Pierwsze chwile po porodzie

Jeśli nigdy nie byłaś w szpitalu, a poród jest pierwszą „okazją” do wizyty w tym miejscu, na pewno zastanawiasz się, czego możesz się spodziewać. Oto kilka informacji o tym, jak wygląda pobyt w szpitalu po porodzie. Bowiem nie zawsze lekarz wypisuje świeżo upieczoną mamę od razu do domu. Cesarskie cięcie czy żółtaczkamaluszka to nieliczne powody do dłuższego zostania w klinice.

Jak wygląda dzień w szpitalu po porodzie

 • Od razu po porodzie…

Około dwóch pierwszych godzin na pewno nie spędzisz nigdzie indziej, jak na sali porodowej, tuląc i zapoznając się ze swoim nowoprzybyłym maluszkiem. Następnie, oboje zostaniecie przeniesieni na oddział położniczy, gdzie już sama będziesz musiała dbać o przewijanie, karmieniei usypianie bobaska (oczywiście zawsze licząc na najmniejszą chociażby pomoc położnych). W tym czasie możesz być pozbawiona energii, nawet zszokowana nowo zaistniałą sytuacją – nie martw się, to normalne. Gdy malec zapłacze, na pewno poczujesz przypływ siły i powoli przyzwyczaisz się do nowych okoliczności.

 • Nowy dzień szpitalne zwyczaje

Bladym świtem, około godziny 6 - 6.30 rano, dostaniesz termometr i zostaniesz poproszona o zmierzenie sobie temperatury. Następnie, około siódmej, do sal roznoszone jest śniadanie. Później przychodzi czas (godzina 9 - 10) na wizyty lekarskie. Możesz wówczas spodziewać się ginekologa oraz pediatry.

Ginekolog bada postęp gojenia się rany krocza bądź sprawdza, jak goi się miejsce po cesarskim cięciu: pediatra oczywiście bada i przynosi ci nowinki dotyczące zdrowia twojego maluszka. Poza obowiązkowymi badaniami w szpitalu jest także czas na… przyjemności.

Możesz poprosić o odwiedziny najbliższych, wówczas wraz z maluszkiem spotykacie się z nimi w specjalnie wyznaczonej do tego sali, o oczywiście ustalonych przez szpital godzinach. Pamiętaj jednak, by nie przesadzać z ilością zapraszanych gości. Nie jest to dobre ani dla ciebie, ani tym bardziej dla malca.

 • Jak sobie radzić?

Pierwsze przewijanie, pierwsze karmienie, kąpiel niejednokrotnie są bardzo trudne dla młodej mamy. Pamiętaj, że masz prawo w tych pierwszych dniach prosić położne o pomoc. Nie bój się tego ani nie krępuj. To normalna sprawa, że nie radzisz sobie z rzeczami, których nigdy wcześniej nie musiałaś wykonywać. Każda mama przez to przechodzi.

 • Pory posiłków

Obiad jest zazwyczaj około godziny 12, natomiast kolacja dopiero o 18. Warto przybywających licznie gości poprosić o wsparcie w postaci prowiantu, oczywiście zgodnego z dietą mamy karmiącej.

 • Zabieranie dziecka przez położne

Nie bój się, gdy maluszka co chwilę będą ci zabierać do innego gabinetu. Będzie on szczepiony, ważony, mierzony, a nawet i kąpany. Masz prawo być obok i asystować przy wszystkich tych zabiegach.

 • Ksiądz

Zdarza się, że w swojej sali zobaczysz kapłana. Nie przestrasz się, w szpitalu także możliwe jest przyjmowanie Komunii Świętej, a dzień wcześniej ksiądz chodzi i pyta, czy zechcesz przyjąć Sakrament.

 • Co może ci ułatwić szpitalny pobyt?

Własna koszula, ciepłe skarpetki, miły, długi szlafrok i miękkie kapcie. Sprawiają, że nie musisz być odziana w szpitalny uniform i czujesz się bardziej komfortowo. Własny kubek, sztućce. Umilają i udomawiają choć trochę szpitalne posiłki. Własna woda mineralna. Zawsze pod ręką, gdy chce się pić. Nie trzeba prosić co chwilę o herbatę czy inne napoje.

Ewelina Niestrawska-Mazur

Ranking ""

 1. Szpital im. Stanisława Leszczyńskiego w Katowicach
 2. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego w Białymstoku
 3. Szpital Specjalistyczny św. Wojciecha Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej
 4. Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
 5. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu
 6. Szpital Mikulicz w Świebodzicach
 7. Szpital Wojewódzki Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze
 8. Centrum Medyczne Esculap Sp. z o.o.
 9. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 im. Prof. Tadeusza Sokołowskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego
 10. Poliklinika Ginekologiczno-Położnicza Arciszewscy
pokaż 5 następnych
Porozmawiaj o tym na Szpitale »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Małgosia Nowe artykuły w portalu 0 odpowiedzi Pierwsze chwile po porodzie-jak to wygląda w szpitalu Małgosia:

Jeśli* nigdy nie byłaś w szpitalu, a poród jest pierwszą* „okazją” do wizyty w tym miejscu, na pewno zastanawiasz się, czego możesz się spodziewać. Oto kilka informacji o tym, jak wygląda pobyt w szpitalu po porodzie .

MAMUSIA O wszystkim 13 odpowiedzi Pierwsze chwile po porodzie MAMUSIA:

Hejka witam wszystkie mamusie te swiezo upieczone i te ktore maja juz wieksze doswiadczenie.Proponuje zeby w tym watku podzielic sie wspomnieniami z pierwszych chwil po porodzie moze zechcecie opowiedziec o tym waznym wydarzeniu zapraszam to wypowiadania...

mamma Pogaduchy Czerwcowe 14 odpowiedzi Torba do szpitala. mamma:

Prosze o propozycje ,a pozniej zrobie liste.

pokaż 5 następnych

Artykuły Wybór szpitala

Wybór szpitala Przebieg porodu

(...) mogą podjąć w czasie trwania porodu siłami natury. Warto poświęcić na wybór szpitala, gdzie ma przyjść na świat dziecko,...

Wybór szpitala Koło porodowe

Koło porodowe nie jest nowym wynalazkiem. Zostało wynalezione w latach dziewięćdziesiątych w Szwajcarii. Do tej pory jest wykorzystywane w szpitalach i klinikach głównie w Europie i Azji. W Polsce koła porodowe są dostępne w kilku placówkach. Taki rodzaj...

Wybór szpitala Jak wybrać najlepszą porodówkę?

Każda matka chce rodzić w komfortowych warunkach. Obecnie bez problemu może wybrać, gdzie ma przyjść na świat jej dziecko. Do wyboru ma praktycznie każde miejsce w Polsce. Oczywiście pod warunkiem, że nie będzie z tym czekała na ostatnią chwilę. Rzadko...

Wybór szpitala Na co zwrócić uwagę, wybierając szpital do porodu?

Poród jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu kobiety. Miejsce, które wybrała powinno zapewnić jej jak najbardziej komfortowe warunki i poczucie bezpieczeństwa. Dlatego już kilka miesięcy przed planowanym terminem rozwiązania warto zastanowić się,...

Wybór szpitala Przygotowania do porodu

Dzień porodu jest najbardziej wyczekiwaną i zarazem najbardziej przerażającą datą w kalendarzu każdej ciężarnej, zwłaszcza tych, które będą rodzić po raz pierwszy. Nasuwa się wiele pytań, na które każda kobieta chce znać odpowiedź.

Wybór szpitala Warunki na sali porodowej

Dzień, w którym nadchodzi koniec wyczekiwania narodzin upragnionego maleństwa nazwany jest datą porodu. Jest to kulminacyjny moment całej ciąży, bowiem niedługo rodzice zobaczą po raz pierwszy swoje dziecko. Każdej matce towarzyszy w takim momencie...

Wybór szpitala Sprawdź, co cię czeka po porodzie

Po urodzeniu dziecka kobietę czeka minimum dwa dni pobytu w szpitalu. Dlatego, wybierając daną placówkę, warto przyjrzeć się panującym tam warunkom i sprawdzić, co czeka przyszłe matki. Dobrze jest sprawdzić: 1. Czas pobytu w szpitalu –...

Wybór szpitala Co dalej po porodzie?

Przyjście dziecka na świat jest najpiękniejszym momentem dla każdego rodzica, dlatego warto, aby wspomnienia tej chwili były utrwalone dzięki dobrej i miłej opiece na oddziale położniczo-noworodkowym. Okres po porodzie nazywany jest połogiem i trwa ok.

Wybór szpitala Opieka nad dzieckiem w szpitalu

Poród to ważny moment nie tylko dla mamy, ale i dla maluszka. Z bezpiecznego miejsca, jakim jest macica kobiety, trafia w zupełnie nowe środowisko. Żeby przyjście na świat było dla niego jak najlepszym przeżyciem, warto zwrócić uwagę na to,...

Wybór szpitala Opieka nad kobietą rodzącą

Ciąża większości kobietom kojarzy się z pięknymi chwilami i pełnym nadziei oczekiwaniem na narodziny zdrowego i cudownego dziecka. Ponadto jest czasem, którego się nie cofnie. Dlatego ważne jest, aby momenty ciąży i narodzin nie były niczym...

Wybór szpitala Sala porodowa

Sala porodowa u wielu mam budzi lęk. Obecnie ten lęk jest coraz mniej uzasadniony, gdyż szpitale dbają o to, aby sale porodowe były jak najbardziej przyjazne dla rodzących, a także dla ich partnerów lub innych osób towarzyszących przy porodzie. Przy...

Po porodzie
Powrót do formy Po porodzie

Czas po porodzie jest bardzo ciężki dla młodych mam. Kobieta musi uporać się z dolegliwościami poporodowymi, zmęczeniem w opiece nad dzieckiem. Bardzo ważna w tym czasie jest pomoc partnera.

Pierwsze piwo
Inicjacja alkoholowa Pierwsze piwo

Piwo jest uważane za mniej szkodliwy trunek alkoholowy, ale nie oznacza to, że nastolatkowie mogą pić je bez obaw. Kwestię inicjacji alkoholowej warto dobrze przemyśleć.

Niezapomniane chwile z kamerą EyeOn™ Baby
Cyber Parenting Niezapomniane chwile z kamerą EyeOn™ Baby

Elektroniczna kamera Kamera EyeOn™ Baby pomoże zapamiętać najpiękniejsze chwile spędzone z Twoim dzieckiem.Kamera EyeOn™ Baby Dzięki tej kamerze, żadna z chwil nie zostanie zapomniana.Działanie kamery EyeOn™ Baby Obsługa kamery jest bardzo prosta...

Ocena ruchliwości płodu Pierwsze ruchy dziecka

Pierwsze ruchy dziecka to 18.-20. tydzień ciąży. Ruchy płodu są ważne zarówno z położniczego punktu widzenia, jak też psychologicznego. Ilość i jakość ruchów dziecka określa jego dobrostan.

Test ciążowy online Pierwsze objawy ciąży

Wiele kobiet zastanawia się, czy będą w stanie od razu rozpoznać u siebie ciążę. To prawda, że niektóre symptomy wskazują na ciążę, ale dla pewności warto wykonać badania.

Pierwsze objawy porodu
Objawy porodu Pierwsze objawy porodu

Pierwszym objawem porodu jest zwykle wydalenie czopu śluzowego. Potem mogą pojawić się regularne skurcze lub pęknięcie błon płodowych. Gdy odejdą wody, poród powinien zakończyć się w ciągu 24 godzin.

Pierwsze ząbki niemowlaka
Ząbkowanie Pierwsze ząbki niemowlaka

Okres ząbkowania to czas kiedy niemowlę może stać się nerwowe i rozdrażnione. W jaki sposób pomóc dziecku przejść przez ten etap?

Pierwsze objawy autyzmu u dzieci
Autyzm Pierwsze objawy autyzmu u dzieci

Autyzm należy do całościowych zaburzeń rozwoju, którego pierwsze objawy manifestują się zazwyczaj w pierwszych trzech latach życia dziecka. Zaburzenia ze spektrum autystycznego stanowią skutek zaburzeń neurologicznych, które zakłócają...

Pierwsze symptomy autyzmuOdtwórz wideo
Autyzm Pierwsze symptomy autyzmu

Pierwsze symptomy świadczące o autyzmie można zaobserwować już u 3 letniego dziecka. Brak kontaktu z pociechą oraz zakłócenie środków ekspresji i możliwości komunikacyjnych to kolejne objawy tego zaburzenia. U chorego na autyzm dziecka rodzice nie są...

Pierwsze urodziny Spuki Boo
Patronaty Pierwsze urodziny Spuki Boo

Zapraszamy do uczestniczenia w pierwszych urodzinach Spuki Boo! Odbędą się one 25 kwietnia w godzinach 16.00-20.00 w Klubie Spuki Boo przy ulicy Puławskiej 326 w Warszawie. Będzie wiele zabawy, śmiechu oraz atrakcji zarowno dla najmłodszych, jak i dla...

Pierwsze potrawy twojego dziecka (recenzja)
Testy i recenzje Pierwsze potrawy twojego dziecka (recenzja)

„Mała, poręczna książeczka obfita w wiedzę i porady, których potrzebuje każda mama" - tak w kilku słowach określiłabym tę lekturę. Gina Ford oferuje wszystkim poszukującym pomocy w dziedzinie kulinariów mamom garść porad, dotyczących podawania pociechom...

Rodzice dzieci z ADHD pierwsze kroki Odtwórz wideo
Rozwój malucha Rodzice dzieci z ADHD pierwsze kroki

Jeśli dziecko nie potrafi nawiązywać przyjaźni z innymi dziećmi, a jego zachowanie utrudnia mu funkcjonowanie w szkole może to oznaczać ADHD. Objawami, które świadczą o pojawieniu się tego zaburzenia to m.in. zaburzenia uwagi, co przejawia się w trudności...

Gry i zabawy Regulamin konkursu "Moje pierwsze literki"

I. Postanowienia ogólne 1.1 Organizatorem Konkursu "Moje pierwsze literki" jest NextWeb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Arabska 7, 03-977 Warszawa wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m st. Warszawa...

Dolegliwości po porodzie Hemoroidy po porodzie

Hemoroidy to żyły wokół mięśni zwieracza odbytu, które stają się obrzmiałe, mogą pękać i krwawić. To dość częsta dolegliwość okresu połogu. Pamiętaj o prawidłowej higienie oraz unikaniu zaparć.

Seks po porodzie
Poród Seks po porodzie

Chociaż wielu lekarzy zaleca wstrzymanie się od uprawiania seksu przez sześć tygodni, w praktyce zależy to od ciebie oraz od tego, kiedy poczujesz się gotowa.

Miesiączka po porodzie
Bóle i skurcze w dole brzucha po porodzie Miesiączka po porodzie

Miesiączka po porodzie to nie to samo, co krwawienie pojawiające się od razu po urodzeniu. Miesiączka powraca po 10-20 tygodniach po narodzinach dziecka. Zależy od tego, czy matka karmi piersią.

Baza szpitali Formalności po porodzie

Formalności po porodzie nie jest zbyt dużo, jednak są bardzo ważne. Zwykle załatwia je ojciec dziecka, gdyż terminy są dość wczesne, a matka może nie czuć się jeszcze po porodzie na siłach.

Mężczyzna przy porodzie
Wady porodu rodzinnego Mężczyzna przy porodzie

Mężczyzna przy porodzie? Pomocnik czy dodatkowe źródło stresu dla kobiety? Różnie to bywa. Niektórzy panowie nie są dojrzali emocjonalnie, by poród rodzinny był dla nich zadaniem do udźwignięcia.

Hemoroidy po porodzie Higiena po porodzie

Higiena intymna po porodzie jest niezwykle ważna, ponieważ może przyspieszyć proces gojenia się rany krocza – zwłaszcza jeśli było one nacinane i zszywane albo podczas porodu uległo pęknięciu.

Prawa kobiety rodzącej Mąż przy porodzie

Obecność męża przy porodzie gwarantują kobiecie przepisy prawne mówiące o tym, że każdy pacjent ma prawo do dodatkowej opieki medycznej sprawowanej przez osobę bliską z grona rodziny lub przyjaciół. W tzw. porodzie rodzinnym może uczestniczyć nie tylko...

Antykoncepcja Antykoncepcja po porodzie

Wybór antykoncepcji po porodzie uzależniony jest od tego, czy kobieta karmi dziecko piersią. Niestety przyjmowane hormony przenikają z pokarmem. Trzeba powiedzieć lekarzowi o fakcie karmienia piersią.

Dieta po porodzie
Rozstępy i cellulit po ciąży Dieta po porodzie

Zdrowe odżywianie powinno być dla świeżo upieczonej mamy priorytetem. Kobieta powinna dostarczać wraz z pożywieniem wszystkich najważniejszych składników odżywczych.

Dolegliwości po porodzie Krwawienie po porodzie

Krwista wydzielina z pochwy jest naturalnym objawem u kobiety po porodzie. Krwawienie z pochwy może jednak oznaczać powikłania poporodowe.

Odchody połogowe Majtki po porodzie

Majtki po porodzie powinny być przewiewne, niezbyt obcisłe, zapewniać komfort młodej mamie. Najlepiej, by majtki poporodowe wykonane były z bawełny lub ze specjalnej siateczki.

Suplementy diety po ciąży Anemia po porodzie

Anemia po porodzie jest najczęściej spowodowana nadmierną utratą krwi lub niezbilansowaną dietą w trakcie ciąży. Niskie stężenie hemoglobiny we krwi powoduje zaburzenia funkcji mózgu i pracy serca.

Zalety porodu naturalnego Karmienie po porodzie

Bezpośrednio po porodzie kobieta może mieć niewiele pokarmu w piersiach. Nic nie szkodzi! Siara zawiera dużo łatwo przyswajalnego białka i przeciwciał.

Wybór szpitala Co dalej po porodzie?

Przyjście dziecka na świat jest najpiękniejszym momentem dla każdego rodzica, dlatego warto, aby wspomnienia tej chwili były utrwalone dzięki dobrej i miłej opiece na oddziale położniczo-noworodkowym. Okres po porodzie nazywany jest połogiem i trwa ok....

Bóle i skurcze w dole brzucha po porodzie Owulacja po porodzie

Owulacja po porodzie, a wraz z nią płodność kobiety, może powrócić już po 2 tygodniach po porodzie. Z drugiej strony, są też przypadki pierwszej owulacji po porodzie po roku od urodzenia dziecka.

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij