Poziom glukozy

Badanie poziomu glukozy jest ważne zarówno podczas planowania ciąży, jak i w jej trakcie. Poziom glukozy oznacza się we krwi w badaniu jednorazowym lub w doustnym teście obciążenia glukozą, który wymaga kilku pobrań krwi. W badaniu ogólnym moczu także oznacza się obecność i poziom glukozy. Takie badania warto zrobić przed ciążą, gdyż dzięki nim wiemy na pewno, czy nie pojawił się stan przedcukrzycowy lub cukrzyca, szczególnie, jeśli jesteśmy obciążeni genetycznie takim ryzykiem. Nawet jeśli zrobimy takie badanie przed ciążą, konieczne jest jego powtórzenie między 24., a 28. tygodniem, aby stwierdzić, czy nie pojawiła się cukrzyca ciążowa.

Jak wygląda badanie glukozy?

Badanie glukozy to badanie krwi. Krew pobiera się z żyły łokciowej. Jednorazowe badanie krwi przeprowadza się na czczo. Nie należy jeść ani pić niczego oprócz wody przez 8 godzin poprzedzających badanie. Stan przedcukrzycowy diagnozuje się, jeśli wynik badania glukozy jest pomiędzy 100, a 125 mg/dL (5,6- 6,9 mmol/L). Jeśli po dwukrotnym badaniu wynik przekracza 126 mg/dL lub 7,0 mmol/L, najprawdopodobniej jest to cukrzyca.

W przypadku testu doustnego obciążenia glukozą, niezależnie, czy jest to badanie kobiet w ciąży, czy nie, także trzeba przyjść na czczo. W przypadku tradycyjnego testu obciążenia glukozą, pierwszą próbkę krwi pobiera się na czczo, po czym osobie badanej podaje się roztwór 75 g glukozy. Druga próbka pobierana jest po 2 godzinach.

Test doustnego obciążenia glukoząu kobiet w ciąży wykonuje się między 24., a 28. tygodniem ciąży. Przed tym testem nie trzeba być ma czczo, polega on na podaniu kobiecie do wypicia roztworu 50 g glukozy. Przed wypiciem glukozy oznacza się poziom cukru we krwi. Godzinę po podaniu płynu, bada się poziom glukozy po raz drugi. W przypadku wyniku nieprawidłowego (powyżej 140 mg/dL lub 7,8 mmol/L), zlecany jest normalny test obciążenia glukozą.
Badanie cukru w moczu wygląda jak każde inne badanie moczu. Mocz oddaje się do wyjałowionego pojemnika i transportuje do laboratorium. Jeśli w badaniu ogólnym moczu pojawi się glukoza, jest to zły znak i oznacza to, że cukru we krwi jest na tyle dużo, że nerki nie radzą sobie z jego wchłanianiem lub nie działają prawidłowo, podczas gdy cukier we krwi jest prawidłowy.

Co oznacza hiperglikemia i hipoglikemia?

Hiperglikemia, czyli zbyt wysoki poziom cukru we krwi to najprawdopodobniej skutek cukrzycy. Cukier może się podnieść także wskutek chorób takich jak:

  • zespół Cushinga;
  • niewydolność nerek;
  • akromegalia.

Także leki mogą wywołać hiperglikemię. Podniesienie cukru we krwi może wystąpić u osób przyjmujących regularnie kortykosteroidy, trójcykliczne leki przeciwdepresyjne, tabletki antykoncepcyjne , hormonalną terapię zastępczą, kwas acetylosalicylowy. Do hiperglikemii dochodzi też wskutek przyjmowania zbyt dużej ilości pokarmów.

Hipoglikemia to zbyt niski poziom cukru we krwi, nazywany także niedocukrzeniem. Może być on wywołany niedoczynnością tarczycy lub nadnerczy, chorobami wątroby. Pojawia się także w przypadku nadużywania alkoholu i stosowania sterydów anabolicznych. U cukrzyków hipoglikemia bywa wywołana przyjęciem zbyt dużej ilości insuliny.

Porozmawiaj o tym na W oczekiwaniu na bociana »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Redakcja Nowe artykuły w portalu 0 odpowiedzi Poziom glukozy we krwi Redakcja:

Aby określić poziom glukozy we krwi, konieczne jest wykonanie specjalnego testu. Badanie poziomu cukru przeprowadza się zazwyczaj na czczo, pobierając krew z okolic łokcia lub dłoni. Wówczas norma cukru we krwi powinna wynosić mniej niż 110 mg% (6,1 mmol/l)...

dariasz4 Dziś pytanie - dziś odpowiedź 3 odpowiedzi cukrzyca ciężarnych dariasz4:

Witam serdecznie Mam mały problem może ktoś mógłby mi pomóc:) Mam cukrzyce ciężarnych , jestem na diecie i mierze sobie poziom glukozy glukometrem. Do tej pory mierzyłam godzine po posiłku ( zalecenia diabetologa) jednak po konsultacji i ginekologiem...

~ida Diagnosta laboratoryjny 3 odpowiedzi Cukier po posiłku u osoby zdrowej ~ida:

Witam! W poprzedniej ciąży miałam cukrzycę ciążową, teraz robione kilka tygodni temu obciążenie glukozą 75 g wyszło ok. Ale dziś (początek 35 tygodnia ciąży) sprawdziłam sobie w domu cukier dwie godziny po obiedzie i wyszło mi 120 .

dorota78 Kącik dla Mam 2 odpowiedzi Badania krwi i trójglicerydy dorota78:

Witam wszystkie Mamy! Po ostatnich badaniach dowiedziałam się, że mam dość mocno podwyższony cholesterol. Do tego muszę stale uważać na trójglicerydy. Czy możecie pomóc mi przy zakupie aparatu do mierzenia powyższych? Chciałbym móc kontrolować to w domowym...

karska18 Farmaceuta 2 odpowiedzi Insolan karska18:

Witam mam 25lat i w styczniu tego roku urodziłam zdrową córeczkę w 7 miesiącu ciązy miałam stwierdzoną cukrzycę ciązowa bo wynik miałam 267 ale później bez stosowania żadnej diety wyniki miałam dobre mierzyłam glukometrem 4 razy dziennie po posiłku mieściłam...

kori19 Pediatra 2 odpowiedzi Bardzo dużo pije w nocy:( kori19:

Moja 2-letnia córeczka pije okioło 0,5 l w nocy. Ogólnie bardzo dużo pije. ale w nocy to szczególnie męczące gdyż pampers przebiera i trzeba go zmieniać, inaczej całe łóżeczko zalane. Dodam że przez dzień nie nosi pampersów i od jakiegoś tygodnia sama...

Agut Pediatra 1 odpowiedź Badnia krwi u dwu miesiecznego szkraba Agut:

Witam, Pani doktor mam mały problem z moim maleństwem. Od dwóch tygodni biegamy po lekarzach gdyż synuś ma poszerzenie układu kielichowo miedniczkowego + dodatkowo w prawej nerce wykryto złóg, i zeby tego było mało Szymek ma jeszcze anemie .

pokaż 5 następnych

Artykuły Poziom glukozy

Wysoki poziom glukozy
Poziom glukozy Wysoki poziom glukozy

(...) óbę glukozową, przeprowadzaną w II trymestrze ciąży, ustala się poziom glukozy we krwi. Badanie polega na wypiciu w ciągu 5 minut ... określić poziom glukozy we krwi. Powyżej normy uznaje się wynik 140 mg/dl, jednak już wynik 130-140 mg/dl. Wpływ cukrzycy na rozw ... istotne, gdyż zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia niedocukrzenia. Wysoki poziom glukozy we krwi przy pierwszorazowym badaniu ... we krwi przyszłej mamy, czyli badanie GCT. Jeżeli lekarz uzna za stosowne, dokonuje się dokładniejszego badania GTT. Wysoki...

Niski poziom glukozy
Poziom glukozy Niski poziom glukozy

(...) ów na cukrzycę. Oprócz osób chorych na cukrzycę, niski poziom glukozy we krwi może ujawnić się u osób, kt ... wskazujące na niski poziom glukozy Zanim przyczyna spadku glukozy we krwi zostanie zdiagnozowana, można zaobserwować objawy mogące ... powinny dokładnie analizować dietę i systematycznie sprawdzać poziom glukozy, aby nie doszło do hipoglikemii. Osoby podczas nagłego ... w celu wykrycia przyczyny takiej sytuacji.(poziom glukozy we...

Poziom glukozy Poziom glukozy w moczu

Każdy poziom glukozy w moczu jest niepokojącym objawem, a to dlatego, że cukru w moczu nie powinno być. Prawidłowo cukier ... . W badaniach poziom glukozy w moczu jest zwiększony, zwiększa się także ciężar właściwy moczu, a w zaawansowanych przypadkach cukrzycy ... Cushinga lub pojawieniem się gruczolaka czy guza, podnosi poziom glikokortykoidów, które z kolei podnoszą poziom glukozy we krwi, co w pewnym momencie wpływa na poziom cukru w moczu. Cukier w moczu pojawia się zwykle u osób,...

Poziom glukozy Poziom glukozy we krwi

Aby określić poziom glukozy we krwi, konieczne jest wykonanie specjalnego testu. Badanie poziomu cukru przeprowadza się zazwyczaj na czczo, pobierając krew z okolic łokcia lub dłoni. Wówczas norma cukru we krwi powinna wynosić mniej niż 100 mg ... mniej niż 200 mg% (11.1 mmol/l). Poziom glukozy na czczo utrzymany w przedziale 110–125 mg% kwalifikuje pacjentkę ... i leczeniu wielu chorób, bowiem niski poziom glukozy we krwi – hipoglikemia - może być objawem: niewydolności...

Glukoza w ciąży Poziom glukozy w ciąży

Jedną z chorób, które mogą dotknąć przyszłej mamy jest cukrzyca ciężarnych. W czasie ciąży bardzo ważny jest regularny pomiar poziomu cukru we krwi, który wyklucza lub potwierdza rozwój schorzenia.

Wysoki poziom glukozy
Poziom glukozy Wysoki poziom glukozy

Cukrzyca objawia się wysokim poziomem glukozy. Każdy wynik badaniem GCT przekraczający 130-140 mg/dl wymaga ponowienia badania cukru we krwi badaniem GTT.

Niski poziom glukozy
Poziom glukozy Niski poziom glukozy

Niski poziom glukozy we krwi wymaga natychmiastowej reakcji, która zapobiegnie zemdleniu lub śmierci.

Poziom glukozy Poziom glukozy w moczu

Glukoza w moczu pojawia się wtedy, gdy jej stężenie we krwi jest na tyle wysokie, że ilość przesączającej się w nerkach do moczu glukozy jest zbyt duża, aby mogła być w całości wchłaniana przez nerki.

Poziom glukozy Poziom glukozy we krwi

Oznaczanie poziomu cukru we krwi (glikemii) odgrywa podstawową rolę w diagnostyce i kontroli cukrzycy. Badanie to powinny również regularnie wykonywać kobiety w ciąży.

Poziom LH
Testy owulacyjne Poziom LH

Badanie i ustalenie poziomu hormonów LH jest bardzo ważne przy planowaniu ciąży.

Glukoza w ciąży Norma glukozy w ciąży

Wysoki poziom cukru we krwi kobiety w ciąży może negatywnie oddziaływać na kształtujący się płód. Glukoza przenika bowiem przez łożysko i pobudza trzustkę dziecka do nadmiernego wytwarzania insuliny.

Hipoglikemia Poziom cukru u noworodka

Poziom cukru u noworodka nie musi być mierzony w każdym przypadku. Jednak wiele dzieci powinno być badanych pod kątem hipo- i hiperglikemii. Dotyczy to wcześniaków i dzieci z niską wagą urodzeniową.

Badania przed ciążą Poziom hormonów tarczycy

Poziom hormonów tarczycy to badanie, które najlepiej wykonać przed zajściem w ciążę. Dotyczy to szczególnie kobiet, które mają problemy z płodnością lub donoszeniem ciąży.

Glukoza w ciąży Poziom glukozy w ciąży

(...) aby określić poziom glukozy we krwi na czczo. Po wypiciu skoncentrowanego roztworu cukru pomiar glukozy odbywa się co 60 minut przez 3 ... . Prawidłowy poziom cukru we krwi Jeżeli poziom glukozy we krwi wyniesie więcej niż 200 mg/Dl, ciężarna nie zostanie skierowana ... .(badania krwi w ciąży, poziom glukozy we krwi) ... związanego w wysokim poziomem cukru we krwi rozwijającego się w czasie trwania ciąży. Na czym polega badanie GCT i kiedy...

Badanie moczu w ciąży Glukoza w moczu w ciąży

(...) rozwoju cukrzycy u ciężarnych nie jest jeszcze znana, ale lekarze są zgodni, że nieprawidłowy poziom glukozy w ciele ciężarnej może ... dostawać się do niego przez łożysko. Aby kontrolować poziom glukozy, łożysko musi wykonywać dodatkowe działania. Mimo to dzieci ... i myśleniem. Jak obniżyć poziom glukozy w ciąży? By w porę wykryć wszelkie nieprawidłowości badanie stężenia glukozy wykonywane ... i trybie życia. Aby obniżyć poziom glukozy w organizmie, ciężarna powinna zdrowo się odżywiać. Z jadłospisu warto...

Glukoza w ciąży Test obciążenia glukozą

(...) godz. po posiłku, ale zwyczajowo test wykonuje się rano, z innymi badaniami. Poziom glukozy we krwi na czczo do 105 mg%, po 1 ... , poziom glukozy we...

Glukoza w ciąży Norma glukozy w ciąży

Prawidłowy poziom glukozy we krwi kobiety ciężarnej jest bardzo ważny zarówno dla samej matki ... , czyli także cukrzycy. Poziom glukozy we krwi (glikemii) sprawdzany jest już podczas pierwszej wizyty kontrolnej u ginekologa. Jeżeli ... /dl). Jednak nawet w przypadku, gdy poziom glukozy we krwi na czczo będzie odpowiedni, czyli niższy niż 95 mg/dl, między 24, a 28 tygodniem ciąży ... , gdy produkcja insuliny jest zbyt niska, poziom glukozy we krwi wzrasta. Badanie to polega na dwukrotnym oznaczeniu poziomu...

Wysoki cukier w ciąży
Glukoza w ciąży Wysoki cukier w ciąży

Wysoki poziom glukozy w ciąży może świadczyć o rozwoju cukrzycy ciążowej. Cukrzyca ciążowa zdarza się u około 3% kobiet ... sześciu tygodniach od porodu. Podwyższony poziom glukozy w ciąży wynika zazwyczaj ze zmian hormonalnych, jakie zachodzą ... , że za podwyższony poziom glukozy we krwi u kobiety ciężarnej odpowiada wytwarzany przez łożysko enzym, który rozkłada insulinę. Insulina staje się nieaktywna i przestaje wpływać na poziom glukozy we krwi. Stąd bardzo łatwo o hiperglikemię. Niekiedy...

Planowanie ciąży Cukrzyca a planowana ciąża

(...) poziom glukozy we krwi dziecka podczas urodzenia, wzrost ryzyka wystąpienia wad wrodzonych, wzrost ryzyka poronienia lub urodzenia martwego dziecka. Jeśli kobieta utrzymuje poziom glukozy w normie przed i w czasie ciąży, ryzyko wystąpienia tych problem ... nad chorobą? Cukrzyca w ciąży musi być kontrolowana. Dlatego kobieta powinna: mierzyć poziom glukozy we krwi kilka razy dziennie przy pomocy specjalnego urządzenia (gleukometru). Poziom glukozy we krwi przed posiłkiem nie powinien przekroczyć 79-108 mg%,...

Spadek masy ciała Cukrzyca u niemowląt

(...) glukozy. Jeżeli poziom glukozy jest zbyt wysoki, wiele wskazuje na to, że niemowlak nie otrzymuje wystarczająco dużo insuliny ... dopasować dawkę insuliny, by poziom glukozy wrócił do normy. Ilość insuliny podawana niemowlętom chorym na cukrzycę...

Hipoglikemia Objawy hipoglikemii

(...) przeprowadza się co kilka godzin. Kiedy pojawia się hipoglikemia? Tuż po urodzeniu poziom glukozy we krwi noworodka jest fizjologicznie ... urodzeniową hipoglikemią jest poziom glukozy poniżej 25 mg%. Jak objawia się hipoglikemia? Hipoglikemia u noworodkamoże objawiać...

Przyczyny cukrzycy ciążowej
Cukrzyca ciążowa Przyczyny cukrzycy ciążowej

(...) czyli znacznego zmniejszenia wrażliwości tkanek na insulinę. Komórki trzustkowe w odpowiedzi na podwyższony poziom glukozy we krwi ... 2 w rodzinie, przebyta wcześniej cukrzyca w ciąży. Poziom glukozy we krwi ciężarnej jest związany z przenikaniem...

Podaruj swojemu dziecku więcej magnezu Napoje i fast foody - fakty i mity

(...) przytył 11 kg, zaczął mieć problemy z wątrobą, a jego poziom glukozy i cholesterolu wzrósł niebezpiecznie. Co zawierają ... ów czystej glukozy lub białego chleba. Im bardziej wzrasta poziom glukozy po spożyciu danego pokarmu, tym wyższy jest jego IG. Punktem ... , margaryną roślinną) jest lepsza niż sam chleb. A makaron zjedzony z serem mniej podniesie poziom glukozy we krwi niż sam makaron. Wśr ... podnoszą poziom glukozy we krwi niż cukier z cukierniczki. Na wysokość IG wpływa również sposób przygotowania...

Dieta w zaparciach
Błonnik Dieta w zaparciach

(...) z cukrzycą ciążową lub otyłością, ponieważ stabilizuje poziom glukozy we krwi i ułatwia utrzymywanie prawidłowej masy ciała.

Cukrzyca Objawy cukrzycy

(...) jednak z czasem nie nadąża, a poziom cukru we krwi zaczyna rosnąć. Wysoki poziom glukozy niszczy nerwy i naczynia krwionośne,...

Dieta - trzeci trymestr Zielona herbata w ciąży

(...) porodem oraz wspomaga rozwój prenatalny. Zielona herbata obniża poziom glukozy we krwi, przeciwdziałając rozwojowi...

Cukier w ciąży
Dieta w cukrzycy ciężarnych Cukier w ciąży

(...) produkcję insuliny. Poziom glukozy we krwi podnosi się, ale nie może być ona wykorzystana z powodu braku insuliny. Energia musi...

Test na poród przedwczesny
Postępowanie w porodzie przedwczesnym Test na poród przedwczesny

(...) czyli obniżony poziom glukozy we krwi. Z powodu przyspieszonego przyjścia na świat dzieci takie nie miały czasu na...

Zespół policystycznych jajników Przyczyny PCOS

(...) jest hormonem, który obniża poziom glukozy we krwi. Jej działanie polega na umożliwianiu glukozie przenikania do...

Infekcje okolic intymnych w ciąży Grzybica w ciąży

(...) : sprawdzić poziom glukozy we krwi celem wykluczenia cukrzycy, odstąpić od depilacji sromu, używać nieobcisłej, bawełnianej...

Nerwica w ciąży
Emocje w ciąży Nerwica w ciąży

(...) – adrenaliny i noradrenaliny oraz kortyzolu. Podwyższa się poziom glukozy we krwi, przyspiesza praca serca,...

Zioła w ciąży Pokrzywa w ciąży

(...) ponieważ ziele pokrzywy wpływa na emisję enzymów z trzustki, obniżając poziom glukozy we krwi. Anemia w ciąży także może...

Przygotowania do ciąży
Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka Przygotowania do ciąży

(...) badania: zbadaj krew, by wykluczyć anemię, sprawdź poziom glukozy, zrób badanie krwi na obecność przeciwciał...

Wymiary noworodka Wzrost noworodka

(...) Wysoki poziom glukozy we krwi działa bowiem na płód anabolicznie, stymulując wzrost i przyrost masy ciała...

Nerwica lękowa w ciąży
Emocje w ciąży Nerwica lękowa w ciąży

(...) – adrenaliny i noradrenaliny oraz kortyzolu, czyli hormonu stresu, które podwyższają poziom glukozy we...

Cukrzyca ciążowa Kobieta z cukrzycą w ciąży

(...) wzrok. Należy również zadbać o prawidłowy poziom glukozy we krwi. Warto uświadomić sobie, że u kobiety...

Badania przed ciążą Badanie krwi w celu wykrycia anemii

(...) mogłoby spowodować, że wynik będzie nieprawdziwy, np. mógłby wskazać na wysoki poziom glukozy (co może budzić...

Ocena ruchliwości płodu Ruchy dziecka w ciąży

(...) ów jest mniej, zjedz lekki posiłek. Ruchy dziecka powinny się nasilić, ponieważ po jedzeniu podnosi się poziom glukozy we krwi, co...

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Mały trening - duże pragnienie

(...) ówno przekąsek, jak i napojów. Zapewnią one dziecku energię i utrzymają poziom glukozy we krwi na odpowiednim poziomie. Do...

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij