Trwa ładowanie...

Gdy dziecko idzie do przedszkola

Avatar placeholder
05.06.2019 10:18
Gdy dziecko idzie do przedszkola
Gdy dziecko idzie do przedszkola (123rf)

Gdy dziecko idzie to przedszkola, zaczyna się nowy etap nie tylko dla niego, ale także dla rodziców. Zaczynają zastanawiać się nad tym, czy ich dziecko poradzi sobie w nowym środowisku, wśród nowych opiekunów i rówieśników, czy nie będzie czuło się zagubione i osamotnione. Rodzice muszą wiedzieć, że pierwsze dni w przedszkolu nie będą łatwe dla ich dziecka. Co zrobić, aby dziecko polubiło przedszkole? Jak je przygotować do tego nowego etapu w życiu?

1. Dojrzałość przedszkolna i wybór placówki

Malec musi być emocjonalnie gotowy do pójścia do przedszkola, decyduje o tym zdolność do nawiązywania kontaktów społecznych oraz umiejętność samodzielnego załatwia swoich potrzeb. Zanim poślemy dziecko do przedszkola, zachęcajmy je do zabawy z innymi dziećmi. W ten sposób malec nauczy się współpracować z rówieśnikami oraz dzielić się z nimi zabawkami. Poza tym przekona się, że potrafi na dłużej zostać bez mamy i szybciej przyzwyczai się do kilkugodzinnej rozłąki z rodzicami. Dziecko stanie się bardziej samodzielne.

Umiejętności, które dziecko musi posiąść, zanim pójdzie do przedszkola:

Zobacz film: "Jakie umiejętności powinno posiadać dziecko, które idzie do przedszkola?"
  • samodzielne załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych,
  • samodzielne mycie rąk,
  • używanie naczyń, takich jak kubek, talerzyk, łyżeczka,
  • samodzielne zdejmowanie i zakładanie ubranek.

Dziecko w przedszkolu jest zdane na siebie, będzie czuło się pewniej, gdy nauczy się tych rzeczy i nie będzie musiało prosić o pomoc wychowawców.

Oczywiście najwygodniejszym przedszkolem dla rodziców będzie placówka znajdująca się blisko miejsca zamieszkania lub blisko pracy. Zanim zdecydujemy się na dane przedszkole, powinniśmy znaleźć jak najwięcej informacji na jego temat, szukając na forach internetowych i pytając znajomych, którzy mają starsze dzieci.

Przedszkole musi wzbudzać zaufanie rodziców, inaczej nie spodoba się maluchowi. Przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego można zabrać dziecko do obejrzenia przedszkola i pokazać mu plac zabaw. Jeśli pracownicy się zgodzą, można zabrać dziecko do sal i zaprezentować przedszkole – coraz więcej placówek organizuje dni otwarte dla dzieci i rodziców.

2. Rozmowa z dzieckiem i pierwszy dzień w przedszkolu

Rodzice powinni porozmawiać z dzieckiem o tym, na czym polega bycie w przedszkolu, czego malec może się spodziewać. Warto podkreślać możliwość zabawy i poznawania nowych przyjaciół. Należy powiedzieć dziecku, że przedszkole jest czymś normalnym i każdy tam kiedyś chodził. Nie można straszyć dziecka tym miejscem. Trzeba wytłumaczyć, że w przedszkolu nie będzie rodziców, tylko pani opiekunka, do której można pójść z każdym problemem.

Warto zaangażować dziecko do przygotowań do tego ważnego wydarzenia. Dziecko powinno uczestniczyć w zakupie kapci i wyborze ubranka na pierwszy dzień. Ubranko musi być wygodne, a buciki najlepiej na rzepy. Rodzic powinien zabrać ze sobą zapasowe ubranka dla dziecka. Malec może wziąć ulubionego misia.

Dziecko najbardziej będzie przeżywało moment pożegnania z rodzicem, nie wolno przedłużać tej chwili. Nawet, jeśli malec zacznie płakać czy krzyczeć, trzeba pozostawić go pod opieką nauczycielki. W pierwszym okresie chodzenia do przedszkola można zabierać dziecko po 3-4 godzinach pobytu w placówce. Rodzice nie powinni się spóźniać po odbiór dziecka, aby nie stresować pociechy. Okres adaptacyjny trwa zazwyczaj kilka tygodni. W tym czasie udaje się pokonać pewne problemy, jak niechęć do leżakowania czy jedzenia drugiego śniadania.

Następny artykuł: Inteligencja emocjonalna dziecka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze