Poziom glukozy we krwi

Aby określić poziom glukozy we krwi, konieczne jest wykonanie specjalnego testu. Badanie poziomu cukru przeprowadza się zazwyczaj na czczo, pobierając krew z okolic łokcia lub dłoni. Wówczas norma cukru we krwi powinna wynosić mniej niż 100 mg% (5,6 mmol/l). Jeśli badanie przeprowadzone jest niezależnie od spożywanych posiłków, to właściwy poziom cukru po jedzeniu powinien być mniejszy niż 200 mg% (11,1 mmol/l). Określenie poziomu cukru we krwi jest ważne nie tylko w diagnostyce cukrzycy, ale także innych chorób. Jest to niezwykle istotne w przygotowaniach do ciąży, ponieważ pozwala na zmniejszenie ryzyka powikłań ciążowych.

Badanie poziomu cukru

Aby określić poziom cukru, konieczne jest wykonanie testu. Badanie poziomu cukru we krwiprzeprowadza się na czczo, dokonując pobrania krwi z żyły w okolicach łokcia lub dłoni. Na co najmniej 8 godzin przed wykonaniem testu należy powstrzymać się od jedzenia i picia. Choć lekarze zalecają wykonanie badania poziomu cukru na czczo, możliwe jest także postawienie diagnozy po teście wykonanym po posiłku. Prawidłowe wartości stężenia glukozy we krwi są następujące:

 • glikemia na czczo (oznaczana w próbce, która została pobrana na 8-14 godzin od ostatnio spożywanego posiłku) powinna wynosić mniej niż 100 mg% (5,6 mmol/l);
 • glikemia przygodna (oznaczana o dowolnej porze dnia, niezależnie od spożywanego posiłku) powinna wynosić mniej niż 200 mg% (11.1 mmol/l).

Poziom glukozy na czczo utrzymany w przedziale 110–125 mg% kwalifikuje pacjentkę do przeprowadzenia dalszych badań. Wówczas wykonuje się test doustnego obciążenia glukozą. W trakcie badania pacjentka wypija 75 g glukozy w ciągu 5 minut. Po upływie dwóch godzin pobiera się krew na badanie. Na podstawie testu możliwe jest rozpoznanie nie tylko cukrzycy, ale także upośledzenia tolerancji glukozy. Wykonuje się je dwa razy, a otrzymane wyniki można zakwalifikować do trzech kategorii:

 • poniżej 140 mg/dl (7,8 mmol/l) - wynik optymalny;
 • 140-199 mg/dl (7,8 - 11,0 mmol/l) - wynik oznacza upośledzoną tolerancją glukozy;
 • wynik powyżej 200 mg/dl (11,1 mmol/l) - wynik jest objawem cukrzycy.

Stężenie glukozy we krwi

Ciąża jest okresem, przed którym należy wykonać szereg badań. Ich przeprowadzenie zmniejsza ryzyko powikłań w trakcie ciąży i niebezpieczeństw, jakie mogą zagrozić dziecku. Jednym z nich jest przeprowadzeni e badania poziomu cukru we krwi. Pomaga ono w diagnozowaniu i leczeniu wielu chorób, bowiem niski poziom glukozy we krwi – hipoglikemia - może być objawem:

 • niewydolności nadnerczy;
 • przyjmowania sterydów anabolicznych;
 • zaawansowanej choroby wątroby;
 • niedoczynności tarczycy.

Objawami hipoglikemii są osłabienie, nudności i wymioty, stałe odczuwanie głodu, zlewne poty, drgawki, senność, śpiączka i zaburzenia widzenia. Z kolei wysoki poziom cukru we krwinie zawsze jest sygnałem rozwoju cukrzycy. Może ono bowiem świadczyć o następujących dolegliwościach:

 • akromegalii –dolegliwość spowodowana nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu;
 • przewlekłej niewydolność nerek
 • zespole Cushinga – są to dolegliwości związane ze zbyt wysokim poziomem kortyzolu w surowicy krwi.

Zbyt wysoki poziom cukru (hiperglikemia) może być też spowodowany przyjmowaniem niektórych leków, np. tabletek antykoncepcyjnych czy leków przeciwdepresyjnych oraz nadmiernego przyjmowania pokarmów. Objawami hiperglikemii są nadmierne pragnienie, senność, częste oddawanie moczu i suchość ust.

Ewelina Stanios

Porozmawiaj o tym na W oczekiwaniu na bociana »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Redakcja Nowe artykuły w portalu 0 odpowiedzi Poziom glukozy we krwi Redakcja:

Aby określić poziom glukozy we krwi, konieczne jest wykonanie specjalnego testu. Badanie poziomu cukru przeprowadza się zazwyczaj na czczo, pobierając krew z okolic łokcia lub dłoni. Wówczas norma cukru we krwi powinna wynosić mniej niż 110 mg% (6,1 mmol/l)...

karska18 Farmaceuta 2 odpowiedzi Insolan karska18:

Witam mam 25lat i w styczniu tego roku urodziłam zdrową córeczkę w 7 miesiącu ciązy miałam stwierdzoną cukrzycę ciązowa bo wynik miałam 267 ale później bez stosowania żadnej diety wyniki miałam dobre mierzyłam glukometrem 4 razy dziennie po posiłku mieściłam...

zawijka Diagnosta laboratoryjny 2 odpowiedzi obciążenie glukozą zawijka:

WitamJestem w 9 tygodniu ciąży.2 tygodnie temu zrobiłam badanie poziomu glukozy na czczo - wynik wyszedł 107. Ginekolog zalecił badanie z obciążeniem glukozą - 75g, by wykluczyć cukrzycę.W zeszły piątek wykonałam je zgodnie z jego prośbą - dając krew...

pokaż 5 następnych

Artykuły Poziom glukozy

Wysoki poziom glukozy
Poziom glukozy Wysoki poziom glukozy

(...) óbę glukozową, przeprowadzaną w II trymestrze ciąży, ustala się poziom glukozy we krwi. Badanie polega na wypiciu w ciągu 5 minut ... określić poziom glukozy we krwi. Powyżej normy uznaje się wynik 140 mg/dl, jednak już wynik 130-140 mg/dl. Wpływ cukrzycy na rozw ... istotne, gdyż zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia niedocukrzenia. Wysoki poziom glukozy we krwi przy pierwszorazowym badaniu ... we krwi przyszłej mamy, czyli badanie GCT. Jeżeli lekarz uzna za stosowne, dokonuje się dokładniejszego badania GTT. Wysoki...

Niski poziom glukozy
Poziom glukozy Niski poziom glukozy

(...) ów na cukrzycę. Oprócz osób chorych na cukrzycę, niski poziom glukozy we krwi może ujawnić się u osób, kt ... wskazujące na niski poziom glukozy Zanim przyczyna spadku glukozy we krwi zostanie zdiagnozowana, można zaobserwować objawy mogące ... powinny dokładnie analizować dietę i systematycznie sprawdzać poziom glukozy, aby nie doszło do hipoglikemii. Osoby podczas nagłego ... w celu wykrycia przyczyny takiej sytuacji.(poziom glukozy we...

Poziom glukozy Poziom glukozy w moczu

Każdy poziom glukozy w moczu jest niepokojącym objawem, a to dlatego, że cukru w moczu nie powinno być. Prawidłowo cukier ... . W badaniach poziom glukozy w moczu jest zwiększony, zwiększa się także ciężar właściwy moczu, a w zaawansowanych przypadkach cukrzycy ... Cushinga lub pojawieniem się gruczolaka czy guza, podnosi poziom glikokortykoidów, które z kolei podnoszą poziom glukozy we krwi, co w pewnym momencie wpływa na poziom cukru w moczu. Cukier w moczu pojawia się zwykle u osób,...

Badania przed ciążą Poziom glukozy

Niepłodność męska może wynikać z wad w budowie narządów rozrodczych mężczyzny lub wielu innych problemów. Diagnostyka niepłodności obejmuje przede wszystkim badanie nasienia.

Glukoza w ciąży Poziom glukozy w ciąży

Jedną z chorób, które mogą dotknąć przyszłej mamy jest cukrzyca ciężarnych. W czasie ciąży bardzo ważny jest regularny pomiar poziomu cukru we krwi, który wyklucza lub potwierdza rozwój schorzenia.

Wysoki poziom glukozy
Poziom glukozy Wysoki poziom glukozy

Cukrzyca objawia się wysokim poziomem glukozy. Każdy wynik badaniem GCT przekraczający 130-140 mg/dl wymaga ponowienia badania cukru we krwi badaniem GTT.

Niski poziom glukozy
Poziom glukozy Niski poziom glukozy

Niski poziom glukozy we krwi wymaga natychmiastowej reakcji, która zapobiegnie zemdleniu lub śmierci.

Poziom glukozy Poziom glukozy w moczu

Glukoza w moczu pojawia się wtedy, gdy jej stężenie we krwi jest na tyle wysokie, że ilość przesączającej się w nerkach do moczu glukozy jest zbyt duża, aby mogła być w całości wchłaniana przez nerki.

Poziom LH
Testy owulacyjne Poziom LH

Badanie i ustalenie poziomu hormonów LH jest bardzo ważne przy planowaniu ciąży.

Glukoza w ciąży Norma glukozy w ciąży

Wysoki poziom cukru we krwi kobiety w ciąży może negatywnie oddziaływać na kształtujący się płód. Glukoza przenika bowiem przez łożysko i pobudza trzustkę dziecka do nadmiernego wytwarzania insuliny.

Hipoglikemia Poziom cukru u noworodka

Poziom cukru u noworodka nie musi być mierzony w każdym przypadku. Jednak wiele dzieci powinno być badanych pod kątem hipo- i hiperglikemii. Dotyczy to wcześniaków i dzieci z niską wagą urodzeniową.

Badania przed ciążą Poziom hormonów tarczycy

Poziom hormonów tarczycy to badanie, które najlepiej wykonać przed zajściem w ciążę. Dotyczy to szczególnie kobiet, które mają problemy z płodnością lub donoszeniem ciąży.

Morfologia Płytki krwi

Płytki krwi to inaczej trombocyty, komórki krwi, które odpowiadają za inicjację procesu krzepnięcia. Ich nadmiar powoduje nadkrzepliwość, która może prowadzić do skrzepów, a niedobór krwawienia.

Dziecięce choroby Konflikt krwi

Konflikt serologiczny pojawia się w momencie, gdy po raz pierwszy niewielka ilość krwi dziecka dostaje się do krwiobiegu matki. Dochodzi do niego w wyniku przecieku płodowo-matczynego. Zwykle ma miejsce dopiero w momencie porodu z racji występowania bariery...

Morfologia Krzepliwość krwi

Krzepliwość krwi odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia. Jeśli krzepliwość jest zbyt wysoka, może powstać zakrzep. Gdy krzepliwość krwi jest niska, grozi wystąpieniem krwotoku.

Badanie serca u noworodka Gazometria krwi

Gazometria krwi to badanie stężenia gazów oraz równowagi kwasowo-zasadowej we krwi. Krew jest pobierana z tętnicy lub opuszka palca i poddawana badaniom.

Grupa krwi i RH
Badania w ciąży Grupa krwi i RH

Oznaczanie grupy krwi wraz z czynnikiem Rh jest jednym z pierwszych badań zlecanych w czasie ciąży. Służy ono przede wszystkim ocenie prawdopodobieństwa wystąpienia konfliktu serologicznego.

Badanie grupy krwi
Grupa krwi i czynnik Rh Badanie grupy krwi

Badanie grupy krwi jest konieczne, gdy pacjent potrzebuje transfuzji krwi. Oznaczenie grupy krwi w układzie AB0 i Rh wykonuje się zwykle przed każdą większą operacją, gdy istnieje ryzyko krwotoku.

Morfologia Wyniki morfologii krwi

Wyniki morfologii krwi pomagają wykryć problemy z układem krwionośnym, są też podstawą diagnostyki wielu innych chorób. Czerwone i białe krwinki oraz płytki krwi to niektóre z badanych parametrów.

Dziedziczenie grupy krwi
Konflikt serologiczny Dziedziczenie grupy krwi

Dziedziczenie grupy krwi jest procesem prostym i przewidywalnym. Wystarczy znać grupę krwi ojca i matki, by wiedzieć, jaką grupę krwi będzie miało dziecko. Możliwe są cztery warianty: A, B, AB lub 0.

Badania przed ciążą Grupa krwi i czynnik Rh

Grupa krwi i czynnik Rh to ważne oznaczenia wykorzystywane w krwiolecznictwie. Przetaczanie krwi wymaga znajomości grupy AB0 i czynnika Rh. Niezgodność krwi powoduje konflikt serologiczny.

Krew pępowinowa Dni Krwi Pępowinowej

Właśnie rozpoczyna się trzecia edycja akcji społecznej „Dni Krwi Pępowinowej”. Jest to inicjatywa Polskiego Banku Komórek Macierzystych (PBKM), która uzyskała wsparcie Ministerstwa Zdrowia. Akcja ma na celu promowanie przekazywania...

Zdrowie dziecka Badanie krwi u niemowląt

Niemowlęta są poddawane wielu badaniom. Szczególnie ważne są badania przesiewowe wykonywane w pierwszych dniach życia. Proste badanie krwi pozwala wykryć wiele zaburzeń metabolicznych i genetycznych.

Morfologia w ciąży Płytki krwi w ciąży

Trombocyty to inaczej płytki krwi, które biorą udział w procesie krzepnięcia. Czym dla ciężarnej grozi trombocytoza lub trombocytopenia?

Krew pępowinowa Przechowywanie krwi pępowinowej

Krew po pobraniu z pępowiny musi być przechowywana w odpowiednich warunkach. Przechowywaniem krwi pępowinowej zajmują się specjalne państwowe banki krwi lub prywatne banki krwi.

Pobranie krwi pępowinowej
Krew pępowinowa Pobranie krwi pępowinowej

Pobieranie krwi pępowinowej to bezpieczny i łatwy zabieg. Wykonywany jest na zlecenie przyszłych rodziców. Krew pępowinowa umożliwia wykonanie przeszczepy komórek macierzystych.

Badania przed ciążą Badanie krwi w celu wykrycia anemii

Krew jest płynną tkanką łączną, która krąży wewnątrz naczyń krwionośnych. Składa się ona z osocza (55-60% objętości krwi) i elementów morfologicznych – krwinek czerwonych (erytrocyty), krwinek białych (leukocyty), płytek krwi (trombocyty)....

Krew pępowinowa Bank komórek macierzystych/krwi pępowinowej

Artykuł sponsorowany W banku komórek macierzystych/krwi pępowinowej przechowuje się próbki krwi pobrane w czasie porodu z pępowiny dziecka. Dzięki właściwemu przechowywaniu można zachować właściwości komórek macierzystych przez długie...

Jaką grupę krwi będzie miało dziecko?
Grupa krwi i czynnik Rh Jaką grupę krwi będzie miało dziecko?

Jaką grupę krwi będzie miało dziecko? Za pomocą przewidywań można określić zwykle kilka możliwości, rzadko ma się pewność co do grupy krwi dziecka. Ocenia się zwykle Rh krwi i grupę krwi układu AB0.

Krew pępowinowa Dlaczego warto rozważyć pobranie krwi pępowinowej?

Artykuł sponsorowany Jeszcze do niedawna po porodzie rutynowo utylizowano łożysko oraz pępowinę, niszcząc w ten sposób cenne komórki macierzyste. Obecnie rośnie jednak liczba rodziców, którzy decydują się na pobranie krwi pępowinowej...

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij