Poduszka ciążowa

Poduszka ciążowa to zazwyczaj poduszka bardzo duża, umożliwiająca wygodne spanie na boku. Jest to szczególnie korzystne dla kobiet w trzecim trymestrze ciąży, kiedy rosnący brzuszek zaczyna przeszkadzać – także w spaniu. Sny kobiet w ciąży są niesamowicie bogate, ale pod warunkiem, że przyszła mama jest w stanie się wyspać. Bezsenność w ciąży bywa wynikiem niewygody – jeśli tak jest, poduszka ciążowa jest rozwiązaniem tego problemu.

Jak wygląda poduszka ciążowa?

Najczęściej spotykanym rodzajem poduszki ciążowej jest kształt litery „E”. Jest ona podłużna – jeden jej koniec kładzie się pod głowę, drugi między kolana. Środkowa, nieco szersza część ląduje pod brzuchem. Dzięki temu pozycja do snu w ciąży jest nie tylko optymalna, ale i wygodna. Poduszki w kształcie litery „C” są z kolei pozbawione poszerzenia na środku.

Jeszcze inne poduszki ciążowe mają kształt litery „U”. Kładzie się je do góry nogami – dolny łuk litery „U” powinien znaleźć się pod głową matki, jedno ramię powinno być za plecami, a drugie można włożyć między kolana. Można powiedzieć, że jest to „najpełniejsza” i największa poduszka ciążowa na rynku. Otacza całe ciało matki, zapewniając oparcie z każdej strony.

Innym rodzajem poduszki dla kobiet w ciąży jest, również dość duża, poduszka prostokątna, zwężona i spłaszczona pośrodku. W miejscu zwężenia i spłaszczenia można się położyć – taka budowa poduszki pozwala na wygodne i podparte spanie na boku.

Kolejny kształt poduszki ciążowej to kształt laski lub litery „J”. Oba końce poduszki są pogrubione, dzięki czemu pod głową i między kolanami poduszki jest więcej. Dłuższe ramię poduszki można zaginać, dzięki czemu zwiększają się możliwości zmiany pozycji w nocy.

Większość poduszek ciążowych w kształcie litery „E” lub „C” ma możliwość dołączenia do nich specjalnych zaczepów, dzięki czemu poduszka może pełnić rolę poduszki do karmienia. Wtedy podłużna poduszka otacza matkę wokół talii, gdzie jest przymocowana. Dziecko jest stabilnie o nią oparte. Pozwala to spokojnie karmić dziecko, w prawidłowej pozycji do karmienia. Zmniejsza to obciążenie pleców i ramion karmiącej matki.

Można wybrać poduszkę ciążową, która dopasowuje się do kształtu ciała, co daje dodatkowy komfort dla przyszłej matki.

Jakie są zalety używania poduszki ciążowej?

Poduszka ciążowa:
  • odciąża plecy matki,
  • zmniejsza ból pleców w ciąży,
  • zmniejsza ból karku,
  • zapobiega bólom nóg,
  • zapobiega bólom ramion,
  • zmniejsza obrzęki nóg,
  • pozwala ułożyć się w wygodnej pozycji,
  • pozwala ułożyć się w pozycji najzdrowszej dla dziecka (lepsze ukrwienie),
  • daje oparcie na brzuch,
  • niweluje problemy ze snem.
Używając poduszki ciążowej, kobieta ma utrudnione zmienianie pozycji w czasie snu. Nie wydaje się to zbyt wygodne, ale ma swoje naukowe uzasadnienie. Kobieta w ciąży powinna spać na lewym boku, ze względu na to, że dziecko otrzymuje wtedy odpowiednią ilość krwi i tlenu. Pozycja do spania na plecach lub prawym boku może z kolei (w rzadkich przypadkach i w ciąży zagrożonej) doprowadzić do zaciśnięcia się żyły głównej dolnej, która doprowadza krew do serca. W związku z tym, że krew pozostaje w dolnej części ciała, mniej jej dopływa do ważnych narządów, w tym macicy i tym samym do dziecka.

Porozmawiaj o tym na 9 miesięcy, ciąża »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

n.ewulcia 9 miesięcy, ciąża 89 odpowiedzi Jak zdrowo i bezpiecznie przetrwać ciążę :) n.ewulcia:

Jestem w swojej pierwszej ciąży i tak sobie pomyślałam, żeby założyć wątek, w którym każda będzie mogła podzielić się doświadczeniami, sprawdzonymi produktami, zdrowymi przepisami, polecić fajne kosmetyki .

Artykuły Wyprawka dla mamy

Ubrania ciążowe
Wyprawka dla mamy Ubrania ciążowe

Ubrania ciążowe podkreślają zmieniającą się w czasie ciąży kobiecą figurę. Obecnie rzadko są to nieładne workowate i zwisające ciuchy w bladych kolorach. W zależności od możliwości finansowych, możemy sobie sprawić praktycznie każdy rodzaj ubrania, w...

Wyprawka dla mamy Bluzka ciążowa

Dla kobiet w ciąży utrzymanie modnego stylu jest ogromnym wyzwaniem. W tym szczególnym czasie dochodzi do znacznego wzrostu masy ciała. Jest to szczególnie zauważalne w obrębie brzucha, który zwiększa swoje rozmiary wraz ze wzrostem płodu z miesiąca na...

Poduszka dla kobiet w ciąży
Wyprawka dla mamy Poduszka dla kobiet w ciąży

Kłopoty ze snem są powszechnym problemem wśród kobiet spodziewających się dziecka. Wiele ciężarnych doświadcza trudności z zasypianiem lub kontynuowaniem snu. W takiej sytuacji pomocne są specjalne poduszki przeznaczone dla kobiet w ciąży. Pomagają one...

Poduszka dla kobiet w ciąży
Wyprawka dla mamy Poduszka dla kobiet w ciąży

Kobiety w ciąży często mają problemy z zasypianiem. Liczne dolegliwości ciążowe i troska o zdrowie dziecka utrudniają im zaśnięcie. W takiej sytuacji warto sięgnąć po poduszki dla ciężarnych.

Moda w ciąży Bielizna ciążowa

Bielizna ciążowa musi być przede wszystkim wygodna - nie może podrażniać i powodować obtarć skóry. Dla pań w ciąży przeznaczone są specjalne biustonosze ciążowe i majtki ciążowe.

Moda w ciąży Tunika ciążowa

W szafie przyszłej mamy nie powinno zabraknąć tuniki ciążowej. Jest to wygodny strój łączący cechy bluzki i sukienki ciążowej. Jak wybrać tunikę ciążową?

Moda w ciąży Kurtka ciążowa

Kurtka ciążowa okaże się przydatna nie tylko przez dziewięć miesięcy trwania ciąży, ale i podczas pierwszych miesięcy po porodzie. Dlatego też warto dowiedzieć się jak wybrać najlepszą kurtkę ciążową.

HBs Cholestaza ciążowa

Cholestaza ciążowa dotyczy około 4% wszystkich przyszłych mam w Polsce. To bardzo dokuczliwa choroba wątroby, która objawia się uporczywym świądem skóry i żółtaczką. Grozi porodem przedwczesnym.

Wyprawka dla mamy Bluzka ciążowa

Ze względu na gwałtowne zmiany w obrębie ciała, dosyć trudno jest kobiecie ciężarnej zakupić odpowiednią odzież. Na co warto zwracać uwagę wybierają ubrania przeznaczone do noszenia w ciąży?

Choroby i dolegliwości w ciąży Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa występuje tylko w okresie ciąży, kiedy organizm nie jest w stanie poradzić sobie z podwyższonym poziomem cukru we krwi. Największym zagrożeniem są wówczas duże rozmiary płodu.

Komplikacje okołoporodowe Poród z cukrzycą ciążową

Cukrzyca u kobiety w ciąży może być zaburzeniem gospodarki węglowodanowej wywołanym przez ciążę (cukrzyca ciężarnych) lub też chorobą, która rozwinęła się jeszcze przed poczęciem, lecz nie była wcześniej wykryta (nie rozpoznana cukrzyca 1 typu)....

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij