Trwa ładowanie...

Pochwa w ciąży

Pochwa w ciąży
Pochwa w ciąży (Adobe Stock)

Zmiany zachodzące w organizmie przyszłej mamy w czasie ciąży są zupełnie naturalne. Jednak dla wielu ciężarnych niektóre z nich są trudne do zaakceptowania. Szczególnie dużo zmienia się bowiem w okolicy narządów intymnych. Pochwa kobiety reaguje na zmiany związane z ciążą, stąd zwiększona produkcja wydzielin oraz swędzenie. Na tym jednak dolegliwości przyszłej mamy się nie kończą. Czego należy spodziewać się w czasie ciąży? Jak zmiany w ciele ciężarnej wpływają na pochwę kobiety?

spis treści

1. Pochwa w pierwszym trymestrze

Na wczesnym etapie ciąży rośnie objętość krwi u kobiety oraz poziom hormonów, co skutkuje subtelnymi zmianami w pochwie ciężarnej. Typowe jest zwiększenie ilości wydzieliny z pochwy. Ma to związek z wydzielaniem nadmiaru estrogenu oraz progesteronu.

U niektórych ciężarnych wydzielina jest tak obfita, że konieczne jest zmienianie bielizny kilkakrotnie w ciągu dnia.

1.1. Ciasno w pochwie - objaw ciąży?

Zobacz film: "Jak dbać o siebie w czasie ciąży?"

W pierwszym trymestrze należy spodziewać się również obrzęku tkanek pochwy. Objętość krwi w organizmie rośnie bowiem niemal o połowę, z czego znaczna część trafia do macicy, by odżywiać rosnący płód.

W rezultacie tkanka pochwy staje się napęczniała krwią, a przyszła mama może odczuwać obrzęk oraz tkliwość w okolicach intymnych, uczucie ciasności pochwy. Ma to jednak swoje zalety – powiększona pochwa i wargi sromowe sprawiają, że kobieta czuje się podobnie jak podczas seksu. Niektóre ciężarne przez niemal cały czas odczuwają lekkie podniecenie.

1.2. Gęste i mocniejsze włosy

Mimo iż estrogeny mogą sprawić, że włosy na głowie ciężarnej staną się mocniejsze i bardziej gęste, inne hormony powodują osłabienie włosów w okolicach intymnych. Dodatkowo zwiększa się ryzyko wrastania włosków, ponieważ gruczoły łojowe zatykają się potem oraz komórkami martwego naskórka.

Kobiety, które korzystają z depilacji brazylijskiej powinny zastanowić się, czy na czas ciąży z niej nie zrezygnować. Z powodu zwiększonego przepływu krwi w organizmie ten zabieg może stać się znacznie bardziej bolesny niż zwykle.

Większy przepływ krwi może sprawić, że srom stanie się ciemniejszy i niebieskawy. Jest to tak zwany objaw Chadwicka, który należy do pierwszych objawów ciąży. Sino - purpurowe zabarwienie sromu jest najprawdopodobniej spowodowane huśtawką hormonów. Jest to zupełnie niegroźny objaw, który ustępuje zwykle po porodzie.

W pierwszym trymestrze nawet 30% kobiet doświadcza krwawienia z pochwy. W większości przypadków jest to niegroźny symptom, ale na wszelki wypadek warto skonsultować się z lekarzem.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Pochwa w drugim trymestrze

W drugim trymestrze hormony ciążowe oraz ucisk rosnącego brzucha mogą spowodować pewne podrażnienia w okolicach intymnych. Na osłodę zwiększa się intensywność orgazmów.

Po okresie porannych mdłości i ciągłego zmęczenia wiele kobiet na nowo odkrywa zainteresowanie seksem. Dodatkowa lubrykacja i zwiększony przepływ krwi do pochwy poprawia intensywność doznań.

Niejedna kobieta właśnie w drugim trymestrze po raz pierwszy doświadcza orgazmu lub orgazmów wielokrotnych. Niestety, nie każda ciężarna przeżywa upojne chwile. Niektóre kobiety w drugim trymestrze ciąży zupełnie tracą zainteresowanie seksem. Inne dostają zalecenie od lekarza, by ze względu na powikłania ciążowe zrezygnować ze stosunków płciowych.

Rzeczy, które musisz wiedzieć o bólu przy porodzie
Rzeczy, które musisz wiedzieć o bólu przy porodzie [6 zdjęć]

Jedne kobiety boją się go jak ognia, jeszcze będąc w ciąży i z góry planują cesarkę. Inne – twierdzą,

zobacz galerię

Będąc w ciąży, należy przygotować się także na większe ryzyko infekcji grzybiczych pochwy. Nie wiadomo do końca, dlaczego ciężarne kobiety w drugim trymestrze są bardziej narażone na tego typu infekcje.

Niektórzy lekarze obwiniają hormony za zmianę pH pochwy. Jednak nawet bez infekcji może pojawić się zwiększone świerzbienie pochwy. Ponadto mogą wystąpić niewielkie narośle na narządach płciowych. Są one wynikiem przyspieszonego wzrostu skóry spowodowanego działaniem hormonów. Narośle ustępują zwykle samoistnie, ale można je usuwać.

Kolejną niemiłą niespodzianką w drugim trymestrze mogą być żylaki poniżej pasa, również w kroku. Podobnie jak żylaki na nogach, żylaki sromu mogą powodować nacisk oraz pulsowanie. Ryzyko wystąpienia żylaków pojawia się jednak zwykle dopiero podczas czwartej ciąży. Żylaki ustępują po porodzie.

Zobacz także:

3. Pochwa w trzecim trymestrze

Pod koniec ciąży ciało kobiety zaczyna przygotowywać się na poród. Mimo to mogą pojawić się nieprzyjemne dolegliwości, na przykład mocny zapach z okolic intymnych.

Prostym i skutecznym rozwiązaniem dla ciężarnych, które czują się nieświeżo jest umycie okolic intymnych wodą i delikatnym płynem do higieny intymnej.

Niekiedy pojawia się również trądzik w okolicach intymnych. Opuchnięty, wilgotny srom jest bowiem doskonałym miejscem do rozwoju trądziku. Leczy się go tak jak trądzik w innych miejscach na skórze – systematycznie myjąc skórę i smarując kremem na trądzik. Jeśli mimo podjętych kroków krostki nie znikają, należy skonsultować się z lekarzem.

Problemem kobiet w trzecim miesiącu ciąży bywa również paciorkowiec grupy B. Jest to bakteria zamieszkująca jelita oraz pochwę wielu kobiet.

Paciorkowiec może spowodować poważną chorobę u dziecka, na przykład zapalenie płuc, jeśli poród jest naturalny. Dlatego też pomiędzy 35. a 37. tygodniem ciąży kobiety badają się na obecność tej bakterii. Jeśli badanie wykaże paciorkowca, ciężarnej podaje się antybiotyki podczas porodu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze