Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Pieluszkowe zapalenie skóry

Avatar placeholder
07.10.2020 15:54
Pieluszkowe zapalenie skóry
Pieluszkowe zapalenie skóry (Zdjęcie autorstwa David Goehring / CC BY 2.0)

Pieluszkowe zapalenie skóry powstaje na skutek zbyt długiego kontaktu pupy dziecka z wilgocią i substancjami drażniącymi pochodzącymi z moczu, kału i potu.

Skóra niemowląt jest bardzo delikatna, jeszcze mało odporna, dwukrotnie cieńsza od skóry dorosłego człowieka i nie umie jeszcze bronić się przed wilgocią, która w pieluszce jest nieunikniona. Zbyt rzadkie zmienianie pieluch oraz brak dostępu powietrza do skóry pośladków może skutkować odparzeniami. Jak leczyć zapalenie pieluszkowe?

spis treści

1. Pielęgnacja pupy niemowlaka

Pielęgnacja pupy dziecka jest jedną z najważniejszych czynności higienicznych, jakie wykonuje się każdego dnia w opiece nad niemowlęciem. Częste przewijanie, smarowanie pośladków i okolic krocza dobrymi kosmetykami może uchronić maluszka przed nieprzyjemnymi i bolesnmi odparzeniami pieluszkowymi.

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"

Na pupie dziecka pojawiają się zaczerwienienia, które zaniedbane mogą grozić nadkażeniem bakteriami. Wówczas pupa niemowlęcia nabiera czerwonego koloru, z odparzeń może sączyć się płyn, powstają też widoczne pęcherzyki lub krostki.

Nie należy panikować, gdy na skórze pupy malucha pojawią się wykwity skórne w postaci rumienia. Trzeba zacząć działać natychmiast, aby niemowlę nie odczuwało bólu i dyskomfortu. Nawet lekko podrażniona skóra pośladków i okolic krocza może powodować rozwój bakterii i grzybów, a odparzenia pieluszkowe mogą bardzo szybko rozprzestrzenić się na pachwiny, podbrzusze i górną część ud.

Właściwa pielęgnacja, czyli mycie pośladków i krocza przy każdej zmianie pieluszki czystą wodą, dokładne osuszanie skóry, wietrzenie pupy i smarowanie jej kremami łagodzącymi odparzenia, powodują, że zmiany skórne mijają już po kilku dniach.

2. Przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry powstaje na skutek wprowadzania do diety dziecka nowych pokarmów, gdy maluszek ma biegunkę, infekcję układu moczowego, ząbkuje, jest chory i bierze antybiotyk oraz z powodu złego dobrania pieluch czy rzadkiego przewijania niemowlaka.

Na pieluszkowe odparzenie mogą cierpieć dzieci z atopowym zapaleniem skóry, wypryskiem łojotokowym, pokrzywką kontaktową i infekcją drożdżakami. Odparzeniom sprzyja również wzmożona potliwość dziecka podczas upałów oraz przegrzewanie niemowlęcia (zbyt ciepłe ubieranie). Niekiedy pieluszkowe zapalenie skóry jest swoistą reakcją uczuleniową, np. na pampersy. Wówczas pomaga stosowanie zwykłych pieluch tetrowych.

3. Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry

Przy odparzeniu pupy niemowlaka należy za każdym razem podczas przewijania dokładnie myć pośladki i okolice krocza, używając mydełka przeznaczonego dla niemowląt. Jeśli odparzenie pieluszkowe jest dość silne i towarzyszą mu delikatne nadżerki, do wody można dodawać tzw. kalię, która ma działanie dezynfekcyjne.

Jeśli zapalenie skóry nie jest silne, można zastosować stary domowy sposób i przy zmianie pieluszki zasypywać dziecku pupę zwykłą mąką ziemniaczaną. Czasem pomaga też zwykły puder higieniczny.

Jeśli jest dość ciepło, można wietrzyć nagą pupę dziecka. Dostęp do powietrza sprawia, że skóra szybciej się goi. Czasem nie wystarcza częsta wymiana pieluch, mycie i wietrzenie. Wtedy przy każdym przewijaniu należy smarować pośladki i krocze dziecka odpowiednimi kremami, które zabezpieczają skórę przed wilgocią i tarciem.

Najlepsze maści na odparzoną pupę to tłuste kremy oraz te z dodatkiem cynku, który ma działanie wysuszające oraz bakteriobójcze. Gdy maluch ma mocno zaczerwienioną pupę, nie wolno stosować żadnych balsamów ani oliwek, gdyż mogą jeszcze bardziej odparzać skórę. Przy ostrych zmianach skórnych konieczne może być miejscowe stosowanie maści ze sterydami lub wdrożenie antybiotyku działającego ogólnie.

Należy pamiętać, by przewijać dziecko dość często, także w nocy. W miarę możliwości finansowych powinno się kupować pieluchy lepszej jakości, które są bardziej chłonne i mają funkcję air, zapewniającą pupie dostęp do powietrza. Pielucha nie powinna też być ciasno zapięta, aby powietrze mogło swobodnie dostawać się do środka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze