Pies a ciąża
Jeśli masz w domu czworonożnego przyjaciela i okazuje się, że zaszłaś w ciążę, możesz mieć obawy, czy zwierzę nie wpłynie negatywnie na rozwój ciąży i czy nie będzie stanowiło zagrożenia w okresie tych ważnych dziewięciu miesięcy. Nie popadaj od razu w panikę i nie oddawaj pupila do schroniska czy do znajomych. Zwierzęta w domu w ciąży to naprawdę nie tragedia. Wszystko można ze sobą pogodzić, a najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Pies w domu w czasie twojej ciąży może być troskliwym towarzyszem i potrafi uprzyjemnić czas. Ważne tylko, by dbać o czystość zwierzęcia i mieć go pod stałą opieką weterynaryjną. U siebie zaś wykonaj badanie w kierunku chorób odzwierzęcych. W ciąży ważny jest zwłaszcza test na toksoplazmozę, ale posiadanie psa nie ma tu nic do rzeczy.
1. Pies w domu
Czy zwierzęta domowe mogą stanowić zagrożenie dla przebiegu ciąży? Czy pies w domu może zainfekować ciężarną jakąś odzwierzęcą chorobą? Odpowiedzi na te pytania są tak różne, jak wiele jest przyszłych mam. Ginekolodzy są jednak zgodni i przestrzegają przed irracjonalną paniką. Nader bojące się o swój stan przyszłe mamy często popadają w skrajność i dotąd kochanego czworonożnego pupila są w stanie wystawić za próg domu. Nie ma takiej potrzeby. Jeśli zachowujesz właściwą higienę w dbaniu o pupila, do wymiany kuwety i podawania jedzenia używasz rękawiczek, nie ma powodów do obaw. Należy tylko pamiętać o podstawowych zasadach higieny i wizytach z psem u weterynarza celem odrobaczenia i szczepienia na wściekliznę.
Jeśli pies linieje i zostawia na meblach i dywanach sierść, a ty masz problemy z oddychaniem na tle alergicznym, wtedy warto przemyśleć oddanie na jakiś czas pupila do zaufanych znajomych czy rodziny. Albo do sprzątania wyliniałej sierści zatrudnij męża – nie będziesz narażona na alergeny. Na rozwój płodu obecność psa w domu nie ma bezpośredniego wpływu i nie jest niebezpieczna. Bardziej trapiące dla przyszłych mam powinno być pytanie, jak pies będzie się zachowywał po urodzeniu dziecka i zawitaniu w domu nowego, małego członka rodziny. Niektóre pupile, zwłaszcza te trudne w „wychowaniu”, mogą być zazdrosne. Dlatego trzeba od początku uczyć czworonożnego przyjaciela, że nie będzie teraz oczkiem w głowie opiekunów. Najlepiej systematycznie oswajać psa z mającą zaistnieć po porodzie sytuacją.
Dawaj zatem psu do wąchania zakupione ubranka i rzeczy dziecka, pozwól obejść dookoła łóżeczko. Po narodzinach maluszka zabraniaj jednak psu wchodzenia do dziecięcego pokoiku pod twoją nieobecność. Pies ma wiedzieć, co mu wolno, a czego nie. Zresztą, psy – jak każde zwierzęta – lubią żyć w rygorze i wiedzieć, kto jest przewodnikiem. W domu to ty masz rządzić psem, a nie pies tobą. Jeśli dobrze wychowasz psa, dasz mu jasne przywileje i zakazy, na pewno nie będzie z nim problemu. Dla dziecka zaś czworonożny pupil może okazać się również świetnym przyjacielem i nauczycielem empatii.
2. Zalety posiadania psa
Kontakt z psem czy też innym domowym zwierzęciem z reguły nie jest groźny ani dla przyszłej mamy, ani dla rozwijającego się w łonie dziecka. O wiele większe zagrożenie dla ciąży stanowią takie powszechne czynniki, jak stres, zanieczyszczenia, nałogi czy zwykłe przeziębienie. Jeśli w domu masz psa mieszkającego z tobą od wielu lat, nie powinno być mowy o żadnym niebezpieczeństwie. Trzeba tylko zachować zdrowy dystans, rozsądek i przestrzegać higieny. Ponadto, jak wykazują badania naukowe, wychowywanie dziecka w towarzystwie czworonoga sprawia, że maluch jest od początku uodporniony na drobnoustroje i alergeny, co minimalizuje ryzyko wystąpienia alergii. Zwierzęta w domu sprzyjają harmonijnemu rozwojowi dziecka. Zabawa z psem uczy nie tylko elementarnych zasad kontaktu, ale również sprzyja nauce chodzenia i mówienia, minimalizuje strach przed zwierzętami oraz pomaga w kształtowaniu empatii.
3. Choroby odzwierzęce
Jeśli pies jest dobrze prowadzony i znajduje się pod opieką weterynarza, to nie musisz się obawiać zakażenia jakimikolwiek chorobami odzwierzęcymi. Zagrożeniem dla ciąży może być toksoplazmoza. Choroba ta jest jednak przenoszona przez zakażone pasożytem koty, które w odchodach wydalają zdolne do zainfekowania cysty. Dlatego wszystkie przedmioty, które mogą być pobrudzone kocimi nieczystościami, myj w rękawicach, a po całym zabiegu dokładnie wyszoruj ręce. Inną niebezpieczną chorobą odzwierzęcą jest listerioza. W ciąży unikaj zabawy z bezdomnymi, nieznanymi zwierzakami – psami, kotami, królikami – ponieważ nie wiadomo, czy były szczepione, czy nie są zakażone i czy nie chorują na wściekliznę. Własny, domowy pupil – zadbany i czysty – nie stanowi niebezpieczeństwa.
Czasami jednak pies może chorować na egzemę. Jest to choroba skóry, która sprawia, że psu masowo wychodzi sierść, a w dodatku pupil drapie się pazurami i może sobie wyrywać sierść zębami (reakcja na świąd). W takiej sytuacji skonsultuj się z weterynarzem, unikaj głaskania zwierzęcia i w kontaktach z nim nakładaj rękawiczki, by ewentualne drobnoustroje nie zainfekowały również twojej skóry. W ciąży bardziej niż na zwierzęta zwracaj uwagę na prace ogrodowe i kontakt z ziemią oraz wystrzegaj się jedzenia surowego mięsa.
4. Zasady ostrożności dla mam w ciąży
- Jedz dobrze ugotowane mięso.
- Dokładnie myj przed spożyciem warzywa i owoce albo obieraj je ze skórki.
- Przed ciążą oraz w czasie całego jej przebiegu wykonuj badania serologiczne.
- Zachowaj wzmożony rygor higieny osobistej.
- Myj dokładnie ręce po kontakcie ze zwierzakami, np. po ich głaskaniu.
- Wykonaj test na obecność przeciwciał przeciwko toksoplazmozie.
- Unikaj kontaktu z odchodami zwierzęcymi.
- W pracach ogrodowych używaj gumowych rękawic.
Jeśli przed ciążą nie miałaś nigdy żadnego zwierzaka, nie funduj sobie go także teraz – na czas ciąży. Warto skoncentrować się na tym, co najważniejsze: na dziecku i na porodzie. Po urodzeniu będziesz mieć i tak wystarczająco dużo obowiązków. Jeśli jednak od lat masz czworonoga obok siebie, nie wyrzucaj go z domu. Zachowaj rozsądek, zrób potrzebne badania i czekaj na szczęśliwe rozwiązanie.