Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Poziom glukozy w moczu

Avatar placeholder
09.05.2017 10:27
Poziom glukozy w moczu
Poziom glukozy w moczu

Każdy poziom glukozy w moczu jest niepokojącym objawem, a to dlatego, że cukru w moczu nie powinno być. Prawidłowo cukier powinien być wchłaniany z nerek przed jego wydaleniem poza organizm. Cukier we krwi może oznaczać, że przekroczony został jego dopuszczalny poziom lub wchłanianie z nerek jest zaburzone z powodu ich niewydolności. Cukromocz w ciąży jest natomiast całkowicie normalny.

1. Przyczyny cukromoczu

Jeśli cukromocz pojawi się przed zaplanowaną ciążą, należy zgłosić się do lekarza. Zachodzenie w ciążę w tym momencie nie jest zalecane. Najpierw trzeba zbadać, co jest przyczyną pojawienia się cukru w moczu i tę przyczynę wyleczyć lub zacząć kontrolować.

Najczęstsza przyczyna glukozy w moczu to cukrzyca. U diabetyków z nieleczoną lub nieprawidłowo kontrolowaną cukrzycą poziom cukru we krwi jest bardzo wysoki, co powoduje, że nerki nie są w stanie wchłonąć z powrotem takich ilości glukozy. Wartością progową cukru we krwi jest 160 mg%. Jeśli poziom ten zostanie przekroczony, najprawdopodobniej pojawi się cukromocz.

Upośledzenie wchłaniania cukru z nerek może pojawić się wyniku stosowania niektórych leków, pojawienia się wahań hormonalnych oraz zatruć organizmu toksynami. Cukromocz wywołują także choroby wątroby, nadnerczy, przysadki mózgowej oraz choroby nerek. Niewydolność nerek wywołana chorobami oznacza, że nerki nie resorbują cukru z kanalików nerkowych i pozwalają mu zostać wydalonym poza organizm.

Zaburzenia hormonalne
wywołujące cukromocz rzadziej wynikają z chorób dotykających kory nadnerczy i przysadki mózgowej. Nadczynność tych dwóch gruczołów, wywołana na przykład zespołem Cushinga lub pojawieniem się gruczolaka czy guza, podnosi poziom glikokortykoidów, które z kolei podnoszą poziom glukozy we krwi, co w pewnym momencie wpływa na poziom cukru w moczu.

Zobacz film: "Badanie moczu na glukozę"

Cukier w moczu pojawia się zwykle u osób, które przyjmują kroplówkę lub przyjęły adrenalinę. Naturalnym zjawiskiem jest także pojawienie się cukru we krwi u kobiet w ciąży. W ich przypadku nie jest to żadna patologia. Po prostu wartość progowa cukru we krwi obniża się do mniejszej niż 160 mg% i powyżej tego wyniku pojawia się cukromocz. Niezbędne badania w ciąży to badanie moczu i badanie poziomu cukru we krwi, aby mieć pewność, że nie pojawiła się cukrzyca w ciąży. Występuje ona u wielu kobiet i nie jest powodem do niepokoju, ale trzeba ją kontrolować po konsultacji z lekarzem.

2. Rodzaje i objawy cukromoczu

Rodzaje cukromoczu:

  • glukozuria (pojawienie się glukozy w moczu);
  • fruktozuria (pojawienie się fruktozy w moczu);
  • galaktozuria (pojawienie się galaktozy w moczu);
  • laktozuria (pojawienie się laktozy w moczu);
  • pentozuria (pojawienie się cukrów z grupy pentoz w moczu).

Pojawienie się cukru w moczu może oznaczać także zauważalne objawy, takie jak częstomocz i związane z tym nadmierne pragnienie. Oprócz tego może pojawić się wysychanie śluzówek, senność i zmęczenie. W badaniach poziom glukozy w moczu jest zwiększony, zwiększa się także ciężar właściwy moczu, a w zaawansowanych przypadkach cukrzycy, pojawiają się w nim ciała ketonowe.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze