Trwa ładowanie...

Pożywne przekąski

Avatar placeholder
16.02.2016 13:50
Pożywne przekąski
Pożywne przekąski (Zdjęcie masła orzechowego / Shutterstock)

Przez większą część dnia nastolatek jest ciągle w biegu. Żonglerka czasem to niemałe wyzwanie – doba ma tylko 24 godziny i nie zawsze starcza godzin na lekcje, zajęcia dodatkowe, odrabianie prac domowych, spotkania z przyjaciółmi i relaks w zaciszu własnego pokoju. Szybkie tempo życia nastolatka sprawia, że młody człowiek nierzadko nie ma czasu nawet na jedzenie. Gdy wilczy głód daje o sobie znać, nastolatek zjada w pośpiechu czekoladowego batona, frytki lub kebab. Nie są to jednak przekąski wartościowe pod względem odżywczym.

spis treści

1. Dlaczego warto jeść przekąski?

Podjadanie między posiłkami to doskonały sposób na zaspokojenie głodu i dostarczenie organizmowi witamin oraz minerałów niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Należy jednak zachować ostrożność w doborze przekąsek. Duża porcja frytek syci i chwilowo dodaje energii, ale z powodu dużej zawartości tłuszczu i kalorii po pewnym czasie obciąża układ pokarmowy i odbiera ochotę na aktywność ruchową. Aby poziom energii nie spadał, należy spożywać produkty bogate w błonnik (pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane, owoce, warzywa) i łączyć je z produktami zawierającymi dużo białka (masło orzechowe, niskotłuszczowy ser lub jogurt).

Wybór zdrowej, pożywnej przekąski nie jest, wbrew pozorom, prosty. W sklepach znajduje się bowiem wiele produktów, które mimo obietnic producenta mają niewiele wspólnego ze zdrową żywnością.

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"
  • „Naturalny” sok lub napój może zawierać dużo cukru (to także jest „naturalny” składnik) i kalorii.
  • Baton muesli sprawia wrażenie zdrowego, ponieważ ma w swoim składzie niektóre witaminy oraz składniki odżywcze, ale zwykle zawiera także dużo tłuszczów trans.
  • Niskotłuszczowe produkty nie zawsze są zdrowsze od tradycyjnych, ubytek tłuszczu należy bowiem uzupełnić, na przykład poprzez dodanie większej ilości cukru, by nie stracić pożądanego smaku. Z tego powodu wiele niskotłuszczowych produktów ma niemal tyle samo kalorii, co ich pełnotłuste odpowiedniki.

2. Wartościowe przekąski dla nastolatka

Przygotowanie zdrowej i pożywnej przekąski nie stanowi obecnie dużego problemu, dostępne są bowiem atrakcyjne i zdrowe produkty, które można łączyć w ciekawy sposób:

  • Posmaruj łodygi selera naciowego masłem orzechowym i posyp rodzynkami.
  • Obierz kilka dojrzałych bananów, pokrój je na dwucentymetrowe kawałki i zamroź w szczelnie zamykanej plastikowej torebce. Przed podaniem, zmiksuj kawałki banana z niewielką ilością wody lub soku. Podawaj z orzechami, owocami lub jeżynami.
  • Zamroź świeży, niesłodzony sok owocowy w plastikowej tacce na kostki. Uzyskasz zdrową wersję lodów.
  • Podgrzej chlebek pita w piekarniku i posmaruj niskotłuszczową pastą sezamową.
  • Wymieszaj płatki owsiane z posiekanymi orzechami włoskimi oraz suszoną żurawiną.

Zdrowe przekąski warto mieć zawsze przy sobie, by nie ulec pokusie zjedzenia paczki chipsów lub czekoladowego batona. Nastolatek nie musi całkowicie rezygnować z niezdrowych przekąsek, ale powinien mieć świadomość, że właściwe wybory żywieniowe korzystnie wpłyną na jego zdrowie i samopoczucie. Warto pokazać dorastającemu dziecku, jakie produkty są wartościowe, a które należałoby ograniczyć. Jeśli nastolatek uwielbia czekoladę, można zasugerować zastąpienie batona czekoladą do picia. Kubek gorącej czekolady ma tylko 140 kalorii i 3 gramy tłuszczu, podczas gdy baton czekoladowy to aż 230 kalorii i 13 gramów tłuszczu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze