Podróż w ciąży samochodem

Zgodnie ze statystykami, największym zagrożeniem dla zdrowia kobiety i jej nienarodzonego dziecka jest jazda samochodem. A konkretnie, wypadki samochodowe. To one są główną przyczyną tragedii. Urazy w ciąży to w 50-70% przypadków konsekwencja wypadku drogowego.

Spis treści:
 1. 1. Ciężarna za kierownicą. Większe ryzyko wypadku
 2. 2. Ciężarna poszkodowana w wypadku samochodowym
 3. 3. Bezpieczna podróż samochodem w ciąży

1. Ciężarna za kierownicą. Większe ryzyko wypadku

Obecnie trudno wyobrazić sobie świat bez samochodu. Ułatwia nam życie, często jest narzędziem pracy. Jazda samochodem to już nie domena panów. Kobiety są kierowcami równie dobrymi, co mężczyźni. Również kobiety w ciąży, bardzo długo pozostając w pełni aktywne, korzystają chętnie z tego środka transportu. Własne auto zapewnia im komfort, niezależność i pozwala oszczędzać czas. Gdyby lekarze zakazali kobietom w ciąży korzystania z samochodu, zostaliby zignorowani i pewnie wyśmiani. Nie da się jednak powiedzieć, że podróżowanie samochodem w ciąży, szczególnie w II i III trymestrze, jest w 100% bezpieczne.

Podróż autem z założenia niesie znaczne ryzyko wypadku. Na dodatek skutki tych zdarzeń często przybierają wymiar tragiczny. Z cyferek wynika, że szczególnie źle kończą się dla ciężarnej i jej nienarodzonego dziecka.

Ryzyko wypadku rośnie, gdy kierowca jest w stanie odmiennym, gdyż kobiety w ciąży:

 • Bywają niestabilne emocjonalnie. Nagły wybuch płaczu bądź podenerwowanie nie wpływają pozytywnie na sposób jazdy.
 • Miewają problemy z koncentracją.
 • Wolniej reagują na sytuacje na drodze.
 • Szybciej się męczą, bywają senne, miewają zawroty głowy. To wszystko negatywnie odbija się na ich „sprawności” za kierownicą.
 • Mają coraz większy brzuch, który skutecznie utrudnia manewry.
 • Często zażywają leki, a niektóre mogą mieć wpływa na prowadzenie auta.
 • Mogą łatwo się zdekoncentrować pod wpływem ruchów dziecka.

2. Ciężarna poszkodowana w wypadku samochodowym

W początkowym okresie ciąży macica, wraz z rozwijającym się w niej dzieckiem, chroniona jest dość dobrze przez miednicę i na ogół obywa się bez jej uszkodzenia. Z tygodnia na tydzień sytuacja ulega zmianie. Gdy dojdzie już do wypadku samochodowego z udziałem kobiety w ciąży, jest ona poszkodowanym, którego dość trudno zdiagnozować. W ciąży, pod wpływem powiększającej się macicy, zmianie ulega rozmieszczenie organów wewnętrznych. To, niestety, pociąga za sobą pewne konsekwencje. Z jednej strony część z nich jest lepiej chroniona przed urazem, z drugiej mogą nie wystąpić typowe objawy urazu.

Dużo trudności może przysporzyć rozpoznanie krwotoku wewnętrznego. U kobiety w ciąży nawet przy utratcie 30-35% krwi może utrzymywać się ciśnienie tętnicze w granicach normy. Niestety, dzieje się tak kosztem dziecka. Im ciąża bardziej zaawansowana, tym wyższe staje się prawdopodobieństwo pęknięcia śledziony (kobietę w ciąży po urazie, nawet niewielkim, należy obserwować przez kolejne 2 tyg., by wykluczyć uszkodzenie tego organu). Konieczna jest wtedy operacja. Podobno ten uraz w około 70% kończy się zgonem płodu.

Do zagrożenia zarówno dla zdrowia matki, jak i dziecka może dojść nawet, gdy nie doszło do zderzenia, gdy teoretycznie „skończyło się na strachu”. Jednak już gwałtowane hamowanie i ucisk źle założonego pasa bezpieczeństwa może doprowadzić do tzw. urazu tępego. Skutkuje to „wtórnym wzmożeniem ciśnienia śródbrzusznego i wewnątrzmacicznego”, co może doprowadzić do krwotoku łożyskowego, zamartwicy płodu i poronienia. Ponieważ ciśnienie w jamie macicy w momencie gwałtownego hamowania może nawet 10 razy przewyższać jego wartość w czasie porodu, istnieje zagrożenie pęknięcia macicy i śmiercią płodu. W wyniku urazu miednicy może dojść do takich komplikacji, jak poród przedwczesny, odklejenie łożyska, pęknięcie, przebicie błon płodowych.

Trzeba pamiętać, że dobry stan kobiety, brak ciężkich urazów, nie oznacza braku konsekwencji dla przebiegu ciąży. Przyjęto, że jeżeli:

 • w ciągu 72 godzin od urazu nie doszło do odklejenia łożyska;
 • w ciągu 4 godzin od urazu nie doszło do pęknięcia błon płodowych;
 • w ciągu 4 godzin od urazu nie pojawiły się regularne skurcze i akcja porodowa zakończona rozwiązaniem ciąży;
 • w ciągu 7 dni od urazu nie nastąpiła śmierć płodu
nie istnieje zwiększone ryzyko porodu przedwczesnego, cięcia cesarskiego czy niższej oceny stanu dziecka w skali Apgar.

3. Bezpieczna podróż samochodem w ciąży

Najlepiej byłoby ograniczyć jazdę samochodem. Jeżeli jest to niemożliwe, kobieta powinna jeździć na miejscu pasażera, w fotelu jak najdalej odsuniętym w tył. Gdy zaś musi prowadzić samochód, powinna:

 1. Zadbać o właściwe ustawienie fotela kierowcy:
 • brzuch nie powinien opierać się o kierownicę,
 • odległość pomiędzy kierownicą a klatką piersiową musi wynosić co najmniej 25 cm (jest to zasada, która obowiązuje bez względu na ciążę i ma szczególne znaczenie w przypadku niskich osób),
 • wyprostowane ręce powinny dotykać kierownicy nadgarstkami;
 • plecy muszą przylegać do fotela,
 • głowa powinna opierać się o środek zagłówka.

2. Poprawnie zapiąć pasy bezpieczeństwa. Pomimo, iż Kodeks Drogowy zdejmuje ten obowiązek z kobiet w ciąży jest to nadal zasadniczy element bezpiecznej jazdy. Do poważnych urazów w wyniku wypadków dochodzi częściej, dlatego że ciężarne nie zapinają lub źle zapinają pasy bezpieczeństwa. Warunkiem jest jedynie, by pasy zapięte były prawidłowo, czyli:
 • pas ramienny (ukośny) musi przechodzić pomiędzy piersiami, nad mostkiem, tak by nie leżał ani na szyi ani na brzuchu (należy poprowadzić go nad brzuchem),
 • pas udowy musi być poprowadzony pod brzuchem, jak najniżej się da, tak by opierał się na biodrach, co zapobiegnie silnemu uciskowi na brzuch, w razie nagłego hamowania,
 • pasy muszą być właściwie napięte, bez „luzów”,
 • pasy nie mogą być poskręcane.
Na rynku, specjalnie dla kobiet w ciąży, dostępne są adaptery do pasów bezpieczeństwa oraz tzw. uprzęże.

3. Kobieta powinna szczególnie starannie planować trasę, tak by jak najmniej czasu spędzać za kierownicą. Nie stać długo w korkach, unikać wyboistych i dziurawych dróg, co w Polsce jest praktycznie niemożliwe.


Aneta Stawiszyńska- Marciniak

Porozmawiaj o tym na 9 miesięcy, ciąża »

Artykuły Pasy bezpieczeństwa w ciąży

Pasy bezpieczeństwa w ciąży Adapter do pasów dla kobiet w ciąży

Adapter do pasów dla kobiet w ciąży zapewnia ciężarnym bezpieczeństwo i komfort jazdy już od 2. miesiąca ciąży. Jego zaletą jest to, że kieruje pasy pod brzuch przyszłej mamy, dzięki czemu siła, z jaką może być wyrzucona podczas wypadku, kieruje się na...

Pasy bezpieczeństwa w ciąży Pasy dla ciężarnej

Wiele kobiet ciężarnych nie zapina pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem, tłumacząc, że pasy powodują u nich uczucie dyskomfortu i inne niedogodności. Innym powodem, który sprawia, że kobieta ciężarna woli nie zapinać pasów bezpieczeństwa, jest...

Czy w ciąży mogę..? Podróż samochodem w ciąży

Podróż samochodem w ciąży nie jest zakazana, gdy ciąża przebiega prawidłowo. W ostatnim okresie ciąży lepiej jednak z niej zrezygnować, ze względu na duży brzuch i zwiększoną aktywność dziecka.

Podróż samolotem w czasie ciążyOdtwórz wideo
Latanie samolotem w ciąży Podróż samolotem w czasie ciąży

Kobiety w ciąży stanowią szczególną grupę osób, które latają samolotem. Ten sposób przemieszczania się z jednego miejsca na drugie jest jednym z bezpieczniejszych środków transportu, tak więc jeśli kobieta w stanie błogosławionym chce skorzystać z takiej...

Kiedy podróż w ciąży jest niebezpieczna?
Czy w ciąży mogę..? Kiedy podróż w ciąży jest niebezpieczna?

Podróżowanie odradza się głównie ciężarnym, których ciąża jest zagrożona. Jednak nawet u kobiet, które nie mają problemów z donoszeniem ciąży, w niektórych sytuacjach nie poleca się wyjazdów. Jeśli podróż...

Wycieczki Podróż z niemowlakiem

Podróż z niemowlakiem to, wbrew pozorom, bardzo dobry pomysł. Należy jedynie pamiętać o kilku użytecznych wskazówkach dla rodziców.

Podróż na koniec świata
Patronaty Podróż na koniec świata

Młody chłopiec po otrzymaniu tajemniczego listu postanawia odszukać mamę. W poszukiwaniach towarzyszy mój jego własny ojciec....czyżby tata był do konca szczery z własnym synem i skrywał tajemnicę z przeszłości?()

Wszystko o ciąży
Ciąża miesiąc po miesiącu Wszystko o ciąży

Decyzja o urodzeniu dziecka jest jedną z najważniejszych w życiu kobiety. Jak przygotować się do ciąży? Jakie badania wykonać? Jakie dolegliwości ciążowe mogą cię męczyć przez 9 miesięcy jej trwania?

Jak odzyskać figurę po ciąży? Odchudzanie po ciąży

Czy odchudzanie po ciąży jest dozwolone? Czy przejście na dietę tuż po porodzie jest dobrym rozwiązaniem? Jedno jest pewne. Rozpocznij aktywność fizyczną, gdy minie już czas 6 tygodni po porodzie.

Emocje w ciąży Dolegliwości w ciąży

Jesteś w ciąży! Ogarnia cię radość. Entuzjazm mogą na pewien czas przyćmić nieprzyjemne objawy: wahania nastrojów, zaparcia, senność. Jak więc cieszyć się z tego stanu, gdy ciągle mdli i boli głowa?

Zabronione ćwiczenia w ciąży Bieganie w ciąży

Czy można biegać w ciąży? Czy bieganie nie jest zbyt dużym wysiłkiem dla ciężarnej? Jakie warunki trzeba spełniać, by bieganie nie było szkodliwe dla matki i rosnącego w niej małego człowieka?

Czekolada w ciąży
Węglowodany Czekolada w ciąży

Czekolada zawiera wiele cennych substancji, które warunkują prawidłowy przebieg ciąży. Jednakże ze względu na obecność kofeiny nie należy spożywać więcej niż 100 g czekolady dziennie.

Chrapanie w ciąży
Przeziębienie w ciąży Chrapanie w ciąży

Chrapanie w ciąży to bardzo częsta dolegliwość. Kobieta chrapie w ciąży z różnych powodów – zarówno związanych z ciążą, jak i nie. Na chrapanie w ciąży pomogą ćwiczenia oddechowe.

Minerały Witaminy w ciąży

Witaminy w ciąży mogą być zapewnione przez zdrową i zróżnicowaną dietę. Nie zawsze uniknięcie niedoborów w ten sposób jest jednak możliwe. Trzeba wtedy sięgnąć po suplementy diety dla kobiet w ciąży.

Białko Mięso w ciąży

Mięso w ciąży to, na nieszczęście wegetarianek, bardzo ważny składnik diety. Zawiera ono żelazo, cynk, białko zwierzęce oraz witaminy z grupy B. Żelazo jest szczególnie ważne w czasie ciąży, gdyż to kobiety ciężarne są najbardziej narażone na jego niedobory....

Nabiał w ciąży
Białko Nabiał w ciąży

Nabiał w ciąży to ważna część diety kobiety ciężarnej. Ilościowo określa się, że nabiał to 3 porcje dziennie. Nabiał jest korzystny w czasie ciąży ze względu na zawartość białka i wapnia, a także witaminy D i A. Nie można jednak zapominać, że nie każdy...

Cera w ciąży
Twarz w ciąży Cera w ciąży

Cera w ciąży może stać się bardziej świetlista i promienista. Niestety, niektóre kobiety mają poważne problemy z cerą w ciąży, ponieważ na twarzy pojawiają się wypryski, a skóra staje się szara.

Trądzik w ciąży
Twarz w ciąży Trądzik w ciąży

Trądzik w ciąży pojawia się jako efekt zwiększonego wydzielania hormonów, które pobudzają aktywność gruczołów łojowych. Leczenie trądziku jest utrudnione, gdyż wiele preparatów szkodzi dziecku.

Plamienie w ciąży Nadżerka w ciąży

Nadżerka w ciąży to ubytek tkanki nabłonka szyjki macicy. Nie musi ona dawać żadnych objawów, takich jak upławy. Bywa jednak, że z jej powodu pojawia się niepokojące krwawienie w ciąży.

Mdłości w ciąży Wymioty w ciąży

Wymioty w ciąży to obok porannych nudności jedna z najczęstszych dolegliwości kobiet ciężarnych. Nudności i wymioty są objawami wskazującymi na zajście w ciążę. Podobno dotyczą około 40-50% kobiet w ciąży. Najczęściej występują zaraz po przebudzeniu się,...

Kategoria A Syrop w ciąży

Syropy w ciąży samodzielnie można wykonać w domu przy wykorzystaniu cebuli, buraka, czosnku lub wykorzystać takie, które są wytworzone na bazie ziół.

Skurcze i bóle brzucha w ciąży Kał w ciąży

Kał w ciąży nie powinien znacząco się różnić od stolca na co dzień. Jednak nie wszystkie odchylenia od normy należy traktować jako potencjalne objawy choroby. Wszystko zależy od diety i kondycji.

Choroby i dolegliwości w ciąży Toczeń w ciąży

Toczeń rumieniowaty układowy to bardzo rzadka choroba autoimmunologiczna (kolagenoza), która atakuje w większości młode kobiety (aż 90% zachorowań). Dawniej sądzono, że toczeń to przeciwwskazanie do zajścia w ciążę, gdyż ciąża może nasilać przebieg...

Rozstępy i cellulit po ciąży Endermologia po ciąży

Cellulit jest zmorą każdej kobiety, zwłaszcza gdy pojawia się w młodym wieku. Niestety po przebytej ciąży pojawienie się pomarańczowej skórki jest niemalże pewne. U jednych pań przyjmuje postać łagodną, u innych rozprzestrzenia się na wiele partii...

Twarz w ciąży Skóra w ciąży

Skóra w ciąży może zmienić się niemal nie do poznania. Na co powinny przygotować się przyszłe mamy? Jak radzić sobie z problemami skórnymi? Jak dbać o skórę, będąc w ciąży?

Morfologia w ciąży OB w ciąży

OB to skrót od Odczynu Biernackiego – wskaźnika sedymentacji erytrocytów. Czy u kobiet spodziewających się dziecka zachodzą jakiekolwiek zmiany w wartości OB?

Infekcje okolic intymnych w ciąży Higiena w ciąży

Higiena w ciąży jest bardzo ważna, aby uniknąć infekcji, o które łatwo w takim momencie życia. Należy zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej i higienę intymną.

Skurcze i bóle brzucha w ciąży Gazy w ciąży

Gazy w ciąży są bardzo uciążliwe dla przyszłych mam, co nie znaczy, że nie można ich zmniejszyć, a nawet wyeliminować. Prawidłowa dieta i dbanie o siebie ograniczą bolesne wzdęcia i gazy w ciąży.

Planowanie ciąży Decyzja o ciąży

Największa płodność kobiety przypada na okres, pomiędzy 20 a 25 rokiem życia. Może właśnie ten czas wykorzystać na macierzyństwo a karierę zostawić na później?

Badania w ciąży Morfologia w ciąży

Morfologia krwi jest jednym z podstawowych badań laboratoryjnych zlecanych przez lekarzy w przypadku występowania różnych dolegliwości. Wynika to z faktu, że jest to badanie proste i niedrogie, a jednocześnie dostarczające wielu cennych informacji...

Choroby i dolegliwości w ciąży Plamienie w ciąży

Plamienie w pierwszych tygodniach ciąży występuje powszechnie, lecz niekoniecznie jest oznaką pojawienia się komplikacji. Dobrym wskaźnikiem jest natężenie bólu, jaki towarzyszy plamieniu.

Choroby i dolegliwości w ciąży Obrzęki w ciąży

Obrzęki kostek, stóp czy dłoni w ciąży nie są niczym niepokojącym. Jeśli jednak obejmują takie partie ciała, jak twarz, uda czy podbrzusze, wymagają konsultacji lekarskiej. Mogą być objawem gestozy.

Choroby i dolegliwości w ciąży Hemoroidy w ciąży

Hemoroidy w ciąży to dość częsta i dla kobiet bardzo wstydliwa dolegliwość. Nie należy jednak milcząco jej znosić, ale zapytać lekarza, jak łagodzić objawy żylaków odbytu i jak sobie z nimi radzić.

Opryszczka w ciąży
Choroby i dolegliwości w ciąży Opryszczka w ciąży

Opryszczka w ciąży jest niebezpieczna dla płodu, a w czasie porodu grozi zakażeniem noworodka. Zakażenie w czasie ciąży skutkuje zaburzeniami rozwojowymi dziecka, często prowadzi do obumarcia płodu.

Żylaki w ciąży
Choroby i dolegliwości w ciąży Żylaki w ciąży

Żylaki często występują tuż pod skórą na nogach. Pojawiają się, kiedy macica wywiera nacisk na żyły w miednicy, co z kolei podnosi ciśnienie w żyłach nóg i powoduje tzw. odpływ wsteczny.

Badania w ciąży Glukoza w ciąży

Oznaczanie stężenia glukozy u kobiety ciężarnej ma duże znaczenie dla wczesnego rozpoznania i leczenia cukrzycy ciążowej, co pozwoli zapobiegać poważnym konsekwencjom tego schorzenia dla płodu.

Badania w ciąży Ciśnienie w ciąży

Pomiar ciśnienia tętniczego krwi u ciężarnej powinien być wykonywany podczas każdej wizyty lekarskiej. Prawidłowa wartość powinna być nie wyższa niż 140/90 mmHg.

Badania w ciąży Karta ciąży

Karta ciąży to najważniejszy dokument przyszłej mamy. W niej lekarz zapisuje informacje o stanie zdrowia pacjentki, wyniki badań, pomiary USG oraz wartość przyrostu masy ciała w ciągu całej ciąży.

Co można w ciąży?
Czy w ciąży mogę..? Co można w ciąży?

Lista zakazów i nakazów w ciąży jest bardzo długa. Jak żyć z korzyścią dla nas samych i zdrowia naszego maluszka? Co mogę a czego powinnam unikać w czasie ciąży?

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij