Powikłania znieczulenia podpajęczynówkowego

Znieczulenie podpajęczynówkowe wykorzystywane jest przy porodzie, przy cesarskich cięciach lub innych zabiegach wykonywanych w obrębie miednicy małej czy dolnej części jamy brzusznej. To znieczulenie jest wtedy podawane, ponieważ jest dużo szybsze niż znieczulenie zewnątrzoponowe. Tak jak każdy zabieg czy czynność medyczna, tak i znieczulenie rdzeniowe związane jest z możliwością wystąpienia pewnych powikłań.

Zespół popunkcyjny

Niestety nie ma takiej czynności medycznej czy zabiegu medycznego, które byłyby pozbawione ryzyka pojawienia się skutków ubocznych czy powikłań. Tak więc i po wykonaniu znieczulenia podpajęczynówkowego jest taka możliwość. Najczęstsze powikłanie po znieczuleniu podpajęczynówkowym to tzw. zespół popunkcyjny. Jego istotą jest pojawienie się silnego bólu głowy po znieczuleniu. Występują także mdłości. Ból głowy jest tępy, obustronny w okolicach potylicy lub czoła. Do innych objawów mu towarzyszących zalicza się, oprócz nudności, szum w uszach lub niedosłuch, sztywność karku czy światłowstręt. Takie objawy pojawiają się w pozycji stojącej lub siedzącej. Ustępują, gdy pacjent się położy. Aby zapobiec ich pojawieniu się, należy więc przyjąć pozycję leżącą przez 24 godziny po znieczuleniu. Czasami jednak mogą się one pojawić niestety nawet po 5 dniach od zabiegu. Przyczyny zespołu popunkcyjnego nie są do końca znane. Podejrzewa się jednak, iż jest on wynikiem uszkodzenia opony twardej, wskutek czego następuje wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego i obniżenie ciśnienia śródczaszkowego.
Zapobieganie pojawieniu się zespołu popunkcyjnego polega również na zastosowaniu do znieczulenia igieł o jak najmniejszej średnicy lub igieł automatycznych.

Jakie mogą być powikłania po znieczuleniu podpajęczynówkowym?

Oprócz zespołu popunkcyjnego mogą pojawić się także inne powikłania znieczulenia podpajęczynówkowego. Zaliczamy do nich:
 • Obniżenie ciśnienia tętniczego,
 • Bradykardię,
 • Nudności i wymioty,
 • Zatrzymanie moczu.
Z tego względu znieczulenie podpajęczynówkowe przeciwwskazane jest w takich sytuacjach, jak:
 • Choroba niedokrwienna serca,
 • Zaburzenia krążenia,
 • Wady wrodzone serca,
 • Sepsa,
 • Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej,
 • Nadciśnienie tętnicze,
 • Schorzenia neurologiczne,
 • Zakażenie w miejscu wkłucia.
Powikłania po tego rodzaju znieczuleniu to także porażenie korzeni nerwów rdzeniowych czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Ostra hipotensja i bradykardia występują dosyć rzadko, jednak są bardzo niebezpieczne. Mogą bowiem doprowadzić do zatrzymania akcji serca i zatrzymania oddychania, w wyniku czego dochodzi do zgonu pacjenta. Przyczyną tego jest porażenie włókien współczulnych.
Znieczulenie podpajęczynówkowe bezpieczne jest jednak dla przychodzącego na świat dziecka. Substancje stosowane do znieczulenia rdzeniowego nie przechodzą do krążenia płodowego, w porównaniu do znieczulenia ogólnego, dlatego też nie wpływają na płód. Pacjentka poddawana temu znieczuleniu powinna być jednak ciągle monitorowana, aby w przypadku pojawienia się jakichkolwiek skutków ubocznych, móc jak najszybciej zareagować i zastosować odpowiednie leczenie.

Marta Bednarska

Porozmawiaj o tym na Szpitale »

Artykuły Znieczulenie podpajęczynówkowe

Znieczulenie podpajęczynówkowe Zespół popunkcyjny

Zespół popunkcyjny jest powikłaniem punkcji lędźwiowej, która ma miejsce przy pobieraniu płynu mózgowo-rdzeniowego do badań, punkcji diagnostycznej, zneczuleniu do porodu, takim jak znieczulenie zewnątrzoponowe i podpajęczynówkowe, może pojawić się także...

Ryzyko znieczulenia dokanałowegoOdtwórz wideo
Skurcze i bóle brzucha w ciąży Ryzyko znieczulenia dokanałowego

Kobieta, która spodziewa się dziecka często bardzo boi się bólu, jaki może jej towarzyszyć w czasie porodu. Jest on spowodowany tym, że dochodzi do skurczów, a do tego pojawia się 10 centymetrowe rozwarcie szyjki i rozciąganie trzonu macicy. Na ogół...

Niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) Powikłania po szczepionce

Powikłania po szczepieniu mogą pojawić się w wyniku złego podania, złego przechowywania szczepionki lub jako niepożądana reakcja organizmu na szczepienie. Są one groźne, ale występują rzadko.

Etapy porodu naturalnego Powikłania po porodzie

Powikłania po porodzie to stosunkowo częsty problem. Warto mieć świadomość, jakie dolegliwości mogą stać się udziałem świeżo upieczonej mamy.

Powikłania poporodoweOdtwórz wideo
Dolegliwości po porodzie Powikłania poporodowe

Poród składa się z takich etapów jak: wydalenie płodu, płynu owodniowego oraz popłodu. Jeśli odbywa się drogą naturalną, jedynie przy niewielkiej pomocy położnika można nazwać go prawidłowym. Cały proces rozpoczyna się wtedy, kiedy u kobiety pojawiają...

Zapłodnienie in-vitro Powikłania po in vitro

Powikłania po in vitro obejmują zespół hiperstymulacji jajników, efekty uboczne stosowania terapii hormonalnej, a także reakcje alergiczne. U kobiet po in vitro częściej dochodzi do ciąży mnogiej.

Powikłania cesarskiego cięciaOdtwórz wideo
Komplikacje po cesarskim cięciu Powikłania cesarskiego cięcia

Kobiety często bardzo boją się porodu i bólu z nim związanego. Z tego też powodu nierzadko słyszy się o tym, że przyszłe matki proszą lekarza o cesarskie cięcie. Niestety, aby przeprowadzić taki zabieg muszą zaistnieć pewne medyczne wskazania,...

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Rotawirusy u dzieci - powikłania

Rotawirusami nazywamy drobnoustroje chorobotwórcze, które prowadzą do biegunek u noworodków i niemowląt. Są one silnie zakaźne, przez co na ogół infekcja dotyka całej rodziny. Najbardziej niebezpieczne są dla najmłodszych pociech,...

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij