Trwa ładowanie...

Pierwsze 2 lata życia dziecka. Przewodnik dla rodziców (recenzja)

Avatar placeholder
23.01.2015 14:58
Pierwsze 2 lata życia dziecka. Przewodnik dla rodziców (recenzja)
Pierwsze 2 lata życia dziecka. Przewodnik dla rodziców (recenzja)

Gdy wzięłam po raz pierwszy do ręki przewodnik dla rodziców: "Pierwsze 2 lata życia dziecka”, pomyślałam, że to jeden z wielu. Kiedy otworzyłam pierwszą stronę, zaskoczyła mnie ilość autorów. Wielu z tych lekarzy znam ze słyszenia, do kilku trafiłam osobiście. Wtedy pomyślałam, że to musi być DOBRY przewodnik, skoro tak dobrzy i znani lekarze chcieli wziąć udział w tym projekcie. Nie myliłam się. Gdy zaczęłam go czytać, miałam wrażenie, że jestem w wirtualnym świecie i surfuję po dobrych serwisach parentingowych.

Po pierwsze, zaskoczyła mnie ilość zagadnień. Właściwie przewodnik poruszył każdą sferę rozwoju dziecka, włącznie z przygotowaniem się na jego przyjście. Tak, tak. Autorzy opracowali cały rozdział dotyczący przygotowania się przed porodem do opieki nad dzieckiem, włącznie z przepisami prawnymi, wyprawką, wyborem szpitala, pakowaniem torby.

Jeden z rozdziałów książki to ocena rozwoju dziecka i podstawowe zasady pielęgnacji noworodka. Tu zaskakują odpowiedzi na jakże znane nam pytania i wątpliwości. Kiedy zacznie mówić? Czy słyszy? Kiedy pierwsze ząbki? Jakie zabawki stymulują rozwój? Czy rozwój ruchowy przebiega prawidłowo? Co to żółtaczka? Jak często powinno siusiać, jak często wypróżniać? Jak kąpać, ubierać? Kiedy na pierwszy spacer? Jak pielęgnować pępek i wiele, wiele innych. Wszystko to, co trzeba, podane w pigułce. To, co najważniejsze, odpowiednio skomentowane i rozwinięte.

Następne strony książki to jakże nam wszystkim mamom znane karmienie i żywienie małego dziecka. Rozdział ten rozważa zagadnienia typu problemy z laktacją, dlaczego warto karmić piersią? Ponadto jak często karmić, ile powinno trwać jedno karmienie, karmienie bliźniąt, jak przechowywać pokarm? Autorzy zadbali o listę poradni laktacyjnych w całej Polsce. Podali jak na tacy fałszywe opinie i przesądy o żywieniu dzieci, napisali jak i kiedy wprowadzać pokarmy uzupełniające. Zaskoczyła mnie świetna tabelka informująca o oznakach prawidłowego i skutecznego karmienia piersią i szczegółowa lista objawów sygnalizujących nieprawidłowości.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Autorzy większą część książki poświęcili również chorobom zakaźnym i szczepieniom. Wszyscy wiemy, że jest tylu przeciwników, co zwolenników szczepień. Tu autorzy opierają się na konkretach, na rzetelnej analizie badań naukowych i ich wiarygodności. Znajdują sensowne i mądre argumenty. W rozdziale tym znajdziemy tabelkę z najważniejszymi informacjami o dostępnych szczepieniach dla dzieci w pierwszych dwóch latach życia. W tabelce znajdziemy podział na szczepienia obowiązkowe i zalecane. Znajdziemy odpowiedzi na pytania przed czym chronią szczepienia, dlaczego warto szczepić, kiedy szczególnie warto szczepić, kiedy rozpocząć szczepienia, ceny szczepionek.

Każda z chorób jest szczegółowo opisana, opisano również zasady postępowania w przypadku najczęściej występujących niepożądanych odczynów poszczepiennych. Lekarze piszą również o tym, kiedy nie należy szczepić dziecka lub kiedy odłożyć szczepienie na później.

Ostatnim, najkrótszym, ale jakże istotnym zagadnieniem poruszonym w przewodniku są formalności po porodzie. Tam dowiecie się jak uzyskać akt urodzenia, PESEL, becikowe, dodatek z tytułu urodzenia dziecka, urlop i zasiłek macierzyński. Ponadto jak uzyskać poradę położnej środowiskowej, jak wybrać lekarza.

Kiedy zamykałam książkę, miałam poczucie, że wiem o wiele więcej niż przed jej przeczytaniem. Mimo tego, że jestem mamą dwójki dzieci, z wielu kwestii nie zdawałam sobie sprawy, a jeśli nawet, to widziałam je zupełnie innym świetle.

Co mnie zauroczyło? Przystępny język, przejrzysta forma, piękne zdjęcia bez użycia photoshopa i zawartość. Niepozorny poradnik a jakże bogata i mądra treść. W skali od 1 do 5 daję 5.

"Pierwsze dwa lata życia dziecka. Przewodnik dla rodziców", pod red. prof Alicji Chybickiej, prof. Anny Dobrzańskiej, prof. Jerzego Szczapy i prof. Jacka Wysockiego, Medycyna Praktyczna, Kraków 2010

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze