Prawa kobiety podczas porodu

Jakie prawa ma kobieta przebywająca w szpitalu w czasie porodu i po urodzeniu dziecka? Niewielki procent rodzących pań zna przysługujące im prawa, dlatego czasami nieświadomie godzi się na ich łamanie. Z badań przeprowadzonych przez Fundację Rodzić po Ludzku wynika niestety, że personel medyczny nadal przedkłada utarte procedury nad prawa pacjentek. Zanim trafisz na salę porodową, warto zapoznać się, jakie prawa ci przysługują i jak je egzekwować. O czym pamiętać, przebywając w szpitalu po porodzie?

Prawa ciężarnych

To, co w szpitalach zachodnich jest standardem, w Polsce niestety oznacza przywilej, za który trzeba płacić dodatkowe pieniądze. Z porodów rodzinnych uczyniono dodatkowe źródło dochodów dla szpitali, co narusza prawa kobiet do opieki ze strony bliskiej osoby. Kontrowersje budzi też procedura porodów rodzinnych, które odbywają się w salach ogólnych, gdyż godzi to w prawo do intymności rodzących kobiet. Co prawda, rezygnuje się z obowiązkowych niegdyś zabiegów, takich jak golenie krocza czy lewatywa, ale nadal narusza się prawo do godności kobiet i intymności. Wynika to głównie z braku empatii i zaniedbania. Wiele oddziałów umożliwia poród rodzinny, matki mogą mieć cały czas noworodka przy sobie, ale jednocześnie utrzymywane są wielkie sale porodowe, za poród w osobnej sali trzeba płacić, a cienkie zasłony oddzielające łóżka nie dają poczucia intymności.

Jakie prawa przysługują kobiecie w szpitalu w czasie porodu i po porodzie?

  1. Prawo do informacji – masz prawo otrzymać informacje w przystępnej formie, wiedzieć, kto jest twoim lekarzem prowadzącym, pytać o wszystko, żądać wyjaśnień celowości wszystkich zabiegów i podawania leków tobie i twojemu dziecku.
  2. Prawo do poszanowania godności i intymności – masz prawo być kulturalnie traktowana, odmówić obecności przy porodzie grupy studentów albo zareagować na nieprzyjemne komentarze położnej.
  3. Prawo do ochrony tajemnicy lekarskiej – masz prawo, by tajemnicą lekarską objęto wszystkie fakty związane z leczeniem, twoim zdrowiem, życiem prywatnym, zawodowym, rodzinnym i seksualnym. Informacje na twój temat nie mogą być przedmiotem publicznych komentarzy.
  4. Prawo do wyrażania zgody na interwencje medyczne – masz prawo zgodzić się, odmówić lub wycofać wcześniej daną zgodę na wszelkie zabiegi medyczne wykonywane na tobie i twoim maluszku. Każde działanie lekarza powinno być poprzedzone swobodnie wyrażoną przez ciebie zgodą. Nie musisz godzić się na rutynowe zabiegi, np. przebicie pęcherza płodowego, nacięcie krocza czy podanie oksytocyny. Nie musisz chcieć, by twoje dziecko było dopajane, dokarmiane albo zaszczepione w szpitalu.
  5. Prawo do opieki ze strony bliskiej osoby – opieka sprawowana przez bliską osobę, np. matkę, męża czy przyjaciółkę, nie zwalnia personelu medycznego z opieki nad pacjentką. Podobnie jak system rooming-in, kiedy dziecko jest cały czas z mamą, nie uprawnia lekarzy i pielęgniarki do rezygnowania ze sprawowania opieki nad noworodkiem.
  6. Prawo do kontaktu z bliskimi osobami – warunki spotkań (godziny, miejsca) z bliskimi na oddziale są określone w regulaminie oddziału. Odwiedzający powinni pamiętać jednak, by korzystając ze swojego prawa, nie naruszać prawa innych kobiet do godności i intymności – należy zachowywać się cicho i spokojnie, gdyż kobiety po porodzie potrzebują odpoczynku w czasie rekonwalescencji.
  7. Prawo do wglądu w dokumentację medyczną – masz prawo na swój wniosek domagać się udostępnienia tobie pełnej dokumentacji medycznej.

Znając swoje prawa, można się domagać ich respektowania. Według danych z badań przeprowadzonych przez Fundację Rodzić po Ludzku wynika, że ciężarne za najpilniejsze uważają wprowadzenie na oddziałach położniczych takich zmian, jak: likwidacja ogólnych sal porodowych, uregulowanie kwestii udzielania zgody na interwencje medyczne, bezpłatne porody rodzinne oraz edukacja samych kobiet rodzących, jak i personelu medycznego.

Porozmawiaj o tym na Kącik dla Mam »

Artykuły Prawa ciężarnej w szpitalu

Położna do porodu
Prawa ciężarnej w szpitalu Położna do porodu

Podczas porodu to położna jest osobą, która ma najbliższy kontakt z rodzącą i noworodkiem. Kontroluje cały przebieg porodu, przeprowadza podstawowe badania diagnostyczne. Jest łącznikiem między przyszłą mamą a lekarzem, który wkracza do...

Prawa ciężarnej w szpitalu Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie ubezpieczonej, która jest zwolniona od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8 wskutek porodu, choroby lub pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej...

Prawa ciężarnej w szpitalu Prawa matki po narodzinach dziecka

Twoje pierwsze spotkanie z dzieckiem po porodzie to ukoronowanie długiego czasu oczekiwania i przygotowywania się na jego przyjęcie. Najważniejszą potrzebą Twojego nowo narodzonego dziecka jest bliski, nieprzerwany kontakt z mamą i przyssanie się do...

Prawa kobiety w ciąży w szpitalu
Prawa kobiety rodzącej Prawa kobiety w ciąży w szpitalu

Jakie prawa przysługują kobiecie w szpitalu? Warto je poznać zanim trafisz do niego. Poród to niezwykłe wydarzenie dla każdej kobiety. Naturalne jest więc, że przyszła mama chce rodzić w komfortowych warunkach, czuć się bezpieczna i mieć jak najlepsze...

Poród Prawa kobiety rodzącej

Aby po porodzie zostały dobre wspomnienia, powinnaś być nie tylko pod fachową opieką, ale również czuć się traktowana z szacunkiem. Nikt nie może naruszać twojej godności osobistej.

Masaż podczas porodu
Refleksoterapia Masaż podczas porodu

Masaż podczas porodu to jedna z technik łagodzenia bólu porodowego. Jak masować ciężarną, by dotyk przyniósł jej ukojenie?

Techniki oddechowe Krzyk podczas porodu

W czym pomagają kobiecie krzyki podczas porodu? Uśmierzają ból, rozluźniają mięśnie, znoszą napięcie i pozwalają się nieco zrelaksować, ułatwiając rodzenie.

Orgazm podczas porodu
Zalety porodu naturalnego Orgazm podczas porodu

Czy orgazm podczas porodu jest możliwy? Jak szczytować, jednocześnie doświadczając silnych bólów porodowych? Czy orgazm w trakcie porodu to przypadkiem nie jakaś mistyfikacja?

Zabiegi położnicze podczas porodu
Masaż szyjki Zabiegi położnicze podczas porodu

Każdy poród wiąże się z zabiegami położniczymi. Podczas akcji porodowej konieczne jest monitorowanie czynności serca płodu, czasem poród trzeba indukować lub pomóc przy porodzie kleszczami.

Nacięcie krocza podczas poroduOdtwórz wideo
Nacięcie krocza Nacięcie krocza podczas porodu

Nacięcie krocza jest przeprowadzane ze względu na polepszenie komfortu życia kobiety. Stosowane jest ono zatem w profilaktyce samoistnego pęknięcia tej części ciała podczas porodu siłami natury. Czy jednak jest to zabieg wykonywany rutynowo? Wyróżnia...

Poczucie bezpieczeństwa podczas ciąży i porodu
Emocje w ciąży Poczucie bezpieczeństwa podczas ciąży i porodu

Poczucie bezpieczeństwa jest niezwykle dla nas ważne. Potrzeba ta została zakwalifikowana przez Abrahama Maslowa, jako druga co do ważności, tuż po potrzebach fizycznych.

Prawa samotnej matki
Samotna matka Prawa samotnej matki

Bycie samotną matką to ogromne wyzwanie. Z jednej strony kobieta musi dbać o wychowanie swoich dzieci, a z drugiej musi również zapewniać rodzinie byt. Jest wiele problemów życia codziennego, z którymi borykają się samotne matki. To, co zazwyczaj dzieli...

Porady prawne dla rodziców Prawa ciężarnej w szpitalu

Prawa kobiety rodzącej zapisane są w Karcie praw pacjenta. Każda kobieta ciężarna powinna mieć zapewnioną szczególną opiekę zdrowotną. Jeśli tak nie jest, to co wtedy?

Prawa rodzicielskie ojca
Samotny ojciec Prawa rodzicielskie ojca

Teoretycznie oboje rodzice mają takie same prawa względem swoich dzieci, ale w praktyce prawa ojców są często dyskryminowane.

Prawa rodziców po poronieniu
Objawy poronienia Prawa rodziców po poronieniu

Strata dziecka jest traumatycznym przeżyciem dla każdego rodzica. Otrząsnąć się jest bardzo trudno, a ból w sercu pozostaje jeszcze długo. Niestety, w wielu wypadkach postępowanie z pacjentką, która poroniła, pozostawia dużo do życzenia....

Prawa ciężarnej w szpitalu Prawa matki po narodzinach dziecka

Moment narodzin dziecka to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu małżonków. Warto, zadbać by przebiegł on zgodnie z naszą wolą i bez problemów.

Rodzina Zdrowie kobiety

Zdrowie stanowi nadrzędną wartość w życiu człowieka. W nawale obowiązków łatwo jednak o tym zapomnieć. Szybkie tempo życia, stres i problemy życia codziennego sprawiają, że profilaktyka zdrowotna schodzi na dalszy plan. W pośpiechu zjadamy kaloryczne...

Cera kobiety po ciąży
Powrót do formy Cera kobiety po ciąży

Skóra po porodzie staje się cienka i delikatna. Po kilku miesiącach po urodzeniu dziecka powinna jednak wrócić do stanu sprzed ciąży. Jeśli problem nie znika udaj się do kosmetologa.

Dieta kobiety ciężarnej
Dieta w ciąży Dieta kobiety ciężarnej

Nie ma lepszej pory na przejście na zdrowy tryb życia od okresu ciąży. Spożywanie różnorodnych i wartościowych produktów zapewni twojemu dziecku optymalny start jak również przyniesie korzyść tobie.

Prawo pracy a ciąża Okres zasiłkowy kobiety w ciąży

Zgodnie ze zmienionymi na początku 2009 roku przepisami prawnymi okres zasiłkowy kobiety w ciąży może zostać wydłużony z 182 do 270 dni, jeśli przedstawi ona pracodawcy odpowiednie zaświadczenie. Szczególna ochrona stosunku pracy nie pozwala pracodawcy...

Rodzinne finanse Polisa ubezpieczeniowa dla kobiety w ciąży

Wiadomość o ciąży to przełomowy moment w życiu każdej kobiety. Radosny czas oczekiwania na dziecko to jednak również wątpliwości i obawy przyszłych rodziców dotyczące przebiegu ciąży i samego porodu. Z tego powodu wiele par decyduje się...

Dieta kobiety w ciąży
Dieta w ciąży Dieta kobiety w ciąży

Ciąża to najlepszy czas, by zmienić przyzwyczajenia żywieniowe. Przestrzeganie urozmaiconej i zrównoważonej diety zapewni ci energię i składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka.

Choroby i dolegliwości w ciąży Choroby kobiety w ciąży

Niektóre infekcje bakteryjne i wirusowe zwiększają ryzyko utraty ciąży. Niebezpieczeństwo dla płodu stanowią także przewlekłe choroby metaboliczne, jak cukrzyca czy otyłość. Podejrzenie infekcji lub choroby ogólnoustrojowej zawsze wymaga...

 Co jeść podczas ciąży (recenzja)
Testy i recenzje Co jeść podczas ciąży (recenzja)

„Ciąża to nie choroba!" Tłumaczą ci wszyscy i robią krzywe miny, podczas gdy ty obierasz marchewkę na grubość centymetra lub 15 minut parzysz cytryny, zanim wciśniesz je do jakiegokolwiek napoju. Ciąża to piękny czas, ale faktycznie to także czas twoich...

Bielizna podczas karmienia piersią
Karmienie piersią Bielizna podczas karmienia piersią

Bielizna podczas karmienia piersią to przede wszystkim dobrze dobrany stanik do karmienia. Piersi w okresie laktacji są zwykle większe niż normalnie, niezbędny więc staje się biustonosz dopasowany do ich obecnego rozmiaru. Dobrze dobrany biustonosz zwiększa...

Ciało w ciąży Refleksologia stóp podczas ciąży

Refleksologia polega na uciskaniu refleksów. Są to punkty znajdujące się na stopach. Każdemu z tych punktów odpowiada określony organ, narząd wewnętrzny bądź część ciała.

Piersi podczas karmienia
Odstawienie od piersi Piersi podczas karmienia

Na jakie dolegliwości możemy się natknąć podczas karmienia piersią i po zakończonym okresie laktacji. Popękane brodawki Występuje w pierwszych tygodniach po porodzie. Popękane brodawki często są spotykane w przypadku nieprawidłowego przystawiania dziecka...

Bóle i skurcze w dole brzucha po porodzie Bóle brzucha podczas połogu

Podczas połogu bóle brzucha mogą być spowodowane przez różne czynniki. Po porodzie macica kobiety kurczy się i wraca do swojego pierwotnego rozmiaru (inwolucja). Kobieta może wtedy odczuwać ból w dole brzucha. Większość mam odczuwa...

Dolegliwości podczas ciąży
Choroby i dolegliwości w ciąży Dolegliwości podczas ciąży

Podczas ciąży organizm kobiety przechodzi rewolucję, stąd też mogą pojawić się różnego typu dolegliwości, które utrudniają czasem kobiecie normalne funkcjonowanie. Spowodowane są one przez zmiany anatomiczne, fizjologiczne i biochemiczne....

Jak dbać o nogi podczas ciąży?
Ciało w ciąży Jak dbać o nogi podczas ciąży?

Zmiany w organizmie kobiety podczas ciąży powodują również zmianę środka ciężkości. Ponadto przyrost masy ciała powoduje, że naturalnie wzrasta obciążenie kolan i stóp. Utrzymanie prawidłowej postawy, zmiany pozycji, podnoszenie, siedzenie,...

Choroby i dolegliwości w ciąży Depresja podczas ciąży

Ciąża i oczekiwanie na dziecko wydają się najszczęśliwszymi momentami w życiu kobiety. Często jednak w tę radość wkradają się uczucia niepokoju, podenerwowania, poczucie bezradności i obawy o dziecko. Po prostu depresja w ciąży. Ocenia się, że aż 10–20%...

Pierwszy krok w alergii pokarmowej i atopowym zapaleniu skóry Warzywa podczas karmienia piersią

Warzywa warunkują prawidłowe funkcjonowanie organizmu, gdyż dostarczają witaminy i sole mineralne. Jednak niektóre warzywa nie są wskazane podczas karmienia piersią, gdyż powodują wzdęcia u niemowląt.

Wybór szpitala Przebieg porodu

Poród powinien przebiegać w jak najlepszych dla kobiety warunkach. Dlatego odpowiednio wcześnie ciężarna powinna się zastanowić, czego oczekuje od placówki, gdzie ma przyjść na świat jej dziecko. W trakcie akcji porodowej dla kobiety może być ważny cały...

Objawy porodu
Poród Objawy porodu

Skąd masz wiedzieć, że zaczyna się poród, skoro nie ma jasnej definicji, jak on się zaczyna? Możesz być spokojna. Kiedy nadejdzie pora, będziesz o tym wiedziała. Pierwsze zapewne pojawią się skurcze.

Wanna do porodu
Jak wyglada poród w wodzie? Wanna do porodu

Wanna porodowa jest wyposażeniem sali porodowej, umożliwiającym skuteczne łagodzenie bólu. Jeśli decydujesz się na poród w wodzie, wybierz szpital dysponujący dobrej jakości wannami porodowymi.

Etapy porodu naturalnego Przygotowanie do porodu

Przygotowanie do porodu oznacza dla kobiety przygotowanie się psychiczne i fizyczne. Przed porodem należy ćwiczyć mięśnie Kegla. Dobry efekt dają zajęcia w szkole rodzenia i zatrudnienie douli.

Znieczulenie ogólne Petydyna do porodu

Petydyna to jedna z farmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego. Kobieta rodząca powinna być jednak dokładnie poinformowana o działaniu tego leku, również o jego skutkach ubocznych.

Fazy porodu
Etapy porodu naturalnego Fazy porodu

Z niecierpliwością odliczasz dni do porodu, nie możesz się już doczekać, kiedy weźmiesz na ręce swoje upragnione dziecko. Z każdym dniem, który przybliża Cię do tego niesamowitego wydarzenia masz coraz więcej pytań i obaw.Jak to będzie wyglądało? Czy...

Poród Indukcja porodu

Najbardziej powszechną przyczyną stosowania indukcji porodu jest ciąża przenoszona. Zakłada się, że w tydzień do dwóch tygodni po upływie wyznaczonego terminu łożysko przestaje pracować wydajnie.

Badania do porodu
Objawy porodu Badania do porodu

Do porodu będzie potrzebny dowód osobisty, aktualna książeczka ubezpieczeniowa, karta ciąży, wyniki badania grupy krwi, HBS, WR, aktualne badanie USG oraz wyniki ostatniej morfologii i analizy moczu.

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij