – gdy Twój organizm uruchamia produkcję mleka piersi powiększają się i twardnieją. Czasem stwardnienie bywa tak duże, że dziecku trudno jest uchwycić sutek. W takich przypadkach możesz wycisnąć lub odpompować laktatorem trochę mleka. W takich sytuacjach pomaga też ciepły prysznic czy owinięcie piersi ciepłym, wilgotnym ręcznikiem. Podstawowym sposobem zapobiegania obrzękom jest regularne i częste karmienie dziecka (co 2-3 godziny).

Bolesność brodawek – dolegliwość spowodowana błędnym przystawianiem dziecka do piersi. Mamy często zamiast podawać dziecku sutek wraz z otoczką podają samą brodawkę. Czasami przyczyną bólu brodawek jest zakażenie grzybicze, głównie drożdżakami z rodzaju Candida. Grzyb ten odpowiada za pleśniawki w jamie ustnej u dziecka, skąd może przedostać się na piersi matki. W takiej sytuacji pozostaje tylko kontakt z lekarzem.

Zaczopowanie przewodu mlecznego – objawia się ta dolegliwość twardym bolesnym guzkiem piersi i grozi rozwojem zakażenia sutka. Aby do tego nie dopuścić, karm dziecko jak najczęściej, stosuj ciepłe okłady i delikatny masaż zablokowanej okolicy bezpośrednio przed karmieniem. W razie utrzymywanie się guzka dłużej niż kilka dni, skontaktuj się z lekarzem.

Zobacz film: "Błędy żywieniowe z okresu niemowlęcego nie do odwrócenia!"

Zapalenie gruczołu sutkowego – do zapalenia dochodzi najczęściej w następstwie wyżej wymienionych sytuacji. Matka odczuwa wówczas nieprzyjemne objawy w postaci miejscowego bólu, obrzęku i rozgrzania a czasem gorączki i ogólnego osłabienia. Musisz natychmiast zgłosić się do lekarza, gdyż zwyczajowo taki stan leczony jest antybiotykiem.

2. Zapobieganie obrzękom i dolegliwościom piersi

  • Osuszaj brodawki tuż po karmieniu, tak by w przerwach między jednym dostawianiem dziecka do piersi a drugim były suche; zmieniaj wkładki w biustonoszu jak tylko poczujesz, że są wilgotne;
  • Używaj biustonoszy bawełnianych, bez plastikowych warstw, które zatrzymywałyby wilgoć i sprzyjały maceracji skóry;
  • Biustonosz powinien być tak dopasowany, by nie uciskać piersi a je podtrzymywać;
  • Nie używaj mydła ani innych środków wysuszających do mycia piersi.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze